Stalowe blachy trapezowe na dachach płaskich

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 4/2008  |  23.11.2010

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA zaprezentowało na Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA 2008 publikację pt. „Stalowe blachy trapezowe jako konstrukcja nośna dachów płaskich”, opracowaną przez dr. inż. Pawła Fiszera1).

 

Rys. IFBS/DAFA
Rys. 1. Model przekroju dachu wykonanego ze stalowych profili z izolacją cieplną i warstwą przeciwwodną: 1 – uszczelnienie (izolacja przeciwwodna), 2 – termoizolacja, 3 – paroizolacja, 4 – blacha trapezowa, 5 – podpora

Publikacja stowarzyszenia DAFA jest tłumaczeniem instrukcji „Stahltrapezprofiltafeln als tragende Konstruktion für einschalige Flachdächer” wydanej w 2005 r. przez niemieckie Stowarzyszenie ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym (Industrieverband für Bausysteme im Metalleichtbau).

Mimo że bezpośrednio odwołuje się do norm i przepisów niemieckich, dotyczy takich samych jak w Polsce rozwiązań konstrukcyjnych. Celem przekazu informacji jest przecież trwałość i bezpieczeństwo budowli, których zapewnienie wymaga od wykonawcy umiejętności korzystania z nowoczesnych materiałów i technologii oraz rzetelności wykonywanych prac (rys. 1.).

Szacuje się, że udział nośnych, opierzających pomieszczenia stalowych blach trapezowych w łącznej powierzchni wszystkich nowych dachów w budynkach gospodarczych (takich jak hale przemysłowe, magazynowe, supermarkety i hale sportowe) sięga prawie 90%. Wciąż potwierdza się teza, że stalowe blachy trapezowe można stosować także jako elementy dachowe, ścienne i stropowe w bardziej skomplikowanych konstrukcjach budowlanych.

W polskich warunkach lekkie budownictwo stalowe jest synonimem budownictwa przemysłowego. Głównie obejmuje ono hale produkcyjne i budynki administracyjno-usługowe, z których znaczną część pobudowano jeszcze w latach minionej epoki. W większości ich konstrukcje są zniszczone i często wymagają modernizacji ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w eksploatacji. Prowadzone są też nowe lekkie inwestycje.

Informacje zawarte w publikacji będą więc pomocne dla naszych wykonawców, zarówno tych, którzy modernizują stare obiekty, jak i tych wznoszących nowe budynki. Stosowanie się do wskazówek dotyczących właściwego planowania i montażu blach fałdowych jako trwałego i bezpiecznego nośnego poszycia dla izolacji cieplnej i przeciwwodnej dachu zaowocuje wzrostem jakości inwestycji. 

Specyficzne wymagania blachy trapezowej

Autor zwraca uwagę, że historia blachy stalowej z rozpowszechnionym dzisiaj charakterystycznym, trapezowym kształtem jej profilu liczy niespełna 60 lat, a zatem jest to materiał stosunkowo młody. Jego zalety wytrzymałościowe sprawiają, że wciąż zyskuje na znaczeniu. Wytrzymałość blachy profilowanej trapezoidalnie ma swoje specyficzne uwarunkowania, które nie występują przy innych materiałach budowlanych, dlatego wobec niej nie zawsze sprawdzają się zwyczaje zaczerpnięte z prac w zakresie konstrukcji i montażu innych elementów.

Często, pomimo staranności wykonania, pojawiają się problemy, które wynikają z braku dostatecznej świadomości wykonawców o np. sprężystym zachowaniu takich blach w eksploatacji, specyfice ich montażu, sposobach połączeń i doborze elementów wykończeniowych, a także szczególnym współdziałaniu takiej blachy z innymi materiałami budowlanymi przy późniejszym wykończeniu konstrukcji dachowej i eksploatacji dachu. 

Ochrona antykorozyjna

Niezwykle istotna w odniesieniu do takich konstrukcji jest problematyka ochrony antykorozyjnej. Blachy już na etapie ich produkcji poddawane są bardzo rygorystycznym procedurom technologicznym, aby w możliwie jak największym stopniu wyeliminować to groźne zjawisko. Znajomość przez wykonawcę cyklu technologicznego pasywacji blach pomaga zachować trwałość tego materiału w warunkach budowlanych. Systemy antykorozyjne są skuteczne w eksploatacji, ale przy tym niezwykle wrażliwe na niedelikatne traktowanie na placu budowy.

W publikacji przytoczono rys technologiczny cynkowania jako metody zabezpieczenia powierzchniowego blachy i metod wspomagających, np. systemu duplex (ocynkowanie plus powlekanie), przy okazji przedstawiony został mechanizm funkcjonowania tzw. ochrony katodowej.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.