Szron na dachu – weryfikacja jego termoizolacyjności

ABC sztuki dekarskiej
Fot. 1. Dach pokryty blachą arkuszową łączoną
na rąbek stojący. Topniejący śnieg wskazuje
miejsca występowania mostków cieplnych.
Fot. 1. Dach pokryty blachą arkuszową łączoną na rąbek stojący. Topniejący śnieg wskazuje miejsca występowania mostków cieplnych.
K.Patoka

Obowiązek sporządzania świadectwa energetycznego dla każdego nowego lub sprzedawanego budynku zmienił społeczne nastawienie do energooszczędności w budownictwie. Inwestorzy zaczęli zwracać uwagę na energochłonność swoich budynków, która wpłynie na przyszłą wartość ich nieruchomości.

W świadectwach charakterystyki energetycznej jest zawarte wyliczone według projektu teoretyczne zużycie energii w budynku. Na tej podstawie – w zależności od obliczonego zapotrzebowania na energię w ciągu roku – budynek otrzyma klasę energetyczną. Klasę A dostaną najbardziej energooszczędne mieszkania i domy, a najmniej energooszczędne – klasę G. Wartość budynków bardziej energochłonnych jest niższa. Dla użytkownika budynku istotna jest natomiast wysokość kosztów ogrzewania. Dlatego świadectwa są weryfikowane za pomocą kamer termowizyjnych po analizie wysokości miesięcznych rachunków.

Na wysokość rachunków za ogrzewanie duży wpływ ma termoizolacyjność dachów – w domu jednorodzinnym przez poprawnie wykonany dach ucieka ok. 20% ciepła. O jakości izolacji dachu można się jednak przekonać bez kamer termowizyjnych. Wystarczy obejrzeć dach rankiem w chłodne jesienne lub wiosenne dni, kiedy leży na nim szron lub cienki śnieg.

Gdy działa ogrzewanie budynków, szron topnieje w miejscach słabo izolowanych, w których ciepło ucieka przez dach. W tych miejscach występują mostki cieplne powodujące intensywne przewodzenie ciepła. Na podstawie zdjęć wykonanych w trakcie zanikania szronu lub śniegu można wywnioskować, jaka jest izolacyjność całego dachu.

Popatrzmy na kilka przykładów sfotografowanych dachów z zarejestrowanym takim procesem. Pierwszy przykład (fot. 1) to dach blaszany, na którym w części nad klatką schodową znajduje się całkowicie stopiony śnieg. Oznacza to dużą ucieczkę ciepła przez źle izolowany w tym miejscu dach. Jest to często spotykany przypadek dobrego izolowania tylko tej części dachu, która pokrywa pomieszczenia mieszkalne. Jest to duży błąd, ponieważ klatki schodowe łączą kilka kondygnacji i tworzą doskonałe warunki do konwekcyjnego przenoszenia ciepła z wnętrza budynku pod dach. Mają dużą kubaturę i wysokość, dlatego brak izolacji dachu nad klatką jest przyczyną dużych strat ciepła.

Na tym zdjęciu (fot. 1) wyraźnie widać też inne części dachu, w których zachodzi wzmożone przenikanie ciepła. Są to typowe miejsca: komin i połączenie ściany z dachem w pobliżu murłaty oraz kalenica. W dwóch pierwszych często powtarzane są błędy polegające na zbyt słabym ociepleniu, wynikające z tego, że są to trudne do izolowania miejsca. Ciepła kalenica może natomiast oznaczać istnienie w tym dachu przewiewów, czyli nieszczelności prowadzących do niekontrolowanych przepływów ciepłego powietrza na zewnątrz, a to już powoduje duże straty ciepła.

Drugi przykład (fot. 2) jest bardzo pouczający, bo pozwala stopniować straty. Ta połać dachu osłania trzy różne części: taras, korytarz wiodący do tarasu i schody na strych. Dach jest ocieplony tylko nad korytarzem i dobrze to widać – w tym miejscu blacha jest wilgotna. Jednak ocieplenie to jest stanowczo za małe (10 cm wełny wyprodukowanej w latach 80. XX w.). Nad tarasem ocieplenia nie ma, ale nie ma też przepływu ciepła. Natomiast tam, gdzie jest nieocieplone przejście na strych, na pokryciu nie ma nawet wilgoci. Oznacza to, że z budynku ucieka duża ilość energii razem z ciepłym powietrzem przepływającym z wnętrza domu i dochodzącym do strychu przez szpary w nieszczelnych drzwiach (i nie tylko).

Na sąsiedniej połaci (z prawej strony zdjęcia) jest też wyraźna granica wyznaczająca miejsce ocieplone i nieizolowany strych. Trzeci dach (fot. 3) znajduje się nad nieogrzewanym przedsionkiem stanowiącym wejście do domu jednorodzinnego. Tam, gdzie poszycie pod pokryciem (płytka włóknocementowa) styka się z grubą, dobrze izolowaną ścianą, przewodzenia ciepła nie ma i szron utrzymuje się na pokryciu. Natomiast na środku dachu wyraźnie widać miejsce ucieczki ciepła z wnętrza budynku (ciepłe powietrze przepływa z wnętrza budynku przez drzwi z przedsionka do domu). Ten daszek jest ocieplony zbyt cienką warstwą wełny (15 cm).

