Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Izolacje konstrukcji obiektów mostowych

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 2/2009  |  09.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...
Fot. archiwum autora
Fot. 1. Obiekty mostowe zaliczane są do kategorii obiektów inżynieryjnych. Z racji specyfiki ten rodzaj budownictwa charakteryzuje wysoki stopień zaawansowania technologicznego i projektowego. Kumuluje się tu wiele zagadnień wymagających indywidualnego podejścia, m.in. sprawy związane z zabezpieczaniem elementów konstrukcyjnych przed degradacją, na którą wpływa wiele czynników. Na zdjęciu: Konstrukcja mostu stalowego w okolicach Vancouver (Kanada)

Wymóg zapewnienia stabilności i szczelności połączenia obiektu mostowego z drogą

Zgodnie z art. 79 pkt 5 w przypadkach połączenia obiektu mostowego z drogą powinny być zapewnione w szczególności stabilność i szczelność nawierzchni jezdni.

Stabilność musi być też zachowana w połączeniach obiektów drogowych z nasypem drogowym (art. 104). Jeśli nasypy drogowe w konstrukcjach są obecne (nasyp drogi stykającej się z obiektem wraz z naziomem gruntów rodzimych), to takie połączenia muszą zapewnić zbliżone warunki przejazdu dla pojazdów na jezdni obiektu i drogi. W tym celu należy:

  • zabezpieczyć nasyp drogowy przed osiadaniem i powstawaniem nierówności nawierzchni,
  • zagwarantować stabilność wzajemnych oddziaływań konstrukcji obiektu i nasypu drogowego, przy czym stabilność taka powinna być zapewniona w szczególności przez wykonanie odpowiedniego nasypu na odcinkach przyległych do obiektu (użycie gruntów o właściwościach mechanicznych niezależnych od zawilgocenia), a także wykonanie odwodnienia gruntu nasypu drogowego w obrębie ścian podpór lub przęseł zatopionych w nasypach.

Prewencyjne odwadnianie dróg i nasypów drogowych

W celu właściwego odprowadzenia wód opadowych z obiektu mostowego zgodnie z art. 98–99 rozporządzenia [1] odpowiednio do jego konstrukcji powinny być zaprojektowane i właściwie wykonane pochylenia nawierzchni jezdni i chodników, w szczególności przez odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie niwelety jezdni oraz pochyleń poprzecznych jezdni i chodników.

W myśl art. 120 nasypy drogowe w obrębie połączenia z obiektem mostowym (niezależnie od odwodnienia powierzchniowego drogi, tj. systemów odprowadzania wód opadowych w kierunku obiektów mostowych do studzienek ściekowych lub ścieków skarpowych, a z obszarów obiektów mostowych w kierunku drogi do wpustów – art. 139) powinny mieć odwodnienie wgłębne w postaci warstw filtracyjnych (pionowych i poziomych przy podporach skrajnych, ukoś nych – ułożonych na stoku zbocza za klinem odłamu w celu eliminacji nadmiernego ciśnienia spływowego wody gruntowej). Przepisy art. 121–127 zawierają szczegółowe wymagania stawiane takim warstwom, zaś w art. 136–145 przedstawiono sposoby odprowadzania wód opadowych z obiektów mostowych.

Zachowanie nośności i stateczności

Poprawne działanie izolacji wodochronnych na obiektach mostowych uzależnione jest w dużej mierze od eliminowania ruchów konstrukcyjnych wynikających z zachowania nośności i stateczności. Zgodnie z zapisami art. 146 obiekty mostowe i związane z nimi urządzenia powinny być tak zaprojektowane i wykonane, aby w trakcie użytkowania nie wywoływały niemożliwego do zaakceptowania ryzyka wypadków, a obciążenia mogące na nie działać w trakcie budowy i użytkowania nie prowadziły do:

  • zniszczenia całości lub części obiektu
  • przemieszczeń i odkształceń o niedopuszczalnej wielkości
  • uszkodzenia części obiektów, połączeń lub zainstalowanego wyposażenia w wyniku znacznych przemieszczeń elementów konstrukcji
  • uszkodzenia na skutek wypadku w stopniu nieproporcjonalnym do jego przyczyny.

Konstrukcje takich obiektów w szczególności powinny spełniać warunki zapewniające nieprzekroczenie stanów granicznych nośności i stanów granicznych użytkowania w każdym z ich elementów i w całej konstrukcji (art. 147–149).

Przekraczanie takich stanów skutkuje nie tylko zerwaniem izolacji wodochronnych, lecz także pojawieniem się realnego zagrożenia bezpieczeństwa budowli i jego użytkowników (w konstrukcji obiektu może nastąpić utrata stateczności położenia lub stateczności sprężystej, zmiana układu geometrycznie niezmiennego w układ geometrycznie zmienny, zniszczenie elementu, przekroczenie określonych naprężeń prowadzące do ich uplastycznienia – z wyjątkiem przegubów betonowych, poślizgów w złączach, ewentualnie niebezpiecznego rozwarcia rys oraz wystąpienia szkodliwych drgań własnych o częstotliwości mniejszej niż 3 Hz oraz nadmiernych drgań wtórnych).

Ze względu na ryzyko wystąpienia takich zagrożeń odbudowa, rozbudowa i przebudowa obiektu powinny być poprzedzone oceną stanu technicznego konstrukcji obiektu dokonaną z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego, gdzie – niezależnie od oceny cech fizykochemicznych i wytrzymałościowych materiału konstrukcji – powinno się również określać właściwości betonu (jego właściwości ochronnych względem zbrojenia), stali zbrojeniowej (rozmieszczenia stref korozji) i stali konstrukcyjnej (wpływu starzenia i zmęczenia materiału).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.