Ogólne zasady projektowania i wykonywania dachów płaskich, odwróconych i zielonych (cz. 2.)

dr inż. Józef Adamowski  |  23.11.2010

Niniejszy artykuł stanowi kontynuację opracowania, poświęconego podstawowym informacjom o stropodachach - ogólnym wymaganiom dotyczącym projektowania i wykonawstwa oraz klasyfikacji stropodachów.

Wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej stropodachów

Projektując stropodach pod względem izolacyjności, należy spełnić następujący warunek: wartość współczynnika przenikania ciepła Uk dla stropodachów obliczonego z uwzględnieniem (w zależności od potrzeb: ΔUg, ΔUf, ΔU) wpływu mostków termicznych liniowych nie powinna być większa niż Ukmax.   Ten warunek można przedstawić w postaci wzoru: Uk = Uc + ΔU < ΔUkmax. Wartości Ukmax dla stropodachów w obiektach o różnym przeznaczeniu zestawiono w tabeli poniżej.

Dla stropodachów w budynkach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego warunek mówiący o użytkowaniu obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem przy jednoczesnym utrzymaniu zużycia energii cieplnej na racjonalnie niskim poziomie (§ 328 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych) jest normowany za pomocą wskaźnika E. Ten wskaźnik określa obliczeniowe zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania budynku w sezonie grzewczym. Wyraża ilość energii przypadającej w ciągu roku na 1 m3 kubatury ogrzewanej części budynku. Wartość wskaźnika E powinna być mniejsza od wartości granicznej E0.

Wartość graniczna E0 wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzania budynku mieszkalnego i zamieszkania zbiorowego powinna mieścić się w przedziale od 29 do 37,4 kWh/m2·rok. Zależy ona od współczynnika kształtu budynku A/V (A – suma pól powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych, V – kubatura netto ogrzewanej części budynku). Więcej informacji na temat sposobu obliczeń A i V znajduje się w dziale X rozporządzenia, a w zakresie ustalania wartości wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzania wcześniej wymienionych rodzajów budynków – w normie PN-B-2025-2001.

Dla poddawanych termorenowacji stropodachów pod nieogrzewanym poddaszem lub przejazdem, według rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego [7], minimalna wartość oporu cieplnego po termomodernizacji wynosi 4,5 m2·K/W.

Tab. archiwum autora
Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła Ukmax dla stropodachów w obiektach o różnym przeznaczeniu (wg rozporządzenia ow sprawie warunków technicznych)


Projektowanie stropodachów pod względem wilgotnościowym

Woda (w fazie lotnej, ciekłej lub stałej) jest jedną z najgroźniejszych przyczyn niszczenia materiałów budowlanych. Czynnikiem sprzyjającym korozji pod wpływem wilgoci jest kapilarno-porowata struktura większości materiałów budowlanych. Destrukcyjny wpływ wilgoci na materiały budowlane pogłębia się ze względu na fakt, że w Polsce przez ponad 9 miesięcy w roku wilgotność względna powietrza zewnętrznego przekracza 75%.

W rozwiązaniu stropodachu pełnego o tradycyjnym układzie warstw z paroizolacją nie zakłada się opcji usuwania wilgoci na zewnątrz. Idea prawidłowego funkcjonowania tej struktury bazuje na założeniu, że materiał stropodachu umieszczony pomiędzy paroizolacją a warstwą wodoszczelną będzie zawsze w stanie suchym. Oznacza to, że materiał ten ma być suchy zarówno w momencie układania izolacji, jak i w trakcie eksploatacji obiektu. W przypadku stropodachu pełnego bez paroizolacji warunki otoczenia nie mogą powodować podczas eksploatacji obiektu kumulacji wilgoci w przegrodzie, dlatego jest stosowany wyjątkowo nad pomieszczeniami suchymi.

Projektowanie paroizolacji

Paroizolacja jest to ciągła na całej powierzchni stropodachu warstwa materiału o dużej szczelności na przenikanie pary wodnej (tzn. o dużym oporze dyfuzyjnym). Poprawnie wykonaną paroizolację stanowi ekran, który chroni przegrodę lub jej wybrane obszary przed penetracją pary wodnej i skutkiem w postaci kondensacji wilgoci w przegrodzie.

Kondensacja może spowodować obniżenie izolacyjności termicznej i trwałości przegrody, pogorszenie warunków higieniczno-sanitarnych i walorów estetycznych pomieszczeń pod stropodachem. Ze względu na te zagrożenia proces dyfuzji pary wodnej poprzez stropodachy należy objąć szczególną kontrolą. Strukturę stropodachu można ochronić przed kondensacją lub znacznie ograniczyć jej skutki, jeśli:

  • dobierze się właściwy rodzaj stropodachu do warunków eksploatacji pomieszczenia,
  • przegroda paroszczelna spełni swoje zadanie,
  • wentylacja pomieszczeń pod stropodachem będzie działała sprawnie.

W stropodachu pełnym bez paroizolacji dyfundujący przez przegrodę strumień pary wodnej może się skroplić pod paroszczelnym pokryciem. Rozwojowi tego procesu sprzyjają warunki panujące w okresie zimowym.

W stropodachu pełnym z paroizolacją następuje skrócenie drogi wilgoci penetrującej przegrodę. Prawidłowo wykonana paroizolacja odcina dostęp pary wodnej do wyżej położonych warstw struktury stropodachu. Warstwę paroszczelną należy umieszczać od strony oddziaływania wyższego ciśnienia pary wodnej.

Paroizolacja może być ułożona bezpośrednio na konstrukcji nośnej (zawsze przed warstwą izolacji termicznej) lub w postaci ekranu parochronnego nałożonego od spodu konstrukcji nośnej.Dodatkowym zabezpieczeniem przed kondensacją pary wodnej jest prawidłowy dobór grubości warstwy izolacji cieplnej. Paroizolacja powinna być usytuowana poniżej termoizolacji, aby mogła chronić materiał przed zawilgoceniem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.