Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Naprawa i wzmacnianie nadproży murowanych

Iniekcja rys i spękań
Naprawę/wzmacnianie nadproży należy przeprowadzić po dokonaniu oceny stanu technicznego budynku, w szczególności po ustaleniu przyczyn wywołujących nierównomierne osiadanie murów i zabezpieczeniu ich przed dalszymi odkształceniami.
Naprawę/wzmacnianie nadproży należy przeprowadzić po dokonaniu oceny stanu technicznego budynku, w szczególności po ustaleniu przyczyn wywołujących nierównomierne osiadanie murów i zabezpieczeniu ich przed dalszymi odkształceniami.
J. Sawicki
Ciąg dalszy artykułu...

Iniekcja rys i spękań

Iniekcja polega na wprowadzeniu pod ciśnieniem odpowiedniego materiału wiążącego (iniektu) w rysy i spękania występujące w murze z elementów pełnych. Nie należy jej stosować do ścian z elementów drążonych (cegieł dziurawek, pustaków itp.). Realizacja musi być poprzedzona opracowaniem technicznym określającym rodzaj mieszanki iniekcyjnej i sposób jej wprowadzenia oraz szerokość rozwarcia i charakter rys.

Iniekt ma zapewnić przede wszystkim uszczelnienie i scalenie rozdzielonych części muru. Stąd też iniekcję traktuje się na ogół jako metodę poprzedzającą i uzupełniającą inny rodzaj wzmocnienia konstrukcji murowych.

Mieszanka iniekcyjna powinna odznaczać się odpowiednią plastycznością (płynnością), niskim skurczem, wiązaniem w temperaturze otoczenia, wysoką przyczepnością do łączonych elementów oraz założoną wytrzymałością.

Iniekty można podzielić na:

  • mineralne (cementowe, mikrocementowe, polimerowo-cementowe, gipsowe i gipsowo-wapienne)
  • oraz z tworzyw sztucznych (epoksydowe i poliuretanowe).

Przy naprawie i wzmacnianiu ścian i nadproży murowanych stosuje się iniekcje:

  • niskociśnieniową (ciśnienie do 0,4 MPa), przy użyciu żywic epoksydowych i poliuretanowych oraz zaczynów cementowych i mikrocementowych, szczególnie przydatną przy uszczelnianiu zarysowań nadproży; metody tej nie stosuje się do uszczelnienia rys o rozwarciu poniżej 0,5 mm oraz do iniekcji w murach grubych (powyżej 50 cm);
  • średniociśnieniową (ciśnienie do 0,8 MPa), stosowaną w murach grubości powyżej 50 cm oraz do iniekcji szerokich rys o rozwarciu powyżej 1 mm;
  • wysokociśnieniową (ciśnienie powyżej 0,8 MPa), stosowaną w murach dowolnej grubości oraz do iniekcji zarysowań w nadprożach wraz z przyległymi pasmami międzyokiennymi.

Poznaj: Przyczyny uszkodzeń murów - błędy projektowe

Do iniekcji rys i pęknięć w murze oraz wypełnienia wzmacniającego rozluźnionych konstrukcji murowych najczęściej stosuje się plastikowe pakery wbijane oraz zawiesinę cementową. Niska lepkość zawiesiny o małej wielkości ziaren, dochodzących do 60 mm, umożliwia głęboką penetrację w rysy o szerokości rozwarcia >  0,6 mm, szczeliny i pęknięcia.

RYS. 8. Schemat iniekcji za pomocą pakerów mocowanych w otworach po obu stronach rysy; rys.: [C. Magott, M. Rokiel, „Materiały hydroizolacyjne do iniekcji”, „Inżynier Budownictwa”]
RYS. 8. Schemat iniekcji za pomocą pakerów mocowanych w otworach po obu stronach rysy; rys.: C. Magott, M. Rokiel [2]
RYS. 9. Schemat iniekcji niskociśnieniowej przeprowadzonej za pomocą pakerów klejonych; rys.: archiwa autorów (L. Rudziński, A. Kroner)
RYS. 9. Schemat iniekcji niskociśnieniowej przeprowadzonej za pomocą pakerów klejonych; rys.: archiwa autorów

Pakery wbijane, ograniczające ciśnienie robocze iniekcji do 6 MPa, montuje się w naprzemiennych otworach o średnicy 18 mm. Otwory nawiercane są wzdłuż rysy pod kątem 45° po obu stronach pęknięcia, tak aby otwór iniekcyjny przeciął rysę wewnątrz konstrukcji (RYS. 8).

Po dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni rysy wzdłuż jej biegu ok. 5 cm po obu stronach pęknięcie uszczelnia się kompozytem żywicznym na bazie poliuretanu. Materiał uszczelniający gr. ok. 10 mm nakłada się na przygotowaną wcześniej powierzchnię na całej długości pęknięcia. Wymieszaną, homogeniczną zawiesinę iniekcyjną zaczyna tłoczyć się za pośrednictwem pakera startowego – pierwszego na rysie.

Iniekcję przeprowadza się do momentu aż materiał nie wypłynie z sąsiedniego otworu lub ciśnienie w pompie osiągnie przewidziane projektem maksimum. Wówczas końcówkę węża wylotowego pompy należy przełożyć na paker, z którego wypłynął iniekt. Operację tę powtarza się, kontynuując iniekcję przez posuwanie się w ten sposób od dołu do góry. Iniekt należy podawać przy możliwie najniższym ciśnieniu roboczym.

Technologia iniekcji niskociśnieniowej przewiduje zastosowanie małej pompki, pracującej w zakresie ciśnień roboczych od 0 MPa do 1,0 MPa, wprowadzającej iniekt przy użyciu sprężyny naciskowej.

Iniekcję poprzedza oczyszczenie rysy za pomocą szczotki drucianej. Następnie wzdłuż rysy oznacza się miejsca rozmieszczenia pakerów, naklejanych na rysę za pomocą szybkowiążącego kleju na bazie poliuretanu, rozmieszczanych w odległości równej grubości iniektowanej przegrody (RYS. 9).

Uszczelnianie powierzchniowe rysy odbywa się za pomocą szybkowiążącej masy szpachlowej lub zaprawy epoksydowej, nakładanej na całą długość pęknięcia na szerokość ok. 10 cm i gr. ok. 1 cm. W miejscu najwyżej położonym na rysie pozostawia się przerwę w zamykaniu celem odpowietrzania rysy podczas iniekcji.

Podczas wykonywania iniekcji temperatura (podłoża i powietrza) nie może być niższa niż +5°C. Czas obróbki zawiesiny wynosi 30 min. (dla temp. 20°C i wilgotności względnej 50%). Po iniekcji należy usunąć pakery, otwory wypełnić zaprawą szybkowiążącą, a pozostałe uszczelnienia usunąć za pomocą młotka i przecinaka.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


dr inż. Andrzej Kroner
dr inż. Andrzej Kroner
Andrzej Kroner ukończył Wydział Budownictwa Lądowego na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Pracuje w Politechnice Świętokrzyskiej jako adiunkt. Zawodowo interesuje się konstrukcjami oraz re... więcej »
dr hab. inż. Lech Rudziński
dr hab. inż. Lech Rudziński
Lech Rudziński ukończył Wydział Inżynierii Budowlanej na Politechnice Warszawskiej. Pracuje w Politechnice Świętokrzyskiej jako profesor PŚk. Zawodowo interesuje się konstrukcjami murowymi i drew... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.