Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Mieszkania o niskim standardzie – raport NIK

Materiały prasowe | 2023-05-22
Budynek przy ul. Siemieńskiego w Jarosławiu, sprzed 1939 r., stan techniczny średni, fot. NIK

Budynek przy ul. Siemieńskiego w Jarosławiu, sprzed 1939 r., stan techniczny średni, fot. NIK

Zgodnie z przepisami to właściciel budynku komunalnego powinien zapewnić lokatorom takie warunki mieszkaniowe, które nie będą zagrażały ich życiu lub zdrowiu. Jednak na 20 skontrolowanych przez NIK gmin jedynie połowa prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie (substandardowych) i to tylko nielicznych. Powodem były nie tylko ograniczone możliwości finansowe, ale także nieracjonalna i niezgodna z przepisami polityka mieszkaniowa kontrolowanych gmin.

Zobacz także

Sika Poland Wmurowano kamień węgielny pod fabrykę Sika Poland w Brześciu Kujawskim

Wmurowano kamień węgielny pod fabrykę Sika Poland w Brześciu Kujawskim Wmurowano kamień węgielny pod fabrykę Sika Poland w Brześciu Kujawskim

Sika Poland rozpoczęła budowę swojej nowej fabryki w Brześciu Kujawskim. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 17 czerwca, wzięli udział przedstawiciele firmy w Polsce oraz głównego...

Sika Poland rozpoczęła budowę swojej nowej fabryki w Brześciu Kujawskim. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 17 czerwca, wzięli udział przedstawiciele firmy w Polsce oraz głównego wykonawcy – Harden Construction, jak również władze samorządowe. Nowoczesny obiekt to największa dotychczasowa realizacja Sika w naszym kraju. Produkcja ma ruszyć w czwartym kwartale 2026 r.

Sika Poland Budownictwo przyszłości – między oczekiwaniami a możliwościami

Budownictwo przyszłości – między oczekiwaniami a możliwościami Budownictwo przyszłości – między oczekiwaniami a możliwościami

Jak wygląda obecnie rynek budowlany i czy można poprawić sytuację wykonawców i dostawców? Jak radzić sobie z brakiem wykwalifikowanych specjalistów w branży? Poznaj opinię ekspertów.

Jak wygląda obecnie rynek budowlany i czy można poprawić sytuację wykonawców i dostawców? Jak radzić sobie z brakiem wykwalifikowanych specjalistów w branży? Poznaj opinię ekspertów.

Sika Poland Sika Poland na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym

Sika Poland na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym Sika Poland na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym

Sika Poland wzięła udział w XVII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kongres odbył się w dniach 23–25...

Sika Poland wzięła udział w XVII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kongres odbył się w dniach 23–25 kwietnia 2025 r. w Katowicach.

Mieszkania substandardowe to według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) takie, w których standard życia jest bardzo niski ze względu na fatalny stan techniczny mieszkania, braki w instalacjach wodno-kanalizacyjnych lub przeludnienie.

Substandardowe warunki mieszkaniowe wg GUS. Źródło: Opracowanie własne NIK na podstawie definicji z opracowań GUS (opis grafiki poniżej)

Mieszkanie w takich warunkach jest zaliczane wg Europejskiej Typologii Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego ETHOS, do tzw. ukrytej bezdomności.

Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce systematycznie ubywa tego rodzaju mieszkań, co pokazują spisy powszechne.

W 2002 r.:

  • mieszkań substandardowych było 1,8 mln (ok. 15% ogółu),
  • mieszkało w nich 6,48 mln osób (ok. 17% społeczeństwa).

W 2011 r.:

  • mieszkań substandardowych było 1,3 mln (ok. 11% ogółu),
  • mieszkało w nich 5,36 osób (ok. 14% społeczeństwa).

Jak do tej pory GUS nie opublikował pełnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 r., ale wstępne dane wskazują na kolejną poprawę. W 2021 r. 94,8% mieszkań było wyposażonych w:

  •  łazienkę (wzrost o ok. 19% w porównaniu z 2011 r.),
  •  toaletę spłukiwaną bieżącą wodą (wzrost o ok. 16% w porównaniu z 2011r.).

