Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Metody osuszania budynków

Elektroosmoza | Osuszanie gorącym powietrzem | Osuszanie mikrofalowe | Osuszanie absorpcyjne
Redakcja miesięcznika IZOLACJE  |  IZOLACJE 10/2016  |  22.03.2017  |  1
W metodach inwazyjnych wymienić należy stosowaną chyba najczęściej metodę iniekcji, która polega na wytworzeniu w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne
W metodach inwazyjnych wymienić należy stosowaną chyba najczęściej metodę iniekcji, która polega na wytworzeniu w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne
Webac
Ciąg dalszy artykułu...

Elektroosmoza

Jest to osmoza, która zachodzi pod wpływem przyłożonej różnicy potencjału elektrycznego. To zjawisko fizyczne polega na wymuszeniu ruchu wilgoci w kapilarach w kierunku gruntu. Istnieją dwa rodzaje metod elektroosmotycznych: bierna i aktywna.

Pierwsza z nich polega na umieszczeniu w murze rzędu elektrod (anod) oraz na wprowadzeniu głęboko w grunt elektrod tworzących katody. Obydwa rzędy łączy się przewodem powodującym ruch elektronów w dół w obwodzie zewnętrznym i odpowiadający mu podobny ruch cząstek w murze.

W metodzie aktywnej między obydwa rzędy elektrod włączone jest źródło prądu stałego. Wadą obydwu metod jest korozja i elektrokorozja powodująca niszczenie elektrod.

Efektywność osuszania elektroosmozą zależy przede wszystkim od wielkości potencjału, średnicy kapilar, stopnia zasolenia muru, odczynu pH cieczy kapilarnej i rodzaju elektrod.

Osuszanie sztuczne

Wymienione metody polegają na odcięciu dopływu wilgoci do przegrody, co powoduje jej naturalne wysychanie. Jest to jednak długotrwały proces, który zależy od wielu czynników. Czas wysychania muru o gr. 1,5 cegły to okres ok. 170 dni, natomiast takiego samego muru z żużlobetonu wynosi około 680 dni.

Warto wiedzieć: Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią? >>>

Ponieważ latem spadek wilgotności muru to ok. 1,5% miesięcznie, a w okresie jesienno-zimowym proces osuszania naturalnego praktycznie ustaje, można przyjąć, iż doprowadzenie do stanu powietrzno-suchego przegrody ceramicznej o gr. 2 cegieł to okres ok. 1000 dni. Dlatego konieczne jest stosowanie metod usuwających wilgoć z przegród. Zaliczyć co nich należy osuszanie sztuczne: absorpcyjne, kondensacyjne, mikrofalowe oraz osuszanie gorącym powietrzem. Wszystkie te metody są jednak skuteczne przy poprawnie działających izolacjach wodochronnych.

Osuszanie gorącym powietrzem

To jedna z najstarszych i najpopularniejszych metod stosowanych do osuszania przegród. Podczas jej stosowania należy bezwzględnie zapewnić skuteczną wentylację pomieszczeń. Przy niskiej temperaturze otoczenia powietrze wprowadzane z zewnątrz jest ogrzewane.

Osuszanie mikrofalowe

Jest to metoda wymagająca przynajmniej przeszkolonej obsługi, pewnego doświadczenia oraz przyrządów pomiarowych. Generator ma wygląd skrzynki z kierunkową anteną tubową i - przystawiony do ściany - emituje pole elektromagnetyczne o częstotliwości rzędu 2,45 GHz. Oddziaływanie tego pola na cząsteczki wody wprawia je w ruch, czego rezultatem jest podniesienie się temperatury muru. Po nagrzaniu muru do odpowiedniej temperatury generatory się przestawia. Czynności te powtarza się sukcesywnie do momentu obniżenia się zawilgocenia przegrody do wymaganego stopnia.

Metoda ta jest bardzo skuteczna (także przy murach grubych, rzędu 2 m), jednak jej nieodpowiednie zastosowanie może doprowadzić do uszkodzenia ściany. Zbyt duża moc generatora lub zbyt długi czas ogrzewania spowoduje miejscowe przegrzanie ściany, objawiające się najpierw pojawieniem się naprężeń termicznych grożących powstawaniem rys i spękań. Podczas emisji mikrofal dochodzi do zniszczenia życia biologicznego mogącego występować w przegrodzie. Metoda ta może być stosowana przez wyspecjalizowane firmy.

Osuszanie absorpcyjne

Polega ono na odbieraniu wilgoci z murów przez osuszone powietrze. Proces ten jest skuteczny przy zamkniętych oknach i drzwiach. Metoda pozwala także na osuszanie przegród, gdy wilgotność powietrza w osuszanym pomieszczeniu spadnie do ok. 30%.

Jest to proces cykliczny - suche powietrze w kontakcie z wilgotnymi przegrodami odbiera od nich wilgoć, wilgotne powietrze jest osuszane przez absorbent, podgrzewane i ponownie skierowane do pomieszczenia. Natomiast wilgoć jest usuwana na zewnątrz budynku.

Fot 1. Osuszacz kondensacyjny; fot 2 – Osuszacz mikrofalowy; fot 3 – Osuszanie mikrofalowe przegrody; fot. 1-3: archiwum C. Magotta
Fot 1. Osuszacz kondensacyjny; fot 2. Osuszacz mikrofalowy; fot 3. Osuszanie mikrofalowe przegrody; fot. archiwum C. Magotta
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2016

Komentarze

(1)
Marcek | 20.10.2017, 20:59

Należy pamiętać, że przed podejmowaniem jakichkolwiek działań z osuszaniem budynków, trzeba zupełnie pozbyć się wody, tzn.: wypompować ją całkowicie z zalanego pomieszczenia, gdyż inaczej nasze działanie nie przyniosą żadnych skutków, przez co stracimy jedynie czas i pieniądze. Do niewielkich pomieszczeń jak piwnice, wystarczą niewielkie pompy zanurzeniowe, które są wykorzystywane przy wypompowywaniu wody z oczek wodnych, beczek i potopionych pomieszczeń. Przy zakupie odpowiedniej pompy należy zwrócić uwagę głównie na rodzaj odpompowywanej wody, gdyż często niedopatrzenie tego może skutkować zniszczeniem jej. Jednym z przykładowych producentów tego typu urządzeń jest firma Kaercher zajmująca się głównie urządzeniami ogrodowymi, ale jak widać nie tylko.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.