Ściany fundamentowe i piwniczne

Hanna Czerska  |  25.10.2010
Solbet
Ciąg dalszy artykułu...

W obowiązujących przepisach nie ma wymagań dotyczących izolowania termicznego ścian fundamentowych. Trzeba natomiast ocieplić całą podłogę na gruncie. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych układa się ok. 10 cm materiału izolacyjnego, ściany izoluje się warstwą ok. 8 cm.

Dla izolacyjności termicznej piwnic duże znaczenie ma grubość ścian fundamentowych, które muszą wytrzymać obciążenie. Jednocześnie im są cieńsze, tym mniejsza będzie powierzchnia, przez którą ucieka ciepło. Drugim czynnikiem jest wysokość cokołu, czyli części ścian, wystającej ponad poziom terenu (30-70 cm). Im mniej, tym więcej ciepła będzie uciekało do gruntu przez podłogę – zmieści się pod nią mniej izolującej podsypki. Wtedy należy zaizolować cokół, ale nie trzeba wprowadzać ocieplenia poniżej poziomu gruntu.

Materiał izolacyjny piwnic musi być odporny na wilgoć, grzyby i pleśń. Obecnie w takim wykonaniu spotyka się nawet wełnę mineralną. Spójrzmy, co jest dostępne na rynku.

Styropian
– do izolowania ścian jedno- i dwuwarstwowych stosuje się płyty FS 20. Przykleja się je całą powierzchnią do ściany, np. Dysperbitem lub Abizolem TM (preparat musi być przeznaczony do kontaktu ze styropianem, o czym informuje producent na opakowaniu). Są to wodne emulsje asfaltowo-kauczukowe, które dodatkowo izolują ścianę przed wilgocią. Od strony zewnętrznej należy ochronić styropian tłoczoną folią hydroizolacyjną lub siatką z włókna szklanego, wtopioną w zaprawę klejową. Zabezpieczy to materiał przed gryzoniami. W ścianach trójwarstwowych można umieścić styropian odmiany FS 15, o nieco gorszych parametrach, ponieważ będzie go chroniła ścianka osłonowa. Styropianu nie należy stosować przy wysokim poziomie wód gruntowych - jego nasiąkliwość jest niewielka, ale nie powinien być on narażony na stały kontakt z wodą. Zazwyczaj stosuje się warstwę styropianu grubości 5 cm.

Polistyren ekstrudowany
– ma jeszcze mniejszą nasiąkliwość niż styropian, dlatego może być stosowany nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Jest też bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również nieodporny na rozpuszczalniki organiczne. Do przyklejania należy więc stosować takie same preparaty, jak w przypadku styropianu. Wystarczająco ociepli ściany fundamentowe warstwa grubości 4 cm.

Wełna mineralna
– do izolacji ścian fundamentowych przeznaczone są specjalne twarde płyty o gęstości powyżej 110 kg/m3, niewielkiej nasiąkliwości i małej ściśliwości. Materiał ten sprawdza się jednak najlepiej jako izolacja ścian trójwarstwowych. Warstwa wełny mineralnej powinna być stosunkowo gruba – 6 cm.

Keramzyt
– może być stosowany od strony wewnętrznej. Wypełnia się nim wykop fundamentowy wyłożony folią budowlaną lub geowłókniną; nasyp musi być szerszy u góry, a węższy w podstawie. Oprócz luźnego keramzytu (warstwa grubości ok. 20 cm) można zastosować keramzytobeton (ok. 45 cm).

UWAGA
Jeśli podłoga jest niewiele wyniesiona ponad teren, trzeba izolować ściany fundamentowe na głębokość 1 m. Na grubość ścian ma wpływ sposób wykończenia cokołu. Jeśli będzie obłożony cegłami ściana musi być na tyle szeroka, by tak szeroki cokół mógł się na niej oprzeć.

Normy budowlane nakazują ocieplanie ścian fundamentowych do głębokości 1 m poniżej poziomu terenu. I lepiej to zrobić, zresztą większość architektów zaleca zarówno ocieplanie całych ścian fundamentowych, jak i całej podłogi na gruncie. Wprawdzie niektórzy fachowcy twierdzą, że wystarczy zaizolowanie tylko pasa podłogi o szerokości 1 m, ale w gruncie rzeczy koszt wykonania izolacji nie jest duży, a zyskujemy pewność, że nie będzie uciekało ciepło.

KWIECIEŃ 2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.