Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Keramzytowe elementy murowe

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 4/2007  |  10.11.2010
Praefa
Ciąg dalszy artykułu...

Wycofana norma ma znaczenie pozornie archiwalne, ale faktycznie w normalizacji jest przykładem dobrowolnego jej stosowania, bo jej przestrzeganie przez twórców leży w ich interesie, a jednocześnie umożliwia tworzenie odmiennych systemów, co zauważa się właśnie w konstrukcjach ścian wykonywanych z elementów keramzytobetonowych.

Tym sposobem obok stosowanych dotychczas elementów drobnowymiarowych można stawiać ściany z elementów o dowolnie zaprojektowanych gabarytach, co pozwala prefabrykować zespolone elementy ścienne – gotowe płyty ścienne przyspieszające montaż obiektów budownictwa jednorodzinnego. Przy ich wykorzystaniu realne stało się zrealizowanie stanu surowego średniej wielkości domu jednorodzinnego w okresie tygodnia od momentu podpisania umowy.

Wprowadzona do polskiej normalizacji norma PN-EN 771-3:2005 „Elementy murowe z betonu kruszywowego (z kruszywami zwykłymi i lekkimi)” zawiera nowe określenie dla dotąd obowiązującego kryterium podziału na „cegły”, „bloczki” i „pustaki”, które sprowadzono do wspólnego terminu „element murowy” (e.m.). Według nowej normy jest to „celowo uformowany wyrób budowlany przeznaczony do wykonywania muru”. Może on odnosić się do ścian z osłoniętymi powierzchniami (e.m. zwykły), do ścian poddawanych działaniu warunków atmosferycznych (e.m. licowy i e.m. elewacyjny).

W tej kategorii mieszczą się też e.m. kształtowane specjalnie (które nie są prostokątnymi równoległościanami), a także elementy uzupełniające o kształtach dostosowanych do spełniania szczególnych funkcji (np. uzupełnienia geometrii muru) oraz e.m. kategorii I (o wytrzymałości na ściskanie deklarowanej z prawdopodobieństwem, że wystąpienie wytrzymałości mniejszej jest nie większe niż 5%) i e.m. kategorii II (które nie muszą spełniać wymagań dla e.m. kategorii I).
Pominiemy tutaj skomplikowaną normową procedurę klasyfikowania tego typu wyrobów, przytoczymy natomiast klasyfikację według starej szkoły budowlanej. A mianowicie według niej wyróżnia się:

  • ścienne płyty keramzytobetonowe, zamykające jednym elementem wielkość płaszczyzny ściany na wymiar;
  • cegły keramzytobetonowe, stosowane do uzupełnienia elementów nadprożowych, do wykonywania ścian wewnętrznych, działowych, ażurowych, łuków wewnętrznych itp.
  • bloczki keramzytobetonowe, będące drobnowymiarowymi elementami murowymi służącymi do ręcznego układania w murze na zwykłe lub cienkie spoiny (w tym także do łączenia na pióro i wpust), które są produkowane jako pełne i z otworami pionowymi; z uwagi na podwyższoną wytrzymałość na ściskanie wykorzystywane są w ściennych elementach konstrukcyjnych głównie do wykonywania ścian fundamentowych i piwnicznych oraz ocieplania podłóg na gruncie
  • pustaki keramzytobetonowe – elementy drążone określające według unieważnionej normy bloczki o objętości pustek większej niż 25% objętości pustaka brutto i o całkowitej objętości nie mniejszej niż 3 cegły budowlane zwykłe. Ten rodzaj pustaków w zależności od zadeklarowania wyrobu odznacza się dobrą izolacyjnością akustyczną, wysoką paroprzepuszczalnością, małą nasiąkliwością oraz dobrą użytkową izolacyjnością termiczną. Ta grupa wyrobów obejmuje też pustaki termoizolacyjne, gdzie pustki wypełniane są wkładką termoizolacyjną. Wykorzystywane są do wznoszenia ścian nośnych zewnętrznych jedno- i wielowarstwowych, nośnych wewnętrznych, usztywniających, osłonowych, działowych oraz wypełnień konstrukcji szkieletowych i licowania wieńca, a także uzupełnień miejsc specjalnych w murze (np. stref naroży). Mogą też służyć do wykonywania fundamentów metodą tzw. szalunków traconych
  • elementy wieńcowe i nadproża1), będące monolitycznymi belkami prefabrykowanymi bądź kształtkami U do samodzielnego wykonania nadproża bezpośrednio na budowie zgodnie z projektem. W korytkach takich kształtek umieszcza się zbrojenie, a przestrzeń wypełnia betonem. Ich szerokości i wysokości zazwyczaj odpowiadają modularnym wymiarom pustaków. Rolę pustaków wieńcowych spełniają bardzo wąskie pustaki, które stosuje się jako elewacyjną osłonę żelbetowego wieńca spinającego zewnętrzne ściany każdej kondygnacji
  • kształtki kominowe i wentylacyjne2), którymi są jedno- i wielokanałowe pustaki obudowy kanałów kominowych i wentylacyjnych
  • elementy małej architektury3) wykorzystywane do realizacji plenerowych (płoty, murki, kwietniki, klomby, gazony, śmietniki, ciągi piesze itp.).

1) Normy PN-EN 845-2:2004 i PN-EN 845-2:2004/Ap1:2005 pod wspólnym tytułem „Specyfikacja wyrobów dodatkowych do murów – cz. 2: Nadproża”.
2) Normy PN-EN 1857:2005 i PN-EN 1857:2005/AC pod wspólnym tytułem „Kominy – Części składowe – Betonowe kanały wewnętrzne”.
3) Norma PN-EN 13198:2005 „Prefabrykaty z betonu – Elementy małej architektury ulic i ogrodów”

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.