Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie budynków niskoenergetycznych

Ciąg dalszy artykułu...

Optymalizacja formy zabudowy zespołów budynków jednorodzinnych

Schemat rozwiązania zadania 3 przedstawiono na rys. 13. Przykładowe wyniki zadania etapu 2 zaprezentowano na rys. 14, etapu 3 – na rys. 15.

Rys. 13. Schemat rozwiązania zadania 3
Rys. 14. Koordynacja na poziomie górnym przy uwzględnieniu rozwiązań optymalnych poziomu dolnego (dla ustalonej wartości zmiennej v3 = v31)
Rys. 15. Rozwiązanie dla zmiennej v3i przy ustalonych wartościach v14 i v23

Uwagi końcowe i wnioski

Zadanie sformułowane zostało dla zbioru standardowych rozwiązań materiałowo- konstrukcyjnych stosowanych w kraju w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

 1. Ograniczenia dla zmiennych decyzyjnych ustalone zostały w ten sposób, że:
  • rozwiązanie optymalne z uwagi na koszt definiowane jest przez budynek niskoenergetyczny, referencyjny,
  • rozwiązanie optymalne z uwagi na zapotrzebowanie na energię do ogrzewania definiowane jest przez budynek niskoenergetyczny, graniczny.
 2. Przy przyjętym sposobie formułowania zadań ograniczenie się do dwóch kryteriów nie stanowiło zawężenia problemu ani istotnego jego ograniczenia. Rozpatrywane zadania definiowane były w wyniku dekompozycji problemu wyjściowego. Dekompozycji uwzględniającej rozłączność:
  • decyzji podejmowanych w procesie projektowania i hierarchiczną strukturę tego procesu,
  • zbiorów wartości zmiennych decyzyjnych oraz addytywność funkcji celu i ograniczeń.
 3. Na podstawie wyników rozwiązania problemu optymalnego kształtowania budynków niskoenergetycznych można stwierdzić, że przy standartowych rozwiązaniach istnieją bardzo duże możliwości ograniczenia zapotrzebowania na energię. Wyniki przedstawiono w tabeli 8.
 4. Optymalizacja z uwagi na położenie względem kierunku M–S jest w zasadzie optymalizacją zysków słonecznych. Z wyjątkiem budynków indywidualnych z dachem płaskim rozwiązaniem optymalnym jest v31 (0°). Różnice kosztów są minimalne (nie przekraczają 1%). Wynikają bowiem jedynie ze zmiany współczynników przeszklenia (zmian stosunkowo niewielkich). Różnice zapotrzebowania na energię są większe i wynoszą przy porównaniu rozwiązań: optymalnych – 14,1%, niskoenergetycznych – 16,2%, a dla budynków referencyjnych – tylko 10,2%. Natomiast w przypadku budynków indywidualnych z dachem płaskim istnieje możliwość takiego sterowania współczynnikami przeszklenia na poszczególnych ścianach, że rozwiązania dla poszczególnych wartości zmiennej v3 są prawie równorzędne.
 5. W dużych zespołach budynków mogą wystąpić znaczące różnice w zużyciu energii, a w zależności od rodzaju energii także istotne różnice w wielkości oddziaływania na środowisko (tabela 9).
Tabela 8. Możliwości obniżenia wartości wskaźnika E
Tabela 9. Budynki niskoenergetyczne: porównanie zapotrzebowania na energię


Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238 ze zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1240).
3. List otwarty do premiera „Uwagi do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych z 6.11.2008 r. w kontekście świadectw energetycznych”, „Gazeta Wyborcza”, 22.01.2009 r.
4. „Uwagi do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych z 6.11.2008 r. w kontekście świadectw energetycznych”, „Inżynieria i Budownictwo”, 01.2009.
5. A. Stachowicz, „Standardowe budynki niskoenergetyczne”, KN KILiW PAN i KN PZITB, Krynica, 17–20.09.2007, t. 1, s. 289–296.
6. T. Kisilewicz, „Modelowanie termiczne budynków przy użyciu programu Energy Plus”, ENERGODOM 2000, Kraków–Zakopane 2000.
7. W. Marks, S. Owczarek, „Optymalizacja wielokryterialna budynków energooszczędnych”, PAN, Warszawa 1999.
8. M. Fedorczak-Cisak, „Ocena energetyczna budynków z zastosowaniem metod optymalizacji wielokryterialnej i wielopoziomowej”, Rozprawa doktorska, Kraków 2007.

MAJ 2009

Komentarze

(2)
jozekruict | 08.08.2019, 04:47
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
jozekruict | 13.08.2019, 16:01
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
 • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.