W budowie izolacyjnych uszczelnień dużych zbiorników naziemnych oraz podłóg i ścian magazynów stężonych kwasów azotowych, siarkowych, a także innych agresywnych roztworów wodnych, środków ochrony roślin itp. wykonuje się obecnie szczelne spoinowanie oraz stosuje odpowiednio zabezpieczone geomembrany PEHD o grubości 1,5–3,5 mm.
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś...
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś jednak porusza się ważne kwestie dotyczące kwestii użytkowych, w tym – ich odpowiedniej izolacji.
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas...
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas renowacji budynków historycznych, jak i w trakcie budowy nowych obiektów – proponuje skuteczne rozwiązanie każdego problemu związanego ze szkodliwym oddziaływaniem wody i wilgoci.
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby...
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby tradycyjne – od wielu lat stosowane w budownictwie, a także nowatorskie, zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Geomembrany PEHD stosowane do uszczelnień zbiorników ziemnych lub magazynów substancji agresywnych
Wpływ agresywnych substancji chemicznych, a szczególnie stężonych kwasów nieorganicznych oraz nasyconych roztworów wodnych substancji chemicznych na geomembrany PEHD (polietylenu o wysokiej gęstości) został scharakteryzowany pod względem chemicznym w branżowych instrukcjach i aprobatach technicznych [5, 8, 10]. Zgodnie z nimi geomembrany PEHD są przeznaczone do:
wykonywania uszczelnień w obrębie obiektów magazynowania i dystrybucji paliw płynnych, substancji płynnych kwasów agresywnych, metanolu, wodnych roztworów amoniaku itp.,
uszczelniania budowli inżynierskich, w tym hydrotechnicznych, oraz zbiorników: wody pitnej, wód gaśniczych (ppoż.) oraz zbiorników retencyjnych, substancji i ścieków przemysłowych,
uszczelniania podłoży i wierzchowin składowisk odpadów.
Do tych celów stosowane są głównie geomembrany gładkie o grubościach: 1,5 mm, 2,0 mm, 2,5 mm oraz jedno- lub dwustronnie strukturyzowane – żebrowane zaczepowymi stożkami lub krzyżakami. Parametry tych wyrobów są następujące:
Fot. 1. Uszczelnienie geomembranowe naziemnego zbiornika wody gaśniczej elektrociepłowni. Geomembrany PEHD o grubości 2,5 mm są szczelnie spoinowane z kontrolą szczelności
gęstość ≥ 0,94 g/m2,
przesiąkliwość (72 h; 0,4 MPa) – brak przesiąkania,
granica plastyczności: wzdłuż, w poprzek ≥ 27 MPa,
giętkość przy przeginaniu na wałku w temp. 20°C – brak pękania,
wodochłonność ≤ 1,0%,
nasiąkliwość kąpieli o pH = 9,0 i pH = 4,5 – poniżej 5%,
zmiana wymiarów liniowych wzdłuż i w poprzek ≤ 2%.
Podłoże gruntowe pod uszczelnienia geomembranowe powinno spełniać wymagania nośności i stateczności zawarte w normie PN-B-03020. Powierzchnia podłoża powinna być gładka i jednolicie zagęszczona [4].
Fot. 2. Walec wibracyjny z aparaturą kontrolno-pomiarową zagęszczania podłoża ziemnego do 60 cm głębokości. Pomiary w skali Proctora do 100% twardości zagęszczanego podłoża
Arkusze geomembranowe o grubości 2–2,5 mm mają zwykle 5–10 m szerokości i 100–200 m długości. Geomembrany łączone na tzw. zakładkę spoinuje się za pomocą zgrzewania termicznego z równoczesną kontrolą szczelności spoinowanych arkuszy [2]. Geomembrany te montowane na podłogach betonowych muszą być układane na geosyntetycznych ochronnych geowłókninach o szerokości 5,8 m×50 m.
Układanie, spoinowanie i mocowanie arkuszy geomembran do podłogi i ścian magazynu należy wykonywać zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Drobne odstępstwa powinny być uzgadnianie z projektantem. Prace należy prowadzić zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, normami i wymaganiami montażowymi dotyczącymi geosyntetyków.
Geomembrany PEHD wbudowywane do podłoży betonowych itp. powinny mieć atesty i aprobaty techniczne (obecnie certyfikaty UE) zgodnie z wymaganiami polskich przepisów i warunków wykonywania robót budowlano-montażowych. Muszą być również przestrzegane przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy wykonujący roboty montażowe powinni być odpowiednio przeszkoleni oraz mieć odpowiednie uprawnienia w zakresie wykonywanych prac.
