Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Izolacja akustyczna ścian, czyli skuteczne wyciszenie domu

Isola  |  19.07.2017  |  1
Izolacja akustyczna ścian, czyli skuteczne wyciszenie domu
Izolacja akustyczna ścian, czyli skuteczne wyciszenie domu
ISOLA

W trakcie projektowania, a także na późniejszych etapach wykonania prac budowlanych akustyka przegród nie do końca jest traktowana serio, a to błąd. O ile w przypadku obiektów, gdzie warunki akustyczne muszą być bezwzględnie spełnione - np. w salach koncertowych, halach widowiskowo-sportowych, centrach konferencyjnych lub też salach kinowych - zapewnienie odpowiedniej izolacyjności akustycznej jest mocno brane pod uwagę, o tyle w przypadku budownictwa mieszkaniowego projektanci nie traktują tej sprawy poważnie.

Skuteczne wyciszenie, czyli jakie? Dobra izolacja akustyczna to taka, która zapewnia komfort ludziom przebywającym w pomieszczeniach - tzn. dźwięki z sąsiednich pomieszczeń nie są dla nich uciążliwe. Podczas projektowania, a także na późniejszym etapie prowadzenia prac wykonawczych należy przeprowadzić odpowiednie kalkulacje. Normy ściśle określają minimalną wartość wskaźnika R’A1 dla ścian wewnętrznych.

Czym jest izolacja akustyczna?

Właściwa izolacja akustyczna ma podnieść komfort użytkowania pomieszczenia przez stłumienie niepożądanych dźwięków. Jest wiele rozwiązań dotyczących izolacji akustycznych - od wykonywania ścian w odpowiednich technologiach lub stosowania lekkich konstrukcji szkieletowych wypełnionych odpowiednim materiałem po klejenie izolacji bezpośrednio do ścian (maty ACCORUB®, płyty z gazobetonu).

Na czym polega skuteczne wyciszenia domu - metody wyciszania ścian i podłóg

O skutecznym wyciszeniu domu możemy mówić wtedy, gdy podczas prac wykonawczych wszystkie zalecenia projektanta (od strony akustycznej) zostały zrealizowane. Bardzo istotne jest, aby zwrócić uwagę na szczegóły - o ile relatywnie łatwo jest wyizolować akustycznie powierzchnie poziome lub pionowe, to często pomijane są kwestie przenoszenia się dźwięków poprzez mostki akustyczne lub poprzez wentylację.

W przypadku ścian możliwe jest postawienie tzw. przed-ścianki i wypełnienie konstrukcji materiałem izolującym akustycznie (np. matą ACCORUB®) z wełny mineralnej. Podczas prac wykonawczych, przy procesie montażu profili nośnych do ścian, sufitu oraz podłog,i należy zastosować taśmy akustyczne w celu uniknięcia mostków akustycznych. Inną metodą izolowania akustycznego ścian jest przyklejanie bezpośrednio do ściany materiałów izolacyjnych - maty ACCORUB® lub płyty z gazobetonu - a następnie wykańczanie powierzchni wyprawami tynkarskimi. Dowiedz się więcej o innowacyjnych rozwiązaniach firmy ISOLA >>

ISOLA - izolacja akustyczna

W przypadku podłóg zalecane jest wykonanie podłóg pływających, gdzie pod warstwą dociskową jako izolacja akustyczna stosowane są m.in. granulat Thermogran®, styropian (w dwóch twardościach), wełna mineralna (twarda). Bardzo istotnym czynnikiem jest wykonanie dylatacji obwiedniowej dookoła pomieszczenia wzdłuż ścian. Dylatacja obwiedniowa z reguły ma szerokość około 10 mm i zapobiega powstawaniu mostków akustycznych pomiędzy podłogą a sąsiadującymi ścianami. Ponadto ważne jest również zastosowanie odpowiednio szczelnych drzwi, aby cały układ (ściany, podłogi, elementy wentylacji) odpowiednio izolował dźwięki.   

Jakie materiały są wykorzystywane do izolacji ścian - wady i zalety

Do wykonywania izolacji akustycznych ścian stosowane są płyty z wełny mineralnej, umieszczane jako wypełnienie ścianek szkieletowych, które na późniejszych etapach prac wykańczane są płytami gipsowo-kartonowymi. Ponadto spotykana jest metoda klejenia do ścian przy pomocy mineralnych zapraw klejowych płyt z gazobetonu, która to powierzchnia jest pokrywana siatką z włókien szklanych wtapianą w zaprawie klejowej, a następnie wykańczana wyprawą tynkarską. Skonsultuj się ze specjalistami firmy ISOLA >>

Ponadto jedną z metod jest wykorzystanie mat izolacyjnych ACCORUB®, występujących w grubościach 1-10 cm i stosowanych w zależności od potrzeby. W przypadku, gdy konieczne jest zastosowanie lekkiej konstrukcji maty ACCORUB® docina się i wypełnia przestrzenie pomiędzy profilami i dalej wykańcza płytami gipsowo-kartonowymi.

Istnieje także inna opcja - maty ACCORUB®mocowane do ścian przy pomocy mineralnych zapraw klejowych, następnie mocowane są na kleju płyty gipsowo-kartonowe lub w innej wersji w mineralnej zaprawie klejowej wtapiana jest siatka z włókien szklanych i całość jest wykańczana tynkiem. Naturalnie podczas prowadzania prac należy bezwzględnie pamiętać od wykonywaniu dylatacji od otaczających ścian, podłóg i sufitu, w celu likwidacji mostków akustycznych.

ISOLA

Isola sp. z o.o.
ul. Towarowa 7
28-200 Staszów
tel. 15 865 59 82
www.isola.com.plArkadiusz Wolski
Managing Partner
tel. 883 226 138
e-mail:

Komentarze

(1)
Sergiusz | 16.08.2017, 01:46

Taka izolacja daje super efekty. Można także uzyskać wewnątrz mieszkania sporą separację dźwięków. Syn grający na komputerze już tak nie przeszkadza.
Pozdrawiam

   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...

test

test

9/2017

Aktualny numer:

Izolacje 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne powłoki polimocznikowe
  • - Przyczyny uszkodzeń murów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.