Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie budynków niskoenergetycznych

Ciąg dalszy artykułu...

Optymalizacja formy zabudowy zespołów budynków jednorodzinnych

Schemat rozwiązania zadania 3 przedstawiono na rys. 13. Przykładowe wyniki zadania etapu 2 zaprezentowano na rys. 14, etapu 3 – na rys. 15.

Rys. 13. Schemat rozwiązania zadania 3
Rys. 14. Koordynacja na poziomie górnym przy uwzględnieniu rozwiązań optymalnych poziomu dolnego (dla ustalonej wartości zmiennej v3 = v31)
Rys. 15. Rozwiązanie dla zmiennej v3i przy ustalonych wartościach v14 i v23

Uwagi końcowe i wnioski

Zadanie sformułowane zostało dla zbioru standardowych rozwiązań materiałowo- konstrukcyjnych stosowanych w kraju w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

 1. Ograniczenia dla zmiennych decyzyjnych ustalone zostały w ten sposób, że:
  • rozwiązanie optymalne z uwagi na koszt definiowane jest przez budynek niskoenergetyczny, referencyjny,
  • rozwiązanie optymalne z uwagi na zapotrzebowanie na energię do ogrzewania definiowane jest przez budynek niskoenergetyczny, graniczny.
 2. Przy przyjętym sposobie formułowania zadań ograniczenie się do dwóch kryteriów nie stanowiło zawężenia problemu ani istotnego jego ograniczenia. Rozpatrywane zadania definiowane były w wyniku dekompozycji problemu wyjściowego. Dekompozycji uwzględniającej rozłączność:
  • decyzji podejmowanych w procesie projektowania i hierarchiczną strukturę tego procesu,
  • zbiorów wartości zmiennych decyzyjnych oraz addytywność funkcji celu i ograniczeń.
 3. Na podstawie wyników rozwiązania problemu optymalnego kształtowania budynków niskoenergetycznych można stwierdzić, że przy standartowych rozwiązaniach istnieją bardzo duże możliwości ograniczenia zapotrzebowania na energię. Wyniki przedstawiono w tabeli 8.
 4. Optymalizacja z uwagi na położenie względem kierunku M–S jest w zasadzie optymalizacją zysków słonecznych. Z wyjątkiem budynków indywidualnych z dachem płaskim rozwiązaniem optymalnym jest v31 (0°). Różnice kosztów są minimalne (nie przekraczają 1%). Wynikają bowiem jedynie ze zmiany współczynników przeszklenia (zmian stosunkowo niewielkich). Różnice zapotrzebowania na energię są większe i wynoszą przy porównaniu rozwiązań: optymalnych – 14,1%, niskoenergetycznych – 16,2%, a dla budynków referencyjnych – tylko 10,2%. Natomiast w przypadku budynków indywidualnych z dachem płaskim istnieje możliwość takiego sterowania współczynnikami przeszklenia na poszczególnych ścianach, że rozwiązania dla poszczególnych wartości zmiennej v3 są prawie równorzędne.
 5. W dużych zespołach budynków mogą wystąpić znaczące różnice w zużyciu energii, a w zależności od rodzaju energii także istotne różnice w wielkości oddziaływania na środowisko (tabela 9).
Tabela 8. Możliwości obniżenia wartości wskaźnika E
Tabela 9. Budynki niskoenergetyczne: porównanie zapotrzebowania na energię


Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238 ze zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1240).
3. List otwarty do premiera „Uwagi do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych z 6.11.2008 r. w kontekście świadectw energetycznych”, „Gazeta Wyborcza”, 22.01.2009 r.
4. „Uwagi do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych z 6.11.2008 r. w kontekście świadectw energetycznych”, „Inżynieria i Budownictwo”, 01.2009.
5. A. Stachowicz, „Standardowe budynki niskoenergetyczne”, KN KILiW PAN i KN PZITB, Krynica, 17–20.09.2007, t. 1, s. 289–296.
6. T. Kisilewicz, „Modelowanie termiczne budynków przy użyciu programu Energy Plus”, ENERGODOM 2000, Kraków–Zakopane 2000.
7. W. Marks, S. Owczarek, „Optymalizacja wielokryterialna budynków energooszczędnych”, PAN, Warszawa 1999.
8. M. Fedorczak-Cisak, „Ocena energetyczna budynków z zastosowaniem metod optymalizacji wielokryterialnej i wielopoziomowej”, Rozprawa doktorska, Kraków 2007.

MAJ 2009

Komentarze

(2)
jozekruict | 08.08.2019, 04:47
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
jozekruict | 13.08.2019, 16:01
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
 • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.