Taśmy samoprzylepne w technice dekarskiej

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

We współczesnych technikach wykonawczych w budownictwie coraz częściej wykorzystuje się taśmy samoprzylepne lub szybko sklejające kleje, co bardzo ułatwia i przyspiesza prace budowlane.

Tego typu materiały są również coraz bardziej popularne w technice dachowej, przy czym specyfika tych prac sprawia, że na dachach płaskich używa się dużo częściej klejów, natomiast na dachach pochyłych – taśm samoprzylepnych.

W pracach dekarskich największym powodzeniem cieszą się wyspecjalizowane samoprzylepne taśmy i pianki uszczelniające połączenia pokrycia z różnymi stykającymi się z nimi lub przechodzącymi przez nie elementami.

Można je podzielić na produkty stosowane:

  • po stronie zewnętrznej pokrycia,
  • przy układaniu warstwy wstępnego krycia.

Dodatkowo warto wspomnieć, że wiele z tych taśm wykorzystywanych jest również do łączenia paroizolacji układanych od wewnętrznej strony termoizolacji ocieplającej dach lub strop.

Taśmy stosowane po stronie zewnętrznej pokrycia

Pierwsza grupa to przede wszystkim materiały uszczelniające przejścia różnego rodzaju instalacji przez pokrycie zasadnicze dachu – głównie kominów i okien dachowych.

Równie często używa się samoprzylepnych klinów uszczelniających kosze, blachy osłonowe okien dachowych lub inne połączenia. Wśród nich są materiały bardzo ściśle wyspecjalizowane, tak jak samoprzylepne taśmy piankowe przeznaczone do uszczelniania blach łączonych na rąbki stojące lub leżące.

Do tej grupy należy również zaliczyć taśmy wentylacyjne uszczelniające połączenia pokryć pod gąsiorami montowanymi na kalenicach i narożach (fot. 3). Montaż tych taśm polega na ich przyklejeniu do pokrycia za pomocą warstwy klejącej umieszczonej na brzegu fartucha uszczelniającego pokrycie.

Fot. 3. Kalenice i naroża uszczelnia się specjalnymi taśmami zakrywanymi następnie gąsiorami. Ich budowa powinna być dobrana do rodzaju pokrycia. W środku taśmy znajdują się materiały przewiewne, a po obu jej bokach fartuchy z materiałem samoprzylepnym. 
Fot. RuppKeramik

Budowa tych taśm (kominowych i kalenicowych) jest podobna: na bardziej lub mniej elastyczny materiał stanowiący osłonę zewnętrzną nałożona jest warstwa klejąca, która charakteryzuje się właściwościami klejącymi i jednocześnie uszczelniającymi.

Najczęściej powłoka klejąca zawiera butyl lub kauczuk. Osłonowa warstwa zewnętrzna jest wykonana albo z profilowanej cienkiej blachy (aluminiowej, miedzianej lub ołowianej), albo z tworzyw sztucznych zbrojonych włóknami sztucznymi lub metalowymi siatkami.

Z wieloletnich doświadczeń wynika, że o wiele dłużej funkcjonują taśmy uszczelniające kominy, okna lub kalenice wykonane z metalu. Tworzywa sztuczne wcześniej czy później sztywnieją pod wpływem działania promieniowania słonecznego (UV) i pękają z powodu ruchów pokrycia występujących  na uszczelnianych połączeniach.

Pokrycia dachów skośnych podlegają skurczom termicznym i stałym mikroruchom wywołanym działaniem wiatru. Z tego względu tworzywa sztuczne sprawdzają się tylko w tych miejscach dachu, które są osłonięte przed słońcem (pod pokryciem zasadniczym lub obróbką blacharską).

O skuteczności wszystkich tych uszczelnień decyduje sposób profilowania metalu lub tworzywa, który umożliwia rozciągnięcie go w różnych kierunkach narzuconych kształtem pokrycia (fot. 2).

