Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Politechnika Śląska liderem konsorcjum, które opracuje metody redukcji hałasu urządzeń

Materiały prasowe | 2022-04-22
Politechnika Śląska liderem konsorcjum, które opracuje metody redukcji hałasu urządzeń, fot. www.kpk.gov.pl

Politechnika Śląska liderem konsorcjum, które opracuje metody redukcji hałasu urządzeń, fot. www.kpk.gov.pl

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) hałas jest drugą z przyczyn współczesnych chorób cywilizacyjnych. Nad metodami jego redukcji, w ramach projektu badawczego „Active reduction of noise transmitted into and from enclosures through encapsulated structures – IN-NOVA”, finansowanego z programu Horyzont Europa, będzie pracować kilkanaście uczelni, koncernów i instytucji z całego świata. Liderem projektu jest Politechnika Śląska, a koordynuje go prof. Marek Pawełczyk, prorektor Politechniki Śląskiej ds. nauki i rozwoju.

Zobacz także

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w grudniu 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych w grudniu 2024 r. Ceny materiałów budowlanych w grudniu 2024 r.

Grupa PSB Handel śledzi, jak zmieniają się ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu.

Grupa PSB Handel śledzi, jak zmieniają się ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu.

Materiały prasowe news IX edycja konkursu Inwestycja Roku

IX edycja konkursu Inwestycja Roku IX edycja konkursu Inwestycja Roku

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami już po raz dziewiąty zaprasza do udziału w konkursie Inwestycja Roku. Projekt promuje postawy proinwestycyjne, proekologiczne i proinnowacyjne wśród inwestorów,...

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami już po raz dziewiąty zaprasza do udziału w konkursie Inwestycja Roku. Projekt promuje postawy proinwestycyjne, proekologiczne i proinnowacyjne wśród inwestorów, wykonawców, projektantów, władz samorządowych i lokalnych społeczności.

Projekt „Active reduction of noise transmitted into and from enclosures through encapsulated structures – IN-NOVA” dotyczy redukcji hałasu transmitowanego przez zamknięte struktury w urządzeniach domowych i przemysłowych, a także pojazdach samochodowych, samolotach, za pomocą sterowania mikrodrganiami ich obudów. 

”Jest to projekt badawczy realizowany w programie Horyzont Europa. Zostaliśmy liderem dużego konsorcjum naukowo-przemysłowego, złożonego z europejskich uczelni badawczych, znajdujących się na pierwszych kilkudziesięciu miejscach głównych list rankingowych, ale także z olbrzymich przedsiębiorstw rozpoznawalnych na całym świecie. Pełnienie przez Politechnikę Śląską funkcji lidera w projekcie europejskim, zwłaszcza tak rozległym i z dużym budżetem, jest szczególnie cenione w ewaluacji działalności naukowej oraz należy do najważniejszych wskaźników w rozliczaniu udziału w programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Pozwala nam także tworzyć własną prestiżową sieć badawczą” – mówi prof. Marek Pawełczyk.

W ramach projektu będzie prowadzona intensywna działalność badawcza, powstanie wiele doktoratów. Powstaną gotowe rozwiązania techniczne, zostaną opracowane normy oraz metody certyfikacji, zostanie zorganizowanych wiele szkoleń i działań popularyzujących zaproponowane rozwiązania redukcji hałasu, powstaną publikacje w renomowanych czasopismach, a także szersze opracowania naukowe, materiały szkoleniowe i zgłoszenia patentowe. Zostaną zorganizowane konferencje naukowe, powstaną spółki spin-off.

Celem projektu jest opracowanie systemów redukcji hałasu przechodzącego przez obudowy urządzeń. Są to zarówno urządzenia przemysłowe i gospodarstwa domowego, ale również samoloty czy samochody – hałas przechodzący przez takie obudowy powoduje dużą uciążliwość, a w przypadku urządzeń przemysłowych jest również powodem wielu chorób cywilizacyjnych. Dlatego redukcja hałasu ma olbrzymie znaczenie. Niestety obecne techniki jego redukcji, polegające głównie na izolacji pasywnej poprzez bariery dźwięko-akustyczne są niewystarczające. Jedynie bardzo grube i ciężkie materiały mogłyby być skuteczne. Jednak w dobie redukcji surowców mineralnych takie rozwiązania nie są akceptowalne. Mniejsza waga to też mniejsze zużycie energii. Dlatego należy poszukiwać innych, bardziej efektywnych rozwiązań powodujących nie tylko redukcję hałasu, ale również redukcję ciężaru i rozmiaru urządzeń przy odpowiedzialnym wykorzystaniu materiałów.

„IN-NOVA” to projekt wielowątkowy, którego celem jest także powołanie dużej sieci naukowo-przemysłowej krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz państw spoza Unii. – Zaprosiliśmy do współpracy tak znane uczelnie, jak: KU Leuven, University College London, University of Southampton, Universitat Politecnica de Valencia, Otto-Von-Geuricke Universitaet Magdeburg, niemiecki instytut badawczy DLR, który jest odpowiednikiem NASA w Europie oraz światowej klasy przedsiębiorstwa: Airbus, Siemens, Analog Devices, Muller-BBM. W projekcie uczestniczą także naukowcy z uczelni badawczych spoza Europy: Hong-Kong Polytechnic University, Nanyang Technological University Singapore, Kansai University, Qatar University, Universidad Austral of Chile. 

„Tak silne konsorcjum jest efektem mojej wieloletniej pracy w ramach International Instiutute of Acoustics and Vibration – międzynarodowego towarzystwa naukowego, którym mam zaszczyt kierować. Bardzo się cieszę, że wraz z Panem dr. hab. Stanisławem Wroną z Katedry Pomiarów i Systemów Sterowania zdołaliśmy przygotować wniosek bez angażowania jakichkolwiek firm wspierających, który uzyskał tak wysoką ocenę Komisji Europejskiej. Mam nadzieję, że sukces ten zachęci innych naukowców do konsekwentnego budowania własnych konsorcjów i ubiegania się o projekty europejskie w tej najbardziej prestiżowej i odpowiedzialnej roli – roli lidera, czego zarówno Politechnika Śląska, jak i inne polskie uczelnie bardzo potrzebują, aby zwiększać swoją rozpoznawalność i znaczenie na naukowej mapie badawczej” – przyznaje prof. Pawełczyk. 

Realizację projektu wspierają ponadto instytucje i przedsiębiorstwa: Główny Urząd Miar, Noise Abatement Society, Stadler, Diehl Aviation. Dzięki tej współpracy mogłyby również powstać normy dotyczące aktywnych metod redukcji hałasu urządzeń. Miałyby być one wdrożone w Wielkiej Brytanii, a dzięki odpowiedniemu lobbingowi zabiegać będziemy także o ich przyjęcie w Unii Europejskiej i innych państwach.

W ramach projektu „IN-NOVA” będą też kształcone młode kadry naukowców. Wartością dodaną udziału w projekcie będzie przygotowanie młodych naukowców do pełnienia roli liderów w zakresie związanym z metodami redukcji hałasu urządzeń. Będą oni korzystali z wielu możliwości staży zarówno w innych uczelniach, ale także w międzynarodowych przedsiębiorstwach.

Redukcja hałasu urządzeń przełoży się na poprawę naszego komfortu życia, a także pracy np. w przemyśle.

Dotychczasowe doświadczenie zastosowania tego typu metod, zebrane w Katedrze Pomiaru Systemów Sterowania Politechniki Śląskiej, na podstawie badan laboratoryjnych oraz w oparciu o testy na urządzeniach rzeczywistych nabytych z rynku, pokazują, że są one jak najbardziej efektywne i pozwalają uzyskać zdecydowanie większe efekty redukcji hałasu niż metody klasyczne. Natomiast pozostaje jeszcze wiele kwestii do rozwiązania, w czym pomoże waśnie międzynarodowe konsorcjum — podsumowuje prof. Marek Pawełczyk

Źródłem finansowania projektu „IN-NOVA” są fundusze z Unii Europejskiej w programie Horyzont Europa. Projekt uzyskał ocenę 95,80% i otrzymał finansowanie na poziomie 100%. Całkowity koszt projektu wynosi ok. 2,7 mln Euro. Przewidywany czas rozpoczęcia projektu to koniec 2022 r. w zależności od ostatecznych ustaleń w gronie partnerów. Czas realizacji wynosi 4 lata.

Źródło: Politechnika Śląska

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news NFOŚiGW dofinansuje adaptację klimatyczną polskich miast

NFOŚiGW dofinansuje adaptację klimatyczną polskich miast NFOŚiGW dofinansuje adaptację klimatyczną polskich miast

NFOŚiGW dofinansuje 19 samorządom Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu – tzw. MPA, przeznaczając na ten cel 2,8 miliona zł ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat, Środowisko...

NFOŚiGW dofinansuje 19 samorządom Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu – tzw. MPA, przeznaczając na ten cel 2,8 miliona zł ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat, Środowisko (FEnIKS). Kolejny nabór na opracowania planów przewidziany jest na czwarty kwartał tego roku.

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–maj 2024 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–maj 2024 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–maj 2024 r.

Od stycznia do maja br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba...

Od stycznia do maja br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

Materiały prasowe news Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r.

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r. Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r.

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w maju 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 6,5% w porównaniu...

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w maju 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 6,5% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. (w maju ub.r. spadek o 0,6%) oraz wyższa o 7% w stosunku do kwietnia br. (przed rokiem wzrost o 12,2%).

Materiały prasowe news Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Od 1 lipca 2024 r. w stolicy działa Strefa Czystego Transportu (SCT). Nowe przepisy mają poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców poprzez ograniczenie wjazdu pojazdów o wysokiej emisji spalin. Polski...

Od 1 lipca 2024 r. w stolicy działa Strefa Czystego Transportu (SCT). Nowe przepisy mają poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców poprzez ograniczenie wjazdu pojazdów o wysokiej emisji spalin. Polski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię promującą Strefę.

Materiały prasowe Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków

Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o trwających konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o trwających konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Klasy charakterystyki energetycznej budynków mają być ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali.

Materiały prasowe news Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu

Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu

W zakładzie Heidelberg Materials Polska w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim rusza instalacja, która po raz pierwszy w Polsce umożliwi recykling odpadów betonowych na skalę przemysłową. Inwestycja...

W zakładzie Heidelberg Materials Polska w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim rusza instalacja, która po raz pierwszy w Polsce umożliwi recykling odpadów betonowych na skalę przemysłową. Inwestycja w Dąbrowie Górniczej znajduje się obecnie w fazie zaawansowanego rozruchu. Dzięki instalacji będzie można przetwarzać do 100 ton odpadów betonowych na godzinę.

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w czerwcu 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych w czerwcu 2024 r. Ceny materiałów budowlanych w czerwcu 2024 r.

Grupa PSB Handel analizuje zmiany cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować nowe trendy na rynku.

Grupa PSB Handel analizuje zmiany cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować nowe trendy na rynku.

Materiały prasowe news Rynek wyrobów betonowych w Polsce wart 11 mld zł

Rynek wyrobów betonowych w Polsce wart 11 mld zł Rynek wyrobów betonowych w Polsce wart 11 mld zł

Z raportu firmy badawczej Spectis „Rynek wyrobów betonowych w Polsce 2024–2029” wynika, że po dwóch latach dynamicznych wzrostów w 2023 r. wartość rynku wyrobów betonowych zmalała w ujęciu nominalnym o ok....

Z raportu firmy badawczej Spectis „Rynek wyrobów betonowych w Polsce 2024–2029” wynika, że po dwóch latach dynamicznych wzrostów w 2023 r. wartość rynku wyrobów betonowych zmalała w ujęciu nominalnym o ok. 15%, do poziomu 11 mld zł. Na najbliższe lata eksperci przewidują umiarkowane tempo odbudowy wartości rynku.

Materiały prasowe news Bezspoinowe powłoki żywiczne na schodach – najciekawsze realizacje

Bezspoinowe powłoki żywiczne na schodach – najciekawsze realizacje Bezspoinowe powłoki żywiczne na schodach – najciekawsze realizacje

Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali. W związku z wymaganiami dotyczącymi...

Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali. W związku z wymaganiami dotyczącymi odpowiedniej klasy przeciwpoślizgowości, na schodach stosuje się żywice z dodatkami, takimi jak piasek kwarcowy, płatki, kruszywo marmurowe. Wykorzystanie różnych materiałów i technologii pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne, odpowiednie do pomieszczeń przemysłowych oraz bardziej eleganckich,...

Materiały prasowe news Wartość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Wartość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce Wartość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Pomimo przejściowej głębokiej korekty, przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce wygląda pozytywnie. Po dwucyfrowych realnych spadkach odnotowanych w latach 2022–2023, od 2024 r. rynek termoizolacji...

Pomimo przejściowej głębokiej korekty, przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce wygląda pozytywnie. Po dwucyfrowych realnych spadkach odnotowanych w latach 2022–2023, od 2024 r. rynek termoizolacji stopniowo odbudowuje swoją pozycję, głównie za sprawą ożywienia w budownictwie mieszkaniowym. W ujęciu długoterminowym, powinno rosnąć znaczenie segmentu remontów i modernizacji.

Materiały prasowe news Dwa wyróżnienia dla firmy Austrotherm

Dwa wyróżnienia dla firmy Austrotherm Dwa wyróżnienia dla firmy Austrotherm

W jubileuszowej odsłonie programu Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma firmie Austrotherm przyznano dwa wyróżnienia – Super Marki oraz Marki 15-lecia w kategorii Producenci styropianu.

W jubileuszowej odsłonie programu Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma firmie Austrotherm przyznano dwa wyróżnienia – Super Marki oraz Marki 15-lecia w kategorii Producenci styropianu.

Materiały prasowe news Bezpłatny kalkulator doboru grubości styropianu

Bezpłatny kalkulator doboru grubości styropianu Bezpłatny kalkulator doboru grubości styropianu

Firma Austrotherm zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązanie online – intuicyjny kalkulator doboru grubości styropianu. Narzędzie ułatwia właścicielom domów obliczenie odpowiedniej grubości termoizolacji,...

Firma Austrotherm zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązanie online – intuicyjny kalkulator doboru grubości styropianu. Narzędzie ułatwia właścicielom domów obliczenie odpowiedniej grubości termoizolacji, zgodnie z obowiązującymi wymogami technicznymi.

Materiały prasowe Koniunktura w budownictwie – lipiec 2024 r.

Koniunktura w budownictwie – lipiec 2024 r. Koniunktura w budownictwie – lipiec 2024 r.

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,2 (przed miesiącem minus 2,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13%...

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,2 (przed miesiącem minus 2,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13% (przed miesiącem odpowiednio 11,1% i 13,7%). Według pozostałych przedsiębiorstw ich sytuacja nie uległa zmianie.

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–czerwiec 2024 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–czerwiec 2024 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–czerwiec 2024 r.

W okresie styczeń–czerwiec br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba pozwoleń na budowę oraz liczba rozpoczętych inwestycji.

W okresie styczeń–czerwiec br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba pozwoleń na budowę oraz liczba rozpoczętych inwestycji.

Materiały prasowe news Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2024 r.

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2024 r. Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2024 r.

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w czerwcu 2024 r. przez przedsiębiorstwa budowlane liczące powyżej 9 pracowników była niższa o 8,9% w porównaniu z analogicznym okresem...

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w czerwcu 2024 r. przez przedsiębiorstwa budowlane liczące powyżej 9 pracowników była niższa o 8,9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego r. (w czerwcu ub.r. wzrost o 1,6%) oraz wyższa o 5% w stosunku maja br. (przed rokiem wzrost o 7,7%).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów

Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu...

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem, przez ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Materiały prasowe news Szósta edycja programu Mój Prąd

Szósta edycja programu Mój Prąd Szósta edycja programu Mój Prąd

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego...

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.

Materiały prasowe news Beton żelowy – innowacyjna technologia pomysłu polskiego naukowca

Beton żelowy – innowacyjna technologia pomysłu polskiego naukowca Beton żelowy – innowacyjna technologia pomysłu polskiego naukowca

Cement z dodatkiem skrobi? Naukowiec z ZUT w swoich badaniach chce potwierdzić możliwości nowego betonu – stosunkowo wysoką wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie bardzo dobrą izolacyjność termiczną.

Cement z dodatkiem skrobi? Naukowiec z ZUT w swoich badaniach chce potwierdzić możliwości nowego betonu – stosunkowo wysoką wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie bardzo dobrą izolacyjność termiczną.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców

Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców

Pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia, czyli 1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training odbędzie się w dniach 4–6 września...

Pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia, czyli 1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training odbędzie się w dniach 4–6 września 2024 r. na Politechnice Białostockiej. To wydarzenie dla studentów i doktorantów, którzy chcą poszerzać swoje możliwości badawcze i sieć międzynarodowych kontaktów.

Materiały prasowe news Fotowoltaika na dachach płaskich – szkolenie DAFA

Fotowoltaika na dachach płaskich – szkolenie DAFA Fotowoltaika na dachach płaskich – szkolenie DAFA

W dniu 12 września br. w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółom...

W dniu 12 września br. w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich, w oparciu o nowe wytyczne opracowane przez Stowarzyszenie.

Materiały prasowe news Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024 – raport IEO

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024 – raport IEO Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024 – raport IEO

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opublikował już dwunastą edycję znanego już w sektorze energetyki odnawialnej raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”. Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod...

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opublikował już dwunastą edycję znanego już w sektorze energetyki odnawialnej raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”. Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Największy wzrost mocy PV odnotowano w farmach o mocy powyżej 1 MW, podczas gdy tempo wzrostu mikroinstalacji znacząco spowolniło.

Materiały prasowe news Opłata zastępcza w systemie białych certyfikatów

Opłata zastępcza w systemie białych certyfikatów Opłata zastępcza w systemie białych certyfikatów

Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowała publikację „Opłata zastępcza w polskim systemie białych certyfikatów”, która ma dostarczyć niezbędne informacje potrzebnych w dyskusji nad usprawnieniem...

Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowała publikację „Opłata zastępcza w polskim systemie białych certyfikatów”, która ma dostarczyć niezbędne informacje potrzebnych w dyskusji nad usprawnieniem systemu świadectw efektywności energetycznej, oraz przedstawić sposoby na poprawę obecnej sytuacji. „Opłata zastępcza” hamuje realizację inwestycji w zakresie zmniejszania zużycia energii – zmiana tylko tego jednego elementu może znacząco zwiększyć liczbę i skalę inwestycji w zmniejszanie zużycia...

Materiały prasowe news Praktyczny prezent dla autoryzowanych dystrybutorów

Praktyczny prezent dla autoryzowanych dystrybutorów Praktyczny prezent dla autoryzowanych dystrybutorów

Austrotherm ogłosił letnią promocję adresowaną do swoich dystrybutorów. Każdy autoryzowany dystrybutor, który w okresie od 7 do 31 sierpnia br. zamówi co najmniej 30 m³ szarego styropianu Austrotherm,...

Austrotherm ogłosił letnią promocję adresowaną do swoich dystrybutorów. Każdy autoryzowany dystrybutor, który w okresie od 7 do 31 sierpnia br. zamówi co najmniej 30 m³ szarego styropianu Austrotherm, gratis otrzyma stylowe spodnie robocze.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Expo Energy 2024

Expo Energy 2024 Expo Energy 2024

Już 5 i 6 października w hali Expo-Łódź, na Targach Efektywności Energetycznej, zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży OZE i HVAC. Wydarzenie jest skierowane do instalatorów i profesjonalistów,...

Już 5 i 6 października w hali Expo-Łódź, na Targach Efektywności Energetycznej, zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży OZE i HVAC. Wydarzenie jest skierowane do instalatorów i profesjonalistów, osób planujących związać się z tymi branżami, oraz konsumentów. Czołowi przedstawiciele sektora przedstawią innowacyjne rozwiązania oraz pokażą trendy wpływające na rynek.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Ochroń się przed hałasem! »

Ochroń się przed hałasem! » Ochroń się przed hałasem! »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Systemowe docieplanie fasad »

Systemowe docieplanie fasad » Systemowe docieplanie fasad »

Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji »

Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji » Skontroluj wypływ ciepła w swojej inwestycji »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.