Ruszyły konsultacje nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, fot. MRiT
Zastąpienie studium uwarunkowań planem ogólnym gminy, uproszczenie procedur planistycznych, doprecyzowanie zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy, wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego – to główne założenia nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przygotowanej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 15,4 (przed miesiącem minus 20,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 24%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 15,4 (przed miesiącem minus 20,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 24% (przed miesiącem odpowiednio 7,8% i 27,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Według informacji GUS, w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu 2021 r., spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniej też wydano pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z...
Według informacji GUS, w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu 2021 r., spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniej też wydano pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym. Jednocześnie odnotowano nieznaczny wzrost mieszkań oddanych do użytkowania.
Działalność GDDKiA to nie tylko realizacja dużych inwestycji i budowa nowych odcinków dróg, ale także intensywne prace na istniejącej sieci. Są to m.in. przebudowa drogi oraz budowa chodnika, drogi rowerowej...
Działalność GDDKiA to nie tylko realizacja dużych inwestycji i budowa nowych odcinków dróg, ale także intensywne prace na istniejącej sieci. Są to m.in. przebudowa drogi oraz budowa chodnika, drogi rowerowej czy sygnalizacji świetlnej, jak również remonty, polegające na wymianie nawierzchni jezdni czy chodnika. Oto podsumowanie zadań na istniejącej sieci realizowanych w 2021 r. oraz plany w tym zakresie na 2022 r.
Nowe przepisy mają wejść w życie 30 dni od ogłoszenia, przy czym uchwalenie ustawy planowane jest jeszcze w 2022 r. Wyjątkiem będą przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r, dotyczące Rejestru Urbanistycznego i dalszej cyfryzacji aktów planistycznych, a także przepisy związane z nową formą opłaty planistycznej. Właśnie zaczynają się konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe dotyczące reformy planowania przestrzennego, która ma zostać sfinansowana ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
„Na reformę planowania przestrzennego z prawdziwego zdarzenia czekamy już od kilkunastu lat. Dlatego dopracowane na etapie szerokich prekonsultacji przepisy poddajemy teraz formalnym konsultacjom społecznym i uzgodnieniom międzyresortowym, aby wspólnie z zainteresowanymi środowiskami wypracować finalny projekt. Naszym celem jest zwiększenie elastyczności i integralności systemu, uproszczenie procedur oraz poprawa ładu przestrzennego kraju” – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Najważniejsze założenia reformy planowania przestrzennego
Przygotowywana w Ministerstwie Rozwoju i Technologii obszerna nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym koncentruje się na zwiększeniu powiązań między planowaniem przestrzennym a planowaniem strategicznym oraz usprawnieniu współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego a inwestorami.
Nowe rozwiązania obejmują:
Wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego – planu ogólnego gminy, który będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych), w randze aktu prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ułatwi gminom kreowanie polityki przestrzennej.
Uchylenie przepisów w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Zasady realizacji polityki przestrzennej będą ustalane w planie ogólnym gminy – w zwięzłym dokumencie o krótkiej liście ustaleń.
Wprowadzenie nowego aktu planowania przestrzennego – zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI), będącego formą planu miejscowego, który zastąpi i znacznie zmodyfikuje rozwiązania tzw. specustawy mieszkaniowej. To rozwiązanie dotyczy dowolnych inwestycji, nie tylko mieszkaniowych. ZPI będzie narzędziem, który daje gminom większe możliwości w lokalizowaniu inwestycji z uwzględnieniem partycypacji społecznej i zasad ładu przestrzennego. Wzajemne zobowiązania gminy i inwestora będą zapisane w umowie urbanistycznej, zapewniając tym samym pełną transparentność. ZPI jest oczekiwane przez inwestorów, w tym przez deweloperów, ale jego pozytywne skutki będą odczuwać np. przyszli nabywcy mieszkań poprzez zakładaną zwiększoną dostępność lokali . Z drugiej strony rozwiązania te spełniają oczekiwania dużych przedsiębiorstw, które poszukują terenów na rozbudowę istniejących lub budowę nowych inwestycji.
