Maty kompensacyjne - rodzaje i parametry

Compensation mats. Part 2: Types and parameters
Spękany podkład, który miał być podłożem pod płytki
Spękany podkład, który miał być podłożem pod płytki
Fot. M. Rokiel

W artykule opublikowanym w "IZOLACJACH" 3/2019 [1] opisano wymagania stawiane podłożom, na którym mają być przyklejone okładziny ceramiczne. Druga część dotyczy rodzajów mat kompensacyjnych.

Materiałem użytym do niwelowania naprężeń między podłogą a jej konstrukcją mogą być:

 • membrany/maty rozdzielające w konstrukcji podłogi na warstwie oddzielającej,
 • membrany/maty kompensacyjne mostkujące, w postaci włókniny,
 • membrany/maty kompensacyjne odsprzęgające, o nadanej strukturze przestrzennej.

Maty rozdzielające

Mata rozdzielająca (ang. Cleavage Membrane) to cienka, luźno ułożona na podłożu warstwa materiału, na której umieszcza się "tarczę" stanowiącą docelowe podłoże pod wykładzinę ceramiczną, tj. podkład podłogowy. Wbudowywana jest w przypadku, gdy powierzchnia podłoża jest niejednorodna (nieciągła), niestabilna wymiarowo czy spękana. Jest to wariant tożsamy z typowym układem jastrychu na warstwie rozdzielającej z papy czy folii. Taka konstrukcja podłogi na warstwie rozdzielającej (RYS. 1) zapobiega odwzorowywaniu wad podłoża na powierzchni wykładziny, a jednocześnie nie zakłóca przekazywania doń obciążeń pionowych.

RYS. 1. Wykładzina ceramiczna na jastrychu na warstwie rozdzielającej na kleju cienkowarstwowym. Oznaczenia: 1 – płytki ceramiczne, 2 – zaprawa klejąca, 3 – jastrych, 4 – warstwa rozdzielająca, 5 – podłoże betonowe/żelbetowe; rys.: Agrob Buchtal
RYS. 1. Wykładzina ceramiczna na jastrychu na warstwie rozdzielającej na kleju cienkowarstwowym. Oznaczenia: 1 - płytki ceramiczne, 2 - zaprawa klejąca, 3 - jastrych, 4 - warstwa rozdzielająca, 5 - podłoże betonowe/żelbetowe; rys.: Agrob Buchtal
TAB. 1. Parametry wytrzymałościowe i grubość jastrychów na warstwie rozdzielającej według DIN 18560-4 [2]
TAB. 1. Parametry wytrzymałościowe i grubość jastrychów na warstwie rozdzielającej według DIN 18560-4 [2]

Wybierając to rozwiązanie, pamiętać należy, aby podkład podłogowy odznaczał się odpowiednią - dostosowaną do warunków późniejszej eksploatacji - wytrzymałością na zginanie oraz ściskanie.

Dla jastrychów cementowych oraz anhydrytowych na warstwie rozdzielającej norma DIN 18560-4 [2] wymaga parametrów pozwalających na sklasyfikowanie ich przynajmniej jako F4. Minimalna grubość to odpowiednio: 35 mm oraz 30 mm. Podane grubości dotyczą obciążenia użytkowego równomiernie rozłożonego ≤ 2 kN/m2 lub obciążenia punktowego ≤ 1 kN. Dla innych obciążeń lub parametrów wytrzymałościowych grubości według normy DIN 18560-4 [2] podano w TABELI 1.

Wytyczne Beläge auf Calziumsulfatestrich [3] w pomieszczeniach mieszkalnych (obciążenie użytkowe nieprzekraczające 2 kN/m2) za minimalną grubość anhydrytowego jastrychu samopoziomującego klasy F4 przyjmują 40 mm, zaś wytyczne Beläge auf Zementestrich... [4] w pomieszczeniach mieszkalnych (obciążenie użytkowe nieprzekraczające 2 kN/m2) za minimalną grubość jastrychu cementowego klasy F4 przyjmują 45 mm, zezwalając jednocześnie na zmniejszenie grubości pod warunkiem wykonania obliczeń sprawdzających.

Wytyczne ITB [5] wymagają:

 • podłoża z zaprawy cementowej o grubości min. 35 mm i wytrzymałości na ściskanie przynajmniej 12 MPa, a na zginanie 3 MPa,
 • podłoża z betonu klasy przynajmniej C16/20 o grubości min. 50 mm.

Wykonanie takiego układu nie zwalnia również od odpowiedniego przygotowania podłoża - musi ono być przede wszystkim nośne i równe.

Z powyższej definicji wynika, że typowa warstwa poślizgowa z papy lub folii/membran z tworzywa sztucznego jest swoistą matą rozdzielajacą, tyle tylko, że wymagającą wykonania na niej odpowiedniego podłoża pod płytki. Zwraca się uwagę, iż materiały rolowe użyte jako maty należy układać uwzględniając zakłady min. 15 cm. Maty rozdzielające są same w sobie materiałami odpornymi na działanie wilgoci, ale nie w każdym przypadku w pełni chroniącymi podłoże przed wodą i/lub parą wodną.

ABSTRAKT

W artykule opisano rodzaje mat kompensacyjnych. Zaprezentowano warunki stosowania każdego rodzaju mat. Wymieniono zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Wymieniono czynniki, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze konkretnego materiału.

Compensation mats. Part 2: Types and parameters

The article describes the types of compensation mats. Presented are the conditions of use of each type of mat. Described are the advantages and disadvantages of each solution. Listed are the factors to note when choosing specific materials.

Do zalet zastosowania podłogi na warstwie rozdzielającej zaliczyć można m.in.:

 • brak konieczności uzyskania odpowiedniej adhezyjności powierzchni podłoża nośnego,
 • możliwość uformowania niezbędnych spadków, np. do projektowanych w pomieszczeniach mokrych odpływów,
 • możliwość zatopienia rurowej instalacji grzewczej oraz pozostałych niezbędnych instalacji rurowych w podkładzie,
 • wzmocnienie podłoża - utworzenie sztywnej tarczy o określonych parametrach wytrzymałościowych, zapewniającej równomierne rozprowadzenie sił normalnych między posadzką a podłożem pod podłogę - istotne zwłaszcza w przypadku dowiązywania układu podłogowego do podłoży drewnianych.

Czytaj też: Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami >>>

Zasadniczą wadą rozwiązania z warstwą podkładu jest możliwość wprowadzania w układ podłogowy naprężeń powstałych w samym podkładzie, spowodowanych np. skurczem w trakcie procesu hydratacji, rozszerzalnością cieplną czy łódeczkowaniem, co również może prowadzić do uszkodzeń wykładziny ceramicznej.

Wykonanie podkładu generuje również dodatkowe koszty (materiał i ułożenie) oraz opóźnia prace ze względu na konieczność jego sezonowania. Ponadto nie zawsze rozwiązanie to jest możliwe do zastosowania. Ograniczeniem może okazać się ciężar projektowanego układu (dodatkowe obciążenie istniejącego podłoża/stropu) oraz dysponowana do zabudowy warstwami podłogowymi wysokość (skrajnia pomieszczenia, progi drzwiowe).

Wówczas sięgnąć można po inny rodzaj mat - maty kompensacyjne. Te mocuje się pod łożem klejowym wykładziny ceramicznej, bez wykonywania dodatkowego podkładu i - w odróżnieniu od mat rozdzielających - są w stanie przejąć pewne oddziaływania w układzie.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Płyty warstwowe - co warto wiedzieć?


Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych okładzin metalowych, oddzielonych... ZOBACZ »


Wszystko o skutecznej hydroizolacji »

Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważną kwestią? Każdego roku na całym świecie czytaj dalej »

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne..... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Systemy mocowań - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Innowacyjne płyty styropianowe »

Dobór system mocowań elewacyjnych uzależniony jest m.in. od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany... czytaj dalej » Płyty będą mieć polepszone właściwości użytkowe i tym samym spełniać surowsze normy... czytaj dalej »

Ogniochronny bandaż pęczniejący - gdzie i kiedy go stosować?


Do prawidłowego oznaczenia przepustów instalacyjnych wykonanych przy... ZOBACZ »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Jak obliczyć spadek balkonu? Po co wykorzystywać sznur dylatacyjny? czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Chcesz poprawić efektywność energetyczną domu?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Mniej więcej jedna trzecia globalnie zużywanej energii jest obecnie wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia budynków... czytaj dalej »

Szukasz narzędzi i materiałów do codziennej pracy?


Szukasz produktów w specjalnych promocyjnych cenach? ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury...czytaj dalej »

Płyty warstwowe z wełny mineralnej posiadają odporność ogniową EI do... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Kiedy zastosować izolację z keramzytu?

Izolacja keramzyt

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Keramzyt nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu, dlatego można... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
 • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.