Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Materiały termoizolacyjne przeznaczone do wysokich temperatur

Jacek Sawicki  |  20.12.2010
aerogels.pl

Izolacje cieplne przeznaczone do stosowania w  warunkach wysokich temperatur to materiały i ich układy, które w  bezpośrednim lub pośrednim kontakcie z gorącymi mediami (płomieniami,  gazami, cieczami, materiałami stałymi, stopionymi itd.) lub czynnikami  gorącymi ograniczają emisję ciepła ze źródła do otoczenia i/lub ośrodka  sąsiedniego. Z tego powodu stosowane są jako bariery termiczne między  ośrodkami o różnych temperaturach. Z uwagi na tę właściwość używa się na  ich określenie terminu „izolacje wysokotemperaturowe”. Od niedawna  wprowadzono też termin „izolacje gorących powierzchni”.

Zadania materiałów termoizolacyjnych przeznaczonych do wysokich temperatur wynikają z najróżniejszych potrzeb (Czytaj więcej na ten temat). W zależności od indywidualnych zastosowań i przeznaczenia można wyszczególnić kilka przesłanek do ich stosowania:

  • czynniki ekonomiczne, w tym oszczędność energii – środowiska, w których panują wysokie temperatury, mogą być izolowane w celu zminimalizowania strat ciepła (wytłumienia strumieni cieplnych). To właśnie z tego względu izolowane są ciepłownicze sieci przesyłowe (rurociągi), węzły ciepłownicze, kotły wysokotemperaturowe itp.;
  • powody technologiczne – potrzeba izolowania może wynikać z konieczności utrzymania jednorodnej temperatury czynnika roboczego lub zwiększenia wydajności operacyjnej ogrzewania, zapobiegania wydostaniu się otwartego ognia i wysokiej temperatury poza kontrolowaną strefę, eliminacji spadków temperatury różnych czynników (gorącej wody, przegrzanej pary wodnej, kondensatów, spalin, powietrza itp.). Obecność izolacji może usprawnić nadzór nad kontrolą stabilności temperatury w technologicznych procesach chemicznych i fizycznych (spalania, kondensacji, wrzenia), a w określonych przypadkach zoptymalizować ogniotrwałość konstrukcji;
  • prewencja ochrony budowli i urządzeń – izoluje się przewody i urządzenia o wysokich temperaturach m.in. w celu zapobieżenia kondensacji pary wodnej na powierzchniach wewnętrznych i zewnętrznych izolowanych obiektów, ewentualnie z konieczności utrzymywania temperatury spalin na poziomie bezpiecznym w odniesieniu do wodnego i kwaśnego punktu rosy (np. w energetyce w instalacjach odprowadzających spaliny kotłowe). Celem stosowania takich izolacji może być również zapewnienie w miarę równego rozkładu temperatur na wszystkich elementach konstrukcyjnych, pozwalającego na uniknięcie odkształceń termicznych mogących powodować deformacje i naprężenia mechaniczne itp.;
  • przestrzeganie wymagań BHP – odpowiednio dobrane izolacje powinny zachowywać temperaturę na zewnętrznych powierzchniach (płaszczach) gorących instalacji będących w zasięgu ręki, tak by wykluczyć możliwość oparzenia się (za dolną granicę wysokich temperatur powodujących oparzenie uznaje się wartość +50°C przy temperaturze otoczenia nie wyższej niż +40°C). W warunkach przemysłowych zadaniem izolacji może być również utrzymanie na jej zewnętrznych powierzchniach wyższych dopuszczalnych poziomów temperatur w tych obszarach/strefach, gdzie przebywa obsługa, pod warunkiem zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Izolacje de facto stanowią też system zapobiegający lub ograniczający szkody, które mogą powstać w wyniku działania na otoczenie wysokich temperatur.
 Fot. za zgodą NASA Jet Propulsion Laboratory
Fot. 1. Supercienka powłoka z aerożelu
krzemionkowego może stanowić skuteczną barierę termiczną między dwoma ośrodkami o temperaturach różniących się niemalże 1000°C.

Uwagi wstępne

W polskim systemie norm technicznych odczuwa się brak uregulowań dotyczących izolacji wysokotemperaturowych. Jeszcze do 2005 r. można było znaleźć sformułowanie „materiał (wyrób) termoizolacyjny”, zdefiniowane w obowiązującej wówczas normie PN-89/B-04620 „Materiały i wyroby termoizolacyjne. Terminologia i klasyfikacja”, która została zastąpiona normą PN -ISO 9229:2005 „Izolacja cieplna. Materiały, wyroby i systemy. Terminologia”, zresztą również zastąpiona przez normę PN-EN ISO 9229:2007 „Izolacja cieplna. Słownik”.

W obu normach tego terminu zabrakło. W odniesieniu do budownictwa definicja odnosiła się do materiału (wyrobu) o współczynniku przewodzenia ciepła λ w temperaturze +20°C nie większym niż 0,175 W/(m·K), przeznaczonego do izolacji termicznej budynków, urządzeń technicznych, rurociągów, przemysłowych urządzeń cieplnych i chłodniczych.

Definicja ta w odniesieniu do wysokich temperatur jest jednak nieprecyzyjna, bo pozycjonuje materiał tylko na podstawie przypisanej temperatury i wyznaczanej dla niej wartości współczynnika λ, gdy tymczasem wraz ze zmieniającymi się wysokimi temperaturami materiały termoizolacyjne zmieniają także parametry uwarunkowań fizykochemicznych. Np. ich wartość współczynnika λ rośnie wraz z temperaturą, zmienne są wartości rozszerzalności liniowej, gęstości, pojemności cieplnej, odporności na wstrząsy cieplne itp.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.