Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kleje do płytek ceramicznych - rodzaje i aspekty wykonawcze

Parametry klejów - łatwość aplikacji
Jak klasyfikować i oznaczać kleje i jakie są ich najważniejsze właściwości użytkowe?
Jak klasyfikować i oznaczać kleje i jakie są ich najważniejsze właściwości użytkowe?
Alpol Gips
Ciąg dalszy artykułu...

Łatwość aplikacji

Jest to właściwość kleju chyba najtrudniejsza do zdefiniowania i zmierzenia. Każdy wykonawca może mieć indywidualne i subiektywne preferencje dotyczące konsystencji i plastyczności stosowanego kleju do płytek.

Co istotne, właściwość ta może być również inaczej postrzegana w zależności od podłoża oraz rodzaju stosowanych narzędzi (pace zębate z różnym kształtem i wysokością zębów). Dlatego zasadne wydaje się tutaj skupienie na następujących aspektach:

  • konsystencja zaprawy,
  • plastyczność
  • oraz możliwość zastosowania w warstwie o różnej grubości.

Konsystencja robocza uzależniona jest od stosunku W/C przygotowanej zaprawy oraz zastosowanych dodatków zapewniających retencję wody.
Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj stosowanie w recepturach zapraw klejących żelu krzemianowego, mającego zdolność bardzo dużego magazynowania wody w strukturze kleju i stopniowego jej oddawania w procesie hydratacji cementu.

Kleje, w których zastosowano tę technologię, są przyjazne dla wykonawcy, ponieważ zapewniają większy zakres ilości dodawanej wody, a także stabilność parametrów roboczych podczas prac np. na nagrzanych podłożach lub w wysokiej temperaturze otoczenia. Klej nie przesycha, dłużej zachowuje swoje właściwości, a jednocześnie dobrze się nim pracuje, zarówno po dodaniu maksymalnej, jak i minimalnej ilości wody z przedziału przewidzianego przez producenta.

Plastyczność kleju jest parametrem roboczym dotyczącym łatwości użycia. Klej nie powinien spadać z pacy, a po nałożeniu łatwo się profilować i nie brudzić narzędzi. Nie może się też rwać ani mazać przy rozprowadzaniu.

Czytaj też: Przyczyny uszkodzeń okładzin ceramicznych oraz metody zapobiegania >>>

Właściwością pośrednio powiązaną z konsystencją jest rozpływność kleju. Parametr ten nie jest opisany normowo, ale z punktu widzenia wykonawcy jest niezwykle istotny.

Konsystencja kleju powinna umożliwiać jego łatwe wyprofilowanie, a po przyłożeniu płytki możliwie jak najpełniejsze wypełnienie przestrzeni między podłożem a spodem płytki. Jednocześnie warstwa kleju musi być jednak stabilna i uniemożliwiać "wciąganie" płytek, czyli ich zapadanie się w kleju pod wpływem własnego ciężaru.

Czas otwarty

Parametr ten określa maksymalny czas, w którym klej nałożony i wyprofilowany na podłożu zachowuje właściwości klejące, umożliwiając uzyskanie oczekiwanej przyczepności. Potocznie nazywany jest również czasem naskórkowania, gdyż nałożona zaprawa po pewnym czasie powierzchniowo przesycha i stopniowo matowieje, tworząc charakterystyczny naskórek.

Pojawienie się naskórka oznacza, że nie można już do kleju przyłożyć płytek, ponieważ nie uzyska się odpowiednio mocnej adhezji międzywarstwowej.

Praktycznym sposobem na sprawdzenie, czy płytki można jeszcze przyklejać, jest dotknięcie nałożonej zaprawy palcami - jeżeli klej pobrudzi skórę, można kontynuować prace, jeśli natomiast skóra pozostanie czysta, oznacza to, że klej trzeba usunąć i nałożyć nową warstwę.

Wykonawcy bardziej cenią kleje z wydłużonym czasem otwartym, dłużej zachowujące właściwości klejące, ponieważ umożliwia to naciągnięcie zaprawy jednorazowo na większą powierzchnię oraz swobodne ułożenie i wypoziomowanie płytek. Takim klejem pracuje się zdecydowanie wygodniej. Tym bardziej, że na czas otwarty pracy, poza składem i właściwościami kleju, mają również wpływ parametry podłoża (chłonność) i warunki zewnętrzne w trakcie prac.

Zgodnie z normą PN-EN 12004+A1:2012 kleje cementowe powinny zapewniać czas otwarty przez co najmniej 20 min (kleje zwykłe) albo 30 min (kleje o wydłużonym czasie otwartym, oznaczone literą E w kodzie). Właściwość taką uzyskuje się przede wszystkim poprzez właściwe dobranie rodzaju i ilości metylocelulozy w recepturze zaprawy klejącej.

Po wymieszaniu suchej mieszanki z wodą i rozpuszczeniu się zawartej w niej metylocelulozy składnik ten pochłania pewną ilość wody, którą następnie stopniowo oddaje.

Spływ

Jest to jeden z normowych parametrów klejów do płytek i dotyczy zachowania się kleju na powierzchniach pionowych lub nachylonych. Po nałożeniu i wyprofilowaniu kleju wykonawca przykłada do niego płytkę, która pod własnym ciężarem może się obsuwać. Istotnie utrudnia to pracę, zmusza do doświadczalnego ustalenia konsystencji zaprawy, przy której efekt spływu jest najmniej uciążliwy, a czasami nawet wymaga układania płytek od dołu ścian lub na dodatkowej listwie.

Tymczasem to układanie płytek od góry ściany pozwala uzyskać najkorzystniejsze efekty wizualne - w najbardziej widocznych i eksponowanych miejscach widoczne są wówczas całe, niedocinane płytki.

Aby uniknąć tego typu trudności i ograniczeń, wykonawca może skorzystać z kleju, dla którego producent deklaruje obniżony spływ. Wielokrotnie wspominana już tutaj norma przewiduje dla klejów cementowych jako właściwość specjalną obniżony spływ określony wartościowo jako ≤  0,5 mm, a kleje zapewniające taką właściwość użytkową oznaczone są literą T w kodzie.

Kleje cementowe charakteryzujące się zmniejszonym spływem zawierają w recepturach dodatki, które skutecznie mogą przeciwdziałać obsuwaniu się płytek.

Badania i testy pozwalają stwierdzić, że na obniżenie spływu ma wpływ prawidłowo dobrana metyloceluloza charakteryzująca się dużą lepkością oraz/lub odpowiednia zawartość włókien celulozowych w suchej mieszance.

Jak przyklejać płytki do podłoża?

  • Podstawowa metoda klejenia płytek polega na rozprowadzeniu kleju na podłożu za pomocą stalowej pacy (FOT. 1), a następnie wyprofilowaniu zaprawy pacą zębatą (grzebieniową) (FOT. 2).

Do tak ukształtowanej zaprawy przykłada się płytkę, lekko ją przyciskając (FOT. 4). Metoda ta zalecana jest w przypadku mocowania płytek wewnątrz budynków, na ścianach, elementach zabudowy pomieszczeń itp.

  • Druga metoda, zalecana w przypadku okładzin przyklejanych na zewnątrz budynków oraz w przypadku podłóg w pomieszczeniach, polega na nanoszeniu kleju na obie łączone powierzchnie - zarówno na podłoże, jak i na spód płytki (FOT. 3).

Klej na podłoże nakłada się i profiluje w sposób opisany powyżej, natomiast cienką warstwę kleju nanosi się również na spód płytki. Ważne jest, aby nałożyć tyle kleju, aby jego łączna grubość po przyłożeniu i dociśnięciu płytki nie przekraczała grubości zalecanej przez producenta danego kleju.

Metoda nakładania kleju wyłącznie na spodnią powierzchnię płytek (na tzw. placki) jest nieprawidłowa i niezalecana.

FOT. 1–4. Podstawowe zasady klejenia płytek: wymieszaną zaprawę klejącą nanosi się na podłoże pacą stalową (1), zaprawę profiluje się pacą zębatą (2), w przypadku płytek podłogowych lub układanych na zewnątrz budynków klej nanosi się również na spód płytek (3), płytki przykłada się do kleju na podłożu, lekko dociska i przesuwa, zachowując szczeliny fugowe o założonej szerokości (4); fot.: Sopro
FOT. 1-4. Podstawowe zasady klejenia płytek: wymieszaną zaprawę klejącą nanosi się na podłoże pacą stalową (1), zaprawę profiluje się pacą zębatą (2), w przypadku płytek podłogowych lub układanych na zewnątrz budynków klej nanosi się również na spód płytek (3), płytki przykłada się do kleju na podłożu, lekko dociska i przesuwa, zachowując szczeliny fugowe o założonej szerokości (4); fot.: Sopro

 

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Szukasz specjalistycznych noży ręcznych?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Noże z mechanizmem cofania ostrza do rękojeści, z ostrzem ukrytym w konstrukcji... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.