Zmiany w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, które powodują niekontrolowane rozlewanie się zabudowy. Mają przeciwdziałać lokalizowaniu zabudowy „w szczerym polu”. co często wymusza na gminach dodatkowe inwestycje związane z komunikacją czy infrastrukturą społeczną i techniczną. Zgodnie z intencją ustawodawcy z 2003 r. decyzje WZ miały być wykorzystywane sporadycznie, a stały się zjawiskiem powszechnym, powodując chaos przestrzenny. Stąd proponowany przepis o powiązaniu wydawania decyzji z położeniem na obszarze uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy oraz wymogiem zgodności z planem ogólnym w zakresie funkcji zabudowy oraz parametrów i wskaźników urbanistycznych. Wydane już decyzje będą ważne przez 5 lat od wejścia w życie ustawy. Nowe decyzje WZ będą ważne przez 5 lat od dnia, w którym staną się prawomocne. Tyle czasu będzie miał inwestor na uzyskanie np. pozwolenia na budowę czy też rozpoczęcie realizacji inwestycji.
Zmiany w przepisach dotyczących procedury, które mają na celu uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procesu sporządzania aktów planowania przestrzennego. Z danych MRiT wynika, że prawie 1/3 planów miejscowych jest procedowana ponad 3 lata. Resort chce to zmienić poprzez wprowadzenie trybu uproszczonej procedury planistycznej w konkretnych przypadkach, umożliwienie równoczesnego prowadzenia procedur dla różnych aktów oraz ograniczenie konieczności powtarzania konsultacji społecznych. Zmiany obejmą także wprowadzenie wielu różnych form przeprowadzania konsultacji społecznych.
Wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego jako systemu teleinformatycznego. System ten ma być źródłem informacji i danych (m.in. dokumenty powstające w trakcie sporządzania aktów planistycznych, raporty z konsultacji społecznych, decyzje administracyjne związane z planowaniem przestrzennym, rozstrzygnięcia organów nadzoru). Rejestr będzie bazował na danych przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Będzie to nieodpłatny, dostępny dla wszystkich zainteresowanych, zintegrowany system. Przepisy dotyczące rejestru zaczną obowiązywać od 2026 r., co pozwoli urzędom gmin na przygotowanie się do tej zmiany.
Kto skorzysta na reformie
gminy – będą mogły lepiej zaplanować swoją przestrzeń oraz reorganizować sposób pracy, co pozwoli zmniejszyć koszty;
mieszkańcy – zyskają ochronę cennych terenów, lepszy dostęp do usług publicznych, wiarygodne źródło informacji, a także rozszerzoną partycypację społeczną;
inwestorzy – będą mogli efektywnie współpracować z gminami wykorzystując nowe narzędzia planistyczne oraz pozyskać dane potrzebne do sprawnego planowania inwestycji.
Za nami trzydziesta, jubileuszowa edycja konkursu Lider Polskiego Biznesu. Najlepsi polscy przedsiębiorcy zostali uhonorowani Złotymi Statuetkami, a firmy, które utrzymały swoją pozycję, otrzymały Diamenty...
Za nami trzydziesta, jubileuszowa edycja konkursu Lider Polskiego Biznesu. Najlepsi polscy przedsiębiorcy zostali uhonorowani Złotymi Statuetkami, a firmy, które utrzymały swoją pozycję, otrzymały Diamenty do swoich statuetek. Austrotherm znalazł się w gronie ponownie nagrodzonych firm. Prezes zarządu Anna Śpiewak, podczas uroczystej gali w Pałacu Lubomirskich w Warszawie, odebrała pierwszy Diament do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu.
Działalność GDDKiA to nie tylko realizacja dużych inwestycji i budowa nowych odcinków dróg, ale także intensywne prace na istniejącej sieci. Są to m.in. przebudowa drogi oraz budowa chodnika, drogi rowerowej...
Działalność GDDKiA to nie tylko realizacja dużych inwestycji i budowa nowych odcinków dróg, ale także intensywne prace na istniejącej sieci. Są to m.in. przebudowa drogi oraz budowa chodnika, drogi rowerowej czy sygnalizacji świetlnej, jak również remonty, polegające na wymianie nawierzchni jezdni czy chodnika. Oto podsumowanie zadań na istniejącej sieci realizowanych w 2021 r. oraz plany w tym zakresie na 2022 r.
Pozwolenie na budowę dotyczy pierwszego etapu osiedla, które powstanie w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej na wrocławskim Zakrzowie. Docelowo obejmie ono około 1300 mieszkań na wynajem. Zgodnie z...
Pozwolenie na budowę dotyczy pierwszego etapu osiedla, które powstanie w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej na wrocławskim Zakrzowie. Docelowo obejmie ono około 1300 mieszkań na wynajem. Zgodnie z założeniami, budowa pierwszych 414 ma ruszyć już jesienią 2022 r. Inwestycja jest realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu „Mieszkanie Plus”, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości.
Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. W styczniu 2022 r. węgiel był droższy średnio aż o 60% niż w tym samym okresie rok wcześniej....
Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. W styczniu 2022 r. węgiel był droższy średnio aż o 60% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Średnia cena pelletu również wzrosła o niemal 60%, natomiast drewno kawałkowe podrożało średnio o 40%.
Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W programie „Moje Ciepło”...
Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W programie „Moje Ciepło” przewidziane są dotacje od 7 do nawet 21 tys. zł. Budżet wynosi 600 mln zł. Ze wsparcia skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Obowiązywać będzie zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.
Przepisy powiązane z tzw. Polskim Ładem budzą niemałe kontrowersje. Wśród nowych ustaleń są zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany. Budowa domów do 70 m2 bez pozwolenia to jedno założeń programu, w...
Przepisy powiązane z tzw. Polskim Ładem budzą niemałe kontrowersje. Wśród nowych ustaleń są zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany. Budowa domów do 70 m2 bez pozwolenia to jedno założeń programu, w którym z jednej strony możemy zyskać, z drugiej zaś stracić. Rząd opublikował niedawno wyniki konkursu na bezpłatny projekt domu do 70 m2. 38 zwycięskich propozycji ma pomóc inwestorom i odciążyć ich finansowo. Dowiedz się, jak i kiedy będzie można skorzystać z darmowych projektów domów do 70 m2 bez...
Choć jakość powietrza w Polsce systematycznie się poprawia, tempo koniecznych do wprowadzenia zmian jest wciąż niewystarczające, szczególnie w zakresie dużych miast, a często także miejscowości uzdrowiskowych....
Choć jakość powietrza w Polsce systematycznie się poprawia, tempo koniecznych do wprowadzenia zmian jest wciąż niewystarczające, szczególnie w zakresie dużych miast, a często także miejscowości uzdrowiskowych. Dodatkową barierą są koszty niezbędne do realizacji działań naprawczych, wśród których warto wymienić: wymiany pieców/kotłów, termomodernizacje budynków, domowe instalacje OZE, zarządzanie wymianami oraz uchwałami antysmogowymi, inwentaryzacje emisji z indywidualnych źródeł ciepła, edukację...
W 2021 r. w Warszawie zlikwidowano 1445 „kopciuchów”, w tym 322 w budynkach należących do miasta. Prawie półtora tysiąca kotłów to duży postęp w porównaniu z rokiem 2020, kiedy to wymieniono tylko 783...
W 2021 r. w Warszawie zlikwidowano 1445 „kopciuchów”, w tym 322 w budynkach należących do miasta. Prawie półtora tysiąca kotłów to duży postęp w porównaniu z rokiem 2020, kiedy to wymieniono tylko 783 sztuki. Do końca tego roku mieszkańcy Warszawy muszą wymienić jeszcze 10 811 kotłów. Od nowego roku za posiadanie takich urządzeń grzewczych grozić będą mandat lub grzywna.
Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w inauguracji 9. edycji projektu Eko-Miasto, organizowanego we współpracy Ambasady Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa....
Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w inauguracji 9. edycji projektu Eko-Miasto, organizowanego we współpracy Ambasady Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa. Podczas spotkania (15 lutego 2022 r.) przedstawiono m.in. program tegorocznej edycji projektu oraz konkursu nt. zrównoważonego rozwoju.
W listopadzie ubiegłego roku aż 19 organizacji branży budowlanej, w tym Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO, złożyło do Premiera Mateusza Morawieckiego apel o jak najszybsze...
W listopadzie ubiegłego roku aż 19 organizacji branży budowlanej, w tym Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO, złożyło do Premiera Mateusza Morawieckiego apel o jak najszybsze przyjęcie przez rząd Długoterminowej Strategii Renowacji dotyczącej poprawy efektywności energetycznej budynków. Niestety do dziś tylko Polska, spośród 27 unijnych krajów, nie przedstawiła Komisji Europejskiej tego dokumentu, choć powinna to zrobić do 10 marca 2020 r. Taka sytuacja oznacza brak...
Najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze” pokazuje aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 r. Tym razem liderem została gmina Jejkowice z woj. śląskiego, której mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków...
Najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze” pokazuje aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 r. Tym razem liderem została gmina Jejkowice z woj. śląskiego, której mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie tej gminy. W pierwszej trzydziestce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi
z województwa śląskiego. Aktywność każdej gminy można sprawdzić poprzez specjalną wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz...
23 lutego br. odbędzie się webinarium zorganizowane przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa pt. „Wyzwania pakietu «Fit for 55» dla sektora wyrobów budowlanych”.
23 lutego br. odbędzie się webinarium zorganizowane przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa pt. „Wyzwania pakietu «Fit for 55» dla sektora wyrobów budowlanych”.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w styczniu br. była wyższa o...
