Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak chronić dom przed hałasem?

Leca Polska  |  29.06.2017  |  3
Jak chronić dom przed hałasem?
Jak chronić dom przed hałasem?
Leca

Większość z nas marzy o mieszkaniu lub domu w cichej i spokojnej okolicy. Najlepiej, gdy inwestycja jest położona w ustronnym miejscu, daleko od zgiełku miasta, w otoczeniu zieleni. Niestety, dostępne dziś działki budowlane często znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic czy torów kolejowych. Jak zapewnić odpowiedni komfort akustyczny we wnętrzach?

Najwięcej niepożądanych dźwięków z zewnątrz dociera do budynku przez okna. By się przed nimi zabezpieczyć, wystarczy zastosować szczelne okna wieloszybowe, a dodatkowo wyposażyć je w rolety. Aby natomiast zapewnić prawidłową izolacyjność akustyczną dachu, można zastosować płaskie stropy żelbetowe lub odpowiednio grubą warstwę izolacji termicznej i płyty gipsowo-kartonowe w przypadku drewnianych dachów skośnych. Jednak przegrodę o największej powierzchni stanowią zazwyczaj murowane ściany zewnętrzne - niestety w projekcie często uwzględnia się tylko wymagania cieplne, zapominając o odpowiedniej ochronie akustycznej.

Solidne ściany - skuteczna ochrona przed hałasem

Przy obliczaniu izolacyjności akustycznej ścian najważniejszy jest ich ciężar - im jest większy, tym izolacyjność akustyczna jest wyższa. Dlatego najbardziej popularne materiały do wznoszenia ścian to beton i silikaty. Trzecim coraz częściej stosowanym materiałem jest keramzytobeton - jest lżejszy 1/3 od betonu i o 1/4 od silikatów, chroni przy tym przed hałasem równie dobrze, a czasami nawet lepiej. Dzieje się tak, ponieważ jest to lekki beton, w którym część klasycznego kruszywa, jakim jest żwir, zastąpiono Leca® Keramzytem - lekkim kruszywem ceramicznym. Dzięki porowatej strukturze wewnętrznej materiału część energii fali akustycznej przechodzącej przez ścianę jest rozproszona w granulkach keramzytu. Skontaktuj się z naszym doradcą technicznym >>

System Leca® BLOK - bloczki z keramzytobetonu

Elementy wchodzące w skład systemu Leca® BLOK produkowane są w Polsce już od kilkunastu lat. Najbardziej znane są bloczki Leca® BLOK akustyczny 18 i Leca® BLOK akustyczny 18 g - buduje się z nich przegrody o grubości 18 cm. W ubiegłym roku na rynku pojawił się nowy bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20 - ściany z niego wznoszone mają 24 cm grubości. Na ścianach z bloczków Leca® BLOK można układać każdy rodzaj stropu, a także pokrywać je dowolnym tynkiem oraz ocieplać styropianem lub wełną. W przegrodach zbudowanych z tych produktów można zamontować każdy typ okien.

Izolacyjność potwierdzona badaniami

Bloczki Leca® BLOK 24/20 przebadano pod kątem izolacji akustycznej w Zakładzie Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie - osiągnęły wynik Rw = 59 dB (C = -1 i Ctr = -5). Oznacza to, że ściany wewnętrzne uzyskały izolacyjność akustyczną na poziomie 52-55 dB, a ściany zewnętrzne - 52 dB. Wyroby te są więc jednym z najlepiej izolujących od hałasu materiałów ściennych wytwarzanych w Polsce.

