Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Normy europejskie dotyczące badań i wymagań wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie

W artykule przedstawiono obecny stan wdrożeń w Polsce norm europejskich, podano również informacje na temat stanu prac nad nowymi opracowaniami normalizacyjnymi, które nie zostały jeszcze przyjęte jako normy europejskie.

Za opracowanie norm europejskich dotyczących wyrobów do izolacji cieplnej w europejskiej organizacji normalizacyjnej (CEN) odpowiedzialny jest Komitet Techniczny nr 88 (CEN/TC 88) Materiały i wyroby do izolacji cieplnej. Zakres tematyczny prac normalizacyjnych CEN/TC 88 dotyczy: terminologii, klasyfikacji, metod badań, wymagań, kryteriów odbioru.

Normy dla potrzeb CEN/TC 88 opracowywane są w 20 grupach roboczych. Opracowania normalizacyjne odnoszą się do wyrobów o różnej postaci i kształcie, wykonanych z różnych rodzajów materiałów. Aktualny dorobek tego Komitetu to ponad 120 dokumentów normalizacyjnych, z czego ponad połowa to opracowane już normy EN oraz nowelizacje do tych norm, a pozostałe to projekty nowych norm lub projekty nowelizacji przyjętych już norm na różnym etapie uzgodnienia.

Z Komitetem Technicznym CEN/TC 88 w kraju współpracuje Komitet Techniczny nr 211 ds. Wyrobów do Izolacji Cieplnej w Budownictwie.
Sekretariat Komitetu Technicznego nr 211 prowadzony jest przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Izolacji Budowlanej w Katowicach.

W niniejszym opracowaniu przedstawiono stan aktualny w zakresie opracowanych dotychczas norm europejskich oraz wdrożenia tych norm jako PN-EN, podano również informacje dotyczące stanu prac w zakresie nowych opracowań normalizacyjnych, które nie zostały jeszcze przyjęte jako Normy Europejskie.
 

Normy europejskie dotyczące wymagań wdrożone jako PN-EN
Opracowane w CEN/TC 88 normy europejskie są na bieżąco wdrażane do zbioru PN. Dotychczas wdrożono 21 norm, w tym 19 norm na wymagania wyrobów i systemów do ocieplania ścian ma bazie tych wyrobów. Połowa z tych norm to wersje znowelizowane, wdrożone do zbioru PN w roku bieżącym. Normy te, dotyczące różnych rodzajów wyrobów przedstawiono w tablicy 1.
Wdrożone normy PN-EN odnoszą się do:

  • terminologii (poz. 1);
  • wymagań wyrobów uformowanych (w postaci arkuszy, płyt, mat oraz innych wyrobów wstępnie przygotowanych) wykonanych z wełny mineralnej, styropianu, polistyrenu ekstrudowanego, pianki poliuretanowej; pianki fenolowej, szkła piankowego, wełny drzewnej, ekspandowanego perlitu, z korka, włókien drzewnych. Wyroby objęte tymi normami przeznaczone są do izolacji cieplnej budynków (poz. 2 ÷ 11);
  • wymagań wyrobów stosowanych do izolacji cieplnej budynków w postaci sypkiej (perlit ekspandowany, wermikulit eksfoliowany oraz lekkie kruszywo z pęczniejących surowców ilastych) i mieszanek, np. z cementem na bazie perlitu, wermikulitu (poz. 12, 13 i 15);
  • wymagań wyrobów w postaci sypkiej po zastosowaniu (perlit i wyroby po związaniu na bazie perlitu oraz wermikulit i wyroby po związaniu z udziałem wermikulitu), (poz. 14 i 16);
  • wymagań dla zewnętrznych zespolonych systemów ocieplania ścian na bazie wełny mineralnej i styropianu (poz. 17 i 18);
  • wymagań dla lekkich wyrobów wypełniających i izolacyjnych ze styropianu (EPS) oraz polistyrenu ekstrudowanego (XPS) do zastosowań w budownictwie lądowym i wodnym (poz. 19 i 20);
  • oceny zgodności wyrobów do izolacji cieplnej (poz. 21); w normie zawarto kryteria i procedury
  • oceny zgodności wyrobów do izolacji cieplnej objętych opracowanymi normami na wymagania.
 
 * Normy wdrożone w języku oryginału.
** Norma jest obecnie wdrażana w języku polskim.
 Tabela 1. Normy dotyczące wyrobów do izolacji cieplnej wdrożone jako PN-EN
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.