Stropodachy – uszkodzenia oraz sposoby naprawy i modernizacji (cz. 2.)

W drugiej części opracowania opisującego uszkodzenia oraz sposoby naprawy i modernizacji stropodachów autor skupia się na przyczynach ich powstawania oraz charakteryzuje same wady i uszkodzenia stropodachów.

DOŁĄCZ TERAZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Przyczyny wad i uszkodzeń stropodachów

Objawem uszkodzeń stropodachów są najczęściej przecieki wody opadowej. Przyczyną przecieków mogą być błędy projektowe, błędy wykonawstwa i produkcji materiałów oraz nieprawidłowości użytkowania. Źródłem błędów projektowych jest niedostateczna wiedza o pracy fizycznej stropodachów i mała wiedza z zakresu fizyki budowli oraz nieprzestrzeganie przepisów technicznych i zasad sztuki budowlanej.

Błędy projektowe dotyczą:

 • doboru materiałów podstawowych i pomocniczych,
 • rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i technologicznych,
 • rozwiązań szczegółów zabezpieczeń elementów dachowych.

Podstawowymi błędami projektowymi są braki lub zbyt oszczędne opracowania rozwiązań zarówno opisowych, jak i rysunkowych. Tymczasem w odniesieniu także do omawianej tematyki istnieją wymagania zawarte w obowiązujących przepisach. Wymagania te sformułowane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [1]. Opis techniczny powinien określać m.in. „rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrznych i zewnętrznych przegród budowlanych” (§ 11 ust. 2 pkt 3), a część rysunkowa powinna przedstawiać „rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych wraz z niezbędnymi szczegółami budowlanymi, mającymi wpływ na właściwości cieplne i szczelność przegród” (§ 12 ust. 1 pkt 3).

Szczegółowe wymagania dotyczące projektu technicznego w zakresie pokryć dachowych zawiera opracowanie Instytutu Techniki Budowlanej pt. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych” [2]. Oprócz wymogów dotyczących dokumentacji technicznej podano także wymagania odnoszące się do stosowanych materiałów budowlanych, podłoży pod pokrycia dachowe oraz dotyczące układania pokryć dachowych. Braki rozwiązań o charakterze opisowym i rysunkowym mogą prowadzić do pewnej dowolności realizacji przez pozostawienie wykonawcy swobody realizacji na budowie. Niejednokrotnie tego rodzaju sytuacje były przyczyną wadliwego wykonawstwa.

Przy opisie rodzaju materiałów przewidzianych do stosowania w stropodachach brakuje często szczegółów informujących o typie folii mającej pełnić funkcję paroizolacji, o odmianie styropianu czy rodzaju wełny mineralnej, dokładnego określenia folii dachowej i szczegółów sposobu jej mocowania czy sprecyzowania, jakie materiały rolowe przeznaczone zostały na pokrycie dachowe. Projektanci często nie podają informacji o rodzaju i gramaturze osnowy pap zgrzewalnych i mas powłokowych [3].

Często występujące błędy w projektach to m.in.: zalecenie wykonania jedynie powłoki z masy hydroizolacyjnej na powierzchni spękanego pokrycia papowego – bez wkładki wzmacniającej, układanie w obrębie pokrycia dachowego materiałów oddziałujących na siebie destrukcyjnie, np. ułożenie produktów asfaltowych na starym pokryciu z papy smołowej, bez jego usunięcia, zastosowanie roztworów rozpuszczalnikowych do gruntowania gładzi cementowej ułożonej na płytach styropianowych, powodujące rozkład chemiczny styropianu.

Błędami w zakresie doboru poszczególnych warstw pokrycia dachowego są m.in.:

 • niedostateczna liczba warstw w stosunku do wymagań normy PN-B-02361:1999 [4],
 • przyjęcie pokryć dachowych jednowarstwowych z materiałów nieprzeznaczonych do tego rodzaju zastosowania,
 • projektowanie pokryć z materiałów o niedostatecznej wytrzymałości mechanicznej w stosunku do wymagań stawianych przez obiekt, co może być przyczyną powstania pęknięć.

Błędy w szczegółach zabezpieczeń elementów dachowych to np.:

 • nieprawidłowe przebicie warstw pokrycia dachowego bez należytego zabezpieczenia,
 • brak dostatecznie wysokiego wyprowadzenia papy na styku ze ścianą i prawidłowego zabezpieczenia styku papy ze ścianą,
 • nieprawidłowe rozwiązanie spływu wód opadowych z połaci dachowych wyżej leżących na niższe,
 • brak pomostów ochronnych na powierzchni pokrycia w obszarze ciągów komunikacyjnych, służących do konserwacji urządzeń umieszczonych na dachu,
 • mocowanie podpór instalacji odgromowej w warstwie nośnej z przebiciem pokrycia,
 • niewłaściwy dobór wpustów ściekowych w korytach odwadniających, zbyt bliskie umiejscowienie ich w stosunku do dylatacji i innych elementów,
 • bezgzymsowe rozwiązanie rynien wiszących,
 • niewłaściwe ukształtowanie szczelin dylatacyjnych z zastosowaniem nieodpowiednich materiałów,
 • nieprawidłowe osadzenie kominków wentylacyjnych z niedostatecznym uszczelnieniem przebicia pokrycia dachowego.

Błędy wykonawcze są następujące:

 • stosowanie niewłaściwych materiałów,
 • stosowanie niewłaściwych technologii układania warstw,
 • niedokładne i nieprawidłowe wykonywanie uszczelnień w miejscach zabezpieczeń elementów dachowych.

Stosowanie niewłaściwych materiałów ma często podłoże ekonomiczne, związane z dążeniem wykonawcy do obniżenia kosztów robót. Chodzi tu głównie o wykorzystywanie najtańszych materiałów, np. papy zgrzewalnej na welonie szklanym o najniższej gramaturze czy papy izolacyjnej na tekturze budowlanej bez masy powłokowej, która w pokryciach dachowych w ogóle nie powinna być używana. Błędem powodującym odspojenie nowej warstwy pokrycia od starego jest ułożenie warstwy papy asfaltowej na starym pokryciu z produktów smołowych.

Błędy sposobu wykonywania pokryć dotyczą takich nieprawidłowości, jak:

 • prowadzenie prac dekarskich przy za niskiej temperaturze i podczas opadów atmosferycznych, czego skutkiem jest uwięzienie wilgoci pod papą, brak ciągłości lepiku przy sklejaniu warstw i zakładów, uszkodzenia papy przy jej rozwijaniu oraz nierówności połaci dachowej,
 • niedostateczne przygotowanie podłoża do układania warstw pokrycia dachowego.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.