Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Składniki zapraw klejowych do płytek, cz. II – Metyloceluloza

Artykuł jest drugą częścią cyklu poświęconego zaprawom klejowym przeznaczonym do przyklejania płytek. Część ta dotyczy bardzo ważnego składnika zapraw – metylocelulozy. W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych dokumentujących wpływ ilości i jakości metylocelulozy na właściwości normowe zapraw klejowych do płytek.

Przedmiotem badań były wybrane metylocelulozy dostępne na polskim rynku. Najczęściej stosowane dodatki chemiczne do zapraw klejowych do płytek to: metylocelulozy, proszki dyspersyjne, włókna, dodatki hydrofobowe, przyspieszacze wiązania i twardnienia.

Ich udział w recepturach zapraw klejowych na ogół nie przekracza kilku procent masy suchej zaprawy, mimo to pozwalają one na uzyskanie podstawowych właściwości użytkowych zapraw klejowych. Dzięki nim produkty te są łatwe do przygotowania, wygodne w użyciu, łatwe w obróbce i wykazują dużą przyczepność do klejonych podłoży.

Wymienione dodatki pozwalają również na uzyskanie właściwości specjalnych, takich jak obniżony spływ, wydłużony czas otwarty pracy, wysoka elastyczność, zdolność do szybkiego wiązania i twardnienia czy możliwość nanoszenia zaprawy w grubszej warstwie. Cechy te uzyskiwane są poprzez selektywny dobór dodatków, zastosowanie materiału o wysokiej jakości i w odpowiedniej ilości. Należy podkreślić, że praktycznie nie jest możliwe uzyskanie wszystkich wymienionych właściwości specjalnych równocześnie, dlatego na rynku znajduje się bogaty asortyment wyrobów różniących się właściwościami i przeznaczeniem.

Znaczenie dodatków chemicznych w przypadku zapraw klejowych do płytek ma również inny wymiar. Są to materiały, których koszty znacznie  przewyższają ceny podstawowych składników zapraw, czyli kruszywa i cementu. Dlatego też zadaniem producenta jest opracowanie receptury wyrobu, który będzie spełniał deklarowane właściwości, a jednocześnie ze względu na koszty materiałowe będzie konkurencyjny na rynku.

Doświadczenia praktyczne i badania laboratoryjne prowadzone w Zakładzie Gipsu i Chemii Budowlanej Oddziału  Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie wskazują, że dostępne na naszym rynku dodatki chemiczne są materiałami o różnej jakości. Stąd też zdarza się, że zastosowanie większych ilości jednego dodatku daje gorsze efekty niż dodanie mniejszych ilości innego z tej samej grupy dodatków.

Metyloceluloza – właściwości i zastosowanie

Metyloceluloza to nazwa zwyczajowa eterów celulozy, takich jak: metyloceluloza (MC), metylohydroksyetyloceluloza (MHEC), metylohydroksypropyloceluloza (MHPC), hydroksyetyloceluloza (HEC), hydroksypropyloceluloza (HPC), karboksymetyloceluloza (CMC), innych pochodnych celulozy (....C). Metyloceluloza jest bardzo ważnym i niezbędnym składnikiem zapraw klejowych do płytek. Właściwości metylocelulozy sprawiają, że materiał ten jest uwzględniany w recepturach następujących produktów:

1. opartych na spoiwie mineralnym – cementowym:

 • zapraw klejowych do płytek,
 • zapraw klejowych do systemów ociepleń,
 • zapraw klejowych do cienkich spoin (np. bloczki z gazobetonu),
 • zapraw murarskich i tynkarskich,
 • zapraw naprawczych,
 • zapraw do zastosowań specjalnych,
 • obrzutek,
 • materiałów do spoinowania płytek (tzw. fug),
 • zapraw na podkłady podłogowe (tzw. wylewek samopoziomujących);

2. opartych na spoiwie mineralnym – gipsowym:

 • tynków gipsowych,
 • gładzi gipsowych,
 • gipsów szpachlowych,
 • klejów gipsowych,
 • zapraw na podkłady podłogowe (tzw. wylewek samopoziomujących);

3. produktów na spoiwie w postaci dyspersji polimerowej:

 • mas tynkarskich,
 • farb elewacyjnych,
 • gotowych mas szpachlowych,
 • klejów dyspersyjnych,
 • materiałów do spoinowania płytek (tzw. fug);

4. wyrobów do innych zastosowań, np.:

 • klejów do tapet,
 • zmywaczy do farb,
 • w przemyśle papierniczym,
 • w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym,
 • w przemyśle tytoniowym itd.

Komentarze

(1)
hubert | 15.09.2011, 12:47
Bardzo pożyteczny artykuł. Gratuluję panu dr.Sławomirowi Chłodzyńskiemu
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjne rozwiązania w zakresie termoizolacji »


Nowoczesne materiały izolacyjnych do ocieplania stropów można stosować zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach. Bardzo dobre właściwości - mały ciężar, niewielka grubość i niski współczynnik przenikania ciepła zapewniają skuteczne ocieplenie poddasza czytaj dalej »

 


Jak skutecznie zabezpieczyć konstrukcje podziemne przed wodą?

O czym pamiętać, aby fasady wentylowane nie były... wiatrem podszyte?

Paroc adaptacja poddasza nieużytkowego

W przypadku konstrukcji podziemnych, gdzie zewnętrzna powierzchnia czołowa betonu konstrukcyjnego jest niedostępna, izolacja przeciwwodna musi zostać wykonana przed jego aplikacją. czytaj dalej »

Projektowanie tego typu elewacji wymaga dokładnego zrozumienia zależności pomiędzy obciążeniem klimatycznym, a konstrukcją. czytaj dalej »

Czym wypełnić przestrzenie przy montażu drzwi?


Stropy.pl - montaż

Ten sposób wykorzystasz podczas wypełniania szczelin i przestrzeni przy montażu okien, drzwi, rur, przepustów czytaj dalej »

 


Jak prawidłowo zamontować okna?

Rozwiązania izolacyjne dla garaży, piwnic i parkingów »

Izolacja termiczno-akustyczna
Długotrwałą i bezproblemową eksploatację stolarki otworowej zapewni prawidłowo wykonany i szczelny montaż okien. Błędy popełnione na tym etapie powodują... czytaj dalej » Zwarta struktura płyty w połączeniu z odporną na zabrudzenia powłoką malarską pozwala uzyskać efekt filtracji sufitu systemowego, a tym samym długofalowo zapobiegać zanieczyszczeniom w fazie eksploatacji. czytaj dalej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek
POLSTYR- Pełny system dociepleń Jesteśmy producentem pełnego systemu dociepleń w tym najwyższej jakości wyrobów budowlanych takich...

test

test

10/2017

Aktualny numer:

Izolacje 10/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Naprawa i wzmocnienie stropów
 • - Szary styropian do izolacji fundamentów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.