MIiR pracuje nad ustawami o architektach i o inżynierach budownictwa
www.pixabay.com
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadzi prace nad nowymi regulacjami dla zawodów architekta i inżyniera budownictwa. Podobnie jak inne zawody zaufania publicznego, obie te profesje będą uregulowane w odrębnych ustawach, co nada im odpowiednią rangę oraz podkreśli samodzielność i wzajemną niezależność samorządów zawodowych. Od początku prac w formułowaniu rozstrzygnięć uczestniczą przedstawiciele środowiska.
Jak wygląda obecnie rynek budowlany i czy można poprawić sytuację wykonawców i dostawców? Jak radzić sobie z brakiem wykwalifikowanych specjalistów w branży? Poznaj opinię ekspertów.
Jak wygląda obecnie rynek budowlany i czy można poprawić sytuację wykonawców i dostawców? Jak radzić sobie z brakiem wykwalifikowanych specjalistów w branży? Poznaj opinię ekspertów.
Sika Poland wzięła udział w XVII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kongres odbył się w dniach 23–25...
Sika Poland wzięła udział w XVII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kongres odbył się w dniach 23–25 kwietnia 2025 r. w Katowicach.
Od 21 marca br. na mapie lokalizacji Centrum Hydroizolacji Sika działa nowy punkt – zapraszamy do Gresmax przy ul. Energetyków 19 w Lublinie.
Od 21 marca br. na mapie lokalizacji Centrum Hydroizolacji Sika działa nowy punkt – zapraszamy do Gresmax przy ul. Energetyków 19 w Lublinie.
Zawody architekta i inżyniera budownictwa są w stosunku do siebie komplementarne. Jch przedstawiciele wykonują samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, uregulowane w ustawie Prawo budowlane.
Przygotowanie projektów ustaw (w wersji przekazanej do konsultacji publicznych i uzgodnień) było poprzedzone wieloma spotkaniami zarówno z przedstawicielami Krajowej Izby Architektów RP, jak i Krajowej Izby Inżynierów Budownictwa. Projekty przed ich publikacją poddano także konsultacjom z obu samorządami.
Co zyskuje architekt?
Konsekwencją likwidacji uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej jest wprowadzenie tytułu zawodowego architekta, który będzie podlegać ochronie prawnej. Tytuł będzie przysługiwał osobie, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin architektoniczny przeprowadzany w izbie architektów. Uprawnienia zawodowe w zawodzie architekta zostały w projekcie sformułowane jako niepodzielne, reprezentowane przez posiadanie tego tytułu zawodowego.
Co zyskuje inżynier budownictwa?
W związku z likwidacją specjalności architektonicznej zostanie rozszerzony zakres uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń. To możliwość projektowania oprócz konstrukcji obiektów również architektury niektórych obiektów. Najliczniejszą grupą wśród inżynierów budownictwa stanowią ci, którzy posiadają uprawnienia budowlane w tej właśnie specjalności.
Inżynier budownictwa nie będzie musiał zdawać egzaminu architektonicznego w izbie architektów. W momencie uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń inżynier budownictwa będzie uprawniony również do projektowania w zakresie architektury obiektu budowlanego:
zaliczonego do Kategorii III, o której mowa w załączniku do ustawy Prawo budowlane, lokalizowanego na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie objętym ochroną na podstawie ustaleń tego planu lub przepisów odrębnych;
o kubaturze do 1000 m³ lokalizowanych w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej.
Zakres uprawnień budowlanych w pozostałych specjalnościach (mostowej, drogowej, instalacyjnej, kolejowej, hydrotechnicznej) co do zasady nie uległ zmianie, a projektowanie w tych specjalnościach obiektów i kierowanie budową oraz innymi robotami budowlanymi pozostaje domeną inżynierów budownictwa.
Kierowanie robotami budowlanymi
Projekty zachowują dotychczasowy stan prawny w zakresie kierowania robotami budowlanymi. Zarówno inżynier budownictwa, jak i architekt mogą kierować robotami budowlanymi.
W projekcie ustawy o inżynierach budownictwa wprost zostało wskazane, że inżynier budownictwa, w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych, jest uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (jedną z tych funkcji jest kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi), na zasadach określonych w ustawie o zawodzie oraz w ustawie Prawo budowlane. Zatem, nie ma wątpliwości, że inżynierzy budownictwa są uprawnieni do wykonywania tych funkcji w zakresie kierowania budową lub robotami budowlanymi. Projekt ustawy o inżynierach budownictwa określa zakresy uprawnień budowlanych w poszczególnych specjalnościach, w ramach których nabywający je inżynier budownictwa uprawniony jest zarówno do projektowania, jaki kierowania robotami budowlanym (a więc także budową jako jednym z rodzajów takich robót) w danym zakresie.
Architekt będzie mógł pełnić samodzielną funkcję techniczną w budownictwie polegającą na kierowaniu budową lub robotami budowlanymi tylko w zakresie w jakim roboty te nie są zastrzeżone dla osób posiadających uprawnienia budowlane w odpowiednim zakresie i specjalności oraz pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, zgodnie z ustawą o inżynierach budownictwa, a więc dla inżynierów budownictwa.
W projektowanym stanie prawnym kierownik budowy (niezależnie od tego czy jest inżynierem budownictwa, czy architektem), w zakresie w jakim sam nie posiada uprawnienia do kierowania konkretnymi robotami, będzie miał obowiązek zapewnienia przy wykonywaniu tych funkcji kompetentnych osób - takich, które posiadają uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Mimo, że zawód architekta i zawód inżyniera budownictwa uregulowane będą w odrębnych ustawach nie ma wątpliwości, że osoby wykonujące te zawody będą zobowiązane do ścisłej współpracy w ramach procesu inwestycyjno-budowlanego przy wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w tym w szczególności w zakresie sprawowania funkcji kierownika budowy.
Nowe uregulowania:
Wprowadzenie jednej odpowiedzialności dyscyplinarnej członków samorządów architektów i inżynierów budownictwa wykonujących zawód architekta lub inżyniera budownictwa w miejsce obecnie obowiązującej odpowiedzialności zawodowej w budownictwie oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej członków samorządów zawodowych;
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie - katalog zamknięty, dodatkowo poszerzony o sporządzanie opinii technicznych i rzeczoznawstwo budowlane;
Rzeczoznawstwo budowlane; ekspertyzy - rzeczoznawstwo budowlane zostanie przywrócone do katalogu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie;
Kwestie rzeczoznawstwa budowlanego uregulowane będą w ustawie Prawo budowlane. Rzeczoznawstwo budowlane będzie obejmować sporządzanie: opinii technicznych, ekspertyz technicznych, ocen i zaleceń w zakresie projektowania i stosowania rozwiązań technicznych w odniesieniu do obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub obszarów objętych ochroną konserwatorską;
Ustawiczne kształcenie - projektowane ustawy zakładają wprowadzenie dla członków izby architektów/inżynierów budownictwa obowiązku doskonalenia kwalifikacji zawodowych oraz odbywania wymaganych szkoleń uzupełniających. Do zadań Krajowych Rad Izb będzie należeć koordynowanie doskonalenia kwalifikacji zawodowych członków izb oraz uchwalanie trybów i zakresów szkoleń uzupełniających. Z kolei zapewnienie ustawicznego doskonalenia kwalifikacji zawodowych członków izb oraz organizowanie szkoleń uzupełniających będzie należeć do obowiązków okręgowych rad izb;
Kodeks etyki zawodowej - projektowane ustawy zakładają wprowadzenie kodeksu etyki zawodowej i nakładają na członków izb architektów i inżynierów budownictwa obowiązek jego przestrzegania. Opracowanie projektu kodeksu etyki zawodowej i przedstawienie go do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie należeć do zadań Krajowych Rad Izb, a uchwalany będzie przez Krajowe Zjazdy Izb;
Patron - projekty ustaw zakładają, że praktyka (zarówno projektowa jak i na budowie) odbywana będzie pod kierunkiem patrona. Patronem będzie mogła być osoba będąca członkiem samorządu zawodowego i posiadająca, w zależności od rodzaju praktyki, tytuł zawodowy architekta (albo uprawnienia w specjalności architektonicznej) lub odpowiednie uprawnienia budowlane, od co najmniej 5 lat;
Standardy praktyki zawodowej - zgodnie z projektowanymi ustawami praktyka zawodowa będzie musiała spełniać kryteria jakościowe określone w standardach praktyki zawodowej, które określone będą przez Krajowe Rady Izb.
Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają,...
Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają, tworząc atrakcyjną, przyjazną przestrzeń sprzyjającą rozmowom biznesowym, wymianie doświadczeń i transferowi wiedzy.
Cokoły to elementy wykonywane na połączeniu posadzki i ściany. Stanowią estetyczne i funkcjonalne wykończenie styku tych dwóch powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu przy posadzkach żywicznych, odpowiednio...
Cokoły to elementy wykonywane na połączeniu posadzki i ściany. Stanowią estetyczne i funkcjonalne wykończenie styku tych dwóch powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu przy posadzkach żywicznych, odpowiednio dobranej wysokości i profilu dostosowanym do szczotek maszyn sprzątających, utrzymanie higieny w zakładach przemysłowych jest o wiele łatwiejsze, a dolna część ściany jest zabezpieczona przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i destrukcyjnym działaniem wody.
Miasta, jako centra życia społecznego i gospodarczego, odgrywają kluczową rolę w adaptacji społeczeństw i gospodarki do zmian klimatu. Zrównoważone planowanie przestrzenne i adaptacja do zmian klimatu...
Miasta, jako centra życia społecznego i gospodarczego, odgrywają kluczową rolę w adaptacji społeczeństw i gospodarki do zmian klimatu. Zrównoważone planowanie przestrzenne i adaptacja do zmian klimatu miast mogą poprawić jakości życia całych społeczeństw.
Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu 22 października w Warszawie zorganizował spotkanie, które zgromadziło blisko 200 uczestników. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo...
Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu 22 października w Warszawie zorganizował spotkanie, które zgromadziło blisko 200 uczestników. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo – zbiegła się z 200-leciem patentu na cement portlandzki.
8 listopada br. w Warszawie Stowarzyszenie Fala Renowacji przedstawiło tegoroczną edycję raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) –...
8 listopada br. w Warszawie Stowarzyszenie Fala Renowacji przedstawiło tegoroczną edycję raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) – wiodący, niezależny ośrodek ekspercki w zakresie charakterystyki energetycznej budynków – we współpracy z firmą VELUX.
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Katowicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach, i Małopolskim w Krakowie zaprasza na XXXIX Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji,...
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Katowicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach, i Małopolskim w Krakowie zaprasza na XXXIX Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, które odbędą się w Wiśle w dniach 5–7 marca 2025 r., pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych”.
21 marca 2025 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców...
21 marca 2025 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych (PSRiBS) pt. „Architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany w procesie realizacji inwestycji związanych z budową obiektów cywilnych oraz obiektów specjalnych”.
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.
REMO to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia...
REMO to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia dotyczące remontów i konserwacji obiektów budowlanych. Konferencja odbędzie się w Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r.
W Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r. odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Aktualne problemy w budownictwie ogólnym i inżynierii przedsięwzięć budowlanych – BUDIN 2025”. Wydarzenie...
W Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r. odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Aktualne problemy w budownictwie ogólnym i inżynierii przedsięwzięć budowlanych – BUDIN 2025”. Wydarzenie odbędzie się równolegle z konferencją REMOnty 2025.
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Wydarzenie w formule online odbędzie się 10 grudnia 2024...
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Wydarzenie w formule online odbędzie się 10 grudnia 2024 r.
Choć jakość powietrza w Europie poprawiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia w Europie i na świecie. Wiele aspektów wciąż wymaga...
Choć jakość powietrza w Europie poprawiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia w Europie i na świecie. Wiele aspektów wciąż wymaga poprawy. Jakie czynniki wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy?
W okresie styczeń–październik 2024 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba rozpoczętych inwestycji. Natomiast do użytkowania...
W okresie styczeń–październik 2024 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba rozpoczętych inwestycji. Natomiast do użytkowania oddano mniej mieszkań niż przed rokiem.
Program „Czyste Powietrze” to kluczowy instrument finansowy wspierający transformację domów jednorodzinnych w Polsce w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz stosowania czystych źródeł...
Program „Czyste Powietrze” to kluczowy instrument finansowy wspierający transformację domów jednorodzinnych w Polsce w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz stosowania czystych źródeł ogrzewania. Od startu programu, tj. od 2018 r., wpłynęło do niego ponad 950 000 wniosków, w tym ponad 800 000 na wymianę starego kotła na paliwo stałe1. Są to znaczące liczby, jednak okazuje się, że w zakresie wymiany urządzeń grzewczych złożone do tej pory wnioski realizują jedynie 27% celu przyjętego...
Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych,...
Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych, prefabrykacja staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Co prawda sektor boryka się z problemami, takimi jak wysokie koszty materiałów i finansowania inwestycji, to fundamenty rozwoju pozostają solidne. Prognozy na przyszłość są optymistyczne, a technologia...
Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora...
Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora w Polsce i Europie.
Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują...
Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują się inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz technologie niskoemisyjne, wspierane m.in. funduszami z Krajowego Planu Odbudowy. Branża wykonawcza mierzy się jednak z poważnymi wyzwaniami, takimi jak ryzyko kumulacji inwestycji, trudności w poprawnej...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.
W drugim półroczu 2024 r. przedstawiciele Związku uczestniczyli w wielu wydarzeniach branżowych i czynnie angażowali się w działalność edukacyjną z zakresu wykorzystania poliuretanu w budownictwie.
W drugim półroczu 2024 r. przedstawiciele Związku uczestniczyli w wielu wydarzeniach branżowych i czynnie angażowali się w działalność edukacyjną z zakresu wykorzystania poliuretanu w budownictwie.
W okresie od stycznia do listopada ub.r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...
W okresie od stycznia do listopada ub.r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.