Taśmy samoprzylepne w technice dekarskiej

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

We współczesnych technikach wykonawczych w budownictwie coraz częściej wykorzystuje się taśmy samoprzylepne lub szybko sklejające kleje, co bardzo ułatwia i przyspiesza prace budowlane.

Tego typu materiały są również coraz bardziej popularne w technice dachowej, przy czym specyfika tych prac sprawia, że na dachach płaskich używa się dużo częściej klejów, natomiast na dachach pochyłych – taśm samoprzylepnych.

W pracach dekarskich największym powodzeniem cieszą się wyspecjalizowane samoprzylepne taśmy i pianki uszczelniające połączenia pokrycia z różnymi stykającymi się z nimi lub przechodzącymi przez nie elementami.

Można je podzielić na produkty stosowane:

  • po stronie zewnętrznej pokrycia,
  • przy układaniu warstwy wstępnego krycia.

Dodatkowo warto wspomnieć, że wiele z tych taśm wykorzystywanych jest również do łączenia paroizolacji układanych od wewnętrznej strony termoizolacji ocieplającej dach lub strop.

Taśmy stosowane po stronie zewnętrznej pokrycia

Pierwsza grupa to przede wszystkim materiały uszczelniające przejścia różnego rodzaju instalacji przez pokrycie zasadnicze dachu – głównie kominów i okien dachowych.

Równie często używa się samoprzylepnych klinów uszczelniających kosze, blachy osłonowe okien dachowych lub inne połączenia. Wśród nich są materiały bardzo ściśle wyspecjalizowane, tak jak samoprzylepne taśmy piankowe przeznaczone do uszczelniania blach łączonych na rąbki stojące lub leżące.

Do tej grupy należy również zaliczyć taśmy wentylacyjne uszczelniające połączenia pokryć pod gąsiorami montowanymi na kalenicach i narożach (fot. 3). Montaż tych taśm polega na ich przyklejeniu do pokrycia za pomocą warstwy klejącej umieszczonej na brzegu fartucha uszczelniającego pokrycie.

Fot. 3. Kalenice i naroża uszczelnia się specjalnymi taśmami zakrywanymi następnie gąsiorami. Ich budowa powinna być dobrana do rodzaju pokrycia. W środku taśmy znajdują się materiały przewiewne, a po obu jej bokach fartuchy z materiałem samoprzylepnym. 
Fot. RuppKeramik

Budowa tych taśm (kominowych i kalenicowych) jest podobna: na bardziej lub mniej elastyczny materiał stanowiący osłonę zewnętrzną nałożona jest warstwa klejąca, która charakteryzuje się właściwościami klejącymi i jednocześnie uszczelniającymi.

Najczęściej powłoka klejąca zawiera butyl lub kauczuk. Osłonowa warstwa zewnętrzna jest wykonana albo z profilowanej cienkiej blachy (aluminiowej, miedzianej lub ołowianej), albo z tworzyw sztucznych zbrojonych włóknami sztucznymi lub metalowymi siatkami.

Z wieloletnich doświadczeń wynika, że o wiele dłużej funkcjonują taśmy uszczelniające kominy, okna lub kalenice wykonane z metalu. Tworzywa sztuczne wcześniej czy później sztywnieją pod wpływem działania promieniowania słonecznego (UV) i pękają z powodu ruchów pokrycia występujących  na uszczelnianych połączeniach.

Pokrycia dachów skośnych podlegają skurczom termicznym i stałym mikroruchom wywołanym działaniem wiatru. Z tego względu tworzywa sztuczne sprawdzają się tylko w tych miejscach dachu, które są osłonięte przed słońcem (pod pokryciem zasadniczym lub obróbką blacharską).

O skuteczności wszystkich tych uszczelnień decyduje sposób profilowania metalu lub tworzywa, który umożliwia rozciągnięcie go w różnych kierunkach narzuconych kształtem pokrycia (fot. 2).