Rys. 1. Konstrukcje rozplanowania uszczelnień podłoża i zboczy zbiornika
Poniżej zostaną zaprezentowane rozwiązania geomembranowych uszczelnień magazynów płynów agresywnych oraz uszczelnień naziemnych zbiorników wody gaśniczej. Mogą być one wykorzystywane w projektowaniu i eksploatacji nowych, bezpiecznych magazynów substancji agresywnych.
Naziemny zbiornik do retencjonowania ścieków przemysłowych wykorzystywanych do celów gaśniczych popiołów i żużli hutniczych
Na fot. 1 pokazano uszczelniony geomembranami naziemny zbiornik wody gaśniczej. Podłoże ziemne tego zbiornika zostało najpierw mechanicznie zagęszczone na 60 cm grubości dna i skarp o pochyleniu 1:2. Stopień zagęszczania podłoża ziemnego w skali Proctora wynosi DPr ? 95%. Grubość gruntu zagęszczonego na skarpach niecki zbiornika wynosi 50 cm.
Do wymaganego parametrami geotechnicznymi zagęszczania podłoży ziemnych wykorzystuje się drogowe walce z wibracyjnym zagęszczaniem. Są one wyposażone w aparaturę kontrolno-pomiarową określającą stopnie zagęszczania w skali Proctora, co przedstawia fot. 2. Na rys. 1 pokazano poprzeczny przekrój konstrukcji zbiornika wody gaśniczej.
Magazyn 50% kwasu azotowego z podwójnie uszczelnioną geomembranami podłogą i ścianami ze studzienką kontroli awaryjnych przecieków kwasu
Obiekt ten pokazano na rys. 2. Magazyn zabezpieczony jest podwójnym uszczelnieniem. Wykonano je w następujący sposób:
górna geomembrana o grubości 2,5 mm jest jednostronnie strukturyzowana wystającymi ząbkami w celu umożliwienia awaryjnego przepływu kwasu do studzienki,
dolna geomembrana o grubości 2 mm jest obustronnie gładka.
Obydwie geomembrany mocowane są do ścian. Szczegóły technologiczno-konstrukcyjne tego mocowania pokazane są na rys. 3–4.
Fot. 3. Przykład geomembrany strukturyzowanej
Fot. 4. Przykład geomembrany dwustronnie gładkiej
Kontenerowy magazyn substancji chemicznych
Pokazany na rys. 5a–c magazyn uszczelniony jest na powierzchni podłogi i na wewnętrznych ścianach kontenera strukturyzowaną geomembraną PEHD. Prezentowane uszczelnienie ma kształt płytkiej wanny.
Magazyn ten zgodnie z wymaganiami budowlanymi, pożarowymi i eksploatacyjnymi wyposażony jest w:
gaśnicę p.poż.,
wentylator z zabezpieczeniem ppoż.,
wywietrznik dachowy zapewniający wymianę powietrza wewnątrz magazynu,
małą rampę podjazdową z drogi do magazynu zakładowego,
chemoodporny podest z kratownicy stalowej nad podłogą wykonaną z betonu polimerowego,
Rys. 2. Budynek magazynu kwasu azotowego uszczelnionego podwójnie geomembraną PEHD (z kontrolą przecieków do studzienki)
Zaprojektowane uszczelnienie uniemożliwia jakiekolwiek przeciekanie agresywnych substancji magazynowanych do podłoża ziemnego i wód gruntowych. Małe ilości płynów magazynowych wynikające z okresowego oczyszczania zbiorników powinny być odprowadzane do odpowiedniej kanalizacji ścieków przemysłowych lub zbiornika awaryjnego.
Rys. 3–4. Konstrukcje mocowania geomembran do ścian budynku magazynowego: geomembrana mocowana spoinowaniem – rozwiązanie typowe (3), geomembrana mocowana śrubami zakotwionymi w ścianie dociskowym płaskownikiem stalowym – rozwiązanie alternatywne (4)
Rys. 5a–c. Budowa i wykonanie uszczelnienia podłogi i ścian magazynu kontenerowego na płynne substancje agresywne: plan rzutu poziomego magazynu (a), konstrukcyjny przekrój podłużny magazynu (b), konstrukcyjno-technologiczne rozwiązanie naroża podłogi i ścian oraz podbudowy fundamentowej (c)
Zakończenie
Dobrze opracowane założenia projektowe oraz prowadzenie budowy magazynów substancji agresywnych zgodnie z krajowymi normatywami budowlanymi zapewniają odpowiednią szczelność stosowanych geomembran PEHD.
Do końcowego odbioru spoinowanych geomembran powinny być przedstawione:
wyniki badań nieniszczących połączeń spoinowanych,
protokoły odbiorów częściowych i końcowych z zapisami w dzienniku budowy,
rysunki wykonawcze rozplanowania, montażu i spoinowania geomembran.
