Konstrukcje betonowych posadzek przemysłowych

Grubość podkładu betonowego
FOT. 1. Posadzka przemysłowa w magazynie
FOT. 1. Posadzka przemysłowa w magazynie
Archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Grubość podkładu betonowego

Określa się ją na podstawie obliczeń. Uzależniona jest od wartości obciążeń i sposobu ich przekazania (rozłożone, skupione), podatności podłoża gruntowego, wytrzymałości betonu podkładu. Przy obciążeniach siłami skupionymi (reakcje z kół, stóp regałów) o grubości podkładu decydują obciążenia krawędziowe (przy końcach płyt i przy dylatacjach).

Jak: Naprawić posadzkę betonową w hali produkcyjnej >>>

W publikacji "Concrete floors for warehousing and distribution facilities: fit for purpose" [11] podano przykładowo obliczone metodą Westergaarda grubości płyt betonowych o charakterystycznej wytrzymałości fck= 40 MPa, w zależności od współczynnika podatności gruntu K, dla powierzchni magazynowych silnie obciążonych (obciążenie rozłożone 7,25 kN/m2, wózki o udźwigu do 1,5 t.) - TAB. 1.

Minimalna grubość betonowego podkładu według zaleceń amerykańskich [12] powinna wynosić:

  • 127 mm (5 cali) przy obciążeniu wózkami na kołach pompowanych,
  • 152 mm (6 cali) przy obciążeniu wózkami z kołami z pełnej gumy, stali lub tworzyw sztucznych.
TABELA 1. Grubości płyt podkładu w zależności od podatności podłoża K [11]
TABELA 1. Grubości płyt podkładu w zależności od podatności podłoża K [11]

Podobne zalecenia stosuje się np. na Słowacji [13], przy czym minimalną grubość podkładu uzależnia się od wytrzymałości betonu:

  • 120 mm dla podkładów z betonu C30/37,
  • 130 mm dla podkładów z betonu C25/30,
  • 150 mm dla podkładów z betonu C20/25.

Najczęściej grubości podkładów betonowych w posadzkach przemysłowych wykonywanych na gruncie wynoszą od 150 mm do 300 mm.

Mniejsze grubości podkładów można przyjmować w podkładach wykonywanych na stropach bez warstwy rozdzielającej (związane z podłożem) lub w podkładach pełniących funkcję nośną w stropach zespolonych.
Minimalna grubość podkładów w tych wypadkach powinna wynosić:

  • 50 mm w wypadku podkładu zbrojonego
  • i 20 mm przy podkładzie niezbrojonym związanym z podłożem.

Wytrzymałość betonu podkładu

Wytrzymałość ta ustalana jest w fazie projektu posadzki w zależności od obciążeń i przeznaczenia. Jako minimalną wartość wytrzymałości na ściskanie przyjmuje się w większości wypadków wytrzymałość odpowiadającą klasie B 25. Niższą klasę B 20 można przyjąć jedynie w wypadku podkładów pod posadzki o małym obciążeniu (obiekty użyteczności publicznej).

Przeczytaj: Wykorzystanie programu CFD do oceny mostka termicznego w miejscu połączenia ściany z podłogą na gruncie >>>

W wypadku posadzek silnie obciążonych (intensywny ruch pojazdów na twardym ogumieniu, transport towarowy, bardzo intensywny ruch pieszy) i posadzek o wysokich wymaganiach płaskości powierzchni (magazyny wysokiego składowania, centra dystrybucyjne) beton podkładu powinien odpowiadać klasie min. B 37 [12].

Według doświadczeń niemieckich zawartych w pracy „Posadzki przemysłowe o dużej odporności na ścieranie [14] wymagania w stosunku do betonu posadzkowego uzależniono od przyjętych klas obciążenia posadzki – TAB. 2.

TABELA 2. Wymagania dla betonu posadzkowego [14]
TABELA 2. Wymagania dla betonu posadzkowego [14]
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2016

Komentarze

(1)
rims | 04.05.2017, 18:06

Czy konstrukcje są przewożone za granicę ?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.