Sika Poland na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym

Sika Poland na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym
Sika Poland wzięła udział w XVII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kongres odbył się w dniach 23–25 kwietnia 2025 r. w Katowicach.
Zobacz także
Sika Poland Sika Poland tworzy nowe miejsca pracy

Sika rozpoczyna rekrutację do nowej fabryki w Brześciu Kujawskim, niedaleko Włocławka, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowoczesny obiekt to największe dotychczasowe przedsięwzięcie...
Sika rozpoczyna rekrutację do nowej fabryki w Brześciu Kujawskim, niedaleko Włocławka, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowoczesny obiekt to największe dotychczasowe przedsięwzięcie Sika w Polsce, które nie tylko umocni jej pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej, ale również przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news XI Międzynarodowa Konferencja ETICS

Jedenasta edycja Międzynarodowej Konferencji ETICS, organizowanej tradycyjnie przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, odbyła się w dniach 8–9 maja 2025 r. w Cukrowni Żnin. W wydarzeniu uczestniczyli...
Jedenasta edycja Międzynarodowej Konferencji ETICS, organizowanej tradycyjnie przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, odbyła się w dniach 8–9 maja 2025 r. w Cukrowni Żnin. W wydarzeniu uczestniczyli producenci systemów ociepleń oraz materiałów uzupełniających i chemii, a także przedstawiciele ośrodków badawczych oraz krajowych i zagranicznych organizacji branżowych.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Konferencja ARCHBUD 2025

W dniach 20–23 września 2025 r. w Kołobrzegu odbędzie się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna ARCHBUD 2025 pt. „Problemy współczesnej architektury i budownictwa”, zorganizowana przez Wydział...
W dniach 20–23 września 2025 r. w Kołobrzegu odbędzie się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna ARCHBUD 2025 pt. „Problemy współczesnej architektury i budownictwa”, zorganizowana przez Wydział Architektury Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie. Jednocześnie będzie miała też miejsce konferencja „KRAJart”.
Tegoroczna edycja zgromadziła przedstawicieli świata biznesu, polityki i nauki, oferując trzy dni intensywnych debat, spotkań i rozmów na temat kluczowych wyzwań dla gospodarki, bezpieczeństwa, energetyki, współpracy międzysektorowej oraz rozwoju poszczególnych branż.
Sika Poland była partnerem dwóch sesji tematycznych: „Rynek budowlany pod presją” oraz „Przyjazne miejsce pracy”. W obu debatach aktywnie uczestniczył prezes spółki, Wojciech Ziemliński.
Rynek budowlany pod presją
Podczas panelu poświęconego aktualnej kondycji polskiego sektora budowlanego, prezes Sika Poland dyskutował z przedstawicielami administracji publicznej i sektora prywatnego o planowanych inwestycjach, adaptacji do zmieniającego się otoczenia gospodarczego oraz najpilniejszych wyzwaniach rynkowych. Zwrócił szczególną uwagę na problem zaniżania ofert w przetargach:
„Jako dostawcy materiałów nie jesteśmy obok problemów z przetargami, one również nas dotyczą. Jeśli w przetargu wygrywa oferent za połowę wartości, to gdzieś te oszczędności trzeba poczynić. Z naszych doświadczeń najczęściej jest to sfera materiałowa i w niej jest dużo do zrobienia. Sięgamy po rozwiązania, które mają nieodpowiednie referencje i to będzie później podatnika kosztowało dużo więcej niż wydaje się w pierwszym rozdaniu. Dbałość o to, na jakich materiałach pracujemy, jest więc bardzo istotna. Na rynkach ościennych to, jak jest zaprojektowana dana realizacja, jest ściśle przestrzegane i ingerencja w projekt jest dużo trudniejsza niż w Polsce” – podkreślił Wojciech Ziemliński.
Zwracał również uwagę na aktualne i przyszłe wyzwania:
„Z perspektywy rynku polskiego nie działamy w próżni. Jako producent materiałów budowlanej ściągamy surowce z całego świata. Decyzja prezydenta USA dzisiaj determinuje, w jakiej cenie jutro kupujemy surowiec, który za tydzień musimy dostarczyć na budowę. Dynamika zmian jest tak duża, że naszym zdaniem system indeksacji nie jest dostosowany do dzisiejszego runku. Wokół nas kondycja rynku nie jest najlepsza i Polska z tego korzysta. Jeśli popyt na rynkach ościennych zacznie rosnąć, to należy się spodziewać, że będzie miało to odzwierciedlenie w kosztach. W kontekście zarządzania budownictwem, rola remontów i utrzymania będzie rosła. W Polsce 70% rynku to budownictwo nowe, na Zachodzie proporcje są odwrotne. To są zupełnie nowe wyzwania z zamówieniami, jak również gigantyczne wyzwanie w kontekście kadry.”
Przyjazne miejsce pracy
W trakcie drugiej sesji, poświęconej budowaniu przyjaznego środowiska pracy, przedstawiciele sektora prywatnego oraz NGO dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi tworzenia przestrzeni do rozwoju dla pracowników. Wojciech Ziemliński mówił o roli pracodawców w odpowiadaniu na potrzeby młodszego pokolenia:
„Możemy mówić, że jesteśmy otwarci na młodych ludzi. Ale jeżeli nie będziemy słuchać i nie będziemy akceptować, że to pokolenie ma swoje potrzeby, jest ukształtowane w zupełnie innych warunkach, to będą to tylko puste deklaracje. Nie możemy zmienić młodego pokolenia na siłę, bo to zupełnie nic nie da. Rolą pracodawców jest to, żeby się do niego dostosować. Kultura organizacji jest kluczowa, a kulturę tworzą ludzie. Jeżeli nie będziemy w stanie przyciągnąć i nie zaangażujemy ich we właściwy sposób, nasze firmy nie będą miały prawa przyszłości.”