Podstawowymi wytycznymi eksploatacji magazynów substancji agresywnych są branżowe charakterystyki kwasów nieorganicznych, środków ochrony roślin, materiałów palnych, olejów napędowych, metanolu itp. [8, 9, 10, 11].
Literatura
W. Cichy, „Normalizacja europejska w zakresie geosyntetyków”, IZOLACJE nr 7/8/2006, s. 28–33.
S. Stępniak, „Plan zapewnienia jakości w budowie uszczelnień geomembranowych wykonywanych na podłożach składowisk odpadów”, IZOLACJE nr 11/12/2007, s. 72–75.
Geomembrany CARBOFOL 406 z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD), Aprobata Techniczna ITB, AT-15-6362/2004.
PN-B-10290:1997 „Geomembrany. Ogólne wymagania dotyczące wykonawstwa geomembran na budowie składowisk odpadów stałych”.
„Geosyntetyki NAUE. Wpływ agresywnych substancji chemicznych na trwałość geomembrany PEHD – CARBOFOL”, Warszawa 2007.
GFA. Geselschaft für Flächen-Abdichtung, Hamburg 1990.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU z 2003 r. nr 121, poz. 1138).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (DzU z 2003 r. nr 121, poz. 1139).
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznych i preparatu niebezpiecznego (DzU z 2002 r. nr 140, poz. 1171, ze zm.: DzU z 2005 r. nr 2, poz. 8).
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (DzU z 2001 r. nr 62, poz. 627).
Wielu inwestorów, wybierając orynnowanie, zwraca wyłącznie uwagę na kolor czy kształt rynien i rur spustowych. Oczywiście estetyka jest ważna, ale nie to jest głównym zadaniem systemu rynnowego. Ma on...
Wielu inwestorów, wybierając orynnowanie, zwraca wyłącznie uwagę na kolor czy kształt rynien i rur spustowych. Oczywiście estetyka jest ważna, ale nie to jest głównym zadaniem systemu rynnowego. Ma on przede wszystkim bezpiecznie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z dachu, a o tym decydują detale. Zadbała o nie firma Balex Metal. System rynnowy Zenit jest dopracowany do perfekcji. Równie świetnie się prezentuje.
Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do...
Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do branży rewolucyjny i rewelacyjny produkt, jakim jest płyta warstwowa, zmodernizowaliśmy de facto ideę prefabrykacji i zamianę tradycyjnych, mokrych i pracochłonnych technologii wznoszenia budynków z elementów małogabarytowych lub konstrukcji szalunkowych na szybki, suchy montaż gotowych elementów w...
Zakup nowego laptopa to spory wydatek. Może się zdarzyć, że staniemy przed dylematem: tańszy sprzęt, mniej odpowiadający naszym potrzebom, czy droższy, lepiej je spełniający, ale na raty? Często wybór...
Zakup nowego laptopa to spory wydatek. Może się zdarzyć, że staniemy przed dylematem: tańszy sprzęt, mniej odpowiadający naszym potrzebom, czy droższy, lepiej je spełniający, ale na raty? Często wybór tańszego rozwiązania, jest pozorną oszczędnością. Niższa efektywność pracy, mniejsza żywotność, nie mówiąc już o ograniczonych parametrach technicznych. Jeśli szukamy sprzętu, który posłuży nam naprawdę długo, dobrze do zakupu laptopa podejść jak do inwestycji - niezależnie, czy kupujemy go przede wszystkim...
Doświadczenie, fachowość i partnerstwo to filozofia firmy Matizol, wiodącego na polskim rynku producenta pap, gontów i mas bitumicznych. Swoją działalność opieramy na dwóch filarach: tradycji, czerpiąc...
Doświadczenie, fachowość i partnerstwo to filozofia firmy Matizol, wiodącego na polskim rynku producenta pap, gontów i mas bitumicznych. Swoją działalność opieramy na dwóch filarach: tradycji, czerpiąc z ponad 120-letniej historii marki, oraz innowacji, tworząc nowości i ulepszając istniejące produkty. Zawsze stawiamy na wysoką jakość i łatwość stosowania.
Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....
Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o konieczności dostosowania przestrzeni miejskiej do nowych realiów wynikających ze zmian klimatycznych. Dachy zielone mogą być nie tylko odpowiedzią na wymagania...
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o konieczności dostosowania przestrzeni miejskiej do nowych realiów wynikających ze zmian klimatycznych. Dachy zielone mogą być nie tylko odpowiedzią na wymagania stawiane inwestorom przez lokalne władze, lecz także sposobem na podniesienie wartości inwestycji i obniżenie kosztów eksploatacji.
Płyty warstwowe to szeroko stosowany materiał służący jako obudowa ścian i dachów w budynkach przemysłowych, magazynowych, komercyjnych, chłodniczych i wielu innych. Projektując obudowę do nowego obiektu,...
