Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie budynków niskoenergetycznych

Ciąg dalszy artykułu...

Metoda rozwiązania

Zadania optymalizacji ze względu na wartości zmiennych decyzyjnych ciągłych są zadaniami programowania nieliniowego z ograniczeniami. Wyniki otrzymano na drodze numerycznej z wykorzystaniem pakietu programów CAMOS (autor: A. Osyczka). Do obliczeń zadań optymalizacji jednokryterialnej (poziom dolny: min. K1, min. K2) wykorzystano metodę kombinowaną złożoną z metody losowej i metody iteracyjnej zmiennych tolerancji. Do poszukiwań rozwiązania preferowanego (w zadaniu polioptymalizacji) wykorzystano metodę kryterium globalnego.

Wstępna dekompozycja zadania ogólnego

Do oceny zależności pomiędzy zmiennymi decyzyjnymi a ograniczeniami prowadzącymi do redukcji zadań programowania nieliniowego wprowadzono dekompozycję wstępną problemu. Zadanie ogólne podzielono na zadanie wstępne (optymalizacja przegród pionowych budynku jednorodzinnego parterowego) z uwzględnieniem pełnych zbiorów zmiennych decyzyjnych v1 i v2 oraz zadanie główne (rys. 5).

Rys. 5. Wstępna dekompozycja zadania


Optymalizacja w zbiorach wartości zmiennych dyskretnych przeprowadzona była metodą selektywnego przeszukiwania. W celu uzyskania wyników dla wszystkich wartości zmiennych dyskretnych zastosowano interpolację i ekstrapolację. W etapie 1 optymalizację przeprowadzono w odniesieniu do całego zbioru wartości zmiennej v1 (13 zadań), w etapie 2 – do całego zbioru zmiennych v1 i v2 (39 zadania). W 3 etapie rozwiązania ze zbioru zmiennej v1 wyeliminowano 2 rozwiązania (przegrody jednowarstwowe). W efekcie otrzymano 33 zadania. W wyniku dekompozycji problemu, oceny przydatności uzyskanych wyników w poszczególnych etapach zadanie wstępne wymagało przeprowadzenia obliczeń na najniższym poziomie dla 85 zadań (zbiór w0).
Z rozwiązania zadania wstępnego (etap koordynacji) przytoczono wartości zapotrzebowania na energię dla rozwiązania optymalnego (rys. 7). Rys. 7 ilustruje charakter rozkładów funkcji celu: K1 i K2 {K1K2} i może stanowić podstawę do wyboru ograniczonego, reprezentatywnego podzbioru zmiennej v.

Rys. 7. Rozwiązanie optymalne. Zapotrzebowanie na energię

Na rys. 8 przedstawiono optymalne wartości grubości termoizolacji ścian dla rozwiązania ze względu na koszt i energię oraz preferowanego, wynikające z optymalnych wartości dla zmiennej u1 (opór cieplny ściany zewnętrznej).

Rys. 8. Optymalne grubości termoizolacji ścian budynku


Optymalizacja budynków parterowych V3,1

Wykorzystując regularność funkcji celu, zadanie rozwiązywane jest dla 6-elementowego podzbioru V1 zmiennej v1. Natomiast wykorzystując addytywną postać funkcji celu z uwagi na zmienne v1 i v2, rozwiązanie zadania podzielono na dwa etapy.
Zadanie 1 sformułowano jako zadanie dwupoziomowe ze zdekomponowanym zadaniem poziomu dolnego dla poszczególnych wartości vi. (rys. 9).

Rys. 9. Schemat rozwiązania zadania 1


Wprowadzony został podział zbioru V na dwa podzbiory:


Zadanie sprowadzono do zadania trójpoziomowego:


Wartości zmiennej v3 determinują zadania poziomów niższych.

Rys. 10. Schemat rozwiązania zadania 2
Rys. 11. Min. (K1K2). Wartości funkcji: kosztów (a) i energii (b). Zbiór v1 rozszerzony na podstawie interpolacji wyników (etap I i II).
Rys. 12. Min. (K1K2). Wartości funkcji: kosztów (a) i energii (b). Zbiór v1 rozszerzony na podstawie interpolacji wyników (etap I i II).

 

Komentarze

(2)
jozekruict | 08.08.2019, 04:47
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
jozekruict | 13.08.2019, 16:01
Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.