Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trwałość konstrukcji betonowych a środowisko w projektowaniu zintegrowanym

Projektowanie na trwałość
www.freeimages.com
Ciąg dalszy artykułu...

Projektowanie na trwałość/okres użytkowania na podstawie norm i zaleceń międzynarodowych

Głównym zamiarem przepisów projektowania konstrukcji betonowych na trwałość i okres użytkowania jest pokazanie podejścia obliczeniowego, które pomoże w uniknięciu zniszczeń wywołanych naturalnymi czynnikami środowiskowymi.

Przeczytaj też: Budownictwo zero- lub prawie zeroenergetyczne w warunkach polskich

Celem jest osiągnięcie porównywalnego podejścia do obranego podczas projektowania z uwagi na bezpieczeństwo, np. w Eurokodzie 2 [4]. Są to określone modele po stronie oddziaływań oraz po stronie odporności betonu na konkretne wpływy środowiska.

W tych zakresach norma PN-EN 1992-1-1:2008 [4] w p. 2.3.1 "Projektowy okres użytkowania, trwałość, zarządzanie jakością" nie podejmuje tematyki i odsyła do rozdz. 2 normy PN-EN 1990:2004 [6], gdzie znajdują się ogólne reguły, w tym orientacyjne projektowe okresy użytkowania (TABELA).

Eurokod PN-EN 1990:2004 [6] definiuje projektowy okres użytkowania jako przyjęty w projekcie przedział czasu, w którym konstrukcja lub jej część mają być użytkowane zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem i przewidywanym utrzymaniem, bez potrzeby dużych napraw.

W dalszej części zawarto ogólne zasady i reguły dotyczące projektowania na trwałość. Według nich konstrukcje należy projektować w taki sposób, aby zmiany następujące w projektowym okresie użytkowania, z uwzględnieniem oddziaływań środowiska i przewidywanego poziomu utrzymania, nie obniżały właściwości użytkowych konstrukcji poniżej zamierzonego poziomu.

TABELA. Orientacyjne projektowe okresy użytkowania [6]
 TABELA. Orientacyjne projektowe okresy użytkowania [6]

Aby zapewnić odpowiednią trwałość konstrukcji, zaleca się uwzględnić:

 • zamierzone lub przewidywane użytkowanie konstrukcji,
 • wymagane kryteria projektowe,
 • oczekiwane warunki środowiskowe,
 • skład, właściwości i zachowanie się materiałów i wyrobów,
 • właściwości gruntu,
 • rodzaj ustroju konstrukcyjnego,
 • kształt elementów i szczegóły konstrukcyjne,
 • jakość wykonania i poziom kontroli,
 • szczególne środki zabezpieczające,
 • zamierzone utrzymanie w projektowym okresie użytkowania.

Warunki środowiskowe należy określić na etapie projektowania, tak aby można było ocenić ich znaczenie z uwagi na trwałość i podjąć odpowiednie środki w celu ochrony materiałów stosowanych w konstrukcji. Stopień degradacji można ocenić na podstawie obliczeń, badań doświadczalnych, doświadczenia zebranego z wcześniejszych realizacji lub kombinacji tych podejść [6].

Przedstawione wskazania, mimo iż kładą nacisk na aspekty szczegółowe, stanowią jedynie podłoże do początkowych uzgodnień projektanta ze zleceniodawcą. Brak w nich zarówno precyzyjnych wskazówek jakościowych, jak i ilościowych do założeń projektowych.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Aby uzyskać bardziej wyczerpujące informacje dotyczące projektowania na trwałość, należy sięgnąć po rozdz. 4 Eurokodu 2 [4] "Trwałość i otulenie zbrojenia". Na wstępie znajdują się kolejne ogólne zasady, nawiązujące do Eurokodu PN-EN 1990:2004 [6] oraz normy materiałowej PN-EN 206-1:2003 [7]:

 • trwała konstrukcja powinna przez cały projektowy okres użytkowania spełniać wymagania ze względu na użytkowalność, nośność i stateczność, bez istotnego obniżenia przydatności lub nadmiernych, nieprzewidzianych kosztów utrzymania;
 • wymaganą ochronę konstrukcji należy ustalać, biorąc pod uwagę planowane zastosowanie, projektowy okres użytkowania, program utrzymania oraz oddziaływania;
 • należy rozpatrzyć ewentualną rolę oddziaływań bezpośrednich i pośrednich, warunków w środowisku oraz skutków ich wspólnego, jednoczesnego działania;
 • ochrona stali przed korozją zależy od zagęszczenia, jakości i grubości otuliny betonowej i od zarysowania.

  Zagęszczenie i jakość otulenia osiąga się przez kontrolowanie maksymalnej wartości współczynnika wodno-cementowego i minimalnej zawartości cementu (norma PN-EN 206-1:2003 [7]), które mogą być związane z minimalną klasą betonu;
 • wystawione na działanie środowiska zamocowania metalowe, które mogą być poddane przeglądowi i wymianie, można zabezpieczać powłokami ochronnymi. W innych przypadkach należy je wykonywać z materiału odpornego na korozję;
 • w szczególnych przypadkach należy wziąć pod uwagę wymagania dodatkowe (np. w odniesieniu do konstrukcji o charakterze tymczasowym lub monumentalnym, konstrukcji poddanych skrajnym lub niezwykłym oddziaływaniom itd.) [4, 6, 7].

W punkcie 4.3 "Wymagania dotyczące trwałości" dodano ponadto dwie ogólne zasady. Zapisano, że w celu zapewnienia projektowego okresu użytkowania konstrukcji należy podjąć odpowiednie kroki, chroniące każdy element konstrukcji przed wpływającymi na trwałość oddziaływaniami środowiska. Należy przy tym rozpatrywać:

 • koncepcję konstrukcji,
 • dobór materiałów,
 • szczegóły konstrukcji,
 • wykonanie,
 • kontrolę jakości,
 • przeglądy,
 • sprawdzenia,
 • środki specjalne (np. zastosowanie stali nierdzewnej, powłok, ochrony katodowej).
RYS. 3. Klasy ekspozycji poszczególnych elementów budynku RYS. 4. Klasy ekspozycji kładek dla pieszych nad zbiornikami wody słodkiej.
RYS. 3. Klasy ekspozycji poszczególnych elementów budynku; rys.: A. Zybura, M. Jaśniok, T. Jaśniok [8]
RYS. 4. Klasy ekspozycji kładek dla pieszych nad zbiornikami wody słodkiej; rys.: A. Zybura, M. Jaśniok, T. Jaśniok [8]

Należy też uwzględniać wymagania dotyczące trwałości. W związku z dużą liczbą zaleceń ogólnych Eurokod 2 [4] z normami powiązanymi przedstawia szczegółowe wskazania dotyczące uwzględniania trwałości w projektowaniu. Jest to właściwie kompletny zakres zaleceń odnoszących się do projektowania konstrukcji betonowych - żelbetowych i sprężonych - z uwagi na trwałość [1].

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »mgr inż. Mateusz Gawron
mgr inż. Mateusz Gawron
Mateusz Gawron ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Jest asystentem w Katedrze Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich Politechniki Częstochowskiej. Zawodowo interesuje si... więcej »
dr hab. inż. prof. PCz Jacek Selejdak
dr hab. inż. prof. PCz Jacek Selejdak
Jacek Selejdak ukończył Wydział Metalurgii i Inżynierii Materiałowej oraz Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Jest kierownikiem Katedry Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
 • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.