Szczegóły wykonawcze w dekarstwie

ABC sztuki dekarskiej
mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 9/2008  |  14.01.2011  |  1
K. Patoka

Jak już wielokrotnie pisałem w naszym cyklu, w Polsce każdy może zawodowo kryć dachy, ponieważ nie istnieje obowiązek uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu dekarza. Praktyka pokazuje, że jest to niekorzystne dla budujących, bo jednocześnie nie ma żadnych ustalonych standardów wykonania, są tylko zalecenia niektórych producentów. Przepisy budowlane natomiast nie określają jednoznacznie, kto decyduje o istotnych dla jakości dachu szczegółach wykonawczych: projektant, inspektor nadzoru budowlanego czy wykonawca. Szczegóły te stanowią o jakości wykonania dachu. W związku z tym w wielu spornych sprawach określenie winnego powstania niedoróbek jest bardzo trudne.

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku, dlatego niezwykle istotne są informacje zamieszczane w projektach konstrukcji dachowych. Jakość tych informacji zależy m.in. od ilości i precyzji opisów ważnych ich elementów. Im mniej dobrze opisanych detali zawiera projekt, tym więcej swobody mają wykonawca i nadzór budowlany. Jeżeli wykonawca jest dekarzem, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to może zbudować dach poprawnie.

Jeżeli jednak tej wiedzy nie ma (lub nie może jej zastosować), to dach będzie miał wady. Problemy z dachami biorą się m.in. z tego, że uczciwy i rzetelny dekarz zawsze przegra konkurencję cenową z niewykwalifikowanym, ale sprytnym robotnikiem, który wiele elementów upraszcza. Takie uproszczenia są możliwe tylko w dachach, które wykonywane są według projektów niezawierających rysunków wykonawczych dotyczących ważnych detali (okapów, kalenic, attyk, kominów itp.).

Okap jako przykład uproszczeń

Okapy dachów skośnych należą do tych fragmentów dachu, które wymagają dużych nakładów pracy i fachowej wiedzy od wykonawców. Właśnie dlatego można w nich dokonać dużej liczby uproszczeń umożliwiających przyspieszenie prac kosztem ich jakości, a dodatkowo można to zrobić tak, że nie będą one widoczne.

Prace wstępne prowadzone w okapie przed ułożeniem pokrycia są długotrwałe i wymagają doświadczenia zawodowego. Podczas wykonywania okapu trzeba przeprowadzać regulacje równoległości i prostopadłości krawędzi połaci utworzonej przez końce belek więźby dachowej, ponieważ wysychające krokwie się wypaczają. W okapie musi być zapewniony wlot powietrza wentylującego o określonych wymiarach i z odpowiednimi osłonami oraz muszą być zamontowane rynny.

Jednocześnie wspomniane wyżej rozwiązania muszą się zgadzać wymiarowo z długością pokrycia dachu. Oznacza to, że w trakcie przygotowywania pracy na etapie mierzenia pokrycia trzeba pogodzić wymagania wymiarowe pokrycia, jego wentylacji i rynien z długością wystających w okapie krokwi. Właśnie w okapie rozpoczyna się układanie folii wstępnego krycia (FWK) lub membrany wstępnego krycia (MWK), której połączenie z obróbkami blacharskimi decyduje o właściwym odprowadzaniu przecieków oraz skutecznym działaniu wentylacji dachu.

Jak (najczęściej) opisuje się dachy w projektach...

W większości wypadków dachy opisuje się oszczędnie. Oto przykład zaczerpnięty z konkretnego projektu, z rysunku przedstawiającego jeden z przekrojów domu jednorodzinnego z dachem. Szczegół A jest zaznaczony na środku przekroju dachu i zawiera następujące informacje:

„Specyfikacja materiałowa:

 • dachówka ceramiczna,
 • łata 5×5 cm,
 • kontrłata 2,5×5 cm,
 • folia dachowa,
 • krokiew 18×5 cm;
 • pustka wentylacyjna,
 • łata 5×5 cm;
 • wełna mineralna 20 cm,
 • paroizolacja z folii PE 0,2 mm,
 • płyta gips.-karton. 12,5 mm”. 

Membrany i folie wokół kominów – problemy z przepisami

Izolacja w płynie

Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Stropodach szczelinowy nad basenem

Jak ograniczać przewiewy w dachach?

To, co rzuca się w oczy, to problem z nazwą „folia dachowa”. Może ona oznaczać bardzo różne materiały i w wielu wypadkach bez podania konkretnej nazwy i parametrów tego typu wyrobów na dachu może być użyty nieodpowiedni materiał.

Nieprecyzyjnych określeń w projektach jest więcej, np. „folia wiatroszczelna, paroprzepuszczalna”, „folia paroprzepuszczalna” lub „wiatroizolacja”. Wszystkie te nazwy mogą być różnie interpretowane i umożliwiają zastosowanie produktów przeznaczonych do skrajnie różniących się systemów materiałowych. Np. większość producentów używa określenia „wiatroizolacja” do opisu osłonowych materiałów stosowanych na ścianach. Jedynie paroizolacja jest wystarczająco określona w podanej specyfikacji.

