Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Działania NCBR na rzecz termomodernizacji budynków

Materiały prasowe | 2022-06-20
Działania NCBR na rzecz termomodernizacji budynków

Działania NCBR na rzecz termomodernizacji budynków

Stare budynki mieszkalne to dziś wampiry energetyczne będące źródłem wielu problemów i dla mieszkańców, i dla środowiska. Około 70% domów jednorodzinnych (3,8 miliona) w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Niezbędna jest fala renowacji polegająca m.in. na termomodernizacji budynków i mieszkań. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspomaga ten proces poprzez serię innowacyjnych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

„Problem kompleksowej termomodernizacji powinien objąć w znacznie szerszym zakresie niż do tej pory domy jednorodzinne, a jego realizacja powinna być finansowana w modelu mieszanym z wykorzystaniem funduszy publicznych i prywatnych. Jest to jedna z ważniejszych rekomendacji, płynących z przeprowadzonych analiz w zakresie możliwych scenariuszy transformacji energetycznej w Polsce”. Przytoczony cytat pochodzi z opracowania Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych. Specjalistyczny ośrodek analityczny, działający w ramach Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), przygotował poradnik będący drogowskazem do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 roku.[1] Podobne wnioski płyną też z wielu innych opracowań na temat transformacji energetycznej Polski.

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię

Choć poprawa efektywności energetycznej jest kluczowa, w drodze do niskoemisyjnych – a najlepiej zeroemisyjnych – domów trzeba zająć się także innymi wyzwaniami. I właśnie taki cel przyświeca Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju, które przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój realizuje dziewięć innowacyjnych przedsięwzięć badawczych. Jeśli prototypowe rozwiązania sprawdzą się i znajdą masowe zastosowanie w gospodarce, istotne zmiany czekają wiele sektorów, w tym budownictwo.

„Jednym z naszych ważniejszych przedsięwzięć w kontekście poprawy efektywności energetycznej budynków jest w moim przekonaniu „Wentylacja dla szkół i domów”. W jego ramach powstaną zdecentralizowane systemy, które będą montowane w poszczególnych salach lekcyjnych lub mieszkaniach. Systemy te będą stale monitorować temperaturę w pomieszczeniu i dostosowywać ją do potrzeb. Oznacza to, że pozyskiwane ciepło będzie wykorzystywane w optymalny sposób, co znacząco zmniejszy zapotrzebowanie na energię” – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. „Dzięki rekuperacji dom będzie potrzebował nawet o 30-60% ciepła mniej niż dotychczas. Im chłodniejszy okres, tym większe przyniesie to oszczędności” – dodaje.

W Polsce zdecydowanie najpopularniejszym sposobem termomodernizacji jest ocieplenie budynku. Ale obłożenie ścian styropianem to zdecydowanie za mało, bo przez ściany „ucieka” tylko część ciepła. Dlatego bardzo ważna jest też wymiana drzwi i okien, dachu oraz właśnie wentylacji, ponieważ jeśli się tego zaniecha, w budynkach zimą wciąż będą otwierane okna lub nawiewniki okienne, co wiąże się z olbrzymią utratą energii. Dopiero wówczas możemy mówić o kompleksowej termomodernizacji.

Warto dodać, że termomodernizacji domu z lat 90. lub wcześniejszych powinien towarzyszyć audyt energetyczny i dostosowanie systemu grzewczego do nowych realiów. Skoro zapotrzebowanie na energię znacząco maleje, posiadanie przeskalowanych instalacji jest bezzasadne. Zwłaszcza że niepotrzebnie generuje dodatkowe koszty.

Ekologiczne źródła ogrzewania

Z powodu troski nie tylko o rachunki, lecz także o zdrowie ludzi, jakość powietrza i ochronę środowiska, bardzo ważna jest też wymiana samego źródła ciepła. Dziś niemal 90% węgla kamiennego zużywanego przez gospodarstwa domowe w całej Unii Europejskiej jest spalane w Polsce. Codzienne rozpalanie w kotłach zabiera czas, energię i zdrowie. Co więcej, w starszych domach wciąż oprócz węgla spala się też drewno, przez co problem staje się jeszcze większy.

