Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Eksploatacja i demontaż wyrobów zawierających azbest w obiektach mieszkalnych (cz. 1.)

dr  Andrzej Obmiński  |  13.12.2010

Azbest to handlowa nazwa zespołu włóknistych minerałów, należących do dwóch grup mineralnych, takich jak serpentyny (w tym azbest chryzotylowy -  „biały”) oraz amfibole (azbest amosytowy inaczej gruneryt – „brązowy” oraz azbest krokidolitowy, inaczej riebeckit – „niebieski”).W Polsce najpowszechniejsze zastosowanie miał minerał o stosunkowo małej szkodliwości (w porównaniu do azbestów amfibolowych) – czyli „azbest biały”. Wykorzystywany był do wyrobów azbestowo-cementowych, wyrobów tkanych i plecionych (tkaniny, płótna, sznury, sznurki, taśmy), w tekturach.

Do początku lat 80. XX w. w płytach azbestowo-cementowych używany był także „azbest niebieski”, „brązowy” natomiast z zasady używany był bardzo rzadko i spotkać go można w wyrobach pochodzenia zagranicznego. Azbest stosowano we wszystkich gałęziach gospodarki, w szczególności zaś jako niebezpieczne ocenić można jego zastosowanie w budownictwie.

O ile bowiem zastosowanie go w przemyśle skutkowało narażeniem na szkodliwe działanie pyłów azbestowych w miejscu pracy określonej grupy pracowników bezpośrednio stykających się z urządzeniami i instalacjami zawierającymi azbest, o tyle użycie azbestu w budownictwie skutkowało nie tylko narażeniem producentów wyrobów i ekip naprawczych, ale również użytkowników, niezależnie od charakteru ich pracy, wieku, płci.

Trzeba zaznaczyć, że wielkość wspomnianego narażenia zazwyczaj bywa bardzo zróżnicowana. Inne jest u użytkowników obiektów bądź instalacji zawierających wyroby azbestowe, inne u pracowników ekip remontowych. Przeciętni użytkownicy wyrobów zawierających azbest są narażeni na 100-1000 razy niższe poziomy zanieczyszczeń niż ekipy remontowe usuwające wyroby z azbestem! Pierwsze nieuleczalne choroby zawodowe wynikające z kontaktu z tym niebezpiecznym materiałem zaczęto rozpoznawać w latach 80. XX w. właśnie u pracowników ekip remontowych.
 

Fot. archiwum Autora
Zastosowanie uszczelnienia azbestowego w postaci sznura w pokrywach palnika  nagrzewnic (wytwornic ) pary – oznaczone strzałkamiPODSTAWOWE PROBLEMY ZWIĄZANE Z EKSPLOATACJĄ
I DEMONTAŻEM WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST
 

Lokalizacja wyrobów i informacja o zagrożeniach

Fot. archiwum Autora
Płyty sokalit w budynkach typu LIPSK

Z około trzech tysięcy różnych rodzajów wyrobów, powszechnie znane i rozpoznawane są zaledwie dwa: płyty azbestowo-cementowe i sznur azbestowy (stosowany jako uszczelnienie lub izolacja). Wystarczy, aby płyty te były zabudowane, przykryte lub pomalowane a sznur zabrudzony, a przestaną być rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Aby je zidentyfikować jako materiały zawierające azbest, konieczne jest przeprowadzenie obserwacji pod mikroskopem.

Miejsca zastosowania wyrobów zawierających azbest powinny być oznakowane przez zarządców lub właścicieli obiektów budowlanych w sposób widoczny i charakterystyczny, aby uniknąć narażenia na pył powstający przy rozbiórkach, przekuciach, modernizacjach itp.

Niektóre z tych wyrobów są jednak nawet z nazwy trudno rozpoznawalne jako zawierające azbest, np. płyty PW3A, płyty lignocementowe - modyfikowane, sokalit, pyral itp. Producenci niejako ukryli fakt zastosowania w tych wyrobach azbestu.

Miejsca zastosowania takich produktów w obiekcie oraz same obiekty nie były i nadal nie są, jeśli nie wymusza tego prowadzona przez świadomych użytkowników akcja, oznakowane pod kątem obecności azbestu. Dokumentacja starych obiektów, o ile w ogóle istnieje, z zasady nie zawiera żadnych informacji o zastosowanych w obiekcie wyrobach azbestowych. Stan taki wymusza konieczność prowadzenia uciążliwej, szczegółowej pracy, polegającej na:

  • inwentaryzacji tych wyrobów zawierających azbest
  • oznakowaniu ich
  • ocenie stanu technicznego
  • podjęciu uzasadnionej decyzji o ich zabezpieczeniu i warunkowym użytkowaniu (pozwalającym na kontrolowanie emisji pyłu azbestowego) lub
  • usunięciu, przy użyciu specjalistycznych metod.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.