Izolacje.com.pl

Nowe standardy izolacyjności przegród – termomodernizacja budynków zgodna z WT 2021

Recticel Insulation | 2021-03-16

Promowanie energooszczędnego budownictwa już dekadę temu przyjęło w Europie charakter systemowy. Początki to rok 2010, kiedy to Parlament UE przyjął stosowną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Następny krok poczyniono w 2017 roku – odtąd w całej UE obowiązują kolejne regulacje, narzucające projektantom, deweloperom i innym uczestnikom rynku budowlanego określone normy oraz wymagania w zakresie izolacyjności, w tym również dla dachów. W ślad za tym od dnia 1 stycznia 2021 roku wszystkie standardy i wymogi uległy kolejnemu zaostrzeniu (tzw. nowe „Warunki Techniczne 2021”).

treść sponsorowana

Sektor budowlany już dostosował się do nowych, bardziej restrykcyjnych przepisów, a produkty oferowane przez firmy izolacyjne w pełni odpowiadają obowiązującym dziś wymogom.

Również rozwiązania przedsiębiorstw z branży dachowej, w tym także firmy Recticel Insulation – należącej do grupy Recticel Group – wiodącego europejskiego gracza na rynku wyrobów poliuretanowych, działającego w branży budowlanej – spełniają zaostrzone normy, które weszły w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Warunki Techniczne 2021 w kontekście izolacji dachów

Wprowadzenie nowych standardów energooszczędności budynków to element polityki klimatycznej, mającej na celu zmniejszanie emisji CO2, redukcję zużycia energii elektrycznej oraz maksymalizację produkcji energii pochodzącej z OZE. Na gruncie prawa budowlanego zmiany sprowadzają się m.in. do obniżenia wartości współczynnika przenikania ciepła (U) w odniesieniu do takich przegród, jak ściany, okna, podłogi i dachy. Dziś dla dachów może on maksymalnie osiągać poziom do 0,15 W/m2·K. Oczywiście wpływ na wartość (U) mają wszystkie warstwy przegrody, ale znaczenie warstwy termoizolacyjnej jest decydujące. Dowiedz się więcej >>

Na przykładzie dachów stromych, najczęściej dotychczas stosowana grubość typowej izolacji dachowej wynosi 20 cm, natomiast zgodnie z nowymi wymaganiami WT 2021 będzie to minimum 25 cm. Wykorzystując materiały o niskich współczynnikach λ można więc zastosować znacznie cieńszą warstwę izolacyjną, aby osiągnąć wymagany współczynnik (U).

Dzięki zróżnicowaniu wykorzystywanych procesów technologicznych oraz stosowanych materiałów bogata oferta Recticel Insulation obejmuje szereg rozwiązań dla dachów płaskich i skośnych, a także do termoizolacji pomieszczeń.

Dla uzyskania właściwości domu energooszczędnego, a nawet pasywnego warto rozważyć zastosowanie izolacji nakrokwiowej. W odróżnieniu od tradycyjnego ocieplenia (np. wełny pomiędzy krokwiami) w tym przypadku likwidujemy mostki cieplne na krokwiach. Takie rozwiązanie daje nie tylko oszczędność energii, ale ma również walory estetyczne w zakresie architektonicznym i konstrukcyjnym budynku.

W takim zastosowaniu sprawdzą się płyty termoizolacyjne Powerroof® Max – nakrokwiowa termoizolacja o grubości od 60 do 180 mm (λ = 0,022 W/m·K), w których rdzeń wykonywany jest ze sztywnej pianki poliizocyjanurowej (PIR) TAUfoam by Recticel, zaś same płyty obustronnie pokrywane są okładzinami z wytłaczanej folii aluminiowej, przy czym jedna ze stron płyty poddawana jest laminacji membraną wysokoparoprzepuszczalną Rectivent. Płyty wykończone są po obwodzie zamkiem typu pióro-wpust, który umożliwia szczelne połączenie płyt.

Montaż izolacji nakrokwiowej Recticel jest łatwy, a dzięki temu, że płyty są lekkie, nie ma problemu z transportowaniem ich na dach. Zapraszamy do kontaktu >>

Dodatkowo system Powerroof® Max może posługiwać się dobrowolnym znakiem Keymark, gwarantującym ciągłość jakościową wyrobu. Oznacza to, że producent stale jest poddawany niezależnej kontroli i musi dowieść, że stosowany przez niego system jakości rzeczywiście się sprawdza.

