Ogólne zasady projektowania i wykonywania dachów płaskich, odwróconych i zielonych (cz. 2.)

dr inż. Józef Adamowski  |  23.11.2010

Niniejszy artykuł stanowi kontynuację opracowania, poświęconego podstawowym informacjom o stropodachach - ogólnym wymaganiom dotyczącym projektowania i wykonawstwa oraz klasyfikacji stropodachów.

Wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej stropodachów

Projektując stropodach pod względem izolacyjności, należy spełnić następujący warunek: wartość współczynnika przenikania ciepła Uk dla stropodachów obliczonego z uwzględnieniem (w zależności od potrzeb: ΔUg, ΔUf, ΔU) wpływu mostków termicznych liniowych nie powinna być większa niż Ukmax.   Ten warunek można przedstawić w postaci wzoru: Uk = Uc + ΔU < ΔUkmax. Wartości Ukmax dla stropodachów w obiektach o różnym przeznaczeniu zestawiono w tabeli poniżej.

Dla stropodachów w budynkach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego warunek mówiący o użytkowaniu obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem przy jednoczesnym utrzymaniu zużycia energii cieplnej na racjonalnie niskim poziomie (§ 328 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych) jest normowany za pomocą wskaźnika E. Ten wskaźnik określa obliczeniowe zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania budynku w sezonie grzewczym. Wyraża ilość energii przypadającej w ciągu roku na 1 m3 kubatury ogrzewanej części budynku. Wartość wskaźnika E powinna być mniejsza od wartości granicznej E0.

Wartość graniczna E0 wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzania budynku mieszkalnego i zamieszkania zbiorowego powinna mieścić się w przedziale od 29 do 37,4 kWh/m2·rok. Zależy ona od współczynnika kształtu budynku A/V (A – suma pól powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych, V – kubatura netto ogrzewanej części budynku). Więcej informacji na temat sposobu obliczeń A i V znajduje się w dziale X rozporządzenia, a w zakresie ustalania wartości wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzania wcześniej wymienionych rodzajów budynków – w normie PN-B-2025-2001.

Dla poddawanych termorenowacji stropodachów pod nieogrzewanym poddaszem lub przejazdem, według rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego [7], minimalna wartość oporu cieplnego po termomodernizacji wynosi 4,5 m2·K/W.

Tab. archiwum autora
Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła Ukmax dla stropodachów w obiektach o różnym przeznaczeniu (wg rozporządzenia ow sprawie warunków technicznych)


Projektowanie stropodachów pod względem wilgotnościowym

Woda (w fazie lotnej, ciekłej lub stałej) jest jedną z najgroźniejszych przyczyn niszczenia materiałów budowlanych. Czynnikiem sprzyjającym korozji pod wpływem wilgoci jest kapilarno-porowata struktura większości materiałów budowlanych. Destrukcyjny wpływ wilgoci na materiały budowlane pogłębia się ze względu na fakt, że w Polsce przez ponad 9 miesięcy w roku wilgotność względna powietrza zewnętrznego przekracza 75%.

W rozwiązaniu stropodachu pełnego o tradycyjnym układzie warstw z paroizolacją nie zakłada się opcji usuwania wilgoci na zewnątrz. Idea prawidłowego funkcjonowania tej struktury bazuje na założeniu, że materiał stropodachu umieszczony pomiędzy paroizolacją a warstwą wodoszczelną będzie zawsze w stanie suchym. Oznacza to, że materiał ten ma być suchy zarówno w momencie układania izolacji, jak i w trakcie eksploatacji obiektu. W przypadku stropodachu pełnego bez paroizolacji warunki otoczenia nie mogą powodować podczas eksploatacji obiektu kumulacji wilgoci w przegrodzie, dlatego jest stosowany wyjątkowo nad pomieszczeniami suchymi.

Projektowanie paroizolacji

Paroizolacja jest to ciągła na całej powierzchni stropodachu warstwa materiału o dużej szczelności na przenikanie pary wodnej (tzn. o dużym oporze dyfuzyjnym). Poprawnie wykonaną paroizolację stanowi ekran, który chroni przegrodę lub jej wybrane obszary przed penetracją pary wodnej i skutkiem w postaci kondensacji wilgoci w przegrodzie.

Kondensacja może spowodować obniżenie izolacyjności termicznej i trwałości przegrody, pogorszenie warunków higieniczno-sanitarnych i walorów estetycznych pomieszczeń pod stropodachem. Ze względu na te zagrożenia proces dyfuzji pary wodnej poprzez stropodachy należy objąć szczególną kontrolą. Strukturę stropodachu można ochronić przed kondensacją lub znacznie ograniczyć jej skutki, jeśli:

  • dobierze się właściwy rodzaj stropodachu do warunków eksploatacji pomieszczenia,
  • przegroda paroszczelna spełni swoje zadanie,
  • wentylacja pomieszczeń pod stropodachem będzie działała sprawnie.

W stropodachu pełnym bez paroizolacji dyfundujący przez przegrodę strumień pary wodnej może się skroplić pod paroszczelnym pokryciem. Rozwojowi tego procesu sprzyjają warunki panujące w okresie zimowym.

W stropodachu pełnym z paroizolacją następuje skrócenie drogi wilgoci penetrującej przegrodę. Prawidłowo wykonana paroizolacja odcina dostęp pary wodnej do wyżej położonych warstw struktury stropodachu. Warstwę paroszczelną należy umieszczać od strony oddziaływania wyższego ciśnienia pary wodnej.

Paroizolacja może być ułożona bezpośrednio na konstrukcji nośnej (zawsze przed warstwą izolacji termicznej) lub w postaci ekranu parochronnego nałożonego od spodu konstrukcji nośnej.Dodatkowym zabezpieczeniem przed kondensacją pary wodnej jest prawidłowy dobór grubości warstwy izolacji cieplnej. Paroizolacja powinna być usytuowana poniżej termoizolacji, aby mogła chronić materiał przed zawilgoceniem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.