Termoizolacja spadkowa BauderPIR FA
Termoizolacja spadkowa BauderPIR FA
Bauder
Dla prawidłowego funkcjonowania dachy płaskie muszą być wykonywane ze spadkiem (minimalny kąt nachylenia dachu powinien wynosić co najmniej 2-3%), aby woda opadowa mogła swobodnie spłynąć do rynien - zastoiny wodne mogą bowiem powodować wiele szkód zarówno na dachu, jak i wewnątrz domu.
Coraz większa presja czasowa i większe tempo wznoszenia budynków wymagają od producentów, handlowców i wykonawców większej elastyczności i stosowania nowoczesnych technologii.
Firma Bauder stworzyła system termoizolacji spadkowej dla różnych wariantów dachowych i warunków panujących na budowie - termoizolację ze sztywnej pianki poliuretanowej.
Termoizolacja spadkowa PIR z powłoką aluminiową
System termoizolacji BauderPIR FA to płyty spadkowe powlekane aluminium z innowacyjnym rozwiązaniem koszowym i grzbietowym, które gwarantują łatwy i szybki montaż oraz krótki czas dostawy, ewentualnie łatwiejsze składowanie. BauderPIR FA płyty spadkowe z nachyleniem 2% zapewniają skuteczny odpływ wody do wpustów dachowych, a lepszy współczynnik przewodzenia ciepła λ wynoszący 0,022 (W/m·K) pozwala zmniejszyć wysokość układu warstw.
Przynależne do systemu koszowe lub grzbietowe elementy wypełniające (BauderPIR KFS lub BauderPIR GFS) z jednej strony ułatwiają montaż w obszarze koszowym i grzbietowym, a z drugiej strony zasadniczo redukują straty materiałowe. Dowiedz się więcej >>
Tylko osiem różnych rodzajów płyt spadkowych jest potrzebnych do wykonania jednowarstwowego układu spadków od 30 do 230 mm o możliwej długości 9,60 m. Dodatkowo w razie potrzeby spadki mogą być wydłużone do 10,80 m poprzez zastosowanie szczególnie niskiej, specjalnej płyty (spadki od 5 do 30 mm).
Płyty spadkowe mają standardowe formaty, dzięki czemu w każdej chwili są szybko dostępne z magazynu. Płyty nadają się dla układów warstw z pokryciem z pap bitumicznych, jak również z folii dachowych.
Zalety nowej termoizolacji spadkowej BauderPIR FA:
- standardowe wymiary płyt spadkowych, zapewniające minimalny czas dostawy dzięki gromadzeniu zapasów przez hurtownie
- wydajne rozwiązanie koszowe i grzbietowe
- współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,022 (W/m·K)
- wysoka izolacyjność przy niewielkiej wysokości układu
- wysoka wytrzymałość na ściskanie
- zoptymalizowana wierzchnia warstwa z przeciwodblaskową powierzchnią oraz nadrukiem ułatwiającym montaż
- sprawdzona, stabilna wymiarowo, skuteczna termoizolacja
Rodzaje montażu
Montaż wielowarstwowy - zalecany z punktu widzenia efektywności energetycznej. Dzięki przesunięciu warstw unika się powstawania potencjalnych mostków termicznych. Jako termoizolację podstawową stosuje się płyty BauderPIR FA lub alternatywnie - płyty dla tarasów BauderPIR FA TE. Następnie układa się termoizolację spadkową BauderPIR FA.
Montaż jednowarstwowy - przy użyciu termoizolacyjnych płyt spadkowych BauderPIR FA 1-8 oraz niskiej płyty specjalnej można wykonać spadek o długości 10,80 m. Taki sposób wykonania z najmniejszą możliwą grubością może być stosowany w pojedynczych przypadkach, jeśli muszą zostać zachowane określone wysokości połączenia. Energetyczne uwarunkowania powinny być uwzględnione specyficznie dla obiektu.
Montaż łączony - kombinacja obu rodzajów montażu, która łączy możliwość niższej wysokości początkowej i większej długości spadków. Przemyślany sposób układania pozwoli zredukować liczbę różnych płyt, dzięki czemu można zoptymalizować składowanie: za pomocą czterech płyt spadkowych (nr 1-4, wysokość początkowa/ końcowa: 30 mm /130 mm) oraz termoizolacji podstawowej o wysokości 100 mm można zrealizować spadki dowolnej długości.