Niestety, przestarzałe piece wciąż znajdują się w około 3 milionach domów. W efekcie niska emisja z gospodarstw domowych, odpowiadająca za mniej więcej połowę zanieczyszczeń powietrza, jest największym źródłem smogu w naszym kraju. Z kolei w przypadku samego rakotwórczego benzo(a)pirenu, którego roczne normy przekraczane są w wielu częściach kraju o kilkaset procent, przydomowe kominy odpowiadają aż za 90% emisji.

Wymiana źródeł ogrzewania na ekologiczne jest najlepszym rozwiązaniem tych problemów. Najlepszym, bo kompleksowym – pozwala wyeliminować nie tylko niską emisję pyłów zawieszonych czy bezno(a)pirenu, ale i emisję gazów cieplarnianych napędzających zmianę klimatu.

Mając to na uwadze, na co warto stawiać? Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ze wsparciem Funduszy Europejskich, proponuje kilka rozwiązań. To przede wszystkim pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz magazyny energii, ciepła i chłodu.

„Zaletą magazynów ciepła i chłodu jest to, że można je zainstalować zarówno w nowych, energooszczędnych budynkach, jak i tych istniejących. Oczywiście mówimy o małych magazynach, które pozwolą magazynować ciepło i chłód krótkookresowo, na przykład w okresie dobowym” – wyjaśnia dr inż. Łukasz Adrian, który w NCBR kieruje projektem „Magazynowanie Ciepła i Chłodu”.

Jeśli właściciel domu będzie chciał zainstalować pompę ciepła, musi liczyć się z tym, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie nawet o połowę. Mimo to wciąż jest to inwestycja, która się opłaca. A im starszy budynek i większe zapotrzebowanie na energię, tym szybszy będzie zwrot z poniesionych nakładów. „Kalkulacja wypada najkorzystniej, gdy ktoś posiada panele fotowoltaiczne, a budynek jest wyposażony w odpowiednią izolację” – zaznacza Maciej Chmieliński z NCBR, kierownik przedsięwzięcia „Magazynowanie energii elektrycznej”.

Warto dodać, że stawianie na magazyny energii stało się bardziej opłacalne od 1 kwietnia br. Nowe przepisy zniosły dotychczasowe upusty, przez co prosumenci nie są już tak bardzo zainteresowani oddawaniem nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci.

Walka z ubóstwem energetycznym

Kolejną korzyścią będzie zmniejszenie ubóstwa energetycznego. Według Instytutu Badań Strukturalnych, zmaga się z nim 12,2% mieszkańców Polski, czyli około 1,3 miliona gospodarstw domowych (4,6 miliona osób). W zależności od przyjętych kryteriów, inne ośrodki badawcze odsetek gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym szacują na 9-32%.

Dziś nawet 70% wydatków na energię w Polsce przypada na ogrzewanie pomieszczeń. Zmniejszenie tego zapotrzebowania poprzez głęboką termomodernizację w połączeniu z wymianą źródeł ogrzewania na ekologiczne pozwoli maksymalnie obniżyć rachunki. Jest zatem najlepszym sposobem na walkę z ubóstwem energetycznym.

Budynki przyszłości

Takie podejście do gospodarowania energią wspiera energetykę rozproszoną, która zdaniem wielu ekspertów powinna być głównym kierunkiem rozwoju. Powód? Wykorzystywanie energii najbliżej miejsca jej wyprodukowania jest najbardziej optymalne i efektywne, a do tego zwiększa niezależność gospodarstw domowych i bezpieczeństwo energetyczne. Te ostatnie atuty zyskują na znaczeniu zwłaszcza w ostatnim czasie, naznaczonym agresją Rosji na Ukrainę.

„Kompleksowe myślenie o zapotrzebowaniu na energię w starszym budownictwie może przynieść bardzo wymierne korzyści. W najlepszej sytuacji może wręcz sprawić, że właściciel budynku praktycznie nie będzie ponosił kosztów za energię elektryczną, ciepło i ciepłą wodę. Można powiedzieć, że taki dom będzie produkował w bilansie rocznym więcej energii niż potrzebują jego mieszkańcy. Zdaję sobie sprawę, że nie są to jeszcze rozwiązania, które spotyka się powszechnie. W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju uważamy jednak, że tak będzie wyglądała przyszłość. Naszą rolą jest więc pokazać, że innowacje te rzeczywiście sprawdzają się w praktyce, co pomoże zachęcić rynek do tego, by postawił na nie masowo” – podsumowuje Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR, odpowiedzialnego za wdrażanie innowacyjnej formuły zamówień przedkomercyjnych.

