Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dekarbonizacja przyszłością branży cementowej i budownictwa

Materiały prasowe | 2023-04-14
Dekarbonizacja przyszłością branży cementowej i budownictwa, fot. SPC

Dekarbonizacja przyszłością branży cementowej i budownictwa, fot. SPC

Dla przemysłu cementowego i budownictwa nie ma innej drogi rozwoju niż dekarbonizacja prowadzona równolegle w wielu kierunkach. Dlatego ważne jest coraz częstsze zastępowanie cementów czysto klinkierowych cementami niskoemisyjnymi oraz paliw kopalnych paliwami alternatywnymi, a także zwiększanie udziału OZE w produkcji cementu. Te działania przybliżają branżę cementową do neutralności emisyjnej, a także wpływają na ograniczenie emisyjności w budownictwie.

Zobacz także

Sika Poland news Gresmax w Lublinie – nowe Centrum Hydroizolacji Sika

Gresmax w Lublinie – nowe Centrum Hydroizolacji Sika Gresmax w Lublinie – nowe Centrum Hydroizolacji Sika

Od 21 marca br. na mapie lokalizacji Centrum Hydroizolacji Sika działa nowy punkt – zapraszamy do Gresmax przy ul. Energetyków 19 w Lublinie.

Od 21 marca br. na mapie lokalizacji Centrum Hydroizolacji Sika działa nowy punkt – zapraszamy do Gresmax przy ul. Energetyków 19 w Lublinie.

Sika Poland news Nowe Centrum Hydroizolacji w Piotrkowie Trybunalskim

Nowe Centrum Hydroizolacji w Piotrkowie Trybunalskim Nowe Centrum Hydroizolacji w Piotrkowie Trybunalskim

Od 13 lutego 2025 r. sieć Centrum Hydroizolacji Sika powiększyła się o nowy punkt – PSB Bauma w Piotrkowie Trybunalskim.

Od 13 lutego 2025 r. sieć Centrum Hydroizolacji Sika powiększyła się o nowy punkt – PSB Bauma w Piotrkowie Trybunalskim.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025 Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.

Branża cementowa w Polsce już od wielu lat stawia kolejne kroki na drodze dekarbonizacji, której celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 r.

Konferencja prasowa zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC), która odbyła się 12 kwietnia 2023 r. w Warszawie, była okazją do podsumowania minionego roku oraz rozmów o przyszłości branży cementowej. 

Według danych GUS w 2022 r. wyprodukowano w Polsce 18,8 mln ton cementu (-2,4% r/r). Pierwszy kwartał 2022 był bardzo dobry, a druga połowa roku to już wyhamowanie produkcji cementu.

Miniony, 2022 rok, był bezprecedensowy, jeżeli chodzi o wzrost kosztów produkcji w branży cementowej. Na jej wyniki wpłynęły:

  •  wzrost cen energii elektrycznej (średnia cena wg. TGE w 2021 – 278 zł MWh, a w 2022 – 523 zł MWh),
  • wzrost cen uprawnień do emisji CO2 (średnia dla 2022 r. to ponad 80 euro za tonę, a w 2023 r. ceny przekroczyły już 100 euro za tonę),
  • wzrost cen węgla (branża cementowa w Polsce zużywa ok. 580 tys. ton węgla) oraz problemy z jego zakupem,
  • wzrost cen papieru niezbędnego do produkcji opakowań workowych (branża produkuje ok. 2,5 mln ton cementu w opakowaniach workowych),
  • wzrost inflacji (14,7% za 2022 r. wg GUS),
  • wzrost cen paliw, głównie oleju napędowego (logistyka i transport odgrywają kluczową rolę w przemyśle),
  • wzrost kosztów pracowniczych.

Jak wygląda sytuacja branży w tym roku? Po dwóch miesiącach 2023 r. GUS podaje spadek produkcji cementu o ok. 13% (1692 tys. ton w 2023 wobec 1947 tys. ton w 2022).

Prognozy IPiAG (Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych) na 2023 r. przewidują spadek produkcji cementu do poziomu 18 mln ton (- 4% r/r).

