Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie budynków niskoenergetycznych

Ciąg dalszy artykułu...

Metoda rozwiązania

Zadania optymalizacji ze względu na wartości zmiennych decyzyjnych ciągłych są zadaniami programowania nieliniowego z ograniczeniami. Wyniki otrzymano na drodze numerycznej z wykorzystaniem pakietu programów CAMOS (autor: A. Osyczka). Do obliczeń zadań optymalizacji jednokryterialnej (poziom dolny: min. K1, min. K2) wykorzystano metodę kombinowaną złożoną z metody losowej i metody iteracyjnej zmiennych tolerancji. Do poszukiwań rozwiązania preferowanego (w zadaniu polioptymalizacji) wykorzystano metodę kryterium globalnego.

Wstępna dekompozycja zadania ogólnego

Do oceny zależności pomiędzy zmiennymi decyzyjnymi a ograniczeniami prowadzącymi do redukcji zadań programowania nieliniowego wprowadzono dekompozycję wstępną problemu. Zadanie ogólne podzielono na zadanie wstępne (optymalizacja przegród pionowych budynku jednorodzinnego parterowego) z uwzględnieniem pełnych zbiorów zmiennych decyzyjnych v1 i v2 oraz zadanie główne (rys. 5).

Rys. 5. Wstępna dekompozycja zadania


Optymalizacja w zbiorach wartości zmiennych dyskretnych przeprowadzona była metodą selektywnego przeszukiwania. W celu uzyskania wyników dla wszystkich wartości zmiennych dyskretnych zastosowano interpolację i ekstrapolację. W etapie 1 optymalizację przeprowadzono w odniesieniu do całego zbioru wartości zmiennej v1 (13 zadań), w etapie 2 – do całego zbioru zmiennych v1 i v2 (39 zadania). W 3 etapie rozwiązania ze zbioru zmiennej v1 wyeliminowano 2 rozwiązania (przegrody jednowarstwowe). W efekcie otrzymano 33 zadania. W wyniku dekompozycji problemu, oceny przydatności uzyskanych wyników w poszczególnych etapach zadanie wstępne wymagało przeprowadzenia obliczeń na najniższym poziomie dla 85 zadań (zbiór w0).
Z rozwiązania zadania wstępnego (etap koordynacji) przytoczono wartości zapotrzebowania na energię dla rozwiązania optymalnego (rys. 7). Rys. 7 ilustruje charakter rozkładów funkcji celu: K1 i K2 {K1K2} i może stanowić podstawę do wyboru ograniczonego, reprezentatywnego podzbioru zmiennej v.

Rys. 7. Rozwiązanie optymalne. Zapotrzebowanie na energię

Na rys. 8 przedstawiono optymalne wartości grubości termoizolacji ścian dla rozwiązania ze względu na koszt i energię oraz preferowanego, wynikające z optymalnych wartości dla zmiennej u1 (opór cieplny ściany zewnętrznej).

Rys. 8. Optymalne grubości termoizolacji ścian budynku


Optymalizacja budynków parterowych V3,1

Wykorzystując regularność funkcji celu, zadanie rozwiązywane jest dla 6-elementowego podzbioru V1 zmiennej v1. Natomiast wykorzystując addytywną postać funkcji celu z uwagi na zmienne v1 i v2, rozwiązanie zadania podzielono na dwa etapy.
Zadanie 1 sformułowano jako zadanie dwupoziomowe ze zdekomponowanym zadaniem poziomu dolnego dla poszczególnych wartości vi. (rys. 9).

Rys. 9. Schemat rozwiązania zadania 1


Wprowadzony został podział zbioru V na dwa podzbiory:


Zadanie sprowadzono do zadania trójpoziomowego:


Wartości zmiennej v3 determinują zadania poziomów niższych.

Rys. 10. Schemat rozwiązania zadania 2
Rys. 11. Min. (K1K2). Wartości funkcji: kosztów (a) i energii (b). Zbiór v1 rozszerzony na podstawie interpolacji wyników (etap I i II).
Rys. 12. Min. (K1K2). Wartości funkcji: kosztów (a) i energii (b). Zbiór v1 rozszerzony na podstawie interpolacji wyników (etap I i II).

 

Komentarze

(2)
jozekruict | 08.08.2019, 04:47
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
jozekruict | 13.08.2019, 16:01
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.