Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Normy europejskie dotyczące badań i wymagań wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie

W artykule przedstawiono obecny stan wdrożeń w Polsce norm europejskich, podano również informacje na temat stanu prac nad nowymi opracowaniami normalizacyjnymi, które nie zostały jeszcze przyjęte jako normy europejskie.

Za opracowanie norm europejskich dotyczących wyrobów do izolacji cieplnej w europejskiej organizacji normalizacyjnej (CEN) odpowiedzialny jest Komitet Techniczny nr 88 (CEN/TC 88) Materiały i wyroby do izolacji cieplnej. Zakres tematyczny prac normalizacyjnych CEN/TC 88 dotyczy: terminologii, klasyfikacji, metod badań, wymagań, kryteriów odbioru.

Normy dla potrzeb CEN/TC 88 opracowywane są w 20 grupach roboczych. Opracowania normalizacyjne odnoszą się do wyrobów o różnej postaci i kształcie, wykonanych z różnych rodzajów materiałów. Aktualny dorobek tego Komitetu to ponad 120 dokumentów normalizacyjnych, z czego ponad połowa to opracowane już normy EN oraz nowelizacje do tych norm, a pozostałe to projekty nowych norm lub projekty nowelizacji przyjętych już norm na różnym etapie uzgodnienia.

Z Komitetem Technicznym CEN/TC 88 w kraju współpracuje Komitet Techniczny nr 211 ds. Wyrobów do Izolacji Cieplnej w Budownictwie.
Sekretariat Komitetu Technicznego nr 211 prowadzony jest przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Izolacji Budowlanej w Katowicach.

W niniejszym opracowaniu przedstawiono stan aktualny w zakresie opracowanych dotychczas norm europejskich oraz wdrożenia tych norm jako PN-EN, podano również informacje dotyczące stanu prac w zakresie nowych opracowań normalizacyjnych, które nie zostały jeszcze przyjęte jako Normy Europejskie.
 

Normy europejskie dotyczące wymagań wdrożone jako PN-EN
Opracowane w CEN/TC 88 normy europejskie są na bieżąco wdrażane do zbioru PN. Dotychczas wdrożono 21 norm, w tym 19 norm na wymagania wyrobów i systemów do ocieplania ścian ma bazie tych wyrobów. Połowa z tych norm to wersje znowelizowane, wdrożone do zbioru PN w roku bieżącym. Normy te, dotyczące różnych rodzajów wyrobów przedstawiono w tablicy 1.
Wdrożone normy PN-EN odnoszą się do:

  • terminologii (poz. 1);
  • wymagań wyrobów uformowanych (w postaci arkuszy, płyt, mat oraz innych wyrobów wstępnie przygotowanych) wykonanych z wełny mineralnej, styropianu, polistyrenu ekstrudowanego, pianki poliuretanowej; pianki fenolowej, szkła piankowego, wełny drzewnej, ekspandowanego perlitu, z korka, włókien drzewnych. Wyroby objęte tymi normami przeznaczone są do izolacji cieplnej budynków (poz. 2 ÷ 11);
  • wymagań wyrobów stosowanych do izolacji cieplnej budynków w postaci sypkiej (perlit ekspandowany, wermikulit eksfoliowany oraz lekkie kruszywo z pęczniejących surowców ilastych) i mieszanek, np. z cementem na bazie perlitu, wermikulitu (poz. 12, 13 i 15);
  • wymagań wyrobów w postaci sypkiej po zastosowaniu (perlit i wyroby po związaniu na bazie perlitu oraz wermikulit i wyroby po związaniu z udziałem wermikulitu), (poz. 14 i 16);
  • wymagań dla zewnętrznych zespolonych systemów ocieplania ścian na bazie wełny mineralnej i styropianu (poz. 17 i 18);
  • wymagań dla lekkich wyrobów wypełniających i izolacyjnych ze styropianu (EPS) oraz polistyrenu ekstrudowanego (XPS) do zastosowań w budownictwie lądowym i wodnym (poz. 19 i 20);
  • oceny zgodności wyrobów do izolacji cieplnej (poz. 21); w normie zawarto kryteria i procedury
  • oceny zgodności wyrobów do izolacji cieplnej objętych opracowanymi normami na wymagania.
 
 * Normy wdrożone w języku oryginału.
** Norma jest obecnie wdrażana w języku polskim.
 Tabela 1. Normy dotyczące wyrobów do izolacji cieplnej wdrożone jako PN-EN
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.