Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Keramzytowe elementy murowe

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 4/2007  |  10.11.2010
Praefa
Ciąg dalszy artykułu...

Wycofana norma ma znaczenie pozornie archiwalne, ale faktycznie w normalizacji jest przykładem dobrowolnego jej stosowania, bo jej przestrzeganie przez twórców leży w ich interesie, a jednocześnie umożliwia tworzenie odmiennych systemów, co zauważa się właśnie w konstrukcjach ścian wykonywanych z elementów keramzytobetonowych.

Tym sposobem obok stosowanych dotychczas elementów drobnowymiarowych można stawiać ściany z elementów o dowolnie zaprojektowanych gabarytach, co pozwala prefabrykować zespolone elementy ścienne – gotowe płyty ścienne przyspieszające montaż obiektów budownictwa jednorodzinnego. Przy ich wykorzystaniu realne stało się zrealizowanie stanu surowego średniej wielkości domu jednorodzinnego w okresie tygodnia od momentu podpisania umowy.

Wprowadzona do polskiej normalizacji norma PN-EN 771-3:2005 „Elementy murowe z betonu kruszywowego (z kruszywami zwykłymi i lekkimi)” zawiera nowe określenie dla dotąd obowiązującego kryterium podziału na „cegły”, „bloczki” i „pustaki”, które sprowadzono do wspólnego terminu „element murowy” (e.m.). Według nowej normy jest to „celowo uformowany wyrób budowlany przeznaczony do wykonywania muru”. Może on odnosić się do ścian z osłoniętymi powierzchniami (e.m. zwykły), do ścian poddawanych działaniu warunków atmosferycznych (e.m. licowy i e.m. elewacyjny).

W tej kategorii mieszczą się też e.m. kształtowane specjalnie (które nie są prostokątnymi równoległościanami), a także elementy uzupełniające o kształtach dostosowanych do spełniania szczególnych funkcji (np. uzupełnienia geometrii muru) oraz e.m. kategorii I (o wytrzymałości na ściskanie deklarowanej z prawdopodobieństwem, że wystąpienie wytrzymałości mniejszej jest nie większe niż 5%) i e.m. kategorii II (które nie muszą spełniać wymagań dla e.m. kategorii I).
Pominiemy tutaj skomplikowaną normową procedurę klasyfikowania tego typu wyrobów, przytoczymy natomiast klasyfikację według starej szkoły budowlanej. A mianowicie według niej wyróżnia się:

  • ścienne płyty keramzytobetonowe, zamykające jednym elementem wielkość płaszczyzny ściany na wymiar;
  • cegły keramzytobetonowe, stosowane do uzupełnienia elementów nadprożowych, do wykonywania ścian wewnętrznych, działowych, ażurowych, łuków wewnętrznych itp.
  • bloczki keramzytobetonowe, będące drobnowymiarowymi elementami murowymi służącymi do ręcznego układania w murze na zwykłe lub cienkie spoiny (w tym także do łączenia na pióro i wpust), które są produkowane jako pełne i z otworami pionowymi; z uwagi na podwyższoną wytrzymałość na ściskanie wykorzystywane są w ściennych elementach konstrukcyjnych głównie do wykonywania ścian fundamentowych i piwnicznych oraz ocieplania podłóg na gruncie
  • pustaki keramzytobetonowe – elementy drążone określające według unieważnionej normy bloczki o objętości pustek większej niż 25% objętości pustaka brutto i o całkowitej objętości nie mniejszej niż 3 cegły budowlane zwykłe. Ten rodzaj pustaków w zależności od zadeklarowania wyrobu odznacza się dobrą izolacyjnością akustyczną, wysoką paroprzepuszczalnością, małą nasiąkliwością oraz dobrą użytkową izolacyjnością termiczną. Ta grupa wyrobów obejmuje też pustaki termoizolacyjne, gdzie pustki wypełniane są wkładką termoizolacyjną. Wykorzystywane są do wznoszenia ścian nośnych zewnętrznych jedno- i wielowarstwowych, nośnych wewnętrznych, usztywniających, osłonowych, działowych oraz wypełnień konstrukcji szkieletowych i licowania wieńca, a także uzupełnień miejsc specjalnych w murze (np. stref naroży). Mogą też służyć do wykonywania fundamentów metodą tzw. szalunków traconych
  • elementy wieńcowe i nadproża1), będące monolitycznymi belkami prefabrykowanymi bądź kształtkami U do samodzielnego wykonania nadproża bezpośrednio na budowie zgodnie z projektem. W korytkach takich kształtek umieszcza się zbrojenie, a przestrzeń wypełnia betonem. Ich szerokości i wysokości zazwyczaj odpowiadają modularnym wymiarom pustaków. Rolę pustaków wieńcowych spełniają bardzo wąskie pustaki, które stosuje się jako elewacyjną osłonę żelbetowego wieńca spinającego zewnętrzne ściany każdej kondygnacji
  • kształtki kominowe i wentylacyjne2), którymi są jedno- i wielokanałowe pustaki obudowy kanałów kominowych i wentylacyjnych
  • elementy małej architektury3) wykorzystywane do realizacji plenerowych (płoty, murki, kwietniki, klomby, gazony, śmietniki, ciągi piesze itp.).

1) Normy PN-EN 845-2:2004 i PN-EN 845-2:2004/Ap1:2005 pod wspólnym tytułem „Specyfikacja wyrobów dodatkowych do murów – cz. 2: Nadproża”.
2) Normy PN-EN 1857:2005 i PN-EN 1857:2005/AC pod wspólnym tytułem „Kominy – Części składowe – Betonowe kanały wewnętrzne”.
3) Norma PN-EN 13198:2005 „Prefabrykaty z betonu – Elementy małej architektury ulic i ogrodów”

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.