„Branża cementowa jest przygotowana do rozpoczynającego sezonu budowlanego, choć przed budownictwem w Polsce jest szereg znaków zapytania dotyczących m.in. realizacji KPO, rozwoju inflacji, wysokich stóp procentowych, wojny w Ukrainie, wzrostu cen i dostępności surowców, kształtowania się cen nośników energii czy braku pracowników. Kondycja sektora bankowego w Polsce może być czynnikiem tłumiącym inwestycje w budownictwie. Jednak z uwagi na ogromne potrzeby rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, potrzebę transformacji energetycznej, budowę instalacji OZE, plany budowy mieszkań czy rozwój sektora magazynowego, mimo pewnych spadków, budownictwo w kolejnych latach powinno rosnąć” – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący SPC.

Inflacja jest jednym z czynników wpływających na wzrost kosztów produkcji cementu, z którego powstaje beton. Pociąga za sobą konieczność waloryzacji kontraktów, zwłaszcza tych przewidujących długoterminowe dostawy cementu i betonu. Branża cementowa popiera stanowisko wykonawców dotyczące konieczności waloryzacji umów kontraktowych w budownictwie infrastrukturalnym, ogólnym czy mieszkaniowym. 

Branża popiera apele organizacji i środowisk budowlanych o ratowanie budownictwa mieszkaniowego.

Przemysł cementowy w UE boryka się z szybko rosnącym importem z krajów spoza UE (import cementu do UE w 2022 r. wyniósł ponad 9 mln ton), a koszty CO2 stanowią znaczną część ogólnych kosztów ponoszonych przez przemysł. Ucieczka emisji w przemyśle cementowym wzrośnie, o ile nie zostaną wprowadzone skuteczniejsze instrumenty służące jej zapobieganiu. Z uwagi na bolesne doświadczenia z nieuczciwym eksportem cementu z Białorusi do Polski, branża cementowa z zadowoleniem przyjmuje wprowadzenie Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM), które ma nastąpić 1 stycznia 2026 r. 

Wraz z wprowadzeniem CBAM, od 2026 r., rozpocznie się systematyczna redukcja bezpłatnych pozwoleń na emisję CO2 dla branży cementowej (od redukcji -2,5% w 2026 r., do całkowitego wygaszenia darmowych pozwoleń w 2034 r.) Zakończenie okresu obowiązywania darmowych uprawnień do emisji CO2 dla sektora cementowego w 2034 r. wiąże się z koniecznością uruchomienia instalacji CCS/U.

Paliwa alternatywne i cementy niskoemisyjne

Wyzwania związane z ochroną klimatu, koniecznością redukcji emisji CO2 i osiągnięciem neutralności emisyjnej w 2050 r. powodują, że rozwój branży cementowej w kolejnych latach i dekadach będzie determinował szereg działań związanych z dekarbonizacją. 

Sektor cementowy pełni ważną rolę w systemie gospodarki odpadami w Polsce. Rocznie zużywa ponad 5 mln ton odpadów oraz produktów ubocznych (np. popiołów lotnych, żużli wielkopiecowych i rea-gipsu) jako składników mieszanek surowcowych do produkcji klinkieru czy cementu

W procesie produkcji klinkieru, wykorzystywane są znaczne ilości paliw alternatywnych (RDF). Do produkcji RDF dla przemysłu cementowego zużywanych jest ponad 10% odpadów komunalnych powstających w Polsce. Przemysł cementowy już obecnie zużywa rocznie ok. 1,7 mln ton paliw alternatywnych.

Paliwa alternatywne stanowią już blisko 80% energii niezbędnej do wypalenia klinkieru. Ten udział paliw w ostatnich latach dynamicznie rośnie i dzisiaj polski przemysł cementowy jest liderem w Europie, wyprzedzając Austrię i Niemcy.

Kolejną z dróg redukcji emisji CO2 i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r. jest ograniczanie produkcji i stosowania cementów portlandzkich, a zastępowanie ich cementami niskoemisyjnymi: portlandzkimi wieloskładnikowymi, pucolanowymi czy hutniczymi.

Cementy niskoemisyjne tworzone są przy udziale różnych składników i dodatków mineralnych, które umożliwiają obniżenie zawartości klinkieru - przy zachowaniu odpowiednich parametrów technicznych.

