Budownictwo mieszkaniowe w 2023 r.
Budownictwo mieszkaniowe w 2023 r., fot. Pixabay
W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.
Zobacz także
Materiały prasowe news Koniunktura w budownictwie – luty 2024 r.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,5 (przed miesiącem minus 7,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,1% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 16,5%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,5 (przed miesiącem minus 7,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,1% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 16,5% (przed miesiącem odpowiednio 10,6% i 17,7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Materiały prasowe news Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2024 r.
Według wstępnych danych produkcja budowlano–montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w styczniu br. była niższa o...
Według wstępnych danych produkcja budowlano–montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w styczniu br. była niższa o 6,1% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 2%) i niższa o 63,2% w stosunku do grudnia 2023 r. (przed rokiem spadek o 55,3%).
Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...
Mieszkania oddane do użytku
W 2023 r. oddano do użytkowania 221,3 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 19,9 mln m2 oraz liczbie izb równej 838,7 tys. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano spadki: liczby mieszkań – o 17,2 tys. (7,2%), powierzchni użytkowej mieszkań – o 2,1 mln m2 (9,7%) oraz liczby izb – o 88,9 tys. (9,6%).
Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 89,9 m2 (wobec 92,3 m2 w 2022 r.). Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych przyjęła wartość 130,4 m2, natomiast w budynkach wielorodzinnych – 51,9 m2.
Dane w ujęciu bezwzględnym dla poszczególnych województw wskazują, że najwięcej nowych mieszkań wybudowano w: mazowieckim (19,7% wartości krajowej), wielkopolskim (10,2%) i małopolskim (9,7%). Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, wyniósł dla Polski 5,9. Największe jego wartości odnotowano w województwach: pomorskim (8,2) i mazowieckim (7,9), a najmniejsze w opolskim (3,4) i świętokrzyskim (3,7).
W 2023 r. deweloperzy wybudowali 62,2% wszystkich nowo oddanych mieszkań, a inwestorzy indywidualni – 35,9%. W porównaniu z 2022 r. udział mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem wzrósł o 1,8 p. proc., a wybudowanych przez inwestorów indywidualnych spadł o 2,1 p. proc.
Mieszkania z przeznaczeniem na własne potrzeby odznaczały się największym udziałem na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubuskiego (odpowiednio: 61,2%, 60,8% i 49,5%). Z kolei w województwach: mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim odnotowano największe odsetki budownictwa przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem – odpowiednio: 71,9%, 71,6% i 67,8%.
Wodociąg z sieci posiadało 94,4%, a kanalizację z odprowadzeniem do sieci 79,8% mieszkań oddanych do użytkowania (pozostałe były podłączone do lokalnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej). W gaz z sieci wyposażonych było 35,1% mieszkań, natomiast w ciepłą wodę dostarczaną z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej – 37,3%. Do centralnej sieci grzewczej podłączonych było 37,5% mieszkań, a pozostałe posiadały indywidualne centralne ogrzewanie (z tego w kotły/piece na paliwo gazowe wyposażonych było 37,3%, a na paliwo stałe – 11,2%; dla 14% zastosowano pozostałe rodzaje ogrzewania).
W 2023 r. oddano do użytkowania 98,8 tys. nowych budynków mieszkalnych, tj. o 12,4% mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Budynki jednorodzinne stanowiły 97,3% wszystkich budynków przekazanych do eksploatacji, przy czym to w budynkach wieloro-dzinnych ulokowano więcej niż połowę mieszkań.
Tradycyjną udoskonaloną technologię wnoszenia zastosowano przy budowie 98,3% nowych budynków mieszkalnych.
Biorąc pod uwagę liczbę kondygnacji, najwięcej wybudowano budynków dwukondygnacyjnych (63,2%) i jednokondygnacyjnych (31,7%), w których znalazło się odpowiednio 32,8% i 14,7% ogółu przekazanych do użytkowania mieszkań. Z kolei w budynkach o trzech i więcej kondygnacjach (5,1% nowych budynków) usytuowanych zostało 52,5% mieszkań.
Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania (liczony od daty jej rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania) w 2023 r. wyniósł 43 miesiące. Budynki wielorodzinne przekazane do eksploatacji w analizowanym okresie wznoszono w czasie ponad 2-krotnie krótszym niż jednorodzinne.
Rozpoczęte inwestycje oraz mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym
W 2023 r. rozpoczęto budowę 189,1 tys. mieszkań, tj. o 11,2 tys. (5,6%) mniej niż rok wcześniej. Mieszkania realizowane z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem stanowiły 60,6% ogółu, zaś mieszkania w budownictwie indywidualnym – 36,8%. Pozostałe zanotowano w spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej formie budownictwa. W omawianym okresie wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym (łącznie z uproszczoną procedurą dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych) budowy 241,7 tys. mieszkań, tj. 56,7 tys. (19%) mniej niż przed rokiem.
W nowych budynkach mieszkalnych planowana jest budowa 97,7% mieszkań (tj. 236,1 tys.). Z tego na budynki wielorodzinne (3,1% ogółu) przypadać będzie 55,2% lokali mieszkalnych. Przewidywana średnia powierzchnia mieszkań w budynkach jednorodzinnych wynosi 127,1 m2, zaś w wielorodzinnych – 52,4 m2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) był podstawą wydania pozwolenia na budowę dla 59,4% tych budynków.
W nowych budynkach niemieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz w rozbudowywanych i przebudowywanych budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych powstanie ponad 5,5 tys. mieszkań.
Biorąc pod uwagę strukturę liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, według form budownictwa, największe udziały odnotowano dla budownictwa na sprzedaż lub wynajem (67%) oraz indywidualnego (29,9%). Pozostałe mieszkania będą realizowane w spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej formie budownictwa.
Źródło: GUS