Błędy – nie tylko dekarskie – na dachach płaskich

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  22.11.2010  |  1

Dachy płaskie konstruowane są głównie na dużych budynkach wielorodzinnych, halach przemysłowych i podobnych budowlach. Jeszcze do niedawna były kryte wyłącznie papami asfaltowymi układanymi na lepik, dzisiaj natomiast do tego celu używa się różnych materiałów, dobranych odpowiednio do ich kształtu, powierzchni i przeznaczenia. Współcześnie stosuje się więc różne wyspecjalizowane papy wykonane na bazie modyfikowanych bitumów lub membrany produkowane ze specjalnych tworzyw sztucznych (PVC) lub kauczuków (EPDM). Razem z tymi materiałami pojawiły się nowe możliwości wykorzystania powierzchni dachu. Jest to jeden z atutów dachów płaskich – można na nich wykonać parking, teren zielony lub zamontować różne potrzebne urządzenia i instalacje.

Każde takie dodatkowe wykorzystanie powierzchni dachu wymaga nie tylko odpowiedniego wykonania pokrycia, lecz także odpowiedniego sposobu dozoru i eksploatacji. Niestety, zbyt często traktujemy ten typ dachów tak jak przed laty, czyli tak jakby nadal były prostymi powierzchniami łatwo uszczelnianymi lepikiem.

Odwrócony dach balastowy
Obecnie można wykonać dach płaski na wiele sposobów dzięki zastosowaniu nowych materiałów zwiększających jego doskonałość. Bardzo popularne są konstrukcje o odwróconym układzie warstw, który zwiększa trwałość i izolacyjność termiczną dachu. W tradycyjnych rozwiązaniach warstwa hydroizolacyjna ułożona jest na wszystkichpoprzednich, czyli na termoizolacji i konstrukcji nośnej.

W systemie odwróconym termoizolacja leży nad hydroizolacją i osłania ją dodatkowo przed wpływami czynników atmosferycznych – głównie przed skokami temperatury. Takie dachy można budować, używając materiałów termoizolacyjnych (polistyrenu ekstrudowanego – XPS, poliizocyjanuranu – PIR), które nie tracą swoich podstawowychwłasności w obecności wody, lodu lub śniegu.

Jednak tego typu materiały muszą być chronione przed podrywaniem przez wiatr oraz przed działaniem promieniowania ultrafioletowego zawartego w świetle słonecznym, dlatego dachy odwrócone są z reguły dachami balastowymi, czyli dociążonymi żwirem, płytami lub betonem (rys. 1). Takie dachy nie są nowym pomysłem – obciążenie żwirem dachu pokrytego papą było zabiegiem bardzo popularnym w Niemczech na początku XX w. U nas ta prosta metoda udoskonalająca dachy była mniej znana.

Rys. The DOW Chemical Company 
Rys. Poprawny układ materiałów przy połączeniu pokrycia dachu odwróconego z attyką. Według tego samego schematu powinny być wykonane połączenia pokrycia dachu z wszelkimi murami, a możliwe odstępstwa muszą być dobrze przemyślane. 


Dociążenie dachu powoduje zwiększenie jego trwałości, ponieważ dzięki temu staje się on bardziej odporny na podrywanie i podwiewanie pokrycia oraz na działanie słońca. Zaletą takiego dachu jest również jego zwiększona stabilność termiczna, co obecnie ma szczególne znaczenie.
Wydawałoby się, że tak doskonałe konstrukcje są również mniej kosztowne w eksploatacji i bardziej trwałe. Okazuje się jednak, że w Polsce dachy balastowe są często źle eksploatowane i w specyficzny sposób uszkadzane.

Komentarze

(1)
Musyoka | 05.12.2012, 17:04
pawel to taki po prostu nakleyjzwjszy facet jak kazdy chlop mowi co go boli i nie obwija w bawelne i za to go szanuje i cenie ja tez taki jestem i nie dam zaszfladkowkowac i koniec pisni
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.