Fot. 1. Kosz w trakcie prac dekarskich. Blachy nie są jeszcze przykręcone żabkami do łat, a kliny je uszczelniające czekają z boku (z prawej na łatach) na przyklejenie. W koszach stosuje się również prostopadłe uszczelki nasączane środkami przedłużającymi ich trwałość. Fot. 2. Istotnym elementem połączenia okna dachowego z pokryciem są blaszane okucia (kołnierze). Na ich brzegach przykleja się podobne do koszowych kliny samoprzylepne uszczelniające i wypełniające przestrzeń pod pokryciem (dachówką). 
Fot. M. Borkowski Fot. Fakro

Taśmy kominowe po przyklejeniu do komina lub innego muru powinny być dodatkowo dociśnięte specjalnymi listwami. Listwy te powinny być na górnej krawędzi uszczelnione specjalnymi uszczelniaczami dekarskimi nałożonymi w odwiniętą górną krawędź listwy lub w szparę liniowego nacięcia wykonanego w materiale muru (rys. 1).

Rys. 1. Schemat pokazuje miejsce usytuowania listew dociskających samoprzylepne taśmy uszczelniające połączenie pokrycia zasadniczego z kominem. Taśmy te są najczęściej wykonywane z metalu podklejonego na całej powierzchni butylem lub kauczukiem. 
 Rys. archiwum autora

Taśmy stosowane przy układaniu wartstwy wstępnego krycia

Drugą grupę taśm samoprzylepnych stosuje się najczęściej przy układaniu folii (FWK) lub membran wstępnego krycia (MWK). Są to taśmy o budowie wielowarstwowej i najczęściej składają się z dwóch połączonych materiałów: taśmy nośnej i kleju.

Nośnikami są folie (z PET, PP, PVC itp.) lub włókniny (głównie z PP). Materiały klejące wytwarzane są na bazie żywic butylowych, akrylowych i kauczukowych.

Czasami nośnik jest wzmacniany siatką lub włóknami. Taśmy mogą być jednostronnie lub dwustronnie klejące. Zależy to od ich przeznaczenia. Prawidłowe ułożenie FWK i MWK bez ich użycia jest niemożliwe.

Miejsca, w których powinno się stosować taśmy samoprzylepne podczas układania MWK, to:

1) uszkodzenia – dziury i pęknięcia;

2) na połączeniach: z blachami obróbek blacharskich (szczególnie w okapie) z kominami i kominkami odpowietrzającymi i wentylacyjnymi, z murami i elementami konstrukcji drewnianej;

3) w miejscach sztukowania i uzupełniania ubytków (fot. 4, 5) i łączenia membran (rys. 2, 3).

Fot. 4. Wyłaz na dach ma być okuty blachą. Deski są osłonięte MWK, która na rogach wyłazu wymaga uzupełnienia po nacięciach. Połączenia kawałków membrany i wszelkie szpary trzeba przyklejać i osłaniać specjalnymi taśmami samoprzylepnymi.  Fot. 5. Membrana na pionowych ściankach wyłazu podtrzymywana jest spinkami, a na połaci taśmami. Nad każdym wyłazem (i każdym tego typu przejściem przez MWK) powinna być wykonana rynienka sprowadzająca na bok przecieki napływające z góry. 
 Fot. Marma Polskie Folie Fot. Marma Polskie Folie
Rys. 2. Pionowe łączenie pasm MWK układanych wzdłuż krokwi. Takie rozwiązania są najczęściej stosowane w trakcie remontów dachów, gdy trzeba wymieniać pokrycie. Stare pokrycie zdejmuje się tylko na dwóch pionowych rzędach między krokwiami i układa nowe. 
 Rys. Marma Polskie Folie
 Rys. 3. Łączenie prostopadłych do okapu pasm MWK najlepiej jest wykonać albo na krokwiach, albo za pomocą dwóch rodzajów taśm: najpierw dwustronnie klejącej umieszczonej w zakładzie, a potem jednostronnej zaklejającej zakład od góry. 
 Rys. Marma Polskie Folie

 

Czytaj dalej Taśmy samoprzylepne w technice dekarskiej

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.