Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Bilans cieplny domu jednorodzinnego w technologii kompozytu wapienno-konopnego

Badanie współczynnika przewodzenia ciepła
FOT. 1. Przykładowa realizacja ściany w rozważanej technologii
FOT. 1. Przykładowa realizacja ściany w rozważanej technologii
Archiwa autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Badanie współczynnika przewodzenia ciepła

Badanie przewodności cieplnej kompozytu przeprowadzono na próbkach o wymiarach 300×300×50 mm, po 28 dniach dojrzewania, przy pomocy aparatu płytowego Fox300 w oparciu o standardy PN ISO 8302:1999 [9]. Przed badaniem próbki zostały wysuszone do stałej masy.

Wilgotność względna materiałów budowlanych znacząco wpływa na ich przewodność cieplną, dlatego ważne jest, aby badane próbki posiadały jednakowy poziom wilgotności.

Zbadano temperaturę na płycie grzejnej w wysokości 25°C, natomiast chłodzącej 0°C. Uzyskano średnią temperaturę 12,5°C.

RYS. 9. Schemat sposobu układania i przepływu ciepła w ścianie z kompozytu; rys. archiwa autorów (P. Brzyski, J. Styczeń, S. Fic)
RYS. 9. Schemat sposobu układania i przepływu ciepła w ścianie z kompozytu; rys. archiwa autorów
RYS. 10. Współczynnik przewodzenia ciepła kompozytu wapienno-konopnego w zależności od miejsca zastosowania; rys. archiwa autorów (P. Brzyski, J. Styczeń, S. Fic)
RYS. 10. Współczynnik przewodzenia ciepła kompozytu wapienno-konopnego w zależności od miejsca zastosowania; rys. archiwa autorów

Wynikiem testu był średnia wartość współczynnika przewodzenia ciepła materiału.

Badanie polega na przepuszczeniu przez próbkę określonego strumienia ciepła oraz zmierzeniu wartości temperatury powstałych przy ustalonym przepływie ciepła na powierzchniach doprowadzenia i odprowadzenia ciepła.

Mając na uwadze głównie zastosowanie badanego kompozytu jako monolityczne wypełnienie konstrukcji drewnianej szkieletowej, aplikowane i zagęszczane w kierunku pionowym, próbki do badania przewodności cieplnej formowano w sposób pokazany na RYS. 9.

Wykres na RYS. 10 przedstawia uzyskane na drodze badawczej wartości współczynnika przewodzenia ciepła dla kompozytów wapienno-konopnych.

Badane kompozyty uzyskały różne wartości współczynnika przewodzenia ciepła w zależności od receptury, która została odpowiednio dobrana, aby uzyskać gęstości kompozytów odpowiednie dla docelowego miejsca zastosowania.

Kompozyt stosowany jako izolacja dachu uzyskał średnią wartość λ = 0,065 W/(m·K), przy gęstości objętościowej ok. 250 kg/m3.

Czytaj też: Ocena energetyczna stolarki budowlanej >>>

Receptura stosowana w ścianach charakteryzowała się średnim przewodnictwem cieplnym ok. 0,076 W/(m·K), przy gęstości objętościowej ok. 350 kg/m3.

Najcięższa mieszanka (gęstość około 600 kg/m3), zastosowana jako warstwa posadzki na gruncie, osiągnęła średnią wartość λ = 0,120 W/(m·K). Zróżnicowanie to uzyskano, stosując różne proporcje spoiwa do paździerzy.

Współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych

TABELA 2. Wartości współczynnika przewodzenia ciepła materiałów zastosowanych w przegrodach materiałów (badania własne oraz [12, 13])
TABELA 2. Wartości współczynnika przewodzenia ciepła materiałów zastosowanych w przegrodach materiałów (badania własne oraz [12, 13])
TABELA 3. Wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych
TABELA 3. Wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych

Analizowane przegrody składają się z warstw niejednorodnych (szkieletowa konstrukcja ścian wypełniona kompozytem wapienno-konopnym oraz dach, w którym przestrzenie między krokwiami zostały wypełnione również tym materiałem).

W celu obliczenia wartości współczynnika przenikania ciepła tych przegród posłużono się metodą opisaną w punkcie 6.2 normy PN-EN ISO 6946:2008 [10].

Z kolei współczynnik U dla podłogi na gruncie obliczono w oparciu o normę PN–EN ISO 13370:2001 [11].

W TAB. 2 przedstawiono wartości współczynników przewodzenia ciepła materiałów wykorzystanych w przegrodach zewnętrznych, a w TAB. 3 obliczone wartości współczynnika przenikania ciepła tych przegród.

Przyjęte rozwiązania przegród zewnętrznych pozwoliły spełnić obecne wymagania cieple podyktowane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. [14].

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »mgr inż. Przemysław Brzyski
mgr inż. Przemysław Brzyski
Autor ukończył Budownictwo na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej na specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa. Pracuje w Katedrze Budownictwa Ogólnego tej uczelni jako ... więcej »
mgr inż. Joanna  Styczeń
mgr inż. Joanna  Styczeń
Autorka ukończyła Budownictwo na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej na specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa. Pracuje w Katedrze Budownictwa Ogólnego tej ucze... więcej »
dr hab. inż. Stanisław Fic
dr hab. inż. Stanisław Fic
Ukończył Budownictwo na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej. Pracuje w Katedrze Budownictwa Ogólnego Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej jako kierownik katedry. Za... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.