KONTAKT
Leca

Leca Polska sp. z o.o.
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: +48 58 772 24 10 (11)
fax: +48 58 772 24 19
email:
www: leca.pl

Budowa ścian - prawidłowe wykonawstwo

Podczas wznoszenia ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej należy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  • ściany należy murować na tzw. pełną spoinę poziomą i pionową - zapewni to uzyskanie wymaganej izolacyjności akustycznej przegrody. Tylko "szczelna" ściana skutecznie chroni przed hałasem;   
  • bez zgody projektanta nie można zmieniać rodzaju tynków wewnętrznych - zamiana zalecanej wyprawy cementowo-wapiennej na lżejszy i cieńszy tynk gipsowy na ścianę spowoduje zmniejszenie masy powierzchniowej nawet o 15-20 kg, to z kolei obniży izolacyjność akustyczną przegrody.

Szczelne i dobrze wykonane ściany zewnętrzne z keramzytobetonowych bloczków akustycznych Leca® BLOK gwarantują spełnienie wymagań normowych nawet przez budynki położone na terenach o dużym natężeniu hałasu panującego zarówno w dzień, jak i w nocy. Zobacz jak murować ściany o dużej izolacyjności akustycznej >>

Przeczytaj też o izolacji akustycznej wewnątrz domu >>

Komentarze

(3)
Popelek | 29.03.2017, 09:57
Budowałem studio przydomowe nagraniowe. Świetnie się sprawdziły bloczki Leca.
Weronika | 11.04.2017, 11:16
Czy te bloczki sprawdzą się do budowy domu koło drogi ekspresowej? Nieustanne drgania i dość wysoki poziom hałasu ? Musimy zdecydować się z mężem do końca kwietnia czy sprzedajemy tą działkę czy jednak ryzykujemy :/
Andrzej | 13.04.2017, 09:24
Ściana z bloczków keramzytobetonowych opisanych w art. odizoluje pomieszczenia dość skutecznie. Jednakze trzeba zadbać również o bardzo szczelne pod względem akustycznym okna i drzwi. Dodatkowo proszę pamiętać o tym, że w lecie trudno sie żyje w ciągle zamkniętym domu. A do ochrony przed drganiami konieczne są specjalne zabezpieczenia fundamentów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Poznaj zalety elewacji wentylowanych »


Masterheaters osuszacze i nagrzewnice

Wentylowana elewacja, dzięki obecności izolacji, w połączeniu z komorą wentylacyjną, gwarantuje znaczną oszczędność energii. Pozwala to obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia, a w konsekwencji zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. czytaj dalej »

 


Krok po kroku: adaptacja poddasza nieużytkowego »

Praktyczne informacje w dziedzinie izolacji - sprawdź »

Paroc adaptacja poddasza nieużytkowego

Polacy coraz chętniej wykorzystują nieużywane poddasza na cele mieszkalne, co od ekip remontowo-budowlanych wymaga dokładnej wiedzy w zakresie adaptacji istniejących pomieszczeń do nowych warunków. czytaj dalej »

W jednym miejscu szybko znajdziemy tutaj zestaw najpotrzebniejszych elementów, które ułatwią dobór właściwego rozwiązania izolacyjnego. Aktualnie na stronie skorzystać można już z broszur i dokumentacji technicznych produktów czytaj dalej »

Konkurs: Mój dom pełen ciepła »


Stropy.pl - montaż

Weź udział w konkursie i wygraj jedną z nagród: konsola PlayStation, iPad mini, Steamer Philips, Bon SmartVIP, robot Bosch lub gra familijna. czytaj dalej »

 


8 zalet osuszania murów metodą cięcia »

Rozwiązania izolacyjne dla garaży, piwnic i parkingów »

Izolacja termiczno-akustyczna
Cięcie metrowymi odcinkami oraz odpowiednie klinowanie budynku całkowicie zapobiega osiadaniu murów i nie powoduje pękania ścian. czytaj dalej » Zwarta struktura płyty w połączeniu z odporną na zabrudzenia powłoką malarską pozwala uzyskać efekt filtracji sufitu systemowego, a tym samym długofalowo zapobiegać zanieczyszczeniom w fazie eksploatacji. czytaj dalej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...

test

test

9/2017

Aktualny numer:

Izolacje 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne powłoki polimocznikowe
  • - Przyczyny uszkodzeń murów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.