Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Sezon grzewczy za pasem. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Paroc Polska  |  28.09.2017
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?
Paroc Polska

Nadeszła jesień. Ta kalendarzowa i ta meteorologiczna. Pikujące w dół słupki termometrów dla właścicieli domów jednorodzinnych oznaczają jedno - początek sezonu grzewczego. Co roku zadajemy sobie pytanie: jak zmniejszyć koszty eksploatacji? Eksperci podpowiadają: najpierw musimy zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło, później postawmy na wydajne ogrzewanie.

Czas niższych temperatur i wyższych rachunków za ogrzewanie wbrew pozorom może stanowić okazję do... oszczędności! Aby je osiągnąć, należy poprawić efektywność energetyczną. Okazuje się, że obniżenie zużycia energii to nie do końca to samo, co ograniczyć je w sposób optymalny. Oszczędności szukajmy więc z głową. Tak, żeby nie przepłacić, ale też nie poświęcać tego, co się liczy - komfortu mieszkania. Wszak ciepło w domu to nie telewizor, który możemy wyłączyć, idąc do łazienki. Dowiedz się więcej >>

PAROC

Po pierwsze i najważniejsze - ogranicz straty ciepła!

Kiedy nakłady na ogrzewanie rosną, jedno jest pewne: ciepło znajduje drogę ucieczki przez przegrody budowlane.

Można to porównać do dziurawego wiadra, do którego wlewamy wodę. Aby utrzymać w nim ciecz, lepiej jest załatać dziury, niż zwiększać strumień płynu. Dachy i ściany to przegrody, przez które ucieka najwięcej ciepła z domu. Odpowiedniej grubości ocieplenie pozwala znacznie ograniczyć te straty, co zmniejsza konieczną do dostarczenia ilość ciepła. Efekt tego odczuwamy w rachunkach za ogrzewanie - wyjaśnia obrazowo Adam Buszko z firmy Paroc Polska, która produkuje izolacje budowlane.

Przyjmuje się, że uzasadnione ekonomicznie ocieplenie to takie, którego udział nie przekracza 2-3% nakładów na budowę domy i którego koszt zwraca się w czasie do 10 lat. Jak to wygląda w praktyce?

Docieplenie typowego, 10-letniego domu o powierzchni 120 m2 wełną kamienną o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych i 35 cm na dachu to jednorazowy koszt nieprzekraczający kilku procent wartości nieruchomości. Uzyskane oszczędności przeważnie oznaczają zwrot nakładów już po 7 latach, w trakcie których zużyjemy mniej energii i wydamy mniej pieniędzy - wylicza Adam Buszko.

Okna też są ważne!

W kontekście zatrzymania ciepła wewnątrz budynku osobne miejsce warto poświęcić poddaszu. Ta część domu stanowi dość drażliwy punkt pod względem bilansu termicznego - przez połać i okna dachowe ucieka przeciętnie nawet jedna czwarta energii wykorzystywanej do ogrzewania. O tym, jak istotna jest izolacyjność cieplna stolarki na poddaszu najlepiej niech świadczy fakt, że aktualne przepisy budowlane zakładają konieczność zastosowania cieplejszych okien dachowych o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów >>

PAROC

W przypadku stolarki na poddaszu wartość ta maksymalnie może wynieść U = 1,3 W/m2·K. Oznacza to, że przy wykorzystaniu okien o wyższym współczynniku, nie otrzymamy zielonego światła od Nadzoru Budowlanego - tłumaczy Marcin Demski z firmy OKPOL.

Okazuje się jednak, że to nie koniec zmian w prawie. W 2021 dopuszczalny wskaźnik spadnie do 1,1 W/m2·K. Producenci stolarki już teraz zachęcają do stawiania na cieplejsze okna.

Mając na uwadze inwestorów już dziś myślących o większych oszczędnościach, wprowadziliśmy w tym roku nowe okna dachowe o współczynnikach przenikania ciepła na poziomie 0,78; 0,9 oraz 1,1 W/m2K - dodaje Marcin Demski.

PAROC

Decyzję warto podjąć jak najwcześniej

Termomodernizacja domu to wydatek, który zwraca się w ciągu kilku-kilkunastu lat użytkowania domu. Warto więc wziąć do ręki kalkulator i zdecydować, co będzie dla nas bardziej opłacalne - mniejszy nakład jednorazowy i większe rachunki przez lata, czy też inwestycja w grubszą warstwę izolacji i cieplejsze okna, co zwróci się w przyszłości z nawiązką.

Paroc Polska
ul.Gnieźnieńska 4
62-240 Trzemeszno

Telefon: 61 468 21 90
Fax: 61 468 23 04


www.paroc.pl

PAROC
http://www.izolacje.com.pl/images/photos/24/2072/__b_zbiornik_przemyslowy2_paroc.JPG

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2018

Aktualny numer:

Izolacje 2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Analiza rozwiązań materiałowych podłóg na stropach w budynkach
  • - Dobór grubości warstwy ocieplenia w loggiach i na balkonach
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.