Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pianobeton - materiał termoizolacyjny czy konstrukcyjny?

Materiały stosowane przy produkcji pianobetonu
Pianobeton - materiał termoizolacyjny czy konstrukcyjny?
Pianobeton - materiał termoizolacyjny czy konstrukcyjny?
Górażdże Beton
Ciąg dalszy artykułu...

Piana

Piana stosowana do produkcji pianobetonu składa się ze środka pianotwórczego, wody i sprężonego powietrza. W zależności od ilości zastosowanej piany można kontrolować gęstość mieszanki. Piana stosowana w pianobetonie powinna charakteryzować się jednorodnymi pęcherzykami powietrza, o regularnym kształcie. Należy uwzględnić, że składnik ten powinien być wystarczająco stabilny, aby wytrzymać ciśnienie całej mieszanki do czasu utworzenia w pianobetonie sztywnego szkieletu, wskutek wiązania zaczynu cementowego.

Zobacz też: Wykorzystanie styrobetonu w ścianach budynków niskoenergochłonnych >>>

Należy zwrócić uwagę na to, że im mniejsza jest gęstość mieszanki, tym więcej występuje w niej piany, co jednocześnie determinuje jej większe znaczenie i wpływ na docelowe właściwości pianobetonu.

Pianę można podzielić na dwa rodzaje:

 • suchą pianę, która jest stosowana do produkcji betonów o mniejszej gęstości, ponieważ komórki powietrza mają w niej mniejszą średnicę oraz są bardziej stabilne i mniej podatne na uszkodzenia.
 • mokrą pianę stosowaną do pianobetonów o gęstości powyżej 1000 kg/m3..

Rodzaje stosowanych środków spieniających na podstawie [1, 9, 11] przedstawia TAB. 1.

TABELA 1. Podział i właściwości przykładowych środków spieniających
TABELA 1. Podział i właściwości przykładowych środków spieniających

Substancje pianotwórcze dzielimy na produkty pochodzenia zwierzęcego i syntetyczne:

 • pierwsze charakteryzują się lepszą strukturą wytworzonych porów (regularny kształt, pory zamknięte, mniejsza wielkość pęcherzyków powietrza) i pozytywnie wpływają na proces hydratacji, mogą być zatem stosowane do betonów o większej wytrzymałości, a przy tym mniejszej gęstości [9].
 • Środki syntetyczne mogą być stosowane do pianobetonów o mniejszych wymaganiach dotyczących wytrzymałości i większej gęstości, jednakże ich zaletą jest szybszy proces produkcji.

Proces projektowania mieszanki, technologia wytwarzania pianobetonu oraz jego stosowania na budowie

Nie ma ścisłej metody pozwalającej na obliczanie proporcji składników w mieszance pianobetonowej. Przy jej projektowaniu uwzględnia się kryterium związane z oczekiwaną gęstością, wymaganą izolacyjnością oraz konsystencją.

W literaturze znaleźć można przykładowy dobór składników w zależności od wymaganej gęstości w stanie suchym, pokazany w TAB. 2 [6].

TABELA 2. Dobór składników mieszanki w zależności od wymaganej gęstości pianobetonu
TABELA 2. Dobór składników mieszanki w zależności od wymaganej gęstości pianobetonu

Ogólnie wyróżnić można dwa sposoby wytwarzania pianobetonu. Technologie te różnią się sposobem wprowadzania środka pianotwórczego do mieszanki betonowej.

 • Pierwszy sposób charakteryzuje się tym, że gotowa mieszanka pianobetonu jest przygotowana w wytwórni, gdzie piana dozowana jest do mieszarek przeciwbieżnych.
 • W drugim przypadku piana może być dodawana do zaprawy lub mieszanki betonowej już na budowie. Proces mieszania odbywa się wówczas w betonowozie lub w specjalnych agregatach [8].

Istotne jest, aby pianobeton był układany na budowie w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Wymaga się, aby minimalna temperatura powietrza wynosiła +5°C. Minimalna grubość jednorazowo układanej warstwy pianobetonu wynosi 5 cm, natomiast maksymalna od 20 do 100 cm, w zależności od gęstości produktu [12].

Pianobeton może być również podawany pod ciśnieniem, np. kiedy konieczne jest wypełnienie wąskich przestrzeni o znacznej długości.

Przy układaniu pianobetonu nie ma konieczności zagęszczania go, jak to ma miejsce przy zwykłym betonie (a wręcz jest to szkodliwe z uwagi na możliwość zniszczenia struktury piany), co skutkuje oszczędnością czasu i energii. Stosując mieszankę o odpowiednim składzie, można uzyskać równą warstwę, o odchyleniu od poziomu ograniczonym do około 10 mm. Jednocześnie możliwe jest uzyskania spadku o nachyleniu do około 1,5% [12].

Pielęgnacja pianobetonu w czasie wiązania jest niestety dosyć uciążliwa w związku z wydłużoną w czasie pierwszą fazą wiązania.

W przypadku konieczności uzyskania wyższych wytrzymałości zaleca się pielęgnację pianobetonu przez zraszanie wodą, bądź przykrycie folią, a więc jak w przypadku zwykłego betonu [12].

W przeciwieństwie do tradycyjnego betonu komórkowego w pianobetonie nie jest wymagane stosowanie sproszkowanego aluminium, co ogranicza ryzyko zanieczyszczenie środowiska i eliminuje zagrożenie wybuchem.

Proces dojrzewania pianobetonu nie wymaga też autoklawizacji, co znacznie zmniejsza zużycie energii [8].

Podstawowe właściwości mieszanki pianobetonowej

Trwałość mieszanki

Mieszanka pianobetonowa, ze względu na zawartość piany, jest znacznie mniej stabilna od zwykłej mieszanki betonowej i wykazuje większe tendencje do segregacji materiału. Na trwałość mieszanki duży wpływ mają zastosowane składniki oraz warunki zewnętrzne, miedzy innymi:

 • wibracje,
 • wiatr
 • i temperatura.

Ryzyko utraty stabilności mieszanki wzrasta proporcjonalnie do ilości zastosowanej piany oraz przy zwiększonym udziale wody. W trakcie produkcji pianobetonu konieczna jest więc kontrola stanu mieszanki.

Konsystencja

Składnikiem zapewniającym odpowiednią konsystencję mieszanki pianobetonowej jest woda oraz wprowadzone pory powietrza. Pianobeton jest dużo bardziej płynny niż zwykły beton, przy zastosowaniu takiej samej ilości wody w obydwu materiałach. Natomiast wraz ze zwiększeniem ilości piany w mieszance, jej konsystencja zmniejsza się, czego powodem może być rosnąca wraz ze wzrostem ilości powietrza spójność produktu [10]. Dzięki płynnej konsystencji pianobeton nie wymaga zagęszczania i jest materiałem samopoziomującym.

Czas wiązania

Czas wiązania pianobetonu nie jest jednoznacznie określony. Zależy on m.in. od gęstości, składników mieszanki oraz warunków zewnętrznych. Czas wiązania można regulować w zależności od potrzeb, stosując odpowiednie domieszki.

Właściwości związanego pianobetonu

Wytrzymałość

Wytrzymałość pianobetonu zależy głównie od jego gęstości objętościowej, ale także od zastosowanego kruszywa, cementu, wielkości pęcherzyków powietrza, stosunku wodno-cementowego oraz sposobu pielęgnacji mieszanki [9]. Przyjmuje się, że wytrzymałość na ściskanie mieści się w granicach od 0,5 MPa do 15 MPa, a przy bardzo dużej gęstości nawet do 20 MPa [5]. Wytrzymałość na rozciąganie określa się jako 25-35% wytrzymałości na ściskanie [10], natomiast wytrzymałość na zginanie stanowi 6-10% wytrzymałości na ściskanie [9]. Wytrzymałość pianobetonu projektuje się w zależności od potrzeb indywidualnych. Obecnie dąży się do uzyskania jak największych wytrzymałości pianobetonu, aby rozszerzyć możliwość wykorzystania go w celach konstrukcyjnych.

Gęstość

Gęstość pianobetonu jest jego kluczową cechą i ma podstawowy wpływ na wszystkie pozostałe własności. Wraz ze zmniejszeniem gęstości pianobetonu w stanie suchym obniża się jego wytrzymałość oraz moduł sprężystości, natomiast izolacyjność termiczna rośnie. Przykładowo, według [13], zmniejszenie gęstości betonu o 70% skutkowało spadkiem wytrzymałości na ściskanie o 50%. Standardowo gęstość objętościowa pianobetonu zawiera się w granicach od 400 do 1600 kg/m3 i zależy od składu mieszanki (TAB. 2).

Moduł sprężystości

Moduł sprężystości charakteryzuje odkształcalność materiału w wyniku przyłożonych obciążeń. Szczególnie istotny jest w przypadku wykorzystania pianobetonu w celach konstrukcyjnych. Wartość modułu sprężystości gotowego materiału zależy od modułu sprężystości stosowanej zaprawy i rośnie wraz ze wzrostem gęstości pianobetonu. W przypadku najlżejszych pianobetonów moduł sprężystości ma wartość około 1,5 GPa, a wraz ze wzrostem gęstości osiąga wartość rzędu 13 GPa (przy gęstości około 1600 kg/m3 [1]).

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
 • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.