Błędy – nie tylko dekarskie – na dachach płaskich

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  22.11.2010  |  1

Dachy płaskie konstruowane są głównie na dużych budynkach wielorodzinnych, halach przemysłowych i podobnych budowlach. Jeszcze do niedawna były kryte wyłącznie papami asfaltowymi układanymi na lepik, dzisiaj natomiast do tego celu używa się różnych materiałów, dobranych odpowiednio do ich kształtu, powierzchni i przeznaczenia. Współcześnie stosuje się więc różne wyspecjalizowane papy wykonane na bazie modyfikowanych bitumów lub membrany produkowane ze specjalnych tworzyw sztucznych (PVC) lub kauczuków (EPDM). Razem z tymi materiałami pojawiły się nowe możliwości wykorzystania powierzchni dachu. Jest to jeden z atutów dachów płaskich – można na nich wykonać parking, teren zielony lub zamontować różne potrzebne urządzenia i instalacje.

Każde takie dodatkowe wykorzystanie powierzchni dachu wymaga nie tylko odpowiedniego wykonania pokrycia, lecz także odpowiedniego sposobu dozoru i eksploatacji. Niestety, zbyt często traktujemy ten typ dachów tak jak przed laty, czyli tak jakby nadal były prostymi powierzchniami łatwo uszczelnianymi lepikiem.

Odwrócony dach balastowy
Obecnie można wykonać dach płaski na wiele sposobów dzięki zastosowaniu nowych materiałów zwiększających jego doskonałość. Bardzo popularne są konstrukcje o odwróconym układzie warstw, który zwiększa trwałość i izolacyjność termiczną dachu. W tradycyjnych rozwiązaniach warstwa hydroizolacyjna ułożona jest na wszystkichpoprzednich, czyli na termoizolacji i konstrukcji nośnej.

W systemie odwróconym termoizolacja leży nad hydroizolacją i osłania ją dodatkowo przed wpływami czynników atmosferycznych – głównie przed skokami temperatury. Takie dachy można budować, używając materiałów termoizolacyjnych (polistyrenu ekstrudowanego – XPS, poliizocyjanuranu – PIR), które nie tracą swoich podstawowychwłasności w obecności wody, lodu lub śniegu.

Jednak tego typu materiały muszą być chronione przed podrywaniem przez wiatr oraz przed działaniem promieniowania ultrafioletowego zawartego w świetle słonecznym, dlatego dachy odwrócone są z reguły dachami balastowymi, czyli dociążonymi żwirem, płytami lub betonem (rys. 1). Takie dachy nie są nowym pomysłem – obciążenie żwirem dachu pokrytego papą było zabiegiem bardzo popularnym w Niemczech na początku XX w. U nas ta prosta metoda udoskonalająca dachy była mniej znana.

Rys. The DOW Chemical Company 
Rys. Poprawny układ materiałów przy połączeniu pokrycia dachu odwróconego z attyką. Według tego samego schematu powinny być wykonane połączenia pokrycia dachu z wszelkimi murami, a możliwe odstępstwa muszą być dobrze przemyślane. 


Dociążenie dachu powoduje zwiększenie jego trwałości, ponieważ dzięki temu staje się on bardziej odporny na podrywanie i podwiewanie pokrycia oraz na działanie słońca. Zaletą takiego dachu jest również jego zwiększona stabilność termiczna, co obecnie ma szczególne znaczenie.
Wydawałoby się, że tak doskonałe konstrukcje są również mniej kosztowne w eksploatacji i bardziej trwałe. Okazuje się jednak, że w Polsce dachy balastowe są często źle eksploatowane i w specyficzny sposób uszkadzane.

Komentarze

(1)
Musyoka | 05.12.2012, 17:04
pawel to taki po prostu nakleyjzwjszy facet jak kazdy chlop mowi co go boli i nie obwija w bawelne i za to go szanuje i cenie ja tez taki jestem i nie dam zaszfladkowkowac i koniec pisni
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.