„Aby wprowadzić te zmiany i realizować wyzwania klimatyczne, konieczna jest współpraca wielu środowisk, inwestorów, architektów, konstruktorów i wykonawców, np. GDDKiA powinna dostosować swoje wymagania dla realizacji inwestycji. W celu wprowadzenia do budownictwa produktów niskoemisyjnych, konieczne jest stworzenie odpowiednich regulacji i wymagań, według których będziemy mierzyć korzyści z zastosowania produktów o niskim śladzie węglowym i będziemy za to nagradzani. Np. konieczność wprowadzenia tzw. zielonych zamówień publicznych, w których premiowane będzie stosowanie niskoemisyjnych wyrobów budowlanych. Tańszy kredyt czy niższe podatki dla inwestora za stosowanie «zielonych» wyrobów budowlanych” – dodał Andrzej Reclik.

Energia ze źródeł odnawialnych

Z uwagi na ogromny udział energii elektrycznej w kosztach produkcji cementu wynoszącej ponad 35% branża cementowa w Polsce apeluje do Rządu RP i Komisji Europejskiej o wpisanie przemysłu cementowego na listę przemysłów energochłonnych narażonych na wzrost kosztów pośrednich cen energii. 

Branża cementowa inwestuje w OZE, dywersyfikując źródła energii. Producenci cementu podpisują umowy na dostawy energii elektrycznej z farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych, zwiększając udział OZE w produkcji klinkieru i cementu. Jednocześnie sami inwestują w budowę farm fotowoltaicznych i popierają rozbudowę energetyki wiatrowej. Udział energii z OZE wpływa na zmniejszenie emisji CO2 powstającej przy produkcji klinkieru i cementu. Bez OZE inwestycje w ogromnie kosztowne i energochłonne instalacje CCS będą bardzo utrudnione.

Szersze wykorzystanie OZE wpisuje się w działania przemysłu cementowego na rzecz zrównoważonego rozwoju. Branża spaja zrównoważoną przyszłość, podążając drogą neutralności klimatycznej. Stawia na działania proekologiczne, innowacje oraz nowoczesne technologie w budownictwie. Sukcesywnie ogranicza także oddziaływanie na środowisko, wytwarza niskoemisyjne materiały budowlane, zwiększa wykorzystanie paliwa alternatywnych i recykling materiałów w ramach GOZ, a także angażuje się w działania oraz inicjatywy lokalne. Aby zaprezentować dobre praktyki i działania sektora na rzecz zrównoważonego rozwoju, powstała dedykowana platforma SpajamyZrownowazonaPrzyszlosc.pl.

Dekarbonizacja: technologie CCS/U

Dla 9 cementowni w Polsce nie ma innej drogi rozwoju niż wprowadzanie technologii CCS/U. Branża cementowa ma niewiele czasu, gdyż w związku z wprowadzeniem CBAM w 2034 r. przestaną obowiązywać darmowe pozwolenia na emisję CO2.

„Tylko wprowadzenie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania lub wykorzystania CO2 pozwoli na funkcjonowanie branży po 2034 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.” – przekonywał Xavier Guesnu, członek zarządu SPC.

Raport dotyczący możliwości wprowadzania technologii CCS w branży cementowej w Polsce, przygotowało Centrum Energetyki AGH w Krakowie. Według jego autorów koszty, które musi ponieść średniej wielkości cementownia w związku z zakupem i montażem technologii CCS (liczone dla linii produkującej 5000 ton klinkieru na dobę i emitującej rocznie 1,5 mln ton CO2) wynoszą od 0,5 mld zł do 1,5 mld zł – w zależności od wybranej technologii.

Przemysł cementowy jest pierwszą branżą w Polsce, która tak kompleksowo przygotowuje się do wdrożenia technologii CCS/U. Technologie CCS/U wdrażane są już w dwóch zakładach: w Cementowni Górażdże i Cementowni Kujawy.

Branża cementowa dostrzega także bariery w rozwoju i wdrażaniu technologii CCS/U w Polsce:

  • brak Krajowej Strategii CCS, która powinna obejmować różne branże przemysłowe emitujące CO2, w tym przemysł cementowy,
  • brak regulacji prawnych dotyczących transportu i magazynowania CO2 na lądzie - w tym pilna potrzeba nowelizacji Prawa Górniczego i Geologicznego, Prawa Energetycznego,
  • konieczność wyznaczenia krajowego operatora systemu transportu i magazynowania CO2.