Ciekawym zjawiskiem jest brak szronu na krawędziach dachu. Taki efekt najprawdopodobniej został wywołany przez wiatr, który w tym miejscu przepływa intensywnie i porywa cząsteczki wody osiadającej nad ranem na zimnym pokryciu dachu. Szronu jest więc tutaj mniej, a cieplejsze z każdą godziną powietrze szybko ogrzewa to miejsce i w ten sposób usuwa jego resztki. 

Membrany i folie wokół kominów – problemy z przepisami

Izolacja w płynie

Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Stropodach szczelinowy nad basenem

Jak ograniczać przewiewy w dachach?

Czwarty przypadek (fot. 4) jest dość typowy. Większość dachów krytych dachówkami bitumicznymi wygląda właśnie w ten sposób w zimnych okresach roku. Wzmożone przenikanie ciepła na krokwiach widać na prawie każdym tak pokrytym budynku. Oprócz tego na tym dachu widoczne są wszystkie wymienione wady: przenikanie na połączeniu ze ścianą (nad murłatą) oraz nad klatką schodową i wokół kominów.

Podobnie jest na budynku pokazanym na fot. 5, jednak z tą różnicą, że na dachu tym występują bardzo duże straty nad pomieszczeniami mieszkalnymi, a w strefie nieużytkowej są już mniejsze. Najprawdopodobniej cała długość połaci dachu jest ocieplona tą samą grubością wełny, która jest zbyt mała, aby dostatecznie chronić część mieszkalną, jest natomiast wystarczająca dla części niemieszkalnej. Sufit nad mieszkaniami jest na pewno ocieplony.

Ciekawostką jest w tym dachu strefa bez szronu znajdująca się na lukarnie zbudowanej po lewej stronie dachu. Najwyraźniej są tam nieszczelności w ociepleniu sufitu prowadzące do przenikania ciepłego powietrza w widoczną na zdjęciu strefę bez szronu. Przewodzenie ciepła po krokwiach jest skutkiem ułożenia termoizolacji o zbyt małej wysokości oraz braku wentylacji. Termoizolacja powinna być tak zamontowana między krokwiami, aby jej dolna warstwa osłaniała krokwie od spodu (rys.) i zapobiegała powstawaniu mostkowania. Tych warstw powinno być co najmniej dwie: jedna między krokwiami, druga zaś pod nimi (lub nad nimi w systemie mieszanym nadkrokwiowym).

Brak wentylacji powoduje stałe zawilgocenie całego dachu, w tym również krokwi, co jest przyczyną wzrostu ich przewodności cieplnej. Krokwie stykają się z dwiema strefami o dużej różnicy temperatur i dlatego bardzo łatwo przewodzą ciepło.

Brak wentylacji jest wspólną cechą wszystkich zaprezentowanych dachów. Gdyby pokrycie dachu było oddzielone od reszty dachu warstwą powietrza wentylującego (rys.), nie można byłoby przeprowadzić tak łatwej analizy błędów popełnionych w ich ociepleniu.

Oddzielnego omówienia wymaga połączenie dachu ze ścianami w szczytach budynków i nad murłatami. Na fot. 1, 4 i 5 widoczne są mostki cieplne w miejscu połączenia poszycia z murem w okapie. W tych miejscach zazwyczaj nie układa się termoizolacji od wewnątrz nad murłatą, lecz zasłania murłatę murem lub tynkiem.

Drugą przyczyną są występujące w tych miejscach przewiewy spowodowane złym (nieszczelnym) ułożeniem paroizolacji. Podobne efekty są bardzo często widoczne w miejscu styku murów ścian szczytowych z poszyciem dachu.

Przyczyną takiego mostkowania jest zła tradycja murowania szczytów budynków do płaszczyzny utworzonej przez górne krawędzie krokwi (fot. 6). Zamiast litego muru wysokość krokwi w tych miejscach powinna być wypełniona przez materiały termoizolacyjne – wówczas nie byłoby mostkowania ciepła.

* * *

Jak widać, na wielu polskich dachach popełniono bardzo wiele drobnych błędów, które są przyczyną nadmiernych strat ciepła. Większość z nich trudno wyeliminować po stwierdzeniu ich istnienia w gotowym już budynku. Bardzo łatwo natomiast można poprawnie wykonać te fragmenty na etapie budowy. Mam nadzieję, że w efekcie wprowadzenia świadectw energetycznych takie błędy rzutujące na energooszczędność budynku, a więc decydujące o jego klasie energetycznej, nie będą już więcej popełniane.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałe mocowanie izolacji?


Dla doboru optymalnego systemu podwieszenia... ZOBACZ »


Jak położyć i docieplić dach zielony?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Dach zielony to doskonały pomysł na zaadoptowanie dachu płaskiego na potrzeby rekreacyjne.
czytaj dalej »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu?

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Wszystko o posadzkach dla parkingów i garaży

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

W przypadku wyższych wilgotności należy zastosować... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »Poliole poliestrowe - co powinieneś wiedzieć?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
3/2020

Aktualny numer:

Izolacje 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Kierunek: budownictwo plusenergetyczne
  • - Ocena techniczna systemów ETICS
Zobacz szczegóły
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

Griltex Polska jest firmą o francuskich korzeniach z międzynarodowym doświadczeniem o ponad 50-letniej tradycji, produkującą wszelkiego rodzaju folie budowlane oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.