Zaproszenie do udziału w konsultacjach

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi 9 inicjatyw wspierających realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal). W duchu tej transformacji, dzięki zaangażowaniu środków z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, Centrum realizuje przedsięwzięcia: „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”, „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, „Oczyszczalnia przyszłości”, „Innowacyjna biogazownia”, „Magazynowanie energii elektrycznej”, „Magazynowanie Ciepła i Chłodu”, „Wentylacja dla szkół i domów” oraz „Technologie domowej retencji”.

Projekty, nad którymi pracują wykonawcy, to szansa dla Polski na czystsze środowisko, zdrowsze społeczeństwo i nowoczesną, konkurencyjną gospodarkę. A będzie ich jeszcze więcej. Pomogą w tym uruchomione konsultacje rynkowe.

„Począwszy od roku 2018 realizujemy z powodzeniem projekty w formie przedsięwzięć w trybie innowacyjnych zamówień publicznych. Obecnie prowadzimy przedsięwzięcia, których celem jest opracowanie innowacyjnych technologii wspierających realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Chcąc podejmować nowe wyzwania, poszukujemy tematów, wyzwań badawczych bądź zagadnień – w szczególności z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu, digitalizacji, mikroelektroniki – które będą mogły stanowić przedmiot przedsięwzięć realizowanych w nowej perspektywie Funduszy Europejskich na lata 2021-2027, w metodologii innowacyjnych zamówień publicznych” – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.  „Ten dialog z rynkiem jest bardzo ważny, ponieważ pomaga nam racjonalnie, twórczo i ambitnie planować przyszłe inicjatywy, a przedsiębiorcom i naukowcom pozwala od samego początku uczestniczyć w tym procesie. Propozycje tematów już można do nas zgłaszać w ramach prowadzonych konsultacji” – zachęca dyrektor Kopoczek.

[1] https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/11327-Polska-net-zero-2050-podrecznik.pdf

Źródło: NCBR

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Bieżące i nadchodzące zmiany w przepisach CPR, REACH, CLP – seminarium

Bieżące i nadchodzące zmiany w przepisach CPR, REACH, CLP – seminarium Bieżące i nadchodzące zmiany w przepisach CPR, REACH, CLP – seminarium

Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów...

Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów chemii budowlanej – podlegających wymaganiom rozporządzenia CPR oraz REACH, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Materiały prasowe news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2025

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2025 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2025

Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają,...

Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają, tworząc atrakcyjną, przyjazną przestrzeń sprzyjającą rozmowom biznesowym, wymianie doświadczeń i transferowi wiedzy.

Materiały prasowe news Nagroda Roku SARP – wyniki konkursu 2024

Nagroda Roku SARP – wyniki konkursu 2024 Nagroda Roku SARP – wyniki konkursu 2024

Znamy wyniki konkursu Nagroda Roku SARP w edycji 2024 za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany do końca 2023 r. w Polsce.

Znamy wyniki konkursu Nagroda Roku SARP w edycji 2024 za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany do końca 2023 r. w Polsce.

Materiały prasowe news Rozwiązania detali – cokoły posadzek przemysłowych

Rozwiązania detali – cokoły posadzek przemysłowych Rozwiązania detali – cokoły posadzek przemysłowych

Cokoły to elementy wykonywane na połączeniu posadzki i ściany. Stanowią estetyczne i funkcjonalne wykończenie styku tych dwóch powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu przy posadzkach żywicznych, odpowiednio...

Cokoły to elementy wykonywane na połączeniu posadzki i ściany. Stanowią estetyczne i funkcjonalne wykończenie styku tych dwóch powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu przy posadzkach żywicznych, odpowiednio dobranej wysokości i profilu dostosowanym do szczotek maszyn sprzątających, utrzymanie higieny w zakładach przemysłowych jest o wiele łatwiejsze, a dolna część ściany jest zabezpieczona przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i destrukcyjnym działaniem wody.