To nie zmienia jednak faktu, że zarówno liczba, jak i eksploatacja mieszkań o niskim standardzie nadal stanowi jeden z najważniejszych problemów mieszkaniowych w Polsce. W Narodowym Programie Mieszkaniowym z 2016 r. założono, że do 2030 roku liczba osób mieszkających w takich mieszkaniach powinna spaść do 3,3 mln, czyli zmniejszyć się o 2 mln.

Osiągnięcie tego stanu wymaga przede wszystkim znacznych nakładów finansowych, które na ogół przekraczają możliwości gmin. Kontrola pokazała jednak, że i gminy mają wiele do zrobienia. Przede wszystkim w sprawie budynków z mieszkaniami o niskim standardzie powinny prowadzić politykę mieszkaniową długofalowo i racjonalnie w oparciu o rzetelnie przeprowadzane kontrole okresowe. Tymczasem wymagane przepisami roczne i pięcioletnie kontrole wszystkich takich budynków i w pełnym zakresie wykonywały w badanym okresie tylko trzy gminy. Dwie nie przeprowadzały żadnych kontroli stanu technicznego budynków.

Nie mając pełnej wiedzy o rzeczywistych potrzebach, większość skontrolowanych samorządów nie mogła ani właściwie zaplanować kolejnych remontów, ani odpowiednich na ten cel środków. Ponad połowa nie sporządzała żadnych zestawień czy wykazów, w których ujętoby prace i naprawy wynikające z kontroli, a w efekcie nie zrealizowała znacznej części wynikających z nich zaleceń, ale także decyzji organów nadzoru budowlanego czy zadań ujętych w kluczowych wieloletnich programach gospodarowania zasobem mieszkaniowym. Pięć gmin w ogóle takich planów remontowych nie miało, co zdaniem NIK utrudniało utrzymanie budynków komunalnych z mieszkaniami o niskim standardzie. Podobnie jak niewłaściwy nadzór nad zadaniami z tego zakresu, który Izba stwierdziła w zdecydowanej większości skontrolowanych samorządów.

NIK badała po cztery urzędy gmin w każdym z pięciu województw: dolnośląskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim i zachodniopomorskim, a także 17 zarządców budynków komunalnych (tam gdzie zadania w kontrolowanym zakresie powierzono takim podmiotom). Okres objęty kontrolą to lata 2019–2021.

Mieszkaniowe zasoby gmin

Według stanu na koniec 2021 r., budynki z mieszkaniami o niskim standardzie stanowiły ponad połowę zasobu mieszkaniowego skontrolowanych gmin. Na blisko 700 aż 554 powstało jeszcze przed 1945 r., z tego co trzeci jeszcze w XIX wieku.

Niemal co trzecie mieszkanie w takich budynkach miało niski standard. Z ok. 3200, ponad 2 tys. należało do drugiej kategorii – bez dostępu do wc, a w niektórych przypadkach – bez wodociągu.

Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK 30% budynków wymagało natomiast kompleksowych i kapitalnych remontów lub wymiany poszczególnych elementów. W przypadku 42 obiektów poziom ich zużycia był na tyle wysoki, że eksploatacja mogła stwarzać zagrożenie. W 17 budynkach, czyli w blisko co piątym poddanym oględzinom, kontrolerzy Izby stwierdzili bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia albo powstania znacznej szkody. Przykładem może być jedna z nieruchomości w Koszalinie. W jednej z łazienek lokatorzy zainstalowali elektryczne urządzenia do podgrzewania wody, łącząc je prowizorycznie z instalacją elektryczną budynku, bez właściwej izolacji i zabezpieczenia przed uszkodzeniami czy kontaktem z wodą.

Fatalny stan gminnych budynków z mieszkaniami o niskim standardzie wynikał nie tylko z ich wieku, 2/3 nie miało centralnego ogrzewania, co powodowało nadmierną wilgoć, a w konsekwencji zagrzybienie ścian. Na kondycję niektórych lokali miało również wpływ zachowanie lokatorów, którzy nie dbali o mieszkania we właściwy sposób.

We wszystkich gminach NIK zleciła także straży pożarnej przeprowadzenie kontroli ok. 100 budynków – od dwóch w gminie Lesko do 10 w Rudzie Śląskiej. Tylko w trzech gminach nie stwierdzono nieprawidłowości, w pozostałych niemal we wszystkich skontrolowanych obiektach. Najczęstsze dotyczyły braku wyłącznika prądu, umieszczania materiałów łatwopalnych na drogach ewakuacyjnych, a także używania niesprawnych instalacji elektrycznych, odgromowych lub bez wymaganych przeglądów. 