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w styczniu br. była wyższa o 20,8% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem spadek o 10,1%) i niższa o 56,5% w stosunku do grudnia 2021 r.
(przed rokiem spadek o 62,9%).
Już 28 lutego rusza gra edukacyjna Progres Promat, która przez 6 tygodni pozwoli użytkownikom sięgać po cenną wiedzę z zakresu zabezpieczania przepustów instalacyjnych i dylatacji.
Już 28 lutego rusza gra edukacyjna Progres Promat, która przez 6 tygodni pozwoli użytkownikom sięgać po cenną wiedzę z zakresu zabezpieczania przepustów instalacyjnych i dylatacji.
W Katowicach podpisano umowę dotyczącą projektu pn. „Śląskie. Przywracamy błękit.” Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego przybliży region do osiągnięcia celu strategicznego,...
W Katowicach podpisano umowę dotyczącą projektu pn. „Śląskie. Przywracamy błękit.” Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego przybliży region do osiągnięcia celu strategicznego, jakim jest dobra jakość powietrza.
Rada Ministrów przyjęła Długoterminową Strategię Renowacji Budynków (DSRB). Dzięki jej realizacji poprawi się efektywność energetyczna budynków, jakość powietrza, a także komfort życia mieszkańców i spadnie...
Rada Ministrów przyjęła Długoterminową Strategię Renowacji Budynków (DSRB). Dzięki jej realizacji poprawi się efektywność energetyczna budynków, jakość powietrza, a także komfort życia mieszkańców i spadnie emisja CO2. Powstaną również nowe miejsca pracy przy termomodernizacji budynków.
W styczniu 2022 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba...
W styczniu 2022 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych inwestycji.
Naszym stałym i nowym Czytelnikom udostępniamy kod rabatowy na zakupy w Księgarni technicznej. Promocja jest ważna do końca marca br. i dotyczy wszystkich tytułów wydawnictwa Grupa MEDIUM.
Naszym stałym i nowym Czytelnikom udostępniamy kod rabatowy na zakupy w Księgarni technicznej. Promocja jest ważna do końca marca br. i dotyczy wszystkich tytułów wydawnictwa Grupa MEDIUM.
Wymiana doświadczeń i wspólna praca nad rozwojem nowych technologii drogowych przyjaznych środowisku – to najważniejsze cele porozumienia podpisanego między ORLEN Asfalt i Politechniką Białostocką. Projekty...
Wymiana doświadczeń i wspólna praca nad rozwojem nowych technologii drogowych przyjaznych środowisku – to najważniejsze cele porozumienia podpisanego między ORLEN Asfalt i Politechniką Białostocką. Projekty badawcze, które zostaną uruchomione dzięki współpracy z uczelnią, to także szansa na systematyczne unowocześnianie nawierzchni drogowych.
Komisja zapowiedziała inwestycje o wartości ponad 110 mln euro w projekty zintegrowane w ramach programu LIFE na rzecz ochrony środowiska i klimatu, wybrane na podstawie zaproszenia do składania wniosków...
Komisja zapowiedziała inwestycje o wartości ponad 110 mln euro w projekty zintegrowane w ramach programu LIFE na rzecz ochrony środowiska i klimatu, wybrane na podstawie zaproszenia do składania wniosków z 2020 r. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie nowych dużych projektów w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu w 11 krajach UE (Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Polska, Słowenia). Projekty te przyczyniają się do ekologicznej odbudowy gospodarki po pandemii...
Po roku przerwy spowodowanej pandemią w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się konferencja zatytułowana „Ł2B, czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry”. Organizatorem tego wydarzenia jest niezmiennie...
Po roku przerwy spowodowanej pandemią w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się konferencja zatytułowana „Ł2B, czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry”. Organizatorem tego wydarzenia jest niezmiennie Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
CEMEX Polska otrzymał tytuł „Konsumenckiego Lidera Jakości – Lidera Dekady 2011–2021”. Wyróżnienie zostało przyznane na podstawie ogólnopolskiego badania konsumentów, którzy docenili wysoką jakość produktów...
CEMEX Polska otrzymał tytuł „Konsumenckiego Lidera Jakości – Lidera Dekady 2011–2021”. Wyróżnienie zostało przyznane na podstawie ogólnopolskiego badania konsumentów, którzy docenili wysoką jakość produktów i usług oferowanych przez firmę. Program „Konsumencki Lider Jakości” stanowi inicjatywę redakcji „Strefy Gospodarki”, niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”.
Zakup nowego laptopa to spory wydatek. Może się zdarzyć, że staniemy przed dylematem: tańszy sprzęt, mniej odpowiadający naszym potrzebom, czy droższy, lepiej je spełniający, ale na raty? Często wybór...
Zakup nowego laptopa to spory wydatek. Może się zdarzyć, że staniemy przed dylematem: tańszy sprzęt, mniej odpowiadający naszym potrzebom, czy droższy, lepiej je spełniający, ale na raty? Często wybór tańszego rozwiązania, jest pozorną oszczędnością. Niższa efektywność pracy, mniejsza żywotność, nie mówiąc już o ograniczonych parametrach technicznych. Jeśli szukamy sprzętu, który posłuży nam naprawdę długo, dobrze do zakupu laptopa podejść jak do inwestycji - niezależnie, czy kupujemy go przede wszystkim...
Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do...
Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do branży rewolucyjny i rewelacyjny produkt, jakim jest płyta warstwowa, zmodernizowaliśmy de facto ideę prefabrykacji i zamianę tradycyjnych, mokrych i pracochłonnych technologii wznoszenia budynków z elementów małogabarytowych lub konstrukcji szalunkowych na szybki, suchy montaż gotowych elementów w...
Wielu inwestorów, wybierając orynnowanie, zwraca wyłącznie uwagę na kolor czy kształt rynien i rur spustowych. Oczywiście estetyka jest ważna, ale nie to jest głównym zadaniem systemu rynnowego. Ma on...
Wielu inwestorów, wybierając orynnowanie, zwraca wyłącznie uwagę na kolor czy kształt rynien i rur spustowych. Oczywiście estetyka jest ważna, ale nie to jest głównym zadaniem systemu rynnowego. Ma on przede wszystkim bezpiecznie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z dachu, a o tym decydują detale. Zadbała o nie firma Balex Metal. System rynnowy Zenit jest dopracowany do perfekcji. Równie świetnie się prezentuje.
Nawiewniki okienne to urządzenia mechaniczne zapewniające stały, a zarazem regulowany dopływ świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien. Ich montaż to jedna z najprostszych metod zapewnienia prawidłowego...
Nawiewniki okienne to urządzenia mechaniczne zapewniające stały, a zarazem regulowany dopływ świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien. Ich montaż to jedna z najprostszych metod zapewnienia prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej i hybrydowej (połączenie obu poprzednich typów). Wiele osób rezygnowało z ich instalacji z powodu konieczności ingerencji w konstrukcję ramy okna. Na szczęście to już przeszłość - od kilku lat na rynku dostępne są modele montowane na...
PETRATOP i PETRALAMELA-FG to produkty stworzone z myślą o efektywnej izolacji termicznej oraz akustycznej oraz bezpieczeństwie pożarowym garaży i piwnic. Rozwiązanie to zapobiega wymianie wysokiej temperatury...
PETRATOP i PETRALAMELA-FG to produkty stworzone z myślą o efektywnej izolacji termicznej oraz akustycznej oraz bezpieczeństwie pożarowym garaży i piwnic. Rozwiązanie to zapobiega wymianie wysokiej temperatury z górnych kondygnacji budynków z niską temperaturą, która panuje bliżej gruntu.
Kominek to od lat znany i ceniony element wyposażenia domu. Nie tylko daje ciepło w chłodne wieczory, ale również stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Obserwowanie pomarańczowych płomieni pozwala...
Kominek to od lat znany i ceniony element wyposażenia domu. Nie tylko daje ciepło w chłodne wieczory, ale również stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Obserwowanie pomarańczowych płomieni pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Taka aura sprzyja również długim rozmowom w gronie najbliższych. Aby kominek był bezpieczny w użytkowaniu, należy zadbać o jego odpowiednią izolację termiczną. Dlaczego zabezpieczenie kominka jest tak ważne i jakich materiałów izolacyjnych użyć? Na te pytania...
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, obiektach z utrudnionym dostępem do elewacji czy na budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.
Budowa obiektu halowego to wieloetapowy proces, w którym każdy krok musi zostać precyzyjnie zaplanowany i umiejscowiony w czasie. Jak wyglądają kolejne fazy takiego przedsięwzięcia? Wyjaśniamy, jak przebiega...
Budowa obiektu halowego to wieloetapowy proces, w którym każdy krok musi zostać precyzyjnie zaplanowany i umiejscowiony w czasie. Jak wyglądają kolejne fazy takiego przedsięwzięcia? Wyjaśniamy, jak przebiega budowa hali magazynowej i z jakich etapów składa się cały proces.
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.