Opis techniczny w tym projekcie, oprócz starannego podania wszelkich danych dotyczących więźby dachowej, na temat samego dachu zawiera następujące informacje: „Konstrukcja dachu drewniana, płatwiowa, wentylowana. Pokrycie dachu – dachówka cementowa lub ceramiczna”. Według obecnie obowiązujących zasad (zgodnych z nazewnictwem europejskim) wyrażenie „konstrukcja dachu wentylowana” oznacza zastosowanie szczeliny wentylacyjnej między folią lub papą na poszyciu a termoizolacją (rys. 1 i 2). Te określenia zobowiązują wykonawcę i nadzór budowlany do wykonania dwóch równoległych szczelin wentylacyjnych w takim dachu.

Jednak bez rysunków takich detali, jak okapy, kalenice i naroża, wykonawca i jego nadzór będą mieli dużo kłopotów przy ich realizacji. Wynika to z tego, że szczelina wentylacyjna nad termoizolacją (a pod FWK lub deskowaniem) w dachach o skomplikowanych kształtach (a takie są polskie dachy) jest trudna do wykonania i wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od wykonawcy i inspektora nadzoru.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na sformułowanie ze specyfikacji: „pustka wentylacyjna”. Pustka kojarzy się z zamkniętymi przestrzeniami i jeżeli to słowo jest używane w języku budowlanym, to od dawna określa miejsca o zamkniętych ścianach, tak jak popularne w latach 80. pustki w ścianach zwiększające ich termoizolacyjność. W takim tradycyjnym rozumieniu „pustka” nie może być wentylacyjna.

Co gorsza, istnieje taka pustka, która ma duże znaczenie dla wędrówki pary wodnej i dlatego może się kojarzyć z „pustką wentylacyjną”. Mam na uwadze przestrzeń zawartą miedzy paroizolacją a płytami gipsowo-kartonowymi na poddaszach. Powietrze znajdujące się między tymi materiałami spełnia funkcję bufora wyrównującego nasycenie pary wodnej (ciśnienie pary wodnej) pod płytami g-k i w ten sposób chroni przed miejscowymi zawilgoceniami (i ogranicza ryzyko pojawienia się pleśni).

Zastosowanie słowa „pustka” jako elementu wentylacji jest w związku z tym bardzo mylące. Najlepiej jest nazwać takie miejsca „szczeliną wentylacyjną”. Jest ona jednoznaczna, ponieważ szczeliny kojarzą się z otwartymi wąskimi przestrzeniami. Określenie „pustka wentylacyjna” może więc powodować (i są na to liczne dowody) skojarzenia uprawniające wykonawcę do zamknięcia przestrzeni utworzonej przez kontrłaty w okapie i na kalenicy lub narożu. Skutek jest oczywisty: nie ma ruchu powietrza, a z tego powodu nie ma również wentylacji dachu.

Brak jednolitego nazewnictwa może być przyczyną poważnych nieporozumień, a w konsekwencji – poważnych wad dachu. Kto za to odpowiada i kto powinien zająć się tym problemem? Jakaś instytucja powinna precyzyjnie określić nazwy nowych materiałów, ponieważ tworzone obecnie normy europejskie robią to zbyt ogólnie i nie obejmują wszystkich możliwości ich zastosowania.

Wracając do tematu, jeżeli w projekcie nie ma żadnego rysunku określającego szczegóły wykonania okapów, kalenic, naroży, kominów itp., to mogą być one zbudowane według wiedzy wykonawcy lub inspektora nadzoru. Gdy ci ludzie nie mają żadnych obligatoryjnych wzorców, konstruują wszystkie te fragmenty dachu tak, jak im to odpowiada. Czyli najczęściej możliwie najprościej. W ten sposób najważniejsze elementy dachu, które wymagają bardzo starannego wykonania, są źle lub bardzo źle zbudowane.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008

Komentarze

(1)
Tagba | 17.01.2015, 15:12

Dziękuję za ciekawy artykuł

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Sposób na błyszczącą i perfekcyjnie czystą podłogę »

W obiektach przemysłowych obecne są zanieczyszczenia o różnym charakterze, które łączy jedno - wszystkie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo pracowników i proces produkcyjny. czytaj dalej »


Planujesz wykonanie bądź modernizację dachu?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Warstwa papy bitumicznej znajduje się pod pokryciem, gdzie pełni funkcję zabezpieczenia przed wilgocią oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi..
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Kleje i fugi do płytek - to musisz wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Szukasz odpowiedniego materiału na podłogę? Zobacz »

Odporność na wodę, niepalność, wysoka odporność mechaniczna, niska waga oraz doskonałe parametry izolacyjne czynią je doskonałą...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
 • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Hydroizolacje krystalizujące do uszczelniania fundamentów

Hydroizolacje krystalizujące do uszczelniania fundamentów

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.