Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Naprawa i wzmacnianie nadproży murowanych

Iniekcja rys i spękań
Naprawę/wzmacnianie nadproży należy przeprowadzić po dokonaniu oceny stanu technicznego budynku, w szczególności po ustaleniu przyczyn wywołujących nierównomierne osiadanie murów i zabezpieczeniu ich przed dalszymi odkształceniami.
Naprawę/wzmacnianie nadproży należy przeprowadzić po dokonaniu oceny stanu technicznego budynku, w szczególności po ustaleniu przyczyn wywołujących nierównomierne osiadanie murów i zabezpieczeniu ich przed dalszymi odkształceniami.
J. Sawicki
Ciąg dalszy artykułu...

Iniekcja rys i spękań

Iniekcja polega na wprowadzeniu pod ciśnieniem odpowiedniego materiału wiążącego (iniektu) w rysy i spękania występujące w murze z elementów pełnych. Nie należy jej stosować do ścian z elementów drążonych (cegieł dziurawek, pustaków itp.). Realizacja musi być poprzedzona opracowaniem technicznym określającym rodzaj mieszanki iniekcyjnej i sposób jej wprowadzenia oraz szerokość rozwarcia i charakter rys.

Iniekt ma zapewnić przede wszystkim uszczelnienie i scalenie rozdzielonych części muru. Stąd też iniekcję traktuje się na ogół jako metodę poprzedzającą i uzupełniającą inny rodzaj wzmocnienia konstrukcji murowych.

Mieszanka iniekcyjna powinna odznaczać się odpowiednią plastycznością (płynnością), niskim skurczem, wiązaniem w temperaturze otoczenia, wysoką przyczepnością do łączonych elementów oraz założoną wytrzymałością.

Iniekty można podzielić na:

  • mineralne (cementowe, mikrocementowe, polimerowo-cementowe, gipsowe i gipsowo-wapienne)
  • oraz z tworzyw sztucznych (epoksydowe i poliuretanowe).

Przy naprawie i wzmacnianiu ścian i nadproży murowanych stosuje się iniekcje:

  • niskociśnieniową (ciśnienie do 0,4 MPa), przy użyciu żywic epoksydowych i poliuretanowych oraz zaczynów cementowych i mikrocementowych, szczególnie przydatną przy uszczelnianiu zarysowań nadproży; metody tej nie stosuje się do uszczelnienia rys o rozwarciu poniżej 0,5 mm oraz do iniekcji w murach grubych (powyżej 50 cm);
  • średniociśnieniową (ciśnienie do 0,8 MPa), stosowaną w murach grubości powyżej 50 cm oraz do iniekcji szerokich rys o rozwarciu powyżej 1 mm;
  • wysokociśnieniową (ciśnienie powyżej 0,8 MPa), stosowaną w murach dowolnej grubości oraz do iniekcji zarysowań w nadprożach wraz z przyległymi pasmami międzyokiennymi.

Poznaj: Przyczyny uszkodzeń murów - błędy projektowe

Do iniekcji rys i pęknięć w murze oraz wypełnienia wzmacniającego rozluźnionych konstrukcji murowych najczęściej stosuje się plastikowe pakery wbijane oraz zawiesinę cementową. Niska lepkość zawiesiny o małej wielkości ziaren, dochodzących do 60 mm, umożliwia głęboką penetrację w rysy o szerokości rozwarcia >  0,6 mm, szczeliny i pęknięcia.

RYS. 8. Schemat iniekcji za pomocą pakerów mocowanych w otworach po obu stronach rysy; rys.: [C. Magott, M. Rokiel, „Materiały hydroizolacyjne do iniekcji”, „Inżynier Budownictwa”]
RYS. 8. Schemat iniekcji za pomocą pakerów mocowanych w otworach po obu stronach rysy; rys.: C. Magott, M. Rokiel [2]
RYS. 9. Schemat iniekcji niskociśnieniowej przeprowadzonej za pomocą pakerów klejonych; rys.: archiwa autorów (L. Rudziński, A. Kroner)
RYS. 9. Schemat iniekcji niskociśnieniowej przeprowadzonej za pomocą pakerów klejonych; rys.: archiwa autorów

Pakery wbijane, ograniczające ciśnienie robocze iniekcji do 6 MPa, montuje się w naprzemiennych otworach o średnicy 18 mm. Otwory nawiercane są wzdłuż rysy pod kątem 45° po obu stronach pęknięcia, tak aby otwór iniekcyjny przeciął rysę wewnątrz konstrukcji (RYS. 8).

Po dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni rysy wzdłuż jej biegu ok. 5 cm po obu stronach pęknięcie uszczelnia się kompozytem żywicznym na bazie poliuretanu. Materiał uszczelniający gr. ok. 10 mm nakłada się na przygotowaną wcześniej powierzchnię na całej długości pęknięcia. Wymieszaną, homogeniczną zawiesinę iniekcyjną zaczyna tłoczyć się za pośrednictwem pakera startowego – pierwszego na rysie.

Iniekcję przeprowadza się do momentu aż materiał nie wypłynie z sąsiedniego otworu lub ciśnienie w pompie osiągnie przewidziane projektem maksimum. Wówczas końcówkę węża wylotowego pompy należy przełożyć na paker, z którego wypłynął iniekt. Operację tę powtarza się, kontynuując iniekcję przez posuwanie się w ten sposób od dołu do góry. Iniekt należy podawać przy możliwie najniższym ciśnieniu roboczym.

Technologia iniekcji niskociśnieniowej przewiduje zastosowanie małej pompki, pracującej w zakresie ciśnień roboczych od 0 MPa do 1,0 MPa, wprowadzającej iniekt przy użyciu sprężyny naciskowej.

Iniekcję poprzedza oczyszczenie rysy za pomocą szczotki drucianej. Następnie wzdłuż rysy oznacza się miejsca rozmieszczenia pakerów, naklejanych na rysę za pomocą szybkowiążącego kleju na bazie poliuretanu, rozmieszczanych w odległości równej grubości iniektowanej przegrody (RYS. 9).

Uszczelnianie powierzchniowe rysy odbywa się za pomocą szybkowiążącej masy szpachlowej lub zaprawy epoksydowej, nakładanej na całą długość pęknięcia na szerokość ok. 10 cm i gr. ok. 1 cm. W miejscu najwyżej położonym na rysie pozostawia się przerwę w zamykaniu celem odpowietrzania rysy podczas iniekcji.

Podczas wykonywania iniekcji temperatura (podłoża i powietrza) nie może być niższa niż +5°C. Czas obróbki zawiesiny wynosi 30 min. (dla temp. 20°C i wilgotności względnej 50%). Po iniekcji należy usunąć pakery, otwory wypełnić zaprawą szybkowiążącą, a pozostałe uszczelnienia usunąć za pomocą młotka i przecinaka.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

dr inż. Andrzej Kroner
dr inż. Andrzej Kroner
Andrzej Kroner ukończył Wydział Budownictwa Lądowego na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Pracuje w Politechnice Świętokrzyskiej jako adiunkt. Zawodowo interesuje się konstrukcjami oraz re... więcej »
dr hab. inż. Lech Rudziński
dr hab. inż. Lech Rudziński
Lech Rudziński ukończył Wydział Inżynierii Budowlanej na Politechnice Warszawskiej. Pracuje w Politechnice Świętokrzyskiej jako profesor PŚk. Zawodowo interesuje się konstrukcjami murowymi i drew... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.