Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Składniki zapraw klejowych do płytek, cz. II – Metyloceluloza

Artykuł jest drugą częścią cyklu poświęconego zaprawom klejowym przeznaczonym do przyklejania płytek. Część ta dotyczy bardzo ważnego składnika zapraw – metylocelulozy. W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych dokumentujących wpływ ilości i jakości metylocelulozy na właściwości normowe zapraw klejowych do płytek.

Przedmiotem badań były wybrane metylocelulozy dostępne na polskim rynku. Najczęściej stosowane dodatki chemiczne do zapraw klejowych do płytek to: metylocelulozy, proszki dyspersyjne, włókna, dodatki hydrofobowe, przyspieszacze wiązania i twardnienia.

Ich udział w recepturach zapraw klejowych na ogół nie przekracza kilku procent masy suchej zaprawy, mimo to pozwalają one na uzyskanie podstawowych właściwości użytkowych zapraw klejowych. Dzięki nim produkty te są łatwe do przygotowania, wygodne w użyciu, łatwe w obróbce i wykazują dużą przyczepność do klejonych podłoży.

Wymienione dodatki pozwalają również na uzyskanie właściwości specjalnych, takich jak obniżony spływ, wydłużony czas otwarty pracy, wysoka elastyczność, zdolność do szybkiego wiązania i twardnienia czy możliwość nanoszenia zaprawy w grubszej warstwie. Cechy te uzyskiwane są poprzez selektywny dobór dodatków, zastosowanie materiału o wysokiej jakości i w odpowiedniej ilości. Należy podkreślić, że praktycznie nie jest możliwe uzyskanie wszystkich wymienionych właściwości specjalnych równocześnie, dlatego na rynku znajduje się bogaty asortyment wyrobów różniących się właściwościami i przeznaczeniem.

Znaczenie dodatków chemicznych w przypadku zapraw klejowych do płytek ma również inny wymiar. Są to materiały, których koszty znacznie  przewyższają ceny podstawowych składników zapraw, czyli kruszywa i cementu. Dlatego też zadaniem producenta jest opracowanie receptury wyrobu, który będzie spełniał deklarowane właściwości, a jednocześnie ze względu na koszty materiałowe będzie konkurencyjny na rynku.

Doświadczenia praktyczne i badania laboratoryjne prowadzone w Zakładzie Gipsu i Chemii Budowlanej Oddziału  Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie wskazują, że dostępne na naszym rynku dodatki chemiczne są materiałami o różnej jakości. Stąd też zdarza się, że zastosowanie większych ilości jednego dodatku daje gorsze efekty niż dodanie mniejszych ilości innego z tej samej grupy dodatków.

Metyloceluloza – właściwości i zastosowanie

Metyloceluloza to nazwa zwyczajowa eterów celulozy, takich jak: metyloceluloza (MC), metylohydroksyetyloceluloza (MHEC), metylohydroksypropyloceluloza (MHPC), hydroksyetyloceluloza (HEC), hydroksypropyloceluloza (HPC), karboksymetyloceluloza (CMC), innych pochodnych celulozy (....C). Metyloceluloza jest bardzo ważnym i niezbędnym składnikiem zapraw klejowych do płytek. Właściwości metylocelulozy sprawiają, że materiał ten jest uwzględniany w recepturach następujących produktów:

1. opartych na spoiwie mineralnym – cementowym:

 • zapraw klejowych do płytek,
 • zapraw klejowych do systemów ociepleń,
 • zapraw klejowych do cienkich spoin (np. bloczki z gazobetonu),
 • zapraw murarskich i tynkarskich,
 • zapraw naprawczych,
 • zapraw do zastosowań specjalnych,
 • obrzutek,
 • materiałów do spoinowania płytek (tzw. fug),
 • zapraw na podkłady podłogowe (tzw. wylewek samopoziomujących);

2. opartych na spoiwie mineralnym – gipsowym:

 • tynków gipsowych,
 • gładzi gipsowych,
 • gipsów szpachlowych,
 • klejów gipsowych,
 • zapraw na podkłady podłogowe (tzw. wylewek samopoziomujących);

3. produktów na spoiwie w postaci dyspersji polimerowej:

 • mas tynkarskich,
 • farb elewacyjnych,
 • gotowych mas szpachlowych,
 • klejów dyspersyjnych,
 • materiałów do spoinowania płytek (tzw. fug);

4. wyrobów do innych zastosowań, np.:

 • klejów do tapet,
 • zmywaczy do farb,
 • w przemyśle papierniczym,
 • w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym,
 • w przemyśle tytoniowym itd.

Komentarze

(1)
hubert | 15.09.2011, 12:47
Bardzo pożyteczny artykuł. Gratuluję panu dr.Sławomirowi Chłodzyńskiemu
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy szary styropian odpada od fasady?

Najpopularniejszy w Polsce zwykły szary styropian rzeczywiście czasami odpada od fasad. Nie wszyscy wiedzą, że... czytaj dalej »

 


W ten sposób wyeliminujesz niekorzystne mostki cieplne »

Jak prawidłowo wykonać połączenia w instalacjach wodnych?

Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... czytaj dalej »

Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji... czytaj dalej »

Jak dobrze wybrać materiał celulozowy do ociepleń?


Pytanie nie brzmi czy wybrać materiał celulozowy do dociepleń, tylko jak go dobrze wybrać, by spełniał oczekiwania inwestora. czytaj dalej »

 


Jak uzyskać 20-letnią gwarancję trwałości powłoki i koloru fasady?

Jak czyścić i zabezpieczać posadzki przemysłowe?

Nowe produkty do renowacji fasad mineralnych poddano najsurowszym testom starzeniowym w kilku strefach geograficznych. czytaj dalej » Niezależnie od rodzaju posadzki czyszczenie zaczynamy od dokładnego usunięcia pyłu, kurzu i innych luźnych zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni. Następnie... czytaj dalej »

 

Czego użyć do mocowania termoizolacji?

Łączniki do termoizolacji to ważny element zapewniający stabilność układu ociepleniowego. Powinny być dobrane z uwzględnieniem rodzaju podłoża, ciężaru systemu oraz... czytaj dalej »


Sposób na elewację bez grzybów i glonów

Jaki sposób ogrzewania domu wybrać?

Gdy na ścianach zewnętrznych budynku zauważymy charakterystyczne zielone plamy, czas przystąpić do działania. czytaj dalej » Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów ogrzewania. Jednak ceny poszczególnych rozwiązań są różne, tak jak komfort ich użytkowania czy wpływ na środowisko. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze ogrzewania i którą opcję wybrać? czytaj dalej »

Posadzki do każdego typu pomieszczeń. Zobacz prezentacje »

 czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
6/2018

Aktualny numer:

Izolacje 6/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Izolacje w dachach zielonych odwróconych
 • - Renowacja dachu drewnianego
Zobacz szczegóły
Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności przegród cieplnych w budynkach zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne i skuteczniejsze rozwiązania. Prawie...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.