Maty kompensacyjne - rodzaje i parametry

Compensation mats. Part 2: Types and parameters
Spękany podkład, który miał być podłożem pod płytki
Spękany podkład, który miał być podłożem pod płytki
Fot. M. Rokiel

W artykule opublikowanym w "IZOLACJACH" 3/2019 [1] opisano wymagania stawiane podłożom, na którym mają być przyklejone okładziny ceramiczne. Druga część dotyczy rodzajów mat kompensacyjnych.

Materiałem użytym do niwelowania naprężeń między podłogą a jej konstrukcją mogą być:

 • membrany/maty rozdzielające w konstrukcji podłogi na warstwie oddzielającej,
 • membrany/maty kompensacyjne mostkujące, w postaci włókniny,
 • membrany/maty kompensacyjne odsprzęgające, o nadanej strukturze przestrzennej.

Maty rozdzielające

Mata rozdzielająca (ang. Cleavage Membrane) to cienka, luźno ułożona na podłożu warstwa materiału, na której umieszcza się "tarczę" stanowiącą docelowe podłoże pod wykładzinę ceramiczną, tj. podkład podłogowy. Wbudowywana jest w przypadku, gdy powierzchnia podłoża jest niejednorodna (nieciągła), niestabilna wymiarowo czy spękana. Jest to wariant tożsamy z typowym układem jastrychu na warstwie rozdzielającej z papy czy folii. Taka konstrukcja podłogi na warstwie rozdzielającej (RYS. 1) zapobiega odwzorowywaniu wad podłoża na powierzchni wykładziny, a jednocześnie nie zakłóca przekazywania doń obciążeń pionowych.

RYS. 1. Wykładzina ceramiczna na jastrychu na warstwie rozdzielającej na kleju cienkowarstwowym. Oznaczenia: 1 – płytki ceramiczne, 2 – zaprawa klejąca, 3 – jastrych, 4 – warstwa rozdzielająca, 5 – podłoże betonowe/żelbetowe; rys.: Agrob Buchtal
RYS. 1. Wykładzina ceramiczna na jastrychu na warstwie rozdzielającej na kleju cienkowarstwowym. Oznaczenia: 1 - płytki ceramiczne, 2 - zaprawa klejąca, 3 - jastrych, 4 - warstwa rozdzielająca, 5 - podłoże betonowe/żelbetowe; rys.: Agrob Buchtal
TAB. 1. Parametry wytrzymałościowe i grubość jastrychów na warstwie rozdzielającej według DIN 18560-4 [2]
TAB. 1. Parametry wytrzymałościowe i grubość jastrychów na warstwie rozdzielającej według DIN 18560-4 [2]

Wybierając to rozwiązanie, pamiętać należy, aby podkład podłogowy odznaczał się odpowiednią - dostosowaną do warunków późniejszej eksploatacji - wytrzymałością na zginanie oraz ściskanie.

Dla jastrychów cementowych oraz anhydrytowych na warstwie rozdzielającej norma DIN 18560-4 [2] wymaga parametrów pozwalających na sklasyfikowanie ich przynajmniej jako F4. Minimalna grubość to odpowiednio: 35 mm oraz 30 mm. Podane grubości dotyczą obciążenia użytkowego równomiernie rozłożonego ≤ 2 kN/m2 lub obciążenia punktowego ≤ 1 kN. Dla innych obciążeń lub parametrów wytrzymałościowych grubości według normy DIN 18560-4 [2] podano w TABELI 1.

Wytyczne Beläge auf Calziumsulfatestrich [3] w pomieszczeniach mieszkalnych (obciążenie użytkowe nieprzekraczające 2 kN/m2) za minimalną grubość anhydrytowego jastrychu samopoziomującego klasy F4 przyjmują 40 mm, zaś wytyczne Beläge auf Zementestrich... [4] w pomieszczeniach mieszkalnych (obciążenie użytkowe nieprzekraczające 2 kN/m2) za minimalną grubość jastrychu cementowego klasy F4 przyjmują 45 mm, zezwalając jednocześnie na zmniejszenie grubości pod warunkiem wykonania obliczeń sprawdzających.

Wytyczne ITB [5] wymagają:

 • podłoża z zaprawy cementowej o grubości min. 35 mm i wytrzymałości na ściskanie przynajmniej 12 MPa, a na zginanie 3 MPa,
 • podłoża z betonu klasy przynajmniej C16/20 o grubości min. 50 mm.