Dane techniczne |
|
---|---|
Opis |
płyty ze sztywnej pianki poliuretanowej wg EN 13165 |
Obszar zastosowań |
termoizolacja spadkowa na dachach płaskich |
Nachylenie |
2,0 % |
Warstwa kryjąca |
aluminium (obustronnie) |
Wielkość płyt |
1200 x 1200 mm |
Grubość początkowa |
30 mm |
Grubość maksymalna |
230 mm |
Reakcja na ogień |
klasa E wg EN 13501-1 |
Wytrzymałość na ściskanie |
≥120 kPa (≥0,12 N/mm2) |
Współczynnik przewodzenia ciepła λD(EU) Wartość nominalna EN 13165 |
0,022 (W/m·K) |
Chłonność wody (obj. %) EN 12087 |
maks. 3 |
Koszowe i grzbietowe elementy wypełniające
Nowe płyty termoizolacyjne BauderPIR FA pozwalają za pomocą niewielkiej liczby standardowych elementów zrealizować termoizolację spadkową z nachyleniem 2%.
System ten wyróżnia innowacyjne rozwiązanie - dwa elementy wypełniające - koszowy i grzbietowy. Umożliwia ono nowy rodzaj techniki montażu w obszarze koszowym i grzbietowym przy zwykłym ukształtowaniu oraz spadkach. Zadbaj o swój dach, korzystając z rozwiązań firmy BAUDER >>
Montaż jest możliwy na każdej konstrukcji nośnej, na odpowiedniej paroizolacji bitumicznej Bauder. W zależności od zapotrzebowania montaż następuje na płaskich płytach BauderPIR FA.
Na płaszczyźnie płyty spadkowe układa się jak zazwyczaj, jednak odpowiednio do obszaru koszowego i grzbietowego. Następnie stosuje się jeden koszowy element wypełniający BauderPIR KFS i jeden grzbietowy element wypełniający BauderPIR GFS. Są one ukształtowane tak, żeby wypełnić tworzące się przesunięcie termoizolacji spadkowej. Oznacza to łatwiejsze składowanie, brak konieczności sortowania na budowie, brak odpadów i resztek.
Pomocna przy montażu jest przeciwodblaskowa powierzchnia, kratka ułatwiająca docinanie, jak również oznakowanie płyt i nadruk z kierunkiem spadku.
Koszowy element wypełniający BauderPIR KFS
Trójkątny - pasujący do przesunięć w obszarze koszowym. Termoizolacja spadkowa przechodzi na tym samym poziomie wysokości do kosza, a następnie przyklejany jest koszowy element wypełniający za pomocą tego samego kleju, co reszta termoizolacji.
Grzbietowy element wypełniający BauderPIR GFS
Kwadratowy - pasujący do przesunięć w obszarze grzbietowym. Także tutaj termoizolacja spadkowa przechodzi do grzbietu. Płyty spadkowe bezpośrednio na grzbiecie, czyli pod grzbietowym elementem wypełniającym, są wybierane z poziomem wysokości niższym niż płyty spadkowe w pozostałym szeregu. Wtedy też przykleja się odpowiedni element wypełniający.
Z powodu niewielkiej grubości wybrano specjalny materiał - elastyczny polipropylen, który charakteryzuje wysoka wytrzymałość na ściskanie, elastyczność, możliwość sklejania i przebadanie na oddziaływanie ognia zewnętrznego.
Zalety rozwiązań koszowych/grzbietowych:
- tylko jeden koszowy i jeden grzbietowy element wypełniający
- zminimalizowanie miejsca składowania
- optymalizacja procesu budowlanego - brak konieczności docinania, brak odpadów
- wytrzymałość oraz elastyczność
- wysoka wytrzymałość na ściskanie
- przeciwodblaskowa powierzchnia
- możliwość montażu hydroizolacji w postaci pap bitumicznych oraz folii dachowych
- układ przebadany w systemie na oddziaływanie ognia zewnętrznego
W zakresie termoizolacji spadkowej dla konkretnego obiektu firma oferuje sprawdzone od lat rozwiązania w postaci płyt spadkowych BauderPIR T, jak również wytrzymałych na ściskanie, zapewniających szczelne wykonanie płyt BauderPIR KOMPAKT produkowanych na indywidualne zamówienie.