Stalowe blachy trapezowe na dachach płaskich

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 4/2008  |  23.11.2010

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA zaprezentowało na Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA 2008 publikację pt. „Stalowe blachy trapezowe jako konstrukcja nośna dachów płaskich”, opracowaną przez dr. inż. Pawła Fiszera1).

 

Rys. IFBS/DAFA
Rys. 1. Model przekroju dachu wykonanego ze stalowych profili z izolacją cieplną i warstwą przeciwwodną: 1 – uszczelnienie (izolacja przeciwwodna), 2 – termoizolacja, 3 – paroizolacja, 4 – blacha trapezowa, 5 – podpora

Publikacja stowarzyszenia DAFA jest tłumaczeniem instrukcji „Stahltrapezprofiltafeln als tragende Konstruktion für einschalige Flachdächer” wydanej w 2005 r. przez niemieckie Stowarzyszenie ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym (Industrieverband für Bausysteme im Metalleichtbau).

Mimo że bezpośrednio odwołuje się do norm i przepisów niemieckich, dotyczy takich samych jak w Polsce rozwiązań konstrukcyjnych. Celem przekazu informacji jest przecież trwałość i bezpieczeństwo budowli, których zapewnienie wymaga od wykonawcy umiejętności korzystania z nowoczesnych materiałów i technologii oraz rzetelności wykonywanych prac (rys. 1.).

Szacuje się, że udział nośnych, opierzających pomieszczenia stalowych blach trapezowych w łącznej powierzchni wszystkich nowych dachów w budynkach gospodarczych (takich jak hale przemysłowe, magazynowe, supermarkety i hale sportowe) sięga prawie 90%. Wciąż potwierdza się teza, że stalowe blachy trapezowe można stosować także jako elementy dachowe, ścienne i stropowe w bardziej skomplikowanych konstrukcjach budowlanych.

W polskich warunkach lekkie budownictwo stalowe jest synonimem budownictwa przemysłowego. Głównie obejmuje ono hale produkcyjne i budynki administracyjno-usługowe, z których znaczną część pobudowano jeszcze w latach minionej epoki. W większości ich konstrukcje są zniszczone i często wymagają modernizacji ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w eksploatacji. Prowadzone są też nowe lekkie inwestycje.

Informacje zawarte w publikacji będą więc pomocne dla naszych wykonawców, zarówno tych, którzy modernizują stare obiekty, jak i tych wznoszących nowe budynki. Stosowanie się do wskazówek dotyczących właściwego planowania i montażu blach fałdowych jako trwałego i bezpiecznego nośnego poszycia dla izolacji cieplnej i przeciwwodnej dachu zaowocuje wzrostem jakości inwestycji. 

Specyficzne wymagania blachy trapezowej

Autor zwraca uwagę, że historia blachy stalowej z rozpowszechnionym dzisiaj charakterystycznym, trapezowym kształtem jej profilu liczy niespełna 60 lat, a zatem jest to materiał stosunkowo młody. Jego zalety wytrzymałościowe sprawiają, że wciąż zyskuje na znaczeniu. Wytrzymałość blachy profilowanej trapezoidalnie ma swoje specyficzne uwarunkowania, które nie występują przy innych materiałach budowlanych, dlatego wobec niej nie zawsze sprawdzają się zwyczaje zaczerpnięte z prac w zakresie konstrukcji i montażu innych elementów.

Często, pomimo staranności wykonania, pojawiają się problemy, które wynikają z braku dostatecznej świadomości wykonawców o np. sprężystym zachowaniu takich blach w eksploatacji, specyfice ich montażu, sposobach połączeń i doborze elementów wykończeniowych, a także szczególnym współdziałaniu takiej blachy z innymi materiałami budowlanymi przy późniejszym wykończeniu konstrukcji dachowej i eksploatacji dachu. 

Ochrona antykorozyjna

Niezwykle istotna w odniesieniu do takich konstrukcji jest problematyka ochrony antykorozyjnej. Blachy już na etapie ich produkcji poddawane są bardzo rygorystycznym procedurom technologicznym, aby w możliwie jak największym stopniu wyeliminować to groźne zjawisko. Znajomość przez wykonawcę cyklu technologicznego pasywacji blach pomaga zachować trwałość tego materiału w warunkach budowlanych. Systemy antykorozyjne są skuteczne w eksploatacji, ale przy tym niezwykle wrażliwe na niedelikatne traktowanie na placu budowy.

W publikacji przytoczono rys technologiczny cynkowania jako metody zabezpieczenia powierzchniowego blachy i metod wspomagających, np. systemu duplex (ocynkowanie plus powlekanie), przy okazji przedstawiony został mechanizm funkcjonowania tzw. ochrony katodowej.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.