W ośmiu gminach na niektórych budynkach z mieszkaniami o niskim standardzie brakowało tabliczek z numerem porządkowym i nazwą ulicy lub miejscowości, tabliczki były nieczytelne, albo umieszczono je w niewłaściwym miejscu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku wezwania służb ratunkowych, które w takiej sytuacji nie są w stanie odnaleźć właściwego adresu.

W latach 2019–2021 podejmowane przez samorządy działania nie doprowadziły do znacznej poprawy stanu technicznego budynków będących w ich zasobach.

Tylko w połowie gmin ubyło obiektów z mieszkaniami o niskim standardzie – w sumie o 34. Główną przyczyną tej zmiany była jednak sprzedaż lub rozbiórka wyeksploatowanych budynków i zmniejszenie przeludnienia mieszkań.

Duże potrzeby – małe budżety

Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, w co trzeciej gminie środki finansowe przeznaczane na eksploatację budynków z mieszkaniami o niskim standardzie, były nieadekwatne do potrzeb lub wielokrotnie od nich niższe. W zdecydowanej większości gmin pozwalały jedynie na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem takich budynków, ich bieżącą eksploatacją i drobnymi remontami, ale skala prac była niewielka.

I tak w Jarosławiu w latach 2019–2021 na remonty i modernizację budynków z mieszkaniami o niskim standardzie przeznaczono w sumie ok. 50 tys. zł, co pokrywało od 1,5% do 6,5% potrzeb zgłoszonych przez zarządcę. Z tego powodu większość zaplanowanych zadań nie została zrealizowana, co prowadziło do systematycznego pogarszania się stanu technicznego i estetycznego takich budynków, a to obniżało ich możliwości użytkowe. 

Mimo ogromnej skali potrzeb i możliwości uzyskania środków z różnych źródeł zewnętrznych, tylko w co drugiej gminie udało się skutecznie pozyskać takie dofinansowanie. Pieniądze pochodziły głównie ze środków Funduszu Dopłat z BGK, Regionalnych Programów Operacyjnych oraz z programu integracji społeczności romskiej. Przeprowadzone dzięki nim inwestycje i remonty wybranych budynków lub lokali o niskim standardzie, wpłynęły głównie na poprawę ich stanu technicznego oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii, a tym samym zmniejszenie emisji gazów. Prowadzone inwestycje najczęściej obejmowały termomodernizację.

Za mało kontroli, nierzetelne raporty

Okresowe kontrole stanu technicznego budynków z mieszkaniami o niskim standardzie, ich instalacji elektrycznych, gazowych czy przewodów kominowych, to nie tylko ustawowy obowiązek właścicieli lub zarządców, ale także stałe źródło informacji dotyczących aktualnego stanu takich obiektów. Mimo to, jedynie trzy z 20 gmin przeprowadzały wymagane przepisami roczne i pięcioletnie kontrole wszystkich budynków i w pełnym zakresie. W połowie badanych gmin albo nie kontrolowano wszystkich obiektów, albo kontrolowano tylko niektóre instalacje, zbyt rzadko. Dwie gminy nie przeprowadzały żadnych kontroli stanu technicznego w budynkach z mieszkaniami o niskim standardzie.

NIK zwraca także uwagę na to, że w dziesięciu na 15 gmin, w których budynki były wyposażone w obie instalacje, kontrola stanu technicznego urządzeń gazowych nie była prowadzona jednocześnie z kontrolą stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych oraz spalinowych, głównie dlatego, że były zlecane różnym firmom. Tymczasem niesprawne instalacje gazowe lub wentylacyjne to najczęstsze przyczyny wypadków w budynkach z mieszkaniami o niskim standardzie.

Istotny jest także sezon, w którym przeprowadzane są kontrole. Najodpowiedniejszą na to porą jest wiosna, ponieważ to właśnie wtedy można określić zakres uszkodzeń poszczególnych elementów obiektu powstałych w najtrudniejszym okresie, czyli zimą. W wielu przypadkach szybkie wykrycie uchybień pozwala na ich likwidację dzięki prostym, niedrogim pracom konserwacyjnym i w konsekwencji zabezpieczenie lokali przed kolejnym sezonem zimowym. Wbrew obowiązującym przepisom tylko w czterech gminach kontrole przeprowadzano wiosną.

