Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 3/2016 [PDF]

pobierzesz BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak chronić dom przed hałasem?

Jak chronić dom przed hałasem?
Jak chronić dom przed hałasem?
Leca

Większość z nas marzy o mieszkaniu lub domu w cichej i spokojnej okolicy. Najlepiej, gdy inwestycja jest położona w ustronnym miejscu, daleko od zgiełku miasta, w otoczeniu zieleni. Niestety, dostępne dziś działki budowlane często znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic czy torów kolejowych. Jak zapewnić odpowiedni komfort akustyczny we wnętrzach?

Najwięcej niepożądanych dźwięków z zewnątrz dociera do budynku przez okna. By się przed nimi zabezpieczyć, wystarczy zastosować szczelne okna wieloszybowe, a dodatkowo wyposażyć je w rolety. Aby natomiast zapewnić prawidłową izolacyjność akustyczną dachu, można zastosować płaskie stropy żelbetowe lub odpowiednio grubą warstwę izolacji termicznej i płyty gipsowo-kartonowe w przypadku drewnianych dachów skośnych. Jednak przegrodę o największej powierzchni stanowią zazwyczaj murowane ściany zewnętrzne - niestety w projekcie często uwzględnia się tylko wymagania cieplne, zapominając o odpowiedniej ochronie akustycznej.

Solidne ściany - skuteczna ochrona przed hałasem

Przy obliczaniu izolacyjności akustycznej ścian najważniejszy jest ich ciężar - im jest większy, tym izolacyjność akustyczna jest wyższa. Dlatego najbardziej popularne materiały do wznoszenia ścian to beton i silikaty. Trzecim coraz częściej stosowanym materiałem jest keramzytobeton - jest lżejszy 1/3 od betonu i o 1/4 od silikatów, chroni przy tym przed hałasem równie dobrze, a czasami nawet lepiej. Dzieje się tak, ponieważ jest to lekki beton, w którym część klasycznego kruszywa, jakim jest żwir, zastąpiono Leca® Keramzytem - lekkim kruszywem ceramicznym. Dzięki porowatej strukturze wewnętrznej materiału część energii fali akustycznej przechodzącej przez ścianę jest rozproszona w granulkach keramzytu. Skontaktuj się z naszym doradcą technicznym >>

System Leca® BLOK - bloczki z keramzytobetonu

Elementy wchodzące w skład systemu Leca® BLOK produkowane są w Polsce już od kilkunastu lat. Najbardziej znane są bloczki Leca® BLOK akustyczny 18 i Leca® BLOK akustyczny 18 g - buduje się z nich przegrody o grubości 18 cm. W ubiegłym roku na rynku pojawił się nowy bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20 - ściany z niego wznoszone mają 24 cm grubości. Na ścianach z bloczków Leca® BLOK można układać każdy rodzaj stropu, a także pokrywać je dowolnym tynkiem oraz ocieplać styropianem lub wełną. W przegrodach zbudowanych z tych produktów można zamontować każdy typ okien.

Izolacyjność potwierdzona badaniami

Bloczki Leca® BLOK 24/20 przebadano pod kątem izolacji akustycznej w Zakładzie Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie - osiągnęły wynik Rw = 59 dB (C = -1 i Ctr = -5). Oznacza to, że ściany wewnętrzne uzyskały izolacyjność akustyczną na poziomie 52-55 dB, a ściany zewnętrzne - 52 dB. Wyroby te są więc jednym z najlepiej izolujących od hałasu materiałów ściennych wytwarzanych w Polsce.

KONTAKT
Leca

Saint-Gobain Construction
Products Polska sp. z o.o.
marka Leca®
Zakład Produkcyjny
ul. Krasickiego 9
83-140 Gniew
tel.: 58 772 24 10/11

www.leca.pl  www.lecadom.pl

Budowa ścian - prawidłowe wykonawstwo

Podczas wznoszenia ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej należy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  • ściany należy murować na tzw. pełną spoinę poziomą i pionową - zapewni to uzyskanie wymaganej izolacyjności akustycznej przegrody. Tylko "szczelna" ściana skutecznie chroni przed hałasem;   
  • bez zgody projektanta nie można zmieniać rodzaju tynków wewnętrznych - zamiana zalecanej wyprawy cementowo-wapiennej na lżejszy i cieńszy tynk gipsowy na ścianę spowoduje zmniejszenie masy powierzchniowej nawet o 15-20 kg, to z kolei obniży izolacyjność akustyczną przegrody.

Szczelne i dobrze wykonane ściany zewnętrzne z keramzytobetonowych bloczków akustycznych Leca® BLOK gwarantują spełnienie wymagań normowych nawet przez budynki położone na terenach o dużym natężeniu hałasu panującego zarówno w dzień, jak i w nocy. Zobacz jak murować ściany o dużej izolacyjności akustycznej >>

Przeczytaj też o izolacji akustycznej wewnątrz domu >>

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Gdzie stosować izolację ze szkła spienionego »


Dobór odpowiedniej termoizolacji jest podstawą prawidłowej, długoterminowej pracy konstrukcji obiektu i (...) czytaj dalej »

 


Jaki efekt uzyskasz dzięki izolacji polimocznikowej »

Jak projektować dach płaski, aby ustrzec się przed awarią »

Polimocznik jest materiałem posiadającym wyjątkowe właściwości fizyczne. Dzięki budowie (...) czytaj dalej »
Woda i wilgoć, które mogą przenikać do wnętrza przegród nawet w obliczu niewielkich opadów deszczu i śniegu (...) czytaj dalej »

 


Czego jeszcze nie wiesz o maszynach wdmuchujących izolację »


(...) o różnych kategoriach wydajności, które przystosowane są do (...) czytaj dalej »

 


O czym pamiętać przy wykonywaniu hydroizolacji?

Wszystko o systemach balkonowych w jednym miejscu »


Balkony i tarasy to elementy architektoniczne budynku skonstruowane w formie płyty wysuniętej (...) czytaj dalej »
Taras to element konstrukcyjny budynku zwiększający jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne
(...)
czytaj dalej »

 


Hydroizolacja balkonów i tarasów w 3 krokach »


Balkony i tarasy to elementy architektoniczne budynku skonstruowane w formie płyty wysuniętej (...) czytaj dalej »

 


Jak chronić dom przed hałasem?

Innowacyjne rozwiązania w izolacji dachów - czy warto korzystać »


Większość z nas marzy o mieszkaniu lub domu w cichej i spokojnej okolicy (...) czytaj dalej »
Kiedy mówimy o materiałach dachowych, warto przyjrzeć się nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak (...) czytaj dalej »

 

 


Która firma otrzymała Aprobatę FM i co to oznacza »

Dźwiękochłonność izolacji akustycznych - projektowanie instalacji HVAC »

Aprobata FM dynamicznie zyskuje na znaczeniu na całym świecie, w tym także w Polsce i na innych europejskich rynkach lokalnych(...) czytaj »
Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze mogą generować hałas, który (...) czytaj »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
3/2017

Aktualny numer:

Izolacje 3/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążenia dachu wiatrem w praktyce
  • - Naprawa uszkodzonych posadzek
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.