Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

mgr inż. Jerzy Żurawski  |  05.01.2011
Viessmann

Aby zapobiec zmianom klimatu, należy ograniczać zużycie energii. Można to osiągnąć przez ograniczenie strat ciepła w budynku oraz przez zastosowanie nowoczesnych wysokosprawnych i niskoemisyjnych systemów produkujących energię.

Ponieważ rosną ceny tradycyjnych nośników energii, użytkownicy budynków poszukują jak najtańszych jej źródeł. W pierwszej kolejności wybierają więc nośniki energii dające jak najniższą cenę ciepł - jednak nie zawsze tanie paliwo wiąże się z niską ceną wytwarzanej energii, natomiast niska cena paliwa zazwyczaj oznacza szkodliwość nośnika energii dla środowiska.

W wyniku spalania tanich, nieekologicznych paliw wytwarzane są gazy cieplarniane oraz związki toksyczne i kancerogenne, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Zaoszczędzone na ogrzewaniu pieniądze są więc w późniejszym okresie przeznaczane najczęściej na leczenie oraz na usuwanie skutków zmian klimatu. Budowę energooszczędnego budynku należy rozpocząć od wyboru właściwego projektu uwzględniającego wpływ rozwiązań architektonicznych na zużycie energii. Następnie należy zapewnić optymalną grubość izolacji termicznej przegród budowlanych. Dopiero dla tak zaprojektowanego, optymalnie izolowanego budynku należy wybrać odpowiedni system grzewczy.

Wpływ sprawności systemu grzewczego na zużycie energii

Sprawność systemu ogrzewania çc.o. związana z i-tym nośnikiem energii oblicza się ze wzoru:


 

gdzie:

WARTO ZOBACZYĆ!
Wszystko o energooszczędności
– pobierz za darmo materiały

ηw – sprawność wytwarzania ciepła przyjmowana na podstawie dokumentacji technicznej urządzenia produkującego ciepło lub przyjmowana na podstawie projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1],

ηp – sprawność przesyłania ciepła,

ηe – sprawność wykorzystania ciepła,

ηr – sprawność regulacji. 

Do tej pory nie rozważano wpływu sprawności systemu grzewczego na końcowe zużycie energii. Tymczasem wpływ ten jest znaczący. Niska sprawność jest przyczyną znacznie zwiększonego zużycia energii – może spowodować, że zużycie będzie nawet dwukrotnie większe niż zapotrzebowanie na ciepło. Przykłady wpływu sprawności systemu grzewczego na zużycie energii przedstawiono na rys. 1.

Sprawność wytwarzania ciepła w nowoczesnych kotłach na węgiel, drewno lub słomę wynosi od 75% do 85%. Kotły olejowe i gazowe standardowe mają sprawność średnioroczną od 80% do 88% (fot. 1), kotły gazowe kondensacyjne zaliczają się do najsprawniejszych – mają wartość 95%, a nawet 98%. Przykładową sprawność wytwarzania i regulacji zamieszczono w tabeli 1, sprawność nowej instalacji c.o. wykorzystującej różne sposoby produkcji ciepła zamieszczono na rys. 2.

Pompy ciepła

Do określenia wydajności pomp ciepła nie używa się typowego pojęcia sprawności, lecz tzw. współczynnika COP (który jest równy stosunkowi uzyskanej energii w górnym źródle ciepła do włożonej pracy). Według tego wskaźnika wszystkie tradycyjne systemy grzewcze mają efektywność poniżej 1,0, natomiast efektywność energetyczna pompy ciepła wynosi 3–5,5.

Pompy ciepła ze względu na nowoczesny sposób przygotowania ciepła i wysoką efektywność energetyczną, a co za tym idzie uzyskiwaną niską cenę energii (od 0,09 do 0,13 zł/kWh) cieszą się coraz większym zainteresowaniem, choć nie w każdym wypadku jest to uzasadnione ekonomicznie. Zastosowanie pompy ciepła aktualnie jest opłacalne w budynkach, których ogrzewanie realizowane jest za pomocą oleju, propanu lub energii elektrycznej.

Najczęściej stosuje się pompy ciepła gruntowe lub wodne (grunt – woda lub woda – woda). Rozwija się też technologia pomp powietrze–powietrze i powietrze–woda (fot. 2), które mają zastosowanie tam, gdzie nie ma możliwości zamieszczenia dolnego źródła ciepła w gruncie lub w wodzie.

Kotły na biomasę Ze względu na odnawialność biomasy i biopaliw oraz na zadowalającą wartość opałową przewiduje się zdecydowany rozwój technologii spalania tych paliw. Wartość opałowa biomasy zależy od jej rodzaju oraz od zawartości wilgoci. W tabeli 2 zamieszczono przykładowe wartości opałowe biomasy oraz węgla brunatnego.

 

 

Obliczanie zapotrzebowania na energię z uwzględnieniem pochodzenia energii

Według projektu rozporządzenia ministra infrastruktury z maja 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej [4] zapotrzebowanie na energię będzie obliczane za pomocą wzoru:

gdzie:

wi – współczynnik korekcyjny nośników energii przyjmowany według tabeli 9 rozporządzenia,

wel – współczynnik korekcyjny energii elektrycznej przyjmowany według tabeli 9 rozporządzenia,

wh,r – współczynnik korekcyjny referencyjnych nośników energii przyjmowany zgodnie z pkt. 4 § 11 rozdziału 5 rozporządzenia,

QHi – roczne zużycie energii do ogrzewania i wentylacji ocenianego budynku dostarczanej za pomocą i-tego nośnika energii [kWh/a],

QHref – roczne zużycie energii do ogrzewania i wentylacji budynku referencyjnego [kWh/a],

Enap,i – roczne zużycie energii elektrycznej do napędu pomp, wentylatorów i układów sterowania, przyporządkowane i-temu nośnikowi energii dostarczanej do obiektu ocenianego [kWh/a],

Enapr – roczne zużycie energii elektrycznej do napędu pomp, wentylatorów i układów sterowania w obiekcie referencyjnym.

ZOBACZ TAKŻE
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Pobierz ZA DAMO PDF!

Wprowadzony w obliczeniach współczynnik korekcyjny wi w niektórych przypadkach będzie wpływał korzystnie na ocenę energetyczną budynków. Dotyczy to przede wszystkim budynków zasilanych energią wytwarzaną w kotłowniach lub elektrociepłowniach wykorzystujących biomasę, biopaliwa, energię słoneczną, geotermalną lub wiatrową.

W odniesieniu do budynków zasilanych energią elektryczną z nieodnawialnych źródeł energii jej zużycie ze względu na współczynnik korekcyjny wi będzie powiększone 3 razy. Należy się więc liczyć z tym, że budynki ogrzewane w ten sposób będą się charakteryzować niezadowalającą klasą energetyczną.

Budynki ogrzewane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii uzyskają korzystną klasę energetyczną.

LITERATURA

  1. Projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z czerwca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690, zm.: DzU z 2003 r. nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. nr 109, poz. 1156).
  3. Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz WE L 1 z 04.01.2003 r., s. 65–71).
  4. Projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z maja 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej.

LIPIEC/ SIERPIEŃ 2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.