Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie budynków niskoenergetycznych

Ciąg dalszy artykułu...

Metoda rozwiązania

Zadania optymalizacji ze względu na wartości zmiennych decyzyjnych ciągłych są zadaniami programowania nieliniowego z ograniczeniami. Wyniki otrzymano na drodze numerycznej z wykorzystaniem pakietu programów CAMOS (autor: A. Osyczka). Do obliczeń zadań optymalizacji jednokryterialnej (poziom dolny: min. K1, min. K2) wykorzystano metodę kombinowaną złożoną z metody losowej i metody iteracyjnej zmiennych tolerancji. Do poszukiwań rozwiązania preferowanego (w zadaniu polioptymalizacji) wykorzystano metodę kryterium globalnego.

Wstępna dekompozycja zadania ogólnego

Do oceny zależności pomiędzy zmiennymi decyzyjnymi a ograniczeniami prowadzącymi do redukcji zadań programowania nieliniowego wprowadzono dekompozycję wstępną problemu. Zadanie ogólne podzielono na zadanie wstępne (optymalizacja przegród pionowych budynku jednorodzinnego parterowego) z uwzględnieniem pełnych zbiorów zmiennych decyzyjnych v1 i v2 oraz zadanie główne (rys. 5).

Rys. 5. Wstępna dekompozycja zadania


Optymalizacja w zbiorach wartości zmiennych dyskretnych przeprowadzona była metodą selektywnego przeszukiwania. W celu uzyskania wyników dla wszystkich wartości zmiennych dyskretnych zastosowano interpolację i ekstrapolację. W etapie 1 optymalizację przeprowadzono w odniesieniu do całego zbioru wartości zmiennej v1 (13 zadań), w etapie 2 – do całego zbioru zmiennych v1 i v2 (39 zadania). W 3 etapie rozwiązania ze zbioru zmiennej v1 wyeliminowano 2 rozwiązania (przegrody jednowarstwowe). W efekcie otrzymano 33 zadania. W wyniku dekompozycji problemu, oceny przydatności uzyskanych wyników w poszczególnych etapach zadanie wstępne wymagało przeprowadzenia obliczeń na najniższym poziomie dla 85 zadań (zbiór w0).
Z rozwiązania zadania wstępnego (etap koordynacji) przytoczono wartości zapotrzebowania na energię dla rozwiązania optymalnego (rys. 7). Rys. 7 ilustruje charakter rozkładów funkcji celu: K1 i K2 {K1K2} i może stanowić podstawę do wyboru ograniczonego, reprezentatywnego podzbioru zmiennej v.

Rys. 7. Rozwiązanie optymalne. Zapotrzebowanie na energię

Na rys. 8 przedstawiono optymalne wartości grubości termoizolacji ścian dla rozwiązania ze względu na koszt i energię oraz preferowanego, wynikające z optymalnych wartości dla zmiennej u1 (opór cieplny ściany zewnętrznej).

Rys. 8. Optymalne grubości termoizolacji ścian budynku


Optymalizacja budynków parterowych V3,1

Wykorzystując regularność funkcji celu, zadanie rozwiązywane jest dla 6-elementowego podzbioru V1 zmiennej v1. Natomiast wykorzystując addytywną postać funkcji celu z uwagi na zmienne v1 i v2, rozwiązanie zadania podzielono na dwa etapy.
Zadanie 1 sformułowano jako zadanie dwupoziomowe ze zdekomponowanym zadaniem poziomu dolnego dla poszczególnych wartości vi. (rys. 9).

Rys. 9. Schemat rozwiązania zadania 1


Wprowadzony został podział zbioru V na dwa podzbiory:


Zadanie sprowadzono do zadania trójpoziomowego:


Wartości zmiennej v3 determinują zadania poziomów niższych.

Rys. 10. Schemat rozwiązania zadania 2
Rys. 11. Min. (K1K2). Wartości funkcji: kosztów (a) i energii (b). Zbiór v1 rozszerzony na podstawie interpolacji wyników (etap I i II).
Rys. 12. Min. (K1K2). Wartości funkcji: kosztów (a) i energii (b). Zbiór v1 rozszerzony na podstawie interpolacji wyników (etap I i II).

 

Komentarze

(2)
jozekruict | 08.08.2019, 04:47
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
jozekruict | 13.08.2019, 16:01
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.