Materiały prasowe news Urbanizacja miast a zmiany klimatu

Urbanizacja miast a zmiany klimatu Urbanizacja miast a zmiany klimatu

Miasta, jako centra życia społecznego i gospodarczego, odgrywają kluczową rolę w adaptacji społeczeństw i gospodarki do zmian klimatu. Zrównoważone planowanie przestrzenne i adaptacja do zmian klimatu...

Miasta, jako centra życia społecznego i gospodarczego, odgrywają kluczową rolę w adaptacji społeczeństw i gospodarki do zmian klimatu. Zrównoważone planowanie przestrzenne i adaptacja do zmian klimatu miast mogą poprawić jakości życia całych społeczeństw.

Materiały prasowe news Droga do neutralności klimatycznej – innowacyjne rozwiązania dla budownictwa

Droga do neutralności klimatycznej – innowacyjne rozwiązania dla budownictwa Droga do neutralności klimatycznej – innowacyjne rozwiązania dla budownictwa

Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu 22 października w Warszawie zorganizował spotkanie, które zgromadziło blisko 200 uczestników. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo...

Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu 22 października w Warszawie zorganizował spotkanie, które zgromadziło blisko 200 uczestników. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo – zbiegła się z 200-leciem patentu na cement portlandzki.

Materiały prasowe news Barometr Zdrowych Budynków 2024 – nowa edycja raportu

Barometr Zdrowych Budynków 2024 – nowa edycja raportu Barometr Zdrowych Budynków 2024 – nowa edycja raportu

8 listopada br. w Warszawie Stowarzyszenie Fala Renowacji przedstawiło tegoroczną edycję raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) –...

8 listopada br. w Warszawie Stowarzyszenie Fala Renowacji przedstawiło tegoroczną edycję raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) – wiodący, niezależny ośrodek ekspercki w zakresie charakterystyki energetycznej budynków – we współpracy z firmą VELUX.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji 2025

Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji 2025 Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji 2025

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Katowicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach, i Małopolskim w Krakowie zaprasza na XXXIX Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji,...

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Katowicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach, i Małopolskim w Krakowie zaprasza na XXXIX Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, które odbędą się w Wiśle w dniach 5–7 marca 2025 r., pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych”.

mgr inż. arch. Dawid Rychta news I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS

I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS

21 marca 2025 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców...

21 marca 2025 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych (PSRiBS) pt. „Architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany w procesie realizacji inwestycji związanych z budową obiektów cywilnych oraz obiektów specjalnych”.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Konferencja Naukowo-Techniczna REMO 2025

Konferencja Naukowo-Techniczna REMO 2025 Konferencja Naukowo-Techniczna REMO 2025

REMO to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia...

REMO to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia dotyczące remontów i konserwacji obiektów budowlanych. Konferencja odbędzie się w Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Konferencja Naukowo-Techniczna BUDIN 2025

Konferencja Naukowo-Techniczna BUDIN 2025 Konferencja Naukowo-Techniczna BUDIN 2025

W Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r. odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Aktualne problemy w budownictwie ogólnym i inżynierii przedsięwzięć budowlanych – BUDIN 2025”. Wydarzenie...

W Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r. odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Aktualne problemy w budownictwie ogólnym i inżynierii przedsięwzięć budowlanych – BUDIN 2025”. Wydarzenie odbędzie się równolegle z konferencją REMOnty 2025.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji

Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji Akustyka w architekturze – czwarta edycja konferencji

Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Wydarzenie w formule online odbędzie się 10 grudnia 2024...

Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Wydarzenie w formule online odbędzie się 10 grudnia 2024 r.

Materiały prasowe news Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów Budowlanych – World of Build

Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów Budowlanych – World of Build Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów Budowlanych – World of Build

Odkryj przyszłość budownictwa na World of Build! Zanurz się w świat innowacji, gdzie najnowsze technologie spotykają się z kreatywnością.

Odkryj przyszłość budownictwa na World of Build! Zanurz się w świat innowacji, gdzie najnowsze technologie spotykają się z kreatywnością.

dr inż. Krzysztof Skotak news Od czego zależy jakość powietrza w Polsce?

