Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Właściwości, parametry i zastosowanie tynków glinianych

Właściwości tynków
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 1/2017  |  02.03.2017
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Kolejną cechą tynków glinianych jest zdolność do kapilarnego transportu wilgoci. Ma ona wpływ na ograniczenia w zastosowaniu tynków, jednakże z drugiej strony wpływa pozytywnie (oczywiście w ograniczonym zakresie) na zdolność do regulowania klimatu w pomieszczeniu (wahania wilgotności względnej powietrza, np. na skutek gotowania, zmywania, ogrzewania są niwelowane/zmniejszane przez krótkotrwale magazynowanie i oddawanie pary wodnej przez tynki).

Wytrzymałość tynków glinianych na ściskanie wynosi zwykle od 0,5 MPa do 3 MPa, przyczepność od 0,1 MPa do 0,2 MPa, natomiast moduł E od 1000 MPa do 3000 MPa. Z parametrów opisujących zachowanie się tynku wobec wody/wilgoci należy wymienić:

  • współczynnik oporu dyfuzyjnego μH2O ≥ 6 oraz ≤ 10,
  • zawartość porów powietrza rzędu 20-30% (objętościowo),
  • współczynnik nasiąkliwości powierzchniowej 10-20 kg/m2h1/2,
  • kapilarny pobór wody po 24 godz. 50-80 kg/m2 [2].

Współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi zwykle od 0,4 W/(m·K) do 0,8 W/(m·K). Górny zakres jest więc porównywany z λ tradycyjnego tynku wapiennego [od 0,7 W/(m·K) do 0,8 W/(m·K)].

W TAB. 1 i TAB. 2 podano wymagania stawiane tynkom glinianym w zależności od zastosowania.

Czytaj też: Stosowanie materiałów z gliny a mikroklimat wewnętrzny nowoczesnych budynków energooszczędnych >>>

Skurcz zaprawy glinianej nie powinien być większy niż 2%, jednak jest to wartość maksymalna. W zasadzie powinien być on określony w odniesieniu do konkretnego zastosowania. Zbyt duży skurcz może ograniczyć zastosowanie tynku, zwłaszcza gdy stosuje się go w grubszej warstwie (im grubsza warstwa, tym większa tendencja do skurczu).

TABELA 1. Minimalne wytrzymałości na ściskanie tynków glinianych w zależności od zastosowania [3]
TABELA 1. Minimalne wytrzymałości na ściskanie tynków glinianych w zależności od zastosowania [3]
TABELA 2. Minimalna przyczepność, wytrzymałość na zginanie i ścieralność tynków glinianych w zależności od zastosowania [3]
TABELA 2. Minimalna przyczepność, wytrzymałość na zginanie i ścieralność tynków glinianych w zależności od zastosowania [3]
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.