Równie istotne jak same kontrole są rzetelne protokoły sporządzane po ich przeprowadzeniu. W 17 gminach takie dokumenty nie zawierały wszystkich obowiązkowych elementów, w tym ważnego dla bezpieczeństwa zakresu robót z określeniem kolejności ich wykonania. Braki wynikały głównie z nierzetelności pracowników sporządzających protokoły kontroli lub odbierających je osób.

Niekompletne protokoły nie dają pełnego obrazu stanu technicznego obiektów, co może sprawić, że w pierwszej kolejności remontowane będą budynki w znacznie lepszej kondycji i przesuwanie inwestycji w budynkach wymagających znacznych nakładów, aż do czasu, gdy analizy wykażą brak opłacalności przeprowadzenia ich remontu.

Wnioski

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do gmin wnioski dotyczące:

  • prowadzenia długofalowej racjonalnej polityki remontowej, z wykorzystaniem dokumentów strategicznych, zapobiegającej dalszej dekapitalizacji zasobu w zakresie budynków z mieszkaniami o warunkach substandardowych, z uwzględnieniem możliwości pozyskiwania na ten cel środków ze źródeł zewnętrznych;
  • zapewnienia należytego, pełnego i skutecznego nadzoru nad realizacją zadań dotyczących budynków komunalnych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których znajdują się mieszkania o warunkach substandardowych;
  • planowania środków finansowych na podstawie rzetelnie sporządzonych zestawień i planów robót remontowych dla budynków z mieszkaniami o warunkach substandardowych;
  • zapewnienia właściwej obsady kadrowej lub osób/podmiotów zewnętrznych w celu realizacji wszystkich zadań związanych z gospodarowaniem zasobem mieszkaniowym, a w szczególności wykonywania okresowych kontroli w pełnym zakresie;
  • zapewnienia ciągłości obowiązywania wieloletnich programów oraz realizacji przyjętych w nich założeń.

Źródło: NIK

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Droga do neutralności klimatycznej – innowacyjne rozwiązania dla budownictwa

Droga do neutralności klimatycznej – innowacyjne rozwiązania dla budownictwa Droga do neutralności klimatycznej – innowacyjne rozwiązania dla budownictwa

Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu 22 października w Warszawie zorganizował spotkanie, które zgromadziło blisko 200 uczestników. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo...

Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu 22 października w Warszawie zorganizował spotkanie, które zgromadziło blisko 200 uczestników. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo – zbiegła się z 200-leciem patentu na cement portlandzki.

Materiały prasowe news Barometr Zdrowych Budynków 2024 – nowa edycja raportu

Barometr Zdrowych Budynków 2024 – nowa edycja raportu Barometr Zdrowych Budynków 2024 – nowa edycja raportu

8 listopada br. w Warszawie Stowarzyszenie Fala Renowacji przedstawiło tegoroczną edycję raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) –...

8 listopada br. w Warszawie Stowarzyszenie Fala Renowacji przedstawiło tegoroczną edycję raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) – wiodący, niezależny ośrodek ekspercki w zakresie charakterystyki energetycznej budynków – we współpracy z firmą VELUX.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji 2025

Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji 2025 Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji 2025

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Katowicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach, i Małopolskim w Krakowie zaprasza na XXXIX Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji,...

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Katowicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach, i Małopolskim w Krakowie zaprasza na XXXIX Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, które odbędą się w Wiśle w dniach 5–7 marca 2025 r., pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych”.

mgr inż. arch. Dawid Rychta news I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS

I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS

21 marca 2025 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców...

21 marca 2025 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych (PSRiBS) pt. „Architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany w procesie realizacji inwestycji związanych z budową obiektów cywilnych oraz obiektów specjalnych”.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Konferencja Naukowo-Techniczna REMO 2025

Konferencja Naukowo-Techniczna REMO 2025 Konferencja Naukowo-Techniczna REMO 2025

REMO to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia...

