Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kontrowersje wokół Warunków Technicznych - czy to się opłaca?

Zmiany prawne a praktyka rynkowa
Kontrowersje wokół Warunków Technicznych - czy to się opłaca?
Kontrowersje wokół Warunków Technicznych - czy to się opłaca?
arch. redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Zmiany prawne a praktyka rynkowa

Wprowadzone w 2014 r. znowelizowane Warunki Techniczne [1] teoretycznie skutkowały zmniejszeniem energochłonności budynków. Zaproponowane zmiany prawne obejmowały trzy przedziały czasowe: 2014-2016 r., 2017-2021 r. oraz od 2019 r. budownictwo publiczne i od 2021 r. dla wszystkich budynków (TAB. 4).

Wprowadzone w 2014 r. zmiany były niewielkie i nie wpływały znacząco na koszty budowy. Lepsze parametry energooszczędne osiągnięto przede wszystkim dzięki nowemu podejściu do określania strat ciepła przez wentylację naturalną oraz do bilansowania energii na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Praktycznie nie zwiększały one kosztów budowy.

Przeczytaj też: Odór i nieprzyjemna woń a Prawo budowlane >>>

Warto wiedzieć, że nowe bilansowanie zużycia energii na wentylację naturalną jest sprzeczne z wymaganiami higienicznymi i nie ma nic wspólnego z ideą budownictwa energooszczędnego. Gdybyśmy spełniali wymagania higieniczne, to spełnienie wymagań prawnych dla budynków budowanych wg WT 2014 roku musiałoby być znacznie bardziej kosztowne.

Koniec 2016 r. obfitował w większą niż zwykle ilość projektów budowlanych ubiegających się o pozwolenie na budowę. Powodem były nadchodzące w 2017 r. zmiany Warunków Technicznych, które wpływają na zwiększenie kosztów budowy.

Zdaniem deweloperów, Polacy ze względu na zdolności kredytowe szukają przede wszystkim tanich mieszkań i domów. Inwestorzy i deweloperzy, świadomi nadchodzących konsekwencji finansowych wynikających ze zmian prawnych, starali się złożyć możliwie jak największą liczbę projektów budowlanych spełniających warunki z 2016 r. Cel był oczywisty - uzyskanie pozwolenia na budowę w oparciu o wymagania prawne obowiązujące w 2016 r.

Czy przeczucia i obawy inwestorów rzeczywiście są uzasadnione? Czy budynki projektowane według wymagań WT 2017 będą dużo droższe? I najważniejsze pytanie: czy nasze społeczeństwo stać na takie zmiany?

Aby uzyskać odpowiedzi na pytanie, o ile wzrosną koszty budowy domów spełniających wymagania WT 2021 (2019), przeanalizowano trzy typowe, najczęściej sprzedawane projekty gotowych domów.

TABELA 4. Wybrane wymagania w zakresie EP wg WT [1]
TABELA 4. Wybrane wymagania w zakresie EP wg WT [1]

Koszty budowy typowych domów według Warunków Technicznych na 2017 r. i na 2021 r.

Do stycznia 2017 r. domy jednorodzinne powinny charakteryzować się wskaźnikiem nieodnawialnej energii pierwotnej EP ≤ 95 kWh/m2·rok. Wykonanie i zaprojektowanie budynków według tych wymagań wymusza:

  • wykonanie przegród spełniających co najmniej wymagania prawne WT 2017,
  • zastosowanie kotłowni gazowej kondensacyjnej z automatyką oraz z kolektorami słonecznymi i wentylacją naturalną lub
  • zastosowanie kotłowni gazowej kondensacyjnej oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub
  • zastosowanie maszynowni opartej o pompę ciepła oraz wentylację naturalną.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.