Branża budowlana potrzebuje stabilnego prawa
Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, fot. PAP
Polski sektor budownictwa będzie lepiej funkcjonował, jeśli jego otoczenie prawne zyska stabilność, której ostatnio brakowało – zgodzili się uczestnicy debaty pt. „Wyzwania dla sektora budownictwa w nadchodzącej kadencji Sejmu”. Organizatorem wydarzenia była Polska Izba Inżynierów Budownictwa.
Zobacz także
Materiały prasowe news Polska Izba Inżynierów Budownictwa apeluje o utworzenie Ministerstwa Budownictwa
Polska Izba Inżynierów Budownictwa, zrzeszająca 120 tysięcy członków i będąca ważnym podmiotem branży budowlanej, wystosowała apel o utworzenie nowego ministerstwa w pełni odpowiadającego za sprawy budownictwa...
Polska Izba Inżynierów Budownictwa, zrzeszająca 120 tysięcy członków i będąca ważnym podmiotem branży budowlanej, wystosowała apel o utworzenie nowego ministerstwa w pełni odpowiadającego za sprawy budownictwa w Polsce.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE Ekologiczny aspekt działalności ważny dla ponad trzech czwartych firm z branży budowlanej
51 proc. firm z branży budowlanej minimalizuje papierowy obieg dokumentów, a 47 proc. stawia na obniżanie energochłonności swoich zakładów – to wyniki badania „Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowanego...
51 proc. firm z branży budowlanej minimalizuje papierowy obieg dokumentów, a 47 proc. stawia na obniżanie energochłonności swoich zakładów – to wyniki badania „Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowanego przez Siemens Financial Services w Polsce. Takie dane wskazują, że dla dużej części firm z tej branży wpływ ich biznesu na środowisko nie jest obojętny.
Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w październiku 2023 r.
Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów budowlanych w poszczególnych grupach produktowych, co pozwala obserwować zmiany trendów.
Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów budowlanych w poszczególnych grupach produktowych, co pozwala obserwować zmiany trendów.
Rozpoczynając dyskusję prezes Izby, Mariusz Dobrzeniecki, przypomniał, że Prawo budowlane – od jego wprowadzenia w życie w 1995 r. – zmieniło się około 300 razy, z czego w ciągu ostatnich ośmiu lat 44 razy.
„Jeżeli mówimy o inwestowaniu, potrzebujemy stabilności, potrzebujemy wiedzieć, co będzie nie tylko dziś, ale i najbliższej przyszłości” – powiedział prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Nowy rząd to nadzieja na inny sposób prowadzenia dialogu z sektorem. Środowisko inżynierów budownictwa zachęca nowo tworzący się rząd, by korzystał z ich wiedzy i doświadczenia.
„Legislacja i tworzenie dobrego prawa – to są wyzwania, które przed nami stoją” – podkreślił Mariusz Dobrzeniecki.
Budownictwo było bowiem w ostatnich czasach zmarginalizowane poprzez sprawowanie nad nim nadzoru przez kilka ministerstw. Po kolei odbierano kompetencje ministrowi Adamczykowi i przekładano je do innych resortów. Liczne zmiany w prawie miały usprawniać procesy inwestycyjne, ale tak się nie stało.
Uczestnicy debaty apelowali o utworzenie oddzielnego resortu budownictwa. Do właściwego funkcjonowania sektora budownictwa potrzebna jest również współpraca świata nauki i biznesu.
Na rynku brakuje bowiem wykwalifikowanych pracowników. Współpraca między firmami a uczelniami ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – dzięki niej powstają programy kształcenia dopasowywane do oczekiwań rynku.
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Hanna Gill-Piątek wyjaśniała przyczyny niepowodzeń rządowych programów mieszkaniowych, m.in. „Mieszkania Plus”.
„Było przeznaczone dla osób z tzw. luki czynszowej, czyli nieposiadających zdolności kredytowej, ale jednocześnie zarabiających zbyt dużo, by ubiegać się o mieszkanie komunalne. Pilotaż BGK zakładał, że samorządy same zaczną budować mieszkania. Tymczasem samorząd nie chce brać na siebie prowadzenia takich inwestycji, bo później generują one szereg problemów, np. z najmem czy długi czynszowe” – tłumaczyła.
Uczestnicy spotkania apelowali o stworzenie programu mieszkaniowego lub dobrych propozycji dla młodych rodzin, dla których problemem są bardzo wysokie ceny mieszkań.
Pewnym sposobem na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego może być też powrót do rozwoju spółdzielni mieszkaniowych w Polsce.
„Spółdzielczość nie jest dla bogatych, tylko dla osób o mniejszych zasobach finansowych. Kredyt 2 proc. bardzo dobrze wspomaga rozwój budownictwa, ale żeby z niego skorzystać trzeba mieć zdolność kredytową. Z tym bywa różnie. Dlatego uważam, że zasadniczą formą, która może zaspokoić potrzeby lokalowe, powinno być lokatorskie budownictwo spółdzielcze” – powiedział dr inż. Mieczysław Grodzki, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej.
Apelował jednocześnie o wprowadzenie możliwość ubiegania się o kredyt 2 proc. przez spółdzielnie mieszkaniowe. Mówił też o kwestii cen za grunty, króre są dużo powyżej możliwości finansowych spółdzielni, dlatego w tym sensie deweloperzy zawsze bedą mieli nad nimi przewagę.
Zarówno Jacek Szer, przewodniczący Komitetu Budownictwa Krajowej Izby Gospodarczej, jak i Jakub Kuś, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” mówili o brakach kadrowych w sektorze budowlanym, osób po studiach, ale także np. zbrojarzy, tynkarzy.
„Nie ma odpowiedniej liczby szkół, które by tych specjalistów wykształciły” – wskazał przewodniczący Komitetu Budownictwa Krajowej Izby Gospodarczej.
Jakub Kuś mówił:
„Trzeba dokonać pewnych zmian w systemie, żeby pracowników nie brakowało. Ale nie tylko w systemie kształcenia, ale całym systemie inwestycyjnym. Dlatego Związek od dawna, nie tylko od ośmiu lat, postuluje przywrócenie ministerstwa budownictwa. Ten zintegrowany resort będzie miał nie tylko możliwości dialogu z nami jako ze środowiskiem, ale również możliwości finansowe i wykonawcze”.
Źródło: PAP