Wykonanie takiego układu nie zwalnia również od odpowiedniego przygotowania podłoża - musi ono być przede wszystkim nośne i równe.

Z powyższej definicji wynika, że typowa warstwa poślizgowa z papy lub folii/membran z tworzywa sztucznego jest swoistą matą rozdzielajacą, tyle tylko, że wymagającą wykonania na niej odpowiedniego podłoża pod płytki. Zwraca się uwagę, iż materiały rolowe użyte jako maty należy układać uwzględniając zakłady min. 15 cm. Maty rozdzielające są same w sobie materiałami odpornymi na działanie wilgoci, ale nie w każdym przypadku w pełni chroniącymi podłoże przed wodą i/lub parą wodną.

ABSTRAKT

W artykule opisano rodzaje mat kompensacyjnych. Zaprezentowano warunki stosowania każdego rodzaju mat. Wymieniono zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Wymieniono czynniki, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze konkretnego materiału.

Compensation mats. Part 2: Types and parameters

The article describes the types of compensation mats. Presented are the conditions of use of each type of mat. Described are the advantages and disadvantages of each solution. Listed are the factors to note when choosing specific materials.

Do zalet zastosowania podłogi na warstwie rozdzielającej zaliczyć można m.in.:

 • brak konieczności uzyskania odpowiedniej adhezyjności powierzchni podłoża nośnego,
 • możliwość uformowania niezbędnych spadków, np. do projektowanych w pomieszczeniach mokrych odpływów,
 • możliwość zatopienia rurowej instalacji grzewczej oraz pozostałych niezbędnych instalacji rurowych w podkładzie,
 • wzmocnienie podłoża - utworzenie sztywnej tarczy o określonych parametrach wytrzymałościowych, zapewniającej równomierne rozprowadzenie sił normalnych między posadzką a podłożem pod podłogę - istotne zwłaszcza w przypadku dowiązywania układu podłogowego do podłoży drewnianych.

Czytaj też: Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami >>>

Zasadniczą wadą rozwiązania z warstwą podkładu jest możliwość wprowadzania w układ podłogowy naprężeń powstałych w samym podkładzie, spowodowanych np. skurczem w trakcie procesu hydratacji, rozszerzalnością cieplną czy łódeczkowaniem, co również może prowadzić do uszkodzeń wykładziny ceramicznej.

Wykonanie podkładu generuje również dodatkowe koszty (materiał i ułożenie) oraz opóźnia prace ze względu na konieczność jego sezonowania. Ponadto nie zawsze rozwiązanie to jest możliwe do zastosowania. Ograniczeniem może okazać się ciężar projektowanego układu (dodatkowe obciążenie istniejącego podłoża/stropu) oraz dysponowana do zabudowy warstwami podłogowymi wysokość (skrajnia pomieszczenia, progi drzwiowe).

Wówczas sięgnąć można po inny rodzaj mat - maty kompensacyjne. Te mocuje się pod łożem klejowym wykładziny ceramicznej, bez wykonywania dodatkowego podkładu i - w odróżnieniu od mat rozdzielających - są w stanie przejąć pewne oddziaływania w układzie.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałe mocowanie izolacji?


Dla doboru optymalnego systemu podwieszenia... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu?

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji podłogi, ścian, sufitu?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH mogą być stosowane w aplikacjach wymagających przenoszenia średnich... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »Poliole poliestrowe - co powinieneś wiedzieć?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

mgr inż. Maciej Rokiel
mgr inż. Maciej Rokiel
Maciej Rokiel jest absolwentem Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Przynależy do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów B... więcej »
mgr inż. Ismena Gawęda
mgr inż. Ismena Gawęda
Ismena Gawęda ukończyła Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jest czynnym uczestnikiem procesu budowlanego, jako posiadająca uprawnienia budowlane do... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
3/2020

Aktualny numer:

Izolacje 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Ludomir Duda: Kierunek: budownictwo plusenergetyczne
 • - Ocena techniczna systemów ETICS
Zobacz szczegóły
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

Griltex Polska jest firmą o francuskich korzeniach z międzynarodowym doświadczeniem o ponad 50-letniej tradycji, produkującą wszelkiego rodzaju folie budowlane oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.