Fot. 1. Kosz w trakcie prac dekarskich. Blachy nie są jeszcze przykręcone żabkami do łat, a kliny je uszczelniające czekają z boku (z prawej na łatach) na przyklejenie. W koszach stosuje się również prostopadłe uszczelki nasączane środkami przedłużającymi ich trwałość. Fot. 2. Istotnym elementem połączenia okna dachowego z pokryciem są blaszane okucia (kołnierze). Na ich brzegach przykleja się podobne do koszowych kliny samoprzylepne uszczelniające i wypełniające przestrzeń pod pokryciem (dachówką). 
Fot. M. Borkowski Fot. Fakro

Taśmy kominowe po przyklejeniu do komina lub innego muru powinny być dodatkowo dociśnięte specjalnymi listwami. Listwy te powinny być na górnej krawędzi uszczelnione specjalnymi uszczelniaczami dekarskimi nałożonymi w odwiniętą górną krawędź listwy lub w szparę liniowego nacięcia wykonanego w materiale muru (rys. 1).

Rys. 1. Schemat pokazuje miejsce usytuowania listew dociskających samoprzylepne taśmy uszczelniające połączenie pokrycia zasadniczego z kominem. Taśmy te są najczęściej wykonywane z metalu podklejonego na całej powierzchni butylem lub kauczukiem. 
 Rys. archiwum autora

Taśmy stosowane przy układaniu wartstwy wstępnego krycia

Drugą grupę taśm samoprzylepnych stosuje się najczęściej przy układaniu folii (FWK) lub membran wstępnego krycia (MWK). Są to taśmy o budowie wielowarstwowej i najczęściej składają się z dwóch połączonych materiałów: taśmy nośnej i kleju.

Nośnikami są folie (z PET, PP, PVC itp.) lub włókniny (głównie z PP). Materiały klejące wytwarzane są na bazie żywic butylowych, akrylowych i kauczukowych.

Czasami nośnik jest wzmacniany siatką lub włóknami. Taśmy mogą być jednostronnie lub dwustronnie klejące. Zależy to od ich przeznaczenia. Prawidłowe ułożenie FWK i MWK bez ich użycia jest niemożliwe.

Miejsca, w których powinno się stosować taśmy samoprzylepne podczas układania MWK, to:

1) uszkodzenia – dziury i pęknięcia;

2) na połączeniach: z blachami obróbek blacharskich (szczególnie w okapie) z kominami i kominkami odpowietrzającymi i wentylacyjnymi, z murami i elementami konstrukcji drewnianej;

3) w miejscach sztukowania i uzupełniania ubytków (fot. 4, 5) i łączenia membran (rys. 2, 3).

Fot. 4. Wyłaz na dach ma być okuty blachą. Deski są osłonięte MWK, która na rogach wyłazu wymaga uzupełnienia po nacięciach. Połączenia kawałków membrany i wszelkie szpary trzeba przyklejać i osłaniać specjalnymi taśmami samoprzylepnymi.  Fot. 5. Membrana na pionowych ściankach wyłazu podtrzymywana jest spinkami, a na połaci taśmami. Nad każdym wyłazem (i każdym tego typu przejściem przez MWK) powinna być wykonana rynienka sprowadzająca na bok przecieki napływające z góry. 
 Fot. Marma Polskie Folie Fot. Marma Polskie Folie
Rys. 2. Pionowe łączenie pasm MWK układanych wzdłuż krokwi. Takie rozwiązania są najczęściej stosowane w trakcie remontów dachów, gdy trzeba wymieniać pokrycie. Stare pokrycie zdejmuje się tylko na dwóch pionowych rzędach między krokwiami i układa nowe. 
 Rys. Marma Polskie Folie
 Rys. 3. Łączenie prostopadłych do okapu pasm MWK najlepiej jest wykonać albo na krokwiach, albo za pomocą dwóch rodzajów taśm: najpierw dwustronnie klejącej umieszczonej w zakładzie, a potem jednostronnej zaklejającej zakład od góry. 
 Rys. Marma Polskie Folie

 

Czytaj dalej Taśmy samoprzylepne w technice dekarskiej

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.