Płyty warstwowe to szeroko stosowany materiał służący jako obudowa ścian i dachów w budynkach przemysłowych, magazynowych, komercyjnych, chłodniczych i wielu innych. Projektując obudowę do nowego obiektu, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Kluczowe są oczywiście oczekiwania klienta, bo obiekt musi być dopasowany do jego potrzeb. Ale równie ważne są wszelkie wymogi formalno-prawne oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...
Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy chętniej stosują technologie korzystające z energii odnawialnej.
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa...
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej...
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej obudowy, takiej jak: płyty warstwowe, systemy oparte na bazie kaset stalowych wzdłużnych, warstwowe przekrycia dachowe z elementem nośnym w postaci blach trapezowych. Wymienione rozwiązania mają szereg zalet, m.in. małą masę jednostkową, możliwość montażu niezależnie od warunków atmosferycznych,...
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość...
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość oraz łatwość utrzymania w czystości, rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych są powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych z różnych branż.
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby...
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby tradycyjne – od wielu lat stosowane w budownictwie, a także nowatorskie, zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas...
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas renowacji budynków historycznych, jak i w trakcie budowy nowych obiektów – proponuje skuteczne rozwiązanie każdego problemu związanego ze szkodliwym oddziaływaniem wody i wilgoci.
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś...
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś jednak porusza się ważne kwestie dotyczące kwestii użytkowych, w tym – ich odpowiedniej izolacji.
Geosyntetykami nazywa się szeroką gamę produktów, głównie z tworzyw sztucznych (polimerycznych), stosowanych najczęściej w budownictwie ziemnym [1]. Materiały pochodzenia chemicznego, które obecnie spełniają...
Geosyntetykami nazywa się szeroką gamę produktów, głównie z tworzyw sztucznych (polimerycznych), stosowanych najczęściej w budownictwie ziemnym [1]. Materiały pochodzenia chemicznego, które obecnie spełniają bardzo istotną rolę w zakresie obniżenia materiało- i transportochłonności w budownictwie inżynieryjnym, wymieniane są obligatoryjnie w specyfikacjach robót.
Autor przedstawia założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omawia sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych...
Autor przedstawia założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omawia sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych zbiorników. Przedstawia też sposoby układania i łączenia geomembran oraz główne problemy systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów.
W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich...
W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich wystąpienia?
W krajach Unii Europejskiej, także w Polsce, od kilku lat sprawdzane są pod względem szczelności geomembrany uszczelniające podłoże ziemne i skarpy składowisk odpadów. Geomembrany te, stosowane w budowie...
W krajach Unii Europejskiej, także w Polsce, od kilku lat sprawdzane są pod względem szczelności geomembrany uszczelniające podłoże ziemne i skarpy składowisk odpadów. Geomembrany te, stosowane w budowie nowoczesnych składowisk, dostarczane są z firmowymi certyfikatami szczelności. Jednak w czasie ich przeładunku, magazynowania, transportu i spoinowania oraz w czasie układania i montażu na podłożu ziemnym składowiska dochodzi do punktowych przebić, naderwań itp. uszkodzeń oraz zmniejszenia ich gęstości...
Wiele błędnych rozwiązań w zakresie stosowania geosyntetyków jest spowodowanych nieprzestrzeganiem podstawowej zasady, że materiały geotekstylne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko...
Wiele błędnych rozwiązań w zakresie stosowania geosyntetyków jest spowodowanych nieprzestrzeganiem podstawowej zasady, że materiały geotekstylne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko wtedy, gdy są prawidłowo zaprojektowane i wbudowane w gruncie.
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś...
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś jednak porusza się ważne kwestie dotyczące kwestii użytkowych, w tym – ich odpowiedniej izolacji.
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas...
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas renowacji budynków historycznych, jak i w trakcie budowy nowych obiektów – proponuje skuteczne rozwiązanie każdego problemu związanego ze szkodliwym oddziaływaniem wody i wilgoci.
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby...
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby tradycyjne – od wielu lat stosowane w budownictwie, a także nowatorskie, zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość...
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość oraz łatwość utrzymania w czystości, rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych są powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych z różnych branż.
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej...
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej obudowy, takiej jak: płyty warstwowe, systemy oparte na bazie kaset stalowych wzdłużnych, warstwowe przekrycia dachowe z elementem nośnym w postaci blach trapezowych. Wymienione rozwiązania mają szereg zalet, m.in. małą masę jednostkową, możliwość montażu niezależnie od warunków atmosferycznych,...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy chętniej stosują technologie korzystające z energii odnawialnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.