O dekarbonizacji w Sejmie

Wprowadzanie technologii CCS/U w Polsce dotyczy nie tylko branży cementowej i wymaga zaangażowania wielu interesariuszy, m.in. przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej. Dlatego rozmowy związane z rozwiązywaniem problemów branży cementowej i jej przyszłością odbywają się na forum Sejmu, dzięki zawiązanemu w kwietniu 2022 r. Parlamentarnemu Zespołowi ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego. W skład zespołu wchodzi 10 posłów, z różnych ugrupowań, którzy ponad podziałami zabiegają o rozwój branży cementowej i budownictwa w Polsce.

Źródło: SPC

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe Fundacja Petralana wspiera mieszkańców zalanych miejscowości

Fundacja Petralana wspiera mieszkańców zalanych miejscowości Fundacja Petralana wspiera mieszkańców zalanych miejscowości

Fundacja Petralana – producenta wełny skalnej – włączyła się w pomoc dla powodzian, przekazując środki do czyszczenia i dezynfekcji wnętrz, a także wodę pitną o wartości 53 tys. złotych.

Fundacja Petralana – producenta wełny skalnej – włączyła się w pomoc dla powodzian, przekazując środki do czyszczenia i dezynfekcji wnętrz, a także wodę pitną o wartości 53 tys. złotych.

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2024 r. Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2024 r.

Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?

Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Wspomnienie Jacka Sawickiego

Wspomnienie Jacka Sawickiego Wspomnienie Jacka Sawickiego

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 10 września br. zmarł wieloletni redaktor miesięcznika „IZOLACJE” i nasz serdeczny kolega Jacek Sawicki.

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 10 września br. zmarł wieloletni redaktor miesięcznika „IZOLACJE” i nasz serdeczny kolega Jacek Sawicki.

Materiały prasowe Środki dla gmin dotkniętych powodzią

Środki dla gmin dotkniętych powodzią Środki dla gmin dotkniętych powodzią

Samorządy gminne będą mogły się starać o bezzwrotne wsparcie finansowe na budowę i remont mieszkań komunalnych zniszczonych przez powódź.

Samorządy gminne będą mogły się starać o bezzwrotne wsparcie finansowe na budowę i remont mieszkań komunalnych zniszczonych przez powódź.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Instytut Badawczy Dróg i Mostów oceni stan obiektów uszkodzonych przez powódź

Instytut Badawczy Dróg i Mostów oceni stan obiektów uszkodzonych przez powódź Instytut Badawczy Dróg i Mostów oceni stan obiektów uszkodzonych przez powódź

Wspólna wiedza oraz doświadczenia ekspertów z IBDiM i specjalistów z różnych uczelni technicznych w Polsce pozwolą lepiej ocenić stan istniejącej infrastruktury na zalanych terenach oraz opracować zalecenia...

Wspólna wiedza oraz doświadczenia ekspertów z IBDiM i specjalistów z różnych uczelni technicznych w Polsce pozwolą lepiej ocenić stan istniejącej infrastruktury na zalanych terenach oraz opracować zalecenia dotyczące jej modernizacji i rekonstrukcji.

Sika Poland Nowa inwestycja Sika w Polsce – największa jak dotąd

Nowa inwestycja Sika w Polsce – największa jak dotąd Nowa inwestycja Sika w Polsce – największa jak dotąd

Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka,...

Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka, w obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Największa jak do tej pory inwestycja Sika w Polsce wzmocni pozycję firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Dzień Budowlańca w technikum w Lesznie z firmą Bella Plast

Dzień Budowlańca w technikum w Lesznie z firmą Bella Plast Dzień Budowlańca w technikum w Lesznie z firmą Bella Plast

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie 25 września hucznie obchodzili Dzień Budowlańca. Młodzież brała udział w różnego rodzaju zawodach i konkursach wiedzowych, a wszystkich...

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie 25 września hucznie obchodzili Dzień Budowlańca. Młodzież brała udział w różnego rodzaju zawodach i konkursach wiedzowych, a wszystkich wyróżniono ciekawymi gadżetami.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Dzień Budowlańca w Zespole Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie

Dzień Budowlańca w Zespole Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie Dzień Budowlańca w Zespole Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie

25 września wszyscy pracownicy budowlani oraz osoby związane z branżą świętowali Dzień Budowlańca. Kadra nauczycielska Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie włączyli się w te obchody, organizując...

25 września wszyscy pracownicy budowlani oraz osoby związane z branżą świętowali Dzień Budowlańca. Kadra nauczycielska Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie włączyli się w te obchody, organizując dla młodzieży ciekawe konkursy i zawody.

Materiały prasowe news Dostawcy też powinni spełniać wymagania środowiskowe

Dostawcy też powinni spełniać wymagania środowiskowe Dostawcy też powinni spełniać wymagania środowiskowe

Jak budować odporność i zrównoważenie w łańcuchu dostaw? Rozmawiali o tym uczestnicy panelu, który odbył się podczas EBF Warszawa Procurement Festival. O doświadczeniach Cemex Polska w tym obszarze opowiadała...

Jak budować odporność i zrównoważenie w łańcuchu dostaw? Rozmawiali o tym uczestnicy panelu, który odbył się podczas EBF Warszawa Procurement Festival. O doświadczeniach Cemex Polska w tym obszarze opowiadała Magdalena Królak, menedżer zespołów zakupów w Europie Centralnej.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – wytyczne

Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – wytyczne Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – wytyczne

Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Obiekty te mają charakter liniowy...

Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Obiekty te mają charakter liniowy i często w zasięgu ich oddziaływania znajduje się wiele obiektów budowlanych oraz infrastruktura techniczna. Jak budowa tuneli oddziałuje na sąsiadującą zabudowę i jak projektować tego rodzaju inwestycje?

Materiały prasowe news Bostik DIY – nowa odsłona, nowe możliwości

Bostik DIY – nowa odsłona, nowe możliwości Bostik DIY – nowa odsłona, nowe możliwości

Przy obecnym postępie technologicznym ważne jest, aby iść z duchem czasu i dostosowywać swoje produkty oraz usługi do zmieniających się oczekiwań i potrzeb klientów. Dlatego Bostik przedstawia odświeżoną...

Przy obecnym postępie technologicznym ważne jest, aby iść z duchem czasu i dostosowywać swoje produkty oraz usługi do zmieniających się oczekiwań i potrzeb klientów. Dlatego Bostik przedstawia odświeżoną stronę internetową przeznaczoną dla odbiorców indywidualnych – Bostik DIY.

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Materiały prasowe news Więcej środków w programie Mój Prąd 6.0

Więcej środków w programie Mój Prąd 6.0 Więcej środków w programie Mój Prąd 6.0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu programu „Mój Prąd 6.0” z 400 mln do 1,25 mld zł. Finansowanie...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu programu „Mój Prąd 6.0” z 400 mln do 1,25 mld zł. Finansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.

Materiały prasowe news Konsultacje społeczne dotyczące programu Czyste Powietrze

Konsultacje społeczne dotyczące programu Czyste Powietrze Konsultacje społeczne dotyczące programu Czyste Powietrze

Trwają konsultacje społeczne programu „Czyste Powietrze”. Główne tematy to: obecne kryteria wejścia do programu, sposób weryfikacji i dokumentacji dochodów czy standard energetyczny budynków. Pierwsze...

Trwają konsultacje społeczne programu „Czyste Powietrze”. Główne tematy to: obecne kryteria wejścia do programu, sposób weryfikacji i dokumentacji dochodów czy standard energetyczny budynków. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się 4 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Konsultacjom przewodniczył wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Dotacje na małą retencję w miastach

Dotacje na małą retencję w miastach Dotacje na małą retencję w miastach

NFOŚiGW przekaże na inwestycje wodne w ośmiu miastach kolejne fundusze. Dofinansowanie inwestycji w tych miastach wyniesie 190 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko...

NFOŚiGW przekaże na inwestycje wodne w ośmiu miastach kolejne fundusze. Dofinansowanie inwestycji w tych miastach wyniesie 190 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Targi Dach Forum już w styczniu 2025

Targi Dach Forum już w styczniu 2025 Targi Dach Forum już w styczniu 2025

Wszystkich związanych z branżą dekarską i zainteresowanych tym tematem zapraszamy na czwartą edycję Dach Forum do Kielc w dniach 17–18 stycznia 2025. Targi będą okazją do poznania innowacyjnych technologii,...

Wszystkich związanych z branżą dekarską i zainteresowanych tym tematem zapraszamy na czwartą edycję Dach Forum do Kielc w dniach 17–18 stycznia 2025. Targi będą okazją do poznania innowacyjnych technologii, zobaczenia nowości wśród pokryć dachowych oraz posłuchania ciekawych wystąpień ekspertów.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Wybierz firmę z certyfikatem DAFA – kolejna edycja kampanii

Wybierz firmę z certyfikatem DAFA – kolejna edycja kampanii Wybierz firmę z certyfikatem DAFA – kolejna edycja kampanii

Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który stanowi solidną rekomendację i pozwala dokonać przemyślanego wyboru. Ruszyła już dziewiąta odsłona kampanii.

Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który stanowi solidną rekomendację i pozwala dokonać przemyślanego wyboru. Ruszyła już dziewiąta odsłona kampanii.

Materiały prasowe news Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza

Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza

Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 r. Przedstawiciele rządów państw unijnych prawie jednogłośnie uchwalili nowe normy. Również polski rząd opowiedział się...

Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 r. Przedstawiciele rządów państw unijnych prawie jednogłośnie uchwalili nowe normy. Również polski rząd opowiedział się za przyjęciem nowych regulacji. Polacy mogą dzięki temu zyskać znacznie czystsze powietrze. Bezpieczniejsze dla zdrowia normy są zgodne z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia.

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych we wrześniu 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych we wrześniu 2024 r. Ceny materiałów budowlanych we wrześniu 2024 r.

Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów.

Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów.

Materiały prasowe news Wykonywanie nadbudów pomoże w rozwiązaniu problemu niedoboru mieszkań w Polsce

Wykonywanie nadbudów pomoże w rozwiązaniu problemu niedoboru mieszkań w Polsce Wykonywanie nadbudów pomoże w rozwiązaniu problemu niedoboru mieszkań w Polsce

W Polsce brakuje mieszkań – problem przybrał już wymiar społeczny. Eksperci mówią o pilnej potrzebie budowy nawet 2 mln lokali. Polskie Stowarzyszenie Gipsu opracowało publikację „Renowacje i nadbudowy....

W Polsce brakuje mieszkań – problem przybrał już wymiar społeczny. Eksperci mówią o pilnej potrzebie budowy nawet 2 mln lokali. Polskie Stowarzyszenie Gipsu opracowało publikację „Renowacje i nadbudowy. Wykorzystanie potencjału istniejących budynków do zwiększenia liczby przystępnych cenowo mieszkań w Polsce”. Wynika z niego, że sposobem na zminimalizowanie deficytu lokali oraz obniżenie ceny mieszkań może stać się stworzenie sprzyjających warunków dla powstawania nadbudów.

Materiały prasowe news Bieżące i nadchodzące zmiany w przepisach CPR, REACH, CLP – seminarium

Bieżące i nadchodzące zmiany w przepisach CPR, REACH, CLP – seminarium Bieżące i nadchodzące zmiany w przepisach CPR, REACH, CLP – seminarium

Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów...

Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów chemii budowlanej – podlegających wymaganiom rozporządzenia CPR oraz REACH, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Materiały prasowe news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2025

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2025 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2025

Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają,...

Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają, tworząc atrakcyjną, przyjazną przestrzeń sprzyjającą rozmowom biznesowym, wymianie doświadczeń i transferowi wiedzy.

Materiały prasowe news Nagroda Roku SARP – wyniki konkursu 2024

Nagroda Roku SARP – wyniki konkursu 2024 Nagroda Roku SARP – wyniki konkursu 2024

Znamy wyniki konkursu Nagroda Roku SARP w edycji 2024 za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany do końca 2023 r. w Polsce.

Znamy wyniki konkursu Nagroda Roku SARP w edycji 2024 za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany do końca 2023 r. w Polsce.

Materiały prasowe news Rozwiązania detali – cokoły posadzek przemysłowych

Rozwiązania detali – cokoły posadzek przemysłowych Rozwiązania detali – cokoły posadzek przemysłowych

Cokoły to elementy wykonywane na połączeniu posadzki i ściany. Stanowią estetyczne i funkcjonalne wykończenie styku tych dwóch powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu przy posadzkach żywicznych, odpowiednio...

Cokoły to elementy wykonywane na połączeniu posadzki i ściany. Stanowią estetyczne i funkcjonalne wykończenie styku tych dwóch powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu przy posadzkach żywicznych, odpowiednio dobranej wysokości i profilu dostosowanym do szczotek maszyn sprzątających, utrzymanie higieny w zakładach przemysłowych jest o wiele łatwiejsze, a dolna część ściany jest zabezpieczona przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i destrukcyjnym działaniem wody.

Wybrane dla Ciebie

Źródło OZE z dopłatą 50% »

Źródło OZE z dopłatą 50% » Źródło OZE z dopłatą 50% »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz » Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.