Termomodernizacja i docieplenie od wewnątrz

Na szczególną uwagę zasługuje też produkt Eurothane® G – zespolony fabrycznie panel składający się z pianki PIR obustronnie pokrytej paroizolacją i wykończony płytą gipsowo-kartonową, przeznaczony do termoizolacji i wykończenia ścian w pomieszczeniach od wewnątrz, jak również poddaszy, nieogrzewanych klatek schodowych, wnętrz obiektów zabytkowych itp.

W ramach termomodernizacji budynków nie zawsze możliwa jest izolacja fasad od zewnątrz, np. na budynkach zabytkowych czy na obiektach z utrudnionym dostępem do elewacji. W takich sytuacjach warto zastosować płyt termoizolacyjnych Eurothane® G, jednak podstawowym wymogiem przy wyborze tej metody jest brak zawilgocenia ściany.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego gotowego produktu wynosi μ > 17 000 – ogranicza to dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia w przegrodę i pozwala na uniknięcie kondensacji międzywarstwowej.

Płyty występują w praktycznych wymiarach 1200×2600 mm, w grubościach rdzenia PIR od 20 do 120 mm (+12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa). Gęstość rdzenia PIR to 30 kg/m3.

Płyty Eurothane G charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła [λ = 0,022 W/(m·K)], co jest szczególnie ważne, kiedy docieplenie odbywa się kosztem pomniejszenia powierzchni pomieszczenia.

Płyty Eurothane G mogą być również zastosowane jako termoizolacja ścian wydzielenia pomieszczeń o różnych strefach temperatur. Typowym przykładem jest zastosowanie płyt Eurothane G na ścianach klatek schodowych, gdzie już przy grubości PIR 20 mm uzyskuje się wymagany w Warunkach Technicznych współczynnik Umax = 1,0 W/(m2·K).

Pod względem reakcji na ogień płyty Eurothane G sklasyfikowano jako B-s1, d0, co potwierdza możliwość zastosowania ich na ścianach wewnętrznych klatek schodowych i drogach ewakuacyjnych.

Płyty Eurothane G są wygodnym, gotowym produktem do wbudowania, co znacznie usprawnia i skraca czas wykonania prac. Nie wymagają też stosowania specjalnych narzędzi, wystarczą: piła ręczna lub pionowa, łata budowlana, poziomica, młotek gumowy i szpachlówki. Płyty najczęściej przykleja się bezpośrednio do ściany na kleje do płyt gipsowo-kartonowych metodą obwodowo-punktową. Po kilku dniach, po odparowaniu wody i związaniu kleju, można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.

Inny sposób montażu to mocowanie mechaniczne za pomocą wkrętów do drewnianego rusztu lub profili do płyt gipsowo-kartonowych. Ta technika jest najczęściej stosowana w sytuacjach, kiedy ściana jest nierówna lub jej powierzchnia nie zapewnia wymaganej przyczepności. Mocowanie mechaniczne należy zastosować również w przypadku mocowania płyt do sufitów.

Płyty Eurothane G można pokrywać różnymi materiałami wykończeniowymi, z wyjątkiem tych, które w swoim składzie zawierają wapno.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Izolacja cieplna budynków, w których wymagana jest mniejsza grubość warstwy izolacyjnej

Izolacja cieplna budynków, w których wymagana jest mniejsza grubość warstwy izolacyjnej Izolacja cieplna budynków, w których wymagana jest mniejsza grubość warstwy izolacyjnej

Sprawdź komponenty do natrysku piany

Sprawdź komponenty do natrysku piany Sprawdź komponenty do natrysku piany

Rozwiązania posadzkowe dostosowane do potrzeb klienta

Rozwiązania posadzkowe dostosowane do potrzeb klienta Rozwiązania posadzkowe dostosowane do potrzeb klienta

Dobrze uszczelniony dach, równa się oszczędność! Zobacz jak tego dokonać »

Dobrze uszczelniony dach, równa się oszczędność! Zobacz jak tego dokonać » Dobrze uszczelniony dach, równa się oszczędność! Zobacz jak tego dokonać »

Kupuj materiały izolacyjne w jednym miejscu i minimalizuj koszty »

Kupuj materiały izolacyjne w jednym miejscu i minimalizuj koszty » Kupuj materiały izolacyjne w jednym miejscu i minimalizuj koszty »

Eksperci dobierają technologię i materiały z kosztorysem »

Eksperci dobierają technologię i materiały z kosztorysem » Eksperci dobierają technologię i materiały z kosztorysem »

Jakie wybrać pokrycie dachowe?