REMO to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia dotyczące remontów i konserwacji obiektów budowlanych. Konferencja odbędzie się w Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Konferencja Naukowo-Techniczna BUDIN 2025

Konferencja Naukowo-Techniczna BUDIN 2025 Konferencja Naukowo-Techniczna BUDIN 2025

W Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r. odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Aktualne problemy w budownictwie ogólnym i inżynierii przedsięwzięć budowlanych – BUDIN 2025”. Wydarzenie...

W Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r. odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Aktualne problemy w budownictwie ogólnym i inżynierii przedsięwzięć budowlanych – BUDIN 2025”. Wydarzenie odbędzie się równolegle z konferencją REMOnty 2025.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji

Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji

Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Wydarzenie w formule online odbędzie się 10 grudnia 2024...

Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Wydarzenie w formule online odbędzie się 10 grudnia 2024 r.

Materiały prasowe news Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów Budowlanych – World of Build

Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów Budowlanych – World of Build Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów Budowlanych – World of Build

Odkryj przyszłość budownictwa na World of Build! Zanurz się w świat innowacji, gdzie najnowsze technologie spotykają się z kreatywnością.

Odkryj przyszłość budownictwa na World of Build! Zanurz się w świat innowacji, gdzie najnowsze technologie spotykają się z kreatywnością.

dr inż. Krzysztof Skotak news Od czego zależy jakość powietrza w Polsce?

Od czego zależy jakość powietrza w Polsce? Od czego zależy jakość powietrza w Polsce?

Choć jakość powietrza w Europie poprawiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia w Europie i na świecie. Wiele aspektów wciąż wymaga...

Choć jakość powietrza w Europie poprawiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia w Europie i na świecie. Wiele aspektów wciąż wymaga poprawy. Jakie czynniki wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy?

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2024 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2024 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2024 r.

W okresie styczeń–październik 2024 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba rozpoczętych inwestycji. Natomiast do użytkowania...

W okresie styczeń–październik 2024 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba rozpoczętych inwestycji. Natomiast do użytkowania oddano mniej mieszkań niż przed rokiem.

Materiały prasowe Jak naprawić program Czyste Powietrze – postulaty PAS

Jak naprawić program Czyste Powietrze – postulaty PAS Jak naprawić program Czyste Powietrze – postulaty PAS

Program „Czyste Powietrze” to kluczowy instrument finansowy wspierający transformację domów jednorodzinnych w Polsce w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz stosowania czystych źródeł...

Program „Czyste Powietrze” to kluczowy instrument finansowy wspierający transformację domów jednorodzinnych w Polsce w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz stosowania czystych źródeł ogrzewania. Od startu programu, tj. od 2018 r., wpłynęło do niego ponad 950 000 wniosków, w tym ponad 800 000 na wymianę starego kotła na paliwo stałe1. Są to znaczące liczby, jednak okazuje się, że w zakresie wymiany urządzeń grzewczych złożone do tej pory wnioski realizują jedynie 27% celu przyjętego...

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w październiku 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych w październiku 2024 r. Ceny materiałów budowlanych w październiku 2024 r.

Grupa PSB Handel monitoruje ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmieniające się trendy.

Grupa PSB Handel monitoruje ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmieniające się trendy.

Materiały prasowe Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 r.

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 r. Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 r.

Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych,...

Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych, prefabrykacja staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Co prawda sektor boryka się z problemami, takimi jak wysokie koszty materiałów i finansowania inwestycji, to fundamenty rozwoju pozostają solidne. Prognozy na przyszłość są optymistyczne, a technologia...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Dach Forum – europejskie targi pokryć dachowych

Dach Forum – europejskie targi pokryć dachowych Dach Forum – europejskie targi pokryć dachowych

Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora...

Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora w Polsce i Europie.

Materiały prasowe news 300 największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce wartych niemal 500 mld zł

300 największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce wartych niemal 500 mld zł 300 największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce wartych niemal 500 mld zł

Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują...

Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują się inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz technologie niskoemisyjne, wspierane m.in. funduszami z Krajowego Planu Odbudowy. Branża wykonawcza mierzy się jednak z poważnymi wyzwaniami, takimi jak ryzyko kumulacji inwestycji, trudności w poprawnej...

Materiały prasowe news Austrotherm – strategiczny sponsor mistrzów Polski w hokeju na lodzie

Austrotherm – strategiczny sponsor mistrzów Polski w hokeju na lodzie Austrotherm – strategiczny sponsor mistrzów Polski w hokeju na lodzie

Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje...

Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.

Materiały prasowe Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 r. Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 r.

Zobacz, jak zmieniają się ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu. Grupa PSB Handel analizuje trendy.

Zobacz, jak zmieniają się ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu. Grupa PSB Handel analizuje trendy.

Materiały prasowe news Aktywność Związku SIPUR w II połowie 2024 r.

Aktywność Związku SIPUR w II połowie 2024 r. Aktywność Związku SIPUR w II połowie 2024 r.

W drugim półroczu 2024 r. przedstawiciele Związku uczestniczyli w wielu wydarzeniach branżowych i czynnie angażowali się w działalność edukacyjną z zakresu wykorzystania poliuretanu w budownictwie.

W drugim półroczu 2024 r. przedstawiciele Związku uczestniczyli w wielu wydarzeniach branżowych i czynnie angażowali się w działalność edukacyjną z zakresu wykorzystania poliuretanu w budownictwie.

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–listopad 2024 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–listopad 2024 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–listopad 2024 r.

W okresie od stycznia do listopada ub.r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...

W okresie od stycznia do listopada ub.r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

Materiały prasowe news Drogi oddane do ruchu – ponad 400 km w 2025 r.

Drogi oddane do ruchu – ponad 400 km w 2025 r. Drogi oddane do ruchu – ponad 400 km w 2025 r.

Kolejne kilometry autostrady A2 na wschód od Warszawy, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, połączenie Szczecina i Świnoujścia drogą ekspresową S3, trzy odcinki S1 między Katowicami a granicą polsko-słowacką...

Kolejne kilometry autostrady A2 na wschód od Warszawy, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, połączenie Szczecina i Świnoujścia drogą ekspresową S3, trzy odcinki S1 między Katowicami a granicą polsko-słowacką – to tylko niektóre inwestycje, zaplanowane do oddania kierowcom w tym roku – w sumie będzie to nieco ponad 400 km nowych dróg.

Materiały prasowe news Dach Forum 2025 – weź udział w konkursie Speed Röben Masters

Dach Forum 2025 – weź udział w konkursie Speed Röben Masters Dach Forum 2025 – weź udział w konkursie Speed Röben Masters

Podczas IV edycji Kongresu i Targów Dekarzy, Blacharzy i Cieśli Dach Forum w Kielcach firma Röben – jako Złoty Sponsor wydarzenia – we współpracy targami oraz firmą Byna organizuje konkurs dla dekarzy...

Podczas IV edycji Kongresu i Targów Dekarzy, Blacharzy i Cieśli Dach Forum w Kielcach firma Röben – jako Złoty Sponsor wydarzenia – we współpracy targami oraz firmą Byna organizuje konkurs dla dekarzy z atrakcyjnymi nagrodami.

Materiały prasowe news Pół miliarda złotych na termomodernizację zabytkowych budynków publicznych

Pół miliarda złotych na termomodernizację zabytkowych budynków publicznych Pół miliarda złotych na termomodernizację zabytkowych budynków publicznych

NFOŚiGW przeznaczy ponad 549 mln zł na poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej. Środki na termomodernizację obiektów oraz montaż instalacji odnawialnych źródeł...

NFOŚiGW przeznaczy ponad 549 mln zł na poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej. Środki na termomodernizację obiektów oraz montaż instalacji odnawialnych źródeł energii pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Przyjazne, bezpieczne i komfortowe mieszkanie na lata – premiera raportu MIWO

Przyjazne, bezpieczne i komfortowe mieszkanie na lata – premiera raportu MIWO Przyjazne, bezpieczne i komfortowe mieszkanie na lata – premiera raportu MIWO

Nowoczesne, przyjazne środowisku mieszkania o niskich kosztach użytkowania to największe wyzwanie stojące przed sektorem mieszkalnictwa i budownictwa. Eksperci Stowarzyszenia MIWO opracowali raport z zaleceniami,...

Nowoczesne, przyjazne środowisku mieszkania o niskich kosztach użytkowania to największe wyzwanie stojące przed sektorem mieszkalnictwa i budownictwa. Eksperci Stowarzyszenia MIWO opracowali raport z zaleceniami, jakie wymagania termiczne, akustyczne i przeciwpożarowe powinny spełniać bezpieczne i komfortowe mieszkania.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.