Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Terenowe badania poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających z pomieszczeń komunikacji ogólnej

Charakterystyka obiektu badań
Poznaj wyniki pomiarów terenowych dotyczących poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji ogólnej (podestów i biegów schodowych)
Poznaj wyniki pomiarów terenowych dotyczących poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji ogólnej (podestów i biegów schodowych)
Fot. archiwum autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Charakterystyka obiektu badań

Badania terenowe przeprowadzone zostały w dwóch budynkach mieszkalnym wielorodzinnych. Ich celem było określenie poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających z pomieszczeń komunikacji ogólnej (podestów i biegów schodowych) do pomieszczeń mieszkalnych.

TABELA 2. Zestawienie elementów poddanych badaniom w budynku 1 i 2
TABELA 2. Zestawienie elementów poddanych badaniom w budynku 1 i 2

W TAB. 2 pokazano różnice w sposobie wykonania schodów z punktu widzenia realizacji ochrony wibroakustycznej.

  • W budynku 1 nie zastosowano żadnych elementów dźwiękoizolacyjnych.
  • W budynku 2 na podeście piętrowym wykonano podłogę pływającą, natomiast na podeście pośrednim użyto systemowych rozwiązań wibroakustycznych, zarówno przy zamocowaniu spocznika do ściany, jak i biegu schodowego.

Na RYS. 1 i RYS. 2 pokazano usytuowanie pomieszczeń odbiorczych w stosunku do klatki schodowej. Oba pomieszczenia sąsiadowały bezpośrednio z biegiem, jak i podestami schodowymi.

Wyniki pomiarów

Na RYS. 3 i RYS. 4 pokazano wyniki pomiarów w postaci wartości jednoliczbowych wskaźników L’n,w. W nawiasach podano wartości widmowego wskaźnika adaptacyjnego CI obliczonego zgodnie z normą [7] dla zakresu częstotliwości 100÷2500 Hz.

Wartości wskaźnika L’n,w (CI) obliczone dla zakresu częstotliwości 100¸3150 Hz zaznaczono na przekroju budynku, przypisując wartości do odpowiadających im ustawień stukacza młotkowego.

Analiza wyników pomiarów

Dla obu przypadków najwyższe wartości wskaźnika L’n,w wyznaczono dla usytuowania stukacza na podeście głównym i wyniosły one tyle samo (68 dB).

Czytaj też: Co wpływa na obniżenie komfortu akustycznego w budynku? >>>

O ile w przypadku budynku 1 wysoka wartość wskaźnika nie powinna dziwić, o tyle w przypadku budynku 2 powyższy wynik zastanawia, ponieważ na podeście głównym zastosowano podłogę pływającą. Przyczyną powyższego było najprawdopodobniej nieprawidłowe wykonanie warstwy wierzchniej w postaci płytek.

Prawidłowe rozwiązanie powinno polegać na wykonaniu obwodowej fugi z silikonu nie tylko na grubości płytek, ale także na grubości warstwy kleju. Fuga wykonana powinna zostać ze szczególną uwagą, tak aby nie zabrudzić dylatacji i nie utworzyć łącznika mechanicznego przenoszącego drgania.

  • W przypadku budynku bez wibroizolacji podobną wartość L’n,w uzyskano dla podestu pośredniego (67 dB).
  • W przypadku budynku 2 dla analogicznego układu wartość ta była o 8 dB niższa i wyniosła 59 dB.

Obniżenie wartości wskaźnika wynika zapewne z zastosowania systemowych rozwiązań akustycznych przy zamocowaniu spocznika do ściany klatki schodowej. Efekt nie jest satysfakcjonujący ze względu na popełnione błędy wykonawcze analogiczne do tych z podestu głównego.

Dodatkowo w budynku 2 systemową dylatację pomiędzy podestem a ścianą zastąpiono rozwiązaniem alternatywnym. W obu budynkach brak było dylatacji pomiędzy biegiem a ścianą klatki schodowej. Skutkuje to wysoką transmisją dźwięków.

Wskaźnik przybliżonego poziomu uderzeniowego dla sytuacji pomiarowej ze stukaczem usytuowanym na biegu przylegającym do analizowanych pomieszczeń wyniósł odpowiednio 63 i 61 dB.

Wnioski

Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzić należy, że nie ma możliwości spełnienia wymagań normowych bez prawidłowego wykonania warstwy wierzchniej. Dotyczy to zarówno wartości maksymalnej podanej w normie PN-B-02151-03:1999 [3], czyli L’n,w ≤ 53 dB, jak i nieco bardziej liberalnego wymagania z normy po nowelizacji PN-B-02151-3:2015-10 [4] – L’n,w ≤ 55 dB.

Niezależnie od popełnionych błędów wykonawczych zauważyć należy, że „zasięg” dźwięków uderzeniowych w przypadku budynku 2, w którym zastosowano systemowe rozwiązania wibroizolacyjne jest znacznie mniejszy niż w budynku 1. Przykładowo wartość wskaźnika dla pozycji stukacza na podeście głównym usytuowanym kondygnację poniżej pomieszczenia odbiorczego jest niższa o 6 dB (61 dB i 55 dB), a dla pozycji stukacza na biegu schodowym zlokalizowanym półtora kondygnacji poniżej jest niższy aż o 14 dB (59 dB i 45 dB).

Literatura

1. Ustawa Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 r. wraz z późniejszymi zmianami (tekst jednolity DzU 2013 nr 0, poz. 1409).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, z późn. zm.).
3. PN-B-02151-03:1999, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania".
4. PN-B-02151-3:2015-10, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach, cz. 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych".
5. PN-EN ISO 140-7:2000, "Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Pomiary terenowe izolacyjności od dźwięków uderzeniowych stropów".
6. PN-EN ISO 3382-2:2010, "Akustyka. Pomiar parametrów akustycznych pomieszczeń, cz. 2: Czas pogłosu w zwyczajnych pomieszczeniach".
7. PN-EN ISO 717-2:2013, "Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych, cz. 2: Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych".

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Pliki do pobrania
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.