Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Termoizolacja dachów ze spadkiem »

Termoizolacja dachów ze spadkiem » Termoizolacja dachów ze spadkiem »

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? »

Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? » Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? »

NCBR wpuszcza czyste powietrze do szkół i mieszkań

Materiały prasowe | 2021-06-07
fot. NCBR

fot. NCBR

Zdecydowana większość starych budynków w Polsce, zwłaszcza zabudowy wielorodzinnej oraz szkół, wyposażona jest w archaiczny i mało wydajny system wentylacji grawitacyjnej. Jego podstawowy mankament to bardzo niska skuteczność wymiany powietrza, co negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka. Drugi problem to brak odzysku ciepła z powietrza usuwanego z budynków – w takich warunkach zużycie zwiększa się nawet o 40% całkowitej energii zużywanej przez budynek. Tak dłużej być nie może! Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma pomysł, jak zapewnić dostęp do świeżego powietrza w szkołach i lokalach mieszkalnych. Umożliwią to nowe technologie, opracowane dzięki ogłoszonemu właśnie przedsięwzięciu „Wentylacja dla szkół i domów”. Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Zobacz także

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

Materiały prasowe news Nowe źródła finansowania w programie Czyste Powietrze

Nowe źródła finansowania w programie Czyste Powietrze Nowe źródła finansowania w programie Czyste Powietrze

Program „Czyste Powietrze” ma zapewnione trwałe, stabilne, wieloletnie źródło finansowania. Dzięki temu ponad 145 tys. polskich rodzin otrzyma wsparcie, zostanie wymienionych ok. 111 tys. źródeł ciepła,...

Program „Czyste Powietrze” ma zapewnione trwałe, stabilne, wieloletnie źródło finansowania. Dzięki temu ponad 145 tys. polskich rodzin otrzyma wsparcie, zostanie wymienionych ok. 111 tys. źródeł ciepła, a blisko 100 tys. budynków zostanie zmodernizowanych energetycznie. NFOŚiGW podpisał 16 umów ze wszystkimi wfośigw na dystrybucję środków z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Łączna kwota dofinansowania to 6,4 mld zł.

Materiały prasowe news Mistrzostwo wraca do Unii Oświęcim

Mistrzostwo wraca do Unii Oświęcim Mistrzostwo wraca do Unii Oświęcim

Austrotherm jest częścią triumfu Re-Plast Unii Oświęcim, która zdobyła Mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie w sezonie 2023/2024. Złotego gola na wagę zwycięstwa i dziewiątego w historii tytułu mistrzowskiego...

Austrotherm jest częścią triumfu Re-Plast Unii Oświęcim, która zdobyła Mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie w sezonie 2023/2024. Złotego gola na wagę zwycięstwa i dziewiątego w historii tytułu mistrzowskiego zdobył Litwin, Mark Kaleinikovas.

Pomiary z krajowych stacji badań jakości powietrza zewnętrznego nie pozostawiają złudzeń: powietrze, którym oddychamy w okresie jesienno-zimowym, jest bardzo złej jakości. Dotyczy to nie tylko otwartych przestrzeni, ale również wnętrz budynków, zwłaszcza tych wznoszonych kilka dekad temu. Dane przekazywane przez urządzenia pokazują przekroczenia wszelkich norm i limitów pyłów PM2.5 i PM10.

Problem nie omija naszych mieszkań i placówek oświatowych. Na przykład w 2018 r. portal SmogLAB wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym wykonał pomiary jakości powietrza w szkołach w gminie Zabierzów1. Przeprowadzono je między 19 listopada a 21 grudnia dla pyłów zawieszonych PM10. Z przedstawionych wniosków wynika, że zły stan powietrza na zewnątrz budynku przekładał się na jego złą jakość w klasach. Co więcej, podczas niektórych skoków zanieczyszczeń w szkołach nie było nikogo, okna i drzwi były zamknięte, w związku z tym pogorszenie jakości powietrza nie mogło być związane z napływem zanieczyszczeń przez otwarte drzwi lub okna ani z poruszaniem się dzieci na korytarzu. Zanieczyszczenia dostawały się do wewnątrz najprawdopodobniej przez przestarzałe systemy wentylacyjne.

Eksperci NCBR zwracają uwagę, że poziom stężenia CO2 w salach szkolnych, zwłaszcza tych mieszczących w budynkach z lat 60.–70. ubiegłego wieku, potrafi kilkukrotnie przekraczać dopuszczalne normy. Oznacza to, że uczniowie przebywają w najgorszej klasie jakości powietrza, co przekłada się na spadek koncentracji i efektywności nauczania. Dochodzą do tego takie zanieczyszczenia, jak stężenia cząsteczek pyłu PM2.5 i PM10 oraz obecność wirusów, bakterii i grzybów. 

Nowe systemy wentylacji rozproszonej dla starych budynków

Zamiarem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest umożliwienie dostępu do świeżego powietrza zarówno mieszkańcom budynków wielorodzinnych, jak i uczniom. Temu właśnie służy przedsięwzięcie „Wentylacja dla szkół i domów”, którego celem jest opracowanie innowacyjnych, efektywnych ekonomicznie technologii wentylacji mechanicznej z regulacją temperatury powietrza nawiewanego, przeznaczonych dla istniejących już budynków mieszkalnych i szkół. Będą one gwarantować wysoką jakość powietrza poprzez: obniżanie poziomu stężenia CO2 oraz zanieczyszczeń mikrobiologicznych, a także filtrację zanieczyszczeń pyłowych PM2.5 i PM10.

To wszystko zostanie osiągnięte przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, co zapewni funkcja odzysku ciepła, chłodu i wilgoci. W ramach projektu wykonawcy opracują technologie wentylacji mechanicznej przeznaczone dla sal lekcyjnych oraz mieszkań – dla istniejących budynków mieszkalnych. Doskonale wpisuje się to zarazem w szeroki plan termomodernizacji budynków wielorodzinnych, czyli unijną strategię na rzecz „Fali Renowacji” (ang. renovation wave). Ważnym aspektem projektu będzie ponadto jego funkcja edukacyjna oraz budowanie świadomości użytkowników na temat utrzymywania wysokiej jakości środowiska wewnętrznego poprzez dostęp do mierzonych parametrów z poziomu regulatorów pomieszczeniowych, elektronicznej tablicy wyników oraz aplikacji mobilnej.

NCBR stawia na wentylację w systemie rozproszonym, ponieważ trudno byłoby zainstalować wentylację centralną w istniejącej starej szkole czy budynku mieszkalnym wybudowanym w latach 70.–80. XX wieku. Konieczne tu będą innowacje, czyli systemy rozproszone instalowane osobno w poszczególnych klasach i mieszkaniach.

Wykonawcy, którzy zgłoszą się do projektu, będą mieli 3 lata na opracowanie innowacyjnej technologii, na którą przewidziano budżet w wysokości 7,5 mln zł – są to środki z Funduszy Europejskich (Program Inteligentny Rozwój). Postępowanie odbywa się w trybie zamówień przedkomercyjnych (PCP). Formuła ta, polegająca na zamawianiu prac badawczo-rozwojowych, została dostosowana do pozyskiwania rozwiązań niedostępnych na rynku. Do udziału w przedsięwzięciu można się zgłaszać do 30 czerwca br. 

„Przed wykonawcami stawiamy jasny cel: opracowanie innowacyjnego, kompaktowego urządzenia wentylacyjnego z wysokosprawnym odzyskiem ciepła, chłodu i wilgoci, wyposażonego w czujniki jakości powietrza i system automatyki, który będzie umożliwiał dostosowanie strumienia powietrza wentylacyjnego w zależności od potrzeb użytkowników w istniejących salach lekcyjnych i budynkach mieszkalnych. Chcemy, żeby takie urządzenia znajdowały się w naszym kraju w każdej klasie i każdym mieszkaniu, które wymaga poprawy jakości powietrza. Po przeprowadzeniu dialogu technicznego z rynkiem mamy bardzo mocne przekonanie, że nasz projekt przyczyni się nie tylko do zmniejszenia zapotrzebowania na energię w wyniku radykalnego obniżenia energochłonności budynków mieszkalnych i szkół, które mają istotny, bo około 10-procentowy udział w zapotrzebowaniu na energię, ale przede wszystkim zmieni w sposób rewolucyjny jakość powietrza w polskich szkołach i mieszkaniach” – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W przedsięwzięciu przewidziane są dwa działania: opracowanie systemów wentylacji dla sal lekcyjnych oraz opracowanie systemów wentylacji dla lokali mieszkalnych. Wnioskodawcy, których oferty w najlepszy sposób spełnią stawiane wymagania, w pierwszym etapie opracują konkurencyjne jakościowo rozwiązania problemu badawczego i przedstawią je w postaci prototypu systemu wentylacji. W etapie drugim nie więcej niż po dwóch uczestników przedsięwzięcia dla każdego z działań przedstawi demonstrator opracowanej technologii w skali 1:1.

Czym oddychać w naszej klasie?

Przedsięwzięcie „Wentylacja dla szkół i domów” jest nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne. Naukowcy biją na alarm – przez nieodpowiedzialną energetykę dusimy się w domach i szkołach. Już w 2010 r. naukowcy z Katedry i Zakładu Fizyki i Biofizyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili badania w dwóch szkołach. Wykazano, że poziom stężenia CO2, w stosunku do dopuszczanego m.in. przez Unię Europejską, jest przekroczony w salach lekcyjnych nawet trzykrotnie. Powoduje to zmiany w pracy organizmu i sprawia, że dzieci nie są w stanie wykorzystywać maksymalnie swojego potencjału, a nawet przysypiają na lekcjach. Z kolei informacji opublikowanych przez WHO („School environment. Policy and current standards”, 2014) wynika, że w powietrzu, którym oddychają w szkołach polscy uczniowie, wykryto jeden z najwyższych w Europie poziomów stężeń formaldehydu i benzenu2.

Aktualne dane ze szkół nie pozostawiają wątpliwości: zły stan powietrza na zewnątrz rzutuje również na jego jakość w klasach. Jest to patowa sytuacja, ponieważ jeśli nauczyciel zdecyduje się na wywietrzenie pomieszczenia, wpadną do niego zanieczyszczenia z zewnątrz, jeśli jednak tego nie zrobi, poziom dwutlenku węgla jeszcze bardziej wzrośnie. 

Problem obecny jest też w przedszkolach. W 2015 r. Greenpeace wraz z Fundacją Centrum Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju przygotował raport dotyczący wpływu zanieczyszczeń powietrza w Polsce na zdrowie dzieci poniżej piątego roku życia. Spośród 11 784 przedszkoli objętych analizą aż 7300 znajduje się na obszarach, w których limit 35 dni z przekroczeniami normy dobowej jest przekroczony. Oznacza to, że w przypadku ponad 62% placówek na zewnątrz przez ponad 35 dni w roku utrzymują się stężenia pyłu PM10 przekraczające 50 µg/m3. A zanieczyszczenia z zewnątrz, bez odpowiedniego systemu wentylacji, przenikają bardzo szybko do pomieszczeń wewnątrz. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby doprowadzić do zmiany.

Chore budynki

Podobne problemy występują w naszych mieszkaniach. A do tego dochodzi jeszcze tzw. syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome), dotyczący m.in. domów wielorodzinnych czy urzędów, które zostały zbudowane ponad 30 lat temu, zwłaszcza w latach 70.–80. Może obejmować nawet 30% wszystkich budynków w Polsce.

Objawy syndromu pojawiają się wtedy, gdy w budynku występuje zanieczyszczenie powietrza, spowodowane m.in. przez mikroorganizmy, materiały budowlane, elementy wyposażenia wnętrz (azbest, związki emitowane przez farby malarskie, impregnaty drewna, rozpuszczalniki i inne), wadliwą wentylację lub klimatyzację (w brudnych przewodach wentylacyjnych mogą występować mikroorganizmy), zanieczyszczone powietrze z zewnątrz (smog lub inne zanieczyszczenia chemiczne), nieodpowiednie użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu). 

Złe warunki mieszkaniowe moga powodować np. ból głowy, trudności z koncentracją czy łzawienie oczu.

Specjaliści zwracają uwagę, że szkoły oraz otoczenie domowe są dodatkowo potencjalnymi ogniskami chorób zakaźnych układu oddechowego, takich jak np. COVID-19, a właściwa wentylacja i filtracja powietrza w pomieszczeniach stanowi jeden ze środków zaradczych przeciwdziałających powstawaniu takich ognisk. Technologie powstałe w ramach projektu NCBR mają rozwiązać wszystkie te problemy.

W stronę „Europejskiego Zielonego Ładu”

W efekcie przedsięwzięcia „Wentylacja dla szkół i domów” powstaną demonstratory systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w salach lekcyjnych oraz w mieszkaniach w budynkach mieszkalnym. Dzięki temu technologia nowoczesnej wentylacji dla szkół i domów posłuży również do znacznego obniżenia energochłonności i kosztów energii koniecznej do ogrzewania budynków. System wentylacji będzie indywidualnym systemem zaprojektowanym dla pojedynczej sali lekcyjnej lub mieszkania, uwzględniając integrację procesu ogrzewania oraz wentylacji pomieszczeń poprzez system automatyki, który sterować będzie bezprzewodowymi siłownikami zaworów grzejnikowych, dzięki czemu wyeliminowany zostanie proces przegrzewania się pomieszczeń w okresie zimy. Dodatkowo projektowane systemy mają być wyposażone w funkcję grzania i chłodzenia, co pozwoli – przy współpracy automatyki z systemami już istniejącymi – zapewnić komfortowe warunki. 

Ponadto wraz z systemami wentylacji opracowane zostaną systemy ich centralnego zarządzania i nadzoru: szkolny system zarządzający dla szkół oraz centralny system nadzorujący dla firm serwisowych. Pozwoli to racjonalnie gospodarować procesem ogrzewania, a tym samym systematycznie odchodzic od spalania paliw kopalnych w ciepłownictwie. Przyspieszy więc proces dekarbonizacji, wymagany przez Unię Europejską w założeniach strategii „Europejskiego Zielonego Ładu”. Jest to plan mający na celu przekształcenie Unii w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych. 

Przedsięwzięcie „Wentylacja dla szkół i domów” jest jednym z 9 ekologicznych projektów NCBR. W ramach tej transformacji opracowane mają być również m.in.: budynki efektywnie energetycznie i procesowo, nowoczesne oczyszczalnie ścieków, innowacyjne biogazownie, technologia magazynowania energii elektrycznej, magazynowanie energii ciepła i chłodu, technologia domowej retencji, ciepłownia przyszłości oraz elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym. Projekty, nad którymi pracuje już NCBR, to szansa dla Polski na czystsze środowisko, zdrowsze społeczeństwo i nowoczesną, konkurencyjną gospodarkę.

Projekt realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu (w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

1 Zob. https://smoglab.pl/wyniki-pomiarow-jakosci-powietrza-w-placowkach-edukacyjnych
2 Zob. np. http://www.imp.lodz.pl/upload/projekty/zzf/inairq_fb_pl_presentation.pdf

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Sklep Bricomarché w Przasnyszu

Sklep Bricomarché w Przasnyszu Sklep Bricomarché w Przasnyszu

W piątek, 17 listopada Bricomarché otworzyło placówkę w Przasnyszu, która jest jednocześnie 192. sklepem sieci w Polsce. To drugi punkt sieci supermarketów „dom i ogród” otwarty w tym miesiącu w województwie...

W piątek, 17 listopada Bricomarché otworzyło placówkę w Przasnyszu, która jest jednocześnie 192. sklepem sieci w Polsce. To drugi punkt sieci supermarketów „dom i ogród” otwarty w tym miesiącu w województwie mazowieckim.

Materiały prasowe news Cyfryzacja w budownictwie – ruszył pilotaż systemu SOPAB

Cyfryzacja w budownictwie – ruszył pilotaż systemu SOPAB Cyfryzacja w budownictwie – ruszył pilotaż systemu SOPAB

GUNB uruchomił pilotaż zapowiadanego Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. System testować będą jego główni użytkownicy, czyli urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej....

GUNB uruchomił pilotaż zapowiadanego Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. System testować będą jego główni użytkownicy, czyli urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w przyszłym roku.

Materiały prasowe news Jakość powietrza w Polsce w 2022 r. – raport GIOŚ

Jakość powietrza w Polsce w 2022 r. – raport GIOŚ Jakość powietrza w Polsce w 2022 r. – raport GIOŚ

W 2022 r. jakość powietrza w stosunku do wszystkich rodzajów zanieczyszczeń poprawiła się. W raporcie „Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2022” Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podsumował...

W 2022 r. jakość powietrza w stosunku do wszystkich rodzajów zanieczyszczeń poprawiła się. W raporcie „Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2022” Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podsumował wyniki rocznej oceny jakości powietrza przeprowadzone w 2023 r. dla poszczególnych województw.

Materiały prasowe news Już wkrótce ruszy budowa 190 mieszkań w Skawinie

Już wkrótce ruszy budowa 190 mieszkań w Skawinie Już wkrótce ruszy budowa 190 mieszkań w Skawinie

W ramach współpracy skawińskiego samorządu z PFR Nieruchomości spółka Chemobudowa – Kraków wybuduje 190 mieszkania na wynajem przy ul. Torowej w Skawinie. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na...

W ramach współpracy skawińskiego samorządu z PFR Nieruchomości spółka Chemobudowa – Kraków wybuduje 190 mieszkania na wynajem przy ul. Torowej w Skawinie. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na styczeń 2024 r., trwają prace przygotowawcze. Mieszkania mają być gotowe pod koniec 2025 r.

Materiały prasowe news Operatorzy w programie Czyste Powietrze

Operatorzy w programie Czyste Powietrze Operatorzy w programie Czyste Powietrze

Funkcja operatorów w programie „Czyste Powietrze” ma wzmocnić skalę dotychczasowych działań i przyspieszyć tempo realizowanych termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła...

Funkcja operatorów w programie „Czyste Powietrze” ma wzmocnić skalę dotychczasowych działań i przyspieszyć tempo realizowanych termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne. Pilotaże programu prowadzone są w województwach małopolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Działania gmin jako operatorów finansuje NFOŚiGW.

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2023 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2023 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–październik 2023 r.

W okresie styczeń–październik br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba rozpoczętych budów oraz liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano...

W okresie styczeń–październik br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba rozpoczętych budów oraz liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

Materiały prasowe news 50 lat rur GRP w Polsce

50 lat rur GRP w Polsce 50 lat rur GRP w Polsce

Pół wieku temu w Toruniu zainstalowano pod ziemią pierwsze w Polsce rury GRP. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji firma Amiblu Poland przedstawiła wyniki badań potwierdzających ich niezmieniony...

Pół wieku temu w Toruniu zainstalowano pod ziemią pierwsze w Polsce rury GRP. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji firma Amiblu Poland przedstawiła wyniki badań potwierdzających ich niezmieniony stan. Nowoczesne i wciąż udoskonalane produkty są dziś eksportowane z fabryk w Dąbrowie Górniczej i Gdańsku do Europy i na cały świat.

Materiały prasowe news Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2023 r.

Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2023 r. Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2023 r.

Według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w październiku 2023 r. była...

Według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w październiku 2023 r. była wyższa o 9,8% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 3,9%) oraz wyższa o 2,5% w stosunku do września br. roku (przed rokiem wzrost o 4%).

Materiały prasowe news Koniunktura w budownictwie – listopad 2023 r.

Koniunktura w budownictwie – listopad 2023 r. Koniunktura w budownictwie – listopad 2023 r.

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 10,2 (przed miesiącem minus 10,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,2% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 18,4%...

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 10,2 (przed miesiącem minus 10,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,2% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 18,4% (przed miesiącem odpowiednio 8,5% i 18,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W ciągu trzech lat branża budowlana zwiększy wydatki na nowe technologie nawet o 31 proc.

W ciągu trzech lat branża budowlana zwiększy wydatki na nowe technologie nawet o 31 proc. W ciągu trzech lat branża budowlana zwiększy wydatki na nowe technologie nawet o 31 proc.

Z najnowszego badania PlanRadar wynika, że prawie 8 na 10 specjalistów budowlanych w Polsce ma trudności z wprowadzaniem nowych technologii w swoich firmach. Dla 23 proc. z nich jedną z największych przeszkód...

Z najnowszego badania PlanRadar wynika, że prawie 8 na 10 specjalistów budowlanych w Polsce ma trudności z wprowadzaniem nowych technologii w swoich firmach. Dla 23 proc. z nich jedną z największych przeszkód w unowocześnieniu sektora jest tradycyjny sposób myślenia przedstawicieli branży. Pomimo tych barier wszyscy respondenci zadeklarowali gotowość do wdrażania innowacji i usprawnień w swoich organizacjach, a co trzeci badany potwierdził, że jego firma zamierza zwiększyć nakłady finansowe w tym...

Materiały prasowe news Ponad 530 mld zł na realizację największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce

Ponad 530 mld zł na realizację największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce Ponad 530 mld zł na realizację największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce

Wybuch wojny na Ukrainie i wynikające z niej widmo kryzysu energetycznego uświadomił rządzącym, że w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki jak najszybciej należy podjąć konkretne działania....

Wybuch wojny na Ukrainie i wynikające z niej widmo kryzysu energetycznego uświadomił rządzącym, że w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki jak najszybciej należy podjąć konkretne działania. Od początku 2022 r. obserwowany jest wyraźny wzrost liczby i wartości zapowiadanych inwestycji. W rezultacie, aktualna wartość 210 największych realizowanych i planowanych projektów energetycznych sięga już ponad 530 mld zł.

Materiały prasowe news Nowy minister klimatu i środowiska

Nowy minister klimatu i środowiska Nowy minister klimatu i środowiska

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 13 grudnia 2023 r. przyjął ślubowanie od nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 13 grudnia 2023 r. przyjął ślubowanie od nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Jacek Sawicki Targi Blechexpo/Schweisstec 2023 w Stuttgarcie

Targi Blechexpo/Schweisstec 2023 w Stuttgarcie Targi Blechexpo/Schweisstec 2023 w Stuttgarcie

Zorganizowane w Stuttgarcie w dniach 7–10 listopada 2023 r. 16. Międzynarodowe Targi Obróbki Blachy BLECHEXPO połączone z 9. Międzynarodowymi Targami Technologii Łączenia SCHWEISSTEC zgromadziły ponad...

Zorganizowane w Stuttgarcie w dniach 7–10 listopada 2023 r. 16. Międzynarodowe Targi Obróbki Blachy BLECHEXPO połączone z 9. Międzynarodowymi Targami Technologii Łączenia SCHWEISSTEC zgromadziły ponad 40 tys. gości branżowych.

Materiały prasowe news Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Hetman, na wniosek premiera Donalda Tuska, został 13 grudnia 2023 r. powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko ministra rozwoju i technologii.

Krzysztof Hetman, na wniosek premiera Donalda Tuska, został 13 grudnia 2023 r. powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko ministra rozwoju i technologii.

Materiały prasowe news Stan techniczny dróg krajowych w 2022 r. – raport GDDKiA

Stan techniczny dróg krajowych w 2022 r. – raport GDDKiA Stan techniczny dróg krajowych w 2022 r. – raport GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała raport o stanie technicznym dróg krajowych w ubiegłym roku. Zamieszcza w nim szczegółowe dane dotyczące stanu nawierzchni, m.in. w zakresie aspektów...

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała raport o stanie technicznym dróg krajowych w ubiegłym roku. Zamieszcza w nim szczegółowe dane dotyczące stanu nawierzchni, m.in. w zakresie aspektów mających bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Materiały prasowe news Coraz więcej deweloperów mieszkaniowych stawia na najem instytucjonalny

Coraz więcej deweloperów mieszkaniowych stawia na najem instytucjonalny Coraz więcej deweloperów mieszkaniowych stawia na najem instytucjonalny

Choć w mijającym roku deweloperzy mieszkaniowi mogli cieszyć się znaczącym wzrostem popytu ze strony klientów detalicznych, był to jednocześnie okres dalszego dynamicznego rozwoju segmentu najmu instytucjonalnego...

Choć w mijającym roku deweloperzy mieszkaniowi mogli cieszyć się znaczącym wzrostem popytu ze strony klientów detalicznych, był to jednocześnie okres dalszego dynamicznego rozwoju segmentu najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce. Jak wynika z raportu Spectis „Deweloperzy mieszkaniowi w Polsce 2024–2029”, poszerza się grono firm deweloperskich widzących swoje szanse na rynku najmu instytucjonalnego.

Materiały prasowe news W Warszawie powstała Strefa Czystego Transportu

W Warszawie powstała Strefa Czystego Transportu W Warszawie powstała Strefa Czystego Transportu

Rada Miasta Warszawy przegłosowała utworzenie Strefy Czystego Transportu. Według aktywistów to początek procesu poprawy jakości powietrza w stolicy. Przyjęty obszar jest jednak mniejszy od planowanego...

Rada Miasta Warszawy przegłosowała utworzenie Strefy Czystego Transportu. Według aktywistów to początek procesu poprawy jakości powietrza w stolicy. Przyjęty obszar jest jednak mniejszy od planowanego przez Urząd Miasta Warszawy. Strefa obejmie około 8% powierzchni stolicy, a jej przepisy nie dotkną na razie samych mieszkańców Warszawy.

Materiały prasowe news Aktualności z branży chemii budowlanej

Aktualności z branży chemii budowlanej Aktualności z branży chemii budowlanej

W dniach 23–24 listopada 2023 r., w hotelu Wodnik w Słoku k. Bełchatowa, odbyło się seminarium „Aktualności w branży chemii budowlanej”. Uczestniczyło w nim 10 przedstawicieli firm reprezentujących tę...

W dniach 23–24 listopada 2023 r., w hotelu Wodnik w Słoku k. Bełchatowa, odbyło się seminarium „Aktualności w branży chemii budowlanej”. Uczestniczyło w nim 10 przedstawicieli firm reprezentujących tę dziedzinę przemysłu.

Materiały prasowe news Posadzki w sklepach z zabawkami i strefach dla dzieci – inspiracje projektowe

Posadzki w sklepach z zabawkami i strefach dla dzieci – inspiracje projektowe Posadzki w sklepach z zabawkami i strefach dla dzieci – inspiracje projektowe

Sklepy z prezentami dla najmłodszych i sale zabaw dla dzieci należą do miejsc często odwiedzanych podczas przedświątecznych zakupów. Tego typu placówki są projektowane z dużym rozmachem, w sposób pobudzający...

Sklepy z prezentami dla najmłodszych i sale zabaw dla dzieci należą do miejsc często odwiedzanych podczas przedświątecznych zakupów. Tego typu placówki są projektowane z dużym rozmachem, w sposób pobudzający wyobraźnię maluchów. Wielobarwne posadzki żywiczne stanowią integralną część ich wnętrz, a nowoczesne materiały i technologie oferowane przez markę Flowcrete pozwalają realizować nawet najśmielsze pomysły. Oto inspirujące przykłady z całego świata!

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2023 r.

Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2023 r. Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2023 r.

Grupa PSB Handel obserwuje ceny materiałów dla budownictwa. W których grupach produktowych ceny wzrosły, a w jakich spadły?

Grupa PSB Handel obserwuje ceny materiałów dla budownictwa. W których grupach produktowych ceny wzrosły, a w jakich spadły?

Materiały prasowe news 193 sklepy sieci Bricomarché w Polsce

193 sklepy sieci Bricomarché w Polsce 193 sklepy sieci Bricomarché w Polsce

Bricomarché kończy rok otwarciem 193. punktu w Polsce. Nowy sklep otworzył się 13 grudnia br. w Lesku (woj. podkarpackie). Supermarket jest pierwszą placówką sieci supermarketów typu „dom i ogród” w tej...

Bricomarché kończy rok otwarciem 193. punktu w Polsce. Nowy sklep otworzył się 13 grudnia br. w Lesku (woj. podkarpackie). Supermarket jest pierwszą placówką sieci supermarketów typu „dom i ogród” w tej miejscowości.

Materiały prasowe news Budownictwo społeczne tanie w eksploatacji

Budownictwo społeczne tanie w eksploatacji Budownictwo społeczne tanie w eksploatacji

W Mysłowicach stanął inteligentny budynek komunalny z 29 mieszkaniami o powierzchni od 45 do 68 m2. Obiekt powstał w technologii modułowej 3D, a montaż 56 modułów trwał zaledwie trzy i pół tygodnia. Budynek,...

W Mysłowicach stanął inteligentny budynek komunalny z 29 mieszkaniami o powierzchni od 45 do 68 m2. Obiekt powstał w technologii modułowej 3D, a montaż 56 modułów trwał zaledwie trzy i pół tygodnia. Budynek, obecnie w fazie testów, jest zeroemisyjny, wyposażony w najnowocześniejsze technologie, i produkuje więcej energii niż sam zużywa.

Materiały prasowe news Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

13 grudnia 2023 r. Dariusz Klimczak objął funkcję ministra infrastruktury, składając przysięgę przed Prezydentem RP.

13 grudnia 2023 r. Dariusz Klimczak objął funkcję ministra infrastruktury, składając przysięgę przed Prezydentem RP.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news MONTERIADA 2024 na targach BUDMA

MONTERIADA 2024 na targach BUDMA MONTERIADA 2024 na targach BUDMA

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie...

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie zorganizowane przez Związek POiD oraz Partnerów promowało nowoczesne rozwiązania do budowy i termomodernizacji domu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.