Jakie wybrać pokrycie dachowe? Jakie wybrać pokrycie dachowe?

„Hydroizolacje w budownictwie" teraz w promocji! »

„Hydroizolacje w budownictwie" teraz w promocji! » „Hydroizolacje w budownictwie" teraz w promocji! »

Kompleksowa ceramika dla domu

Kompleksowa ceramika dla domu Kompleksowa ceramika dla domu

Skuteczna izolacja dachu płaskiego »

Skuteczna izolacja dachu płaskiego » Skuteczna izolacja dachu płaskiego »

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu? Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Indywidualne usługi w zakresie produkcji dowolnych elementów z tworzyw sztucznych » »

Indywidualne usługi w zakresie produkcji dowolnych elementów z tworzyw sztucznych » » Indywidualne usługi w zakresie produkcji dowolnych elementów z tworzyw sztucznych » »

Porównaj ceny styropianu i oszczędzaj »

Porównaj ceny styropianu i oszczędzaj » Porównaj ceny styropianu i oszczędzaj »

Zalety ocieplania styropianem pasywnym »

Zalety ocieplania styropianem pasywnym » Zalety ocieplania styropianem pasywnym »

Izolacja natryskowa budynków »

Izolacja natryskowa budynków » Izolacja natryskowa budynków »

BHP w budownictwie 2021. Przepisy z komentarzem + SARS-CoV-2 w BHP + Pytania egzaminacyjne na uprawnienia budowlane

BHP w budownictwie 2021. Przepisy z komentarzem + SARS-CoV-2 w BHP + Pytania egzaminacyjne na uprawnienia budowlane BHP w budownictwie 2021. Przepisy z komentarzem + SARS-CoV-2 w BHP + Pytania egzaminacyjne na uprawnienia budowlane

Nowoczesne hydroizolacje budynków - Zeszyt 1. Zabezpieczenia wodochronne części podziemnych budynków

Nowoczesne hydroizolacje budynków - Zeszyt 1. Zabezpieczenia wodochronne części podziemnych budynków Nowoczesne hydroizolacje budynków - Zeszyt 1. Zabezpieczenia wodochronne części podziemnych budynków

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Najnowsze produkty i technologie

MARMA POLSKIE FOLIE SP. Z O.O. Modernizacja dachów pochyłych

Modernizacja dachów pochyłych Modernizacja dachów pochyłych

Z badań i doświadczeń zbieranych w UE wiadomo, że remonty dachów przeprowadza się orientacyjnie co 30 lat. Powodów do remontowania jest wiele. Pokrycia i inne materiały tworzące dach niszczą się lub wymagają...

Z badań i doświadczeń zbieranych w UE wiadomo, że remonty dachów przeprowadza się orientacyjnie co 30 lat. Powodów do remontowania jest wiele. Pokrycia i inne materiały tworzące dach niszczą się lub wymagają odnowienia. Oprócz tego stale rosną wymagania i pojawiają się nowe funkcje dachów (przykład fotowoltaika). Każdy remont dachu należy wykorzystać jako okazję do jego ocieplenia, ponieważ dodatkowa warstwa termoizolacji jest dobrą inwestycją oszczędzającą wydatki na energię już w najbliższym po...

merXu Sprawdzeni dostawcy na merXu

Sprawdzeni dostawcy na merXu Sprawdzeni dostawcy na merXu

Osoby szukające materiałów wykończeniowych do różnego typu prac budowlanych powinny skorzystać z możliwości nowoczesnej platformy zakupowej merXu, oferującej wiele funkcjonalności dostosowanych konkretnie...

Osoby szukające materiałów wykończeniowych do różnego typu prac budowlanych powinny skorzystać z możliwości nowoczesnej platformy zakupowej merXu, oferującej wiele funkcjonalności dostosowanych konkretnie do potrzeb firm i specyfiki rynku B2B.

Izolacje Pluimers Ocieplenie poddasza pianą PUR

Ocieplenie poddasza pianą PUR Ocieplenie poddasza pianą PUR

Ciągle rozwijający się sektor budownictwa mieszkaniowego i wzrastające ceny energii sprawiają, że coraz częściej inwestorzy zastanawiają się nad wyborem idealnego ocieplenia poddasza swojego budynku. Skutecznym...

