Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle aktualnych warunków technicznych - wprowadