Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Właściwości, parametry i zastosowanie tynków glinianych

Właściwości tynków
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 1/2017  |  02.03.2017
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Kolejną cechą tynków glinianych jest zdolność do kapilarnego transportu wilgoci. Ma ona wpływ na ograniczenia w zastosowaniu tynków, jednakże z drugiej strony wpływa pozytywnie (oczywiście w ograniczonym zakresie) na zdolność do regulowania klimatu w pomieszczeniu (wahania wilgotności względnej powietrza, np. na skutek gotowania, zmywania, ogrzewania są niwelowane/zmniejszane przez krótkotrwale magazynowanie i oddawanie pary wodnej przez tynki).

Wytrzymałość tynków glinianych na ściskanie wynosi zwykle od 0,5 MPa do 3 MPa, przyczepność od 0,1 MPa do 0,2 MPa, natomiast moduł E od 1000 MPa do 3000 MPa. Z parametrów opisujących zachowanie się tynku wobec wody/wilgoci należy wymienić:

  • współczynnik oporu dyfuzyjnego μH2O ≥ 6 oraz ≤ 10,
  • zawartość porów powietrza rzędu 20-30% (objętościowo),
  • współczynnik nasiąkliwości powierzchniowej 10-20 kg/m2h1/2,
  • kapilarny pobór wody po 24 godz. 50-80 kg/m2 [2].

Współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi zwykle od 0,4 W/(m·K) do 0,8 W/(m·K). Górny zakres jest więc porównywany z λ tradycyjnego tynku wapiennego [od 0,7 W/(m·K) do 0,8 W/(m·K)].

W TAB. 1 i TAB. 2 podano wymagania stawiane tynkom glinianym w zależności od zastosowania.

Czytaj też: Stosowanie materiałów z gliny a mikroklimat wewnętrzny nowoczesnych budynków energooszczędnych >>>

Skurcz zaprawy glinianej nie powinien być większy niż 2%, jednak jest to wartość maksymalna. W zasadzie powinien być on określony w odniesieniu do konkretnego zastosowania. Zbyt duży skurcz może ograniczyć zastosowanie tynku, zwłaszcza gdy stosuje się go w grubszej warstwie (im grubsza warstwa, tym większa tendencja do skurczu).

TABELA 1. Minimalne wytrzymałości na ściskanie tynków glinianych w zależności od zastosowania [3]
TABELA 1. Minimalne wytrzymałości na ściskanie tynków glinianych w zależności od zastosowania [3]
TABELA 2. Minimalna przyczepność, wytrzymałość na zginanie i ścieralność tynków glinianych w zależności od zastosowania [3]
TABELA 2. Minimalna przyczepność, wytrzymałość na zginanie i ścieralność tynków glinianych w zależności od zastosowania [3]
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.