Od czego zależy jakość powietrza w Polsce? Od czego zależy jakość powietrza w Polsce?

Choć jakość powietrza w Europie poprawiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia w Europie i na świecie. Wiele aspektów wciąż wymaga...

Choć jakość powietrza w Europie poprawiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia w Europie i na świecie. Wiele aspektów wciąż wymaga poprawy. Jakie czynniki wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy?

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2024 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2024 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2024 r.

W okresie styczeń–październik 2024 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba rozpoczętych inwestycji. Natomiast do użytkowania...

W okresie styczeń–październik 2024 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba rozpoczętych inwestycji. Natomiast do użytkowania oddano mniej mieszkań niż przed rokiem.

Materiały prasowe Jak naprawić program Czyste Powietrze – postulaty PAS

Jak naprawić program Czyste Powietrze – postulaty PAS Jak naprawić program Czyste Powietrze – postulaty PAS

Program „Czyste Powietrze” to kluczowy instrument finansowy wspierający transformację domów jednorodzinnych w Polsce w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz stosowania czystych źródeł...

Program „Czyste Powietrze” to kluczowy instrument finansowy wspierający transformację domów jednorodzinnych w Polsce w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz stosowania czystych źródeł ogrzewania. Od startu programu, tj. od 2018 r., wpłynęło do niego ponad 950 000 wniosków, w tym ponad 800 000 na wymianę starego kotła na paliwo stałe1. Są to znaczące liczby, jednak okazuje się, że w zakresie wymiany urządzeń grzewczych złożone do tej pory wnioski realizują jedynie 27% celu przyjętego...

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w październiku 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych w październiku 2024 r. Ceny materiałów budowlanych w październiku 2024 r.

Grupa PSB Handel monitoruje ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmieniające się trendy.

Grupa PSB Handel monitoruje ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmieniające się trendy.

Materiały prasowe Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 r.

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 r. Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 r.

Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych,...

Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych, prefabrykacja staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Co prawda sektor boryka się z problemami, takimi jak wysokie koszty materiałów i finansowania inwestycji, to fundamenty rozwoju pozostają solidne. Prognozy na przyszłość są optymistyczne, a technologia...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Dach Forum – europejskie targi pokryć dachowych

Dach Forum – europejskie targi pokryć dachowych Dach Forum – europejskie targi pokryć dachowych

Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora...

Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora w Polsce i Europie.

Materiały prasowe news 300 największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce wartych niemal 500 mld zł

300 największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce wartych niemal 500 mld zł 300 największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce wartych niemal 500 mld zł

Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują...

Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują się inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz technologie niskoemisyjne, wspierane m.in. funduszami z Krajowego Planu Odbudowy. Branża wykonawcza mierzy się jednak z poważnymi wyzwaniami, takimi jak ryzyko kumulacji inwestycji, trudności w poprawnej...

Materiały prasowe news Austrotherm – strategiczny sponsor mistrzów Polski w hokeju na lodzie

Austrotherm – strategiczny sponsor mistrzów Polski w hokeju na lodzie Austrotherm – strategiczny sponsor mistrzów Polski w hokeju na lodzie

Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje...

Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.

Materiały prasowe Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 r. Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 r.

Zobacz, jak zmieniają się ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu. Grupa PSB Handel analizuje trendy.

Zobacz, jak zmieniają się ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu. Grupa PSB Handel analizuje trendy.

Materiały prasowe news Aktywność Związku SIPUR w II połowie 2024 r.

Aktywność Związku SIPUR w II połowie 2024 r. Aktywność Związku SIPUR w II połowie 2024 r.

W drugim półroczu 2024 r. przedstawiciele Związku uczestniczyli w wielu wydarzeniach branżowych i czynnie angażowali się w działalność edukacyjną z zakresu wykorzystania poliuretanu w budownictwie.

W drugim półroczu 2024 r. przedstawiciele Związku uczestniczyli w wielu wydarzeniach branżowych i czynnie angażowali się w działalność edukacyjną z zakresu wykorzystania poliuretanu w budownictwie.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.