Modelowanie dwuwymiarowego przepływu ciepła w detalach budowlanych można wykonać za pomocą programów numerycznych. Analizy wykonywane przy użyciu takiego oprogramowania umożliwiają obliczenie gęstości strumienia ciepła i określenie pola temperatury w przegrodzie.
Obliczenia dwuwymiarowego przepływu ciepła bazują na metodzie elementów skończonych, co umożliwia modelowanie skomplikowanych geometrycznie przekrojów architektoniczno-budowlanych. Wykonanie obliczenia dla dowolnego detalu z zachowaniem wymagań, co do jego geometrii pozwala na obliczenie częściowych współczynników przenikania ciepła oraz liniowego współczynnika przenikania ciepła.
Ustalenie temperatury w dowolnym punkcie węzłów siatki elementu dwuwymiarowego w tym w dowolnym miejscu brzegu wewnętrznego pozwala z kolei na obliczenie czynnika temperaturowego ƒRsi. Wymagania dotyczące stanu ochrony cieplnej ścian przydylatacyjnych są praktycznie jedynym wymaganiem zawartym w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1]. W przypadku budynków poddawanych ociepleniu przegród zewnętrznych projektant, dobierając rozwiązania materiałowe dla szczeliny dylatacyjnej, w zasadzie zdaje się na własną intuicję i doświadczenie. Często o ociepleniu dylatacji decydują względy technologiczne, tj. szerokość szczeliny i związana z nią możliwość wykonania materiału termoizolacyjnego.
Czytaj też: Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów - podstawowe błędy >>>
Przy występowaniu dylatacji o małej szerokości, tj. do około 5 cm, zabieg ocieplenia jest technicznie trudny lub w zasadzie niemożliwy do wykonania przy użyciu materiału w postaci sztywnych płyt termoizolacyjnych. Dodatkowo w praktyce inżynierskiej sporadycznie stosuje się profile dylatacyjne nakładane na taśmę rozprężną, z kilku dość znanych powodów: taśma ta jest stosunkowo droga, a jej wstawienie w wąską szczelinę wymaga sporej dokładności wykonawczej. Z punktu widzenia rozwiązań projektowych taśmy tej na ogół nie ma w nowo projektowanym systemie ociepleń.
Dylatacje o średniej szerokości, tj. 5-25 cm, stanowią problematyczny element ocieplenia ściany. Dylatacje takie czasami ocieplane są przy wykorzystaniu wełny mineralnej, styropianu, a także technologią zasypywania materiałem z włókien celulozowych.
Literatura
1. Rozporządzenie Ministra
Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,
jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz.
690, z poźn. zm.).
2. PN-EN ISO 10211:2008, "Mostki
cieplne w budynkach. Strumienie ciepła i temperatury powierzchni. Obliczenia
szczegółowe".
O czym przeczytasz w artykule? | Abstrakt |
---|---|
Ocena ochrony cieplnej dylatacji - założenia do obliczeń |
W artykule przedstawiono analizę rozwiązań projektowych na przykładzie wybranych szczelin dylatacyjnych, w aspekcie poprawnego projektowania detalu projektowego.The paper presents an analysis of design solutions concerning correct design of details, using the example of selected expansion joints.The paper presents an analysis of design solutions concerning correct design of details, using the example of selected expansion joints. |
Literatura
1. Rozporządzenie Ministra
Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,
jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz.
690, z poźn. zm.).
2. PN-EN ISO 10211:2008, „Mostki
cieplne w budynkach. Strumienie ciepła i temperatury powierzchni. Obliczenia
szczegółowe”.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj » |
[dylatacja, dylatacje, ocieplanie elewacji, projektowanie ocieplenia, ochrona cieplna, fizyka budowli, projekt ocieplenia, przegrody zewnętrzne, system ociepleń, dylatacja budynku, szczelina dylatacyjna, izolacja termiczna, ocieplenie ścian, ocieplanie ścian]
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
renumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Trzydziestodniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!