Ciągle rozwijający się sektor budownictwa mieszkaniowego i wzrastające ceny energii sprawiają, że coraz częściej inwestorzy zastanawiają się nad wyborem idealnego ocieplenia poddasza swojego budynku. Skutecznym i szybkim sposobem jest ocieplenie poddasza pianą pur. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy produkt wraz z usługą, która zazwyczaj trwa 1-2 dni. Inwestor nie musi praktycznie o nic się martwić. Bardzo ważny jest jednak wybór piany pur.

Getin Noble Bank SA Czym jest termomodernizacja i jak ją sfinansować?

Czym jest termomodernizacja i jak ją sfinansować? Czym jest termomodernizacja i jak ją sfinansować?

Termomodernizacja budynku mieszkalnego może znacznie obniżyć koszty utrzymania lokalu. Ekspert Getin Noble Bank odpowiada na pytania dotyczące korzyści wynikających z przeprowadzenia remontu oraz przedstawia...

Termomodernizacja budynku mieszkalnego może znacznie obniżyć koszty utrzymania lokalu. Ekspert Getin Noble Bank odpowiada na pytania dotyczące korzyści wynikających z przeprowadzenia remontu oraz przedstawia dostępne w banku sposoby jego sfinansowania.

merXu 8 powodów, dla których warto korzystać z merXu

8 powodów, dla których warto korzystać z merXu 8 powodów, dla których warto korzystać z merXu

Bogata oferta produktów i rozwiazań, gwarancja bezpiecznych zakupów oraz możliwość negocjacji warunków i cen to tylko niektóre zalet platformy handlowej merXu. Zobacz, dlaczego warto korzystać z merXu.

Bogata oferta produktów i rozwiazań, gwarancja bezpiecznych zakupów oraz możliwość negocjacji warunków i cen to tylko niektóre zalet platformy handlowej merXu. Zobacz, dlaczego warto korzystać z merXu.

FOVEO TECH Rodzaje tynków elewacyjnych – zewnętrzne tynki cienkowarstwowe

Rodzaje tynków elewacyjnych – zewnętrzne tynki cienkowarstwowe Rodzaje tynków elewacyjnych – zewnętrzne tynki cienkowarstwowe

Po nałożeniu na elewację zewnętrzne tynki cienkowarstwowe są w zasadzie nie do odróżnienia, niezależnie od tego, jakiego są rodzaju. Jednak to podobieństwo jest tylko wizualne.

Po nałożeniu na elewację zewnętrzne tynki cienkowarstwowe są w zasadzie nie do odróżnienia, niezależnie od tego, jakiego są rodzaju. Jednak to podobieństwo jest tylko wizualne.

Balex Metal Sp. z o. o. Jak modernizować budynki przemysłowe?

Jak modernizować budynki przemysłowe? Jak modernizować budynki przemysłowe?

Kilku- i kilkudziesięcioletnie budynki przemysłowe wymagają modernizacji. Ma ona jednak na celu nie tylko poprawienie ich walorów estetycznych, ale przede wszystkim uzyskanie wymaganej normami izolacyjności...

Kilku- i kilkudziesięcioletnie budynki przemysłowe wymagają modernizacji. Ma ona jednak na celu nie tylko poprawienie ich walorów estetycznych, ale przede wszystkim uzyskanie wymaganej normami izolacyjności termicznej. Najlepszym i najszybszym sposobem dostosowania istniejących obiektów do aktualnych warunków technicznych oraz standardów architektonicznych jest zastosowanie płyt warstwowych.

Recticel Insulation Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, obiektach z utrudnionym dostępem do elewacji czy na budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.

DEFRO Kominek a rekuperacja w domu

Kominek a rekuperacja w domu Kominek a rekuperacja w domu

W dobie rosnących opłat za wszelkiego rodzaju dobra i usługi wielu z nas szuka oszczędności. Wysoki procent comiesięcznych wydatków stanowi pokrycie zapotrzebowania energetycznego budynku. Konkretniej,...

W dobie rosnących opłat za wszelkiego rodzaju dobra i usługi wielu z nas szuka oszczędności. Wysoki procent comiesięcznych wydatków stanowi pokrycie zapotrzebowania energetycznego budynku. Konkretniej, chodzi o ogrzewanie domu. Utrzymanie komfortu termicznego jest naszą podstawową potrzebą. Pamiętajmy jednak, że nie trzeba na to wydawać ogromnych sum. Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań, które zapewniają oszczędne i wydajne ogrzewanie. Jednym z nich może być kominek. Zazwyczaj jest on stosowany...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.