Lista najszybciej rozwijających się firm w Europie – raport Financial Times

Najszybciej rozwijające się firmy w Europie – raport Financial Times, www.ft.com
Ranking FT-Statista pokazuje, jak zmienił się los sektorów gospodarczych w czasie pandemii Covid w 2020 r. Niektóre firmy w tym czasie odnotowały wzrosty, inne spadki. Zawirowań było wiele: koronawirus, tarcia handlowe spowodowane Brexitem i długotrwałe, globalne ograniczenia dostaw. Wielu liderów biznesu jest przekonanych o lepszych wynikach w nadchodzącym roku, mimo tego, że obecnie zagrożeń jest jeszcze więcej: niedobór siły roboczej, rosnąca inflacja, gwałtownie rosnące ceny energii, atak Rosji na Ukrainę. Jak w tych czasach wygląda sytuacja europejskich przedsiębiorstw?
Zobacz także
Sika Poland news Nowe Centrum Hydroizolacji w Piotrkowie Trybunalskim

Od 13 lutego 2025 r. sieć Centrum Hydroizolacji Sika powiększyła się o nowy punkt – PSB Bauma w Piotrkowie Trybunalskim.
Od 13 lutego 2025 r. sieć Centrum Hydroizolacji Sika powiększyła się o nowy punkt – PSB Bauma w Piotrkowie Trybunalskim.
Alchimica Polska Sp. z o.o. Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...
Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Ranking pokazuje listę 1000 najszybciej rozwijających się firm w globalnej gospodarce. Wśród badanych sektorów można zobaczyć m.in.: technologię, zdrowie, usługi finansowe, energię, gospodarkę odpadami i recykling, przemysł, e-commerce, transport, budownictwo, modę, handel detaliczny. Listę otwiera finlandzka firma Swappie, zajmująca się technologią, na drugim miejscu jest Kilogram Zdrowie z Litwy, a na trzeciej pozycji znajduje się brytyjskie OCI z sektora usług finansowych.
Podobnie jak w zeszłym roku, 10 wiodących firm to nowi uczestnicy rankingu, ale na liście znajduje się 306 firm, które pojawiły się również w poprzedniej edycji.
Wykaz wiodących sektorów gospodarczych w tym roku jest zasadniczo zgodny z rankingiem 2021: technologia prowadzi z jedną piątą firm na liście, kolejne są budownictwo i handel detaliczny, który zwiększył swój udział w rankingu do 8,6 proc. z niespełna 6 proc. w ubiegłym roku.
Czytaj też: Budownictwo – podsumowanie roku 2021 i prognozy na przyszłość
Włochy są krajem z największą liczbą firm na liście, zajmujących aż 235 miejsc. Za nimi plasują się Niemcy (194 pozycji), a następnie Wielka Brytania z 155 firmami. Podobnie jak w ubiegłym roku, Londyn jest miastem z największą liczbą szybko rozwijających się firm (81), następny jest Paryż (34) i Mediolan (33).
Dofinansowanie modernizacji ważne dla rozwoju firm budowlanych
W sektorze budownictwa w ubiegłych latach prym wiodły Niemcy, Francja i UK (przed Brexitem). Skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą być widoczne w prezentowanym rankingu FT: Wielka Brytania ma już tylko 7 firm z branży budowlanej, znajdujących się na liście najnowszego raportu. To niewiele w porównaniu z prężnie rozwijającymi się w tym sektorze Włochami, które prezentują aż 23 firmy trudniące się w przemyśle budowlanym. Kluczowy wpływ na taki rozwój ma dofinansowanie Ekobonus 110% i Sismabonus 110%. Ulgi podatkowe pozwalały odliczyć 110% podatku na wydatki poniesione od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. w ramach inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie ryzyka sejsmicznego czy instalację systemów fotowoltaicznych.
Branża budowlana jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki
Raport pokazuje, jak ważną pozycję w globalnej gospodarce zajmuje sektor budowlany, który prezentuje około 90 firm na liście. Wiodące miejsce w tym sektorze mają Niemcy, z 31 firmami na czele, w tym: Pohl & Söhne Gerüstbau (122 miejsce), Koesea (189), Infratech Bau (203), MD Sonnenschutztechnik (224). Drugie miejsce w branży budowlanej zajmują Włochy, mające 23 firm, głównie wykonawczych realizujących duże inwestycje. Oprócz tego w tym gronie są też firmy, które oferują prace związane z modernizacją i termomodernizacją istniejących obiektów budowlanych. Włoskie firmy budowlane to m.in.: Gemco (199), 4Streets Building Innovation Tunnels Bridges Roads (204), SPC General Service (254) czy Sirive (270). Trzecie, wysokie miejsce, w sektorze budowlanym zajmuje Francja z 14 firmami, m.in. ILON MATERIEL (117), ISODECO (119), Fenêtres du Doubs (188) czy Lyonnaise de Construction et Renovation (200).
Dwie pierwsze pozycje, otwierające sektor budowlany, zajmują firmy z Wielkiej Brytanii: Glencar Construction (89), Tricas Construction (110).
Warto zaznaczyć, że wymienione w rankingu firmy są dużymi przedsiębiorstwami budowlanymi, które w dużej części mają profile związane z usługami modernizacyjnymi i termomodernizacyjnymi. W ich gronie znajdują się m.in. Isodeco (Francja), Lyonnaise de Construction et Renovation (Francja), Energihem (Szwecja), Tarhan Bauausführungen (Niemcy).
W prezentowanym zestawieniu, w dziale budowlanym nie ma żadnej polskiej firmy, w energetycznym jedna, natomiast w technologicznym osiem, ale warto zaznaczyć, że to właśnie sektor technologiczny zajmuje najwięcej miejsc w rankingu (przeszło 200 firm).
Budownictwo skazane na rozwój
Analizując opisywane zestawienie, warto podkreślić bardzo widoczny rozwój firm branży budowlanej. Dzieje się tak, ponieważ już na przełomie roku 2020 i 2021 zaczęto uruchamiać w wielu krajach programy, które miały niwelować gospodarcze skutki pandemii. W zdecydowanej większości tych państw kluczowe jest finansowanie modernizacyjne starego budownictwa. Do tej pory przeznaczono na to już wiele milionów euro, co od razu znajduje swoje odzwierciedlenie w kondycji firm wykonujących prace renowacyjne i termomodernizacyjne. W najbliższej przyszłości prognozuje się wzmacnianie tego trendu, co będzie znacząco wpływało na dalszy rozwój budownictwa w krajach Unii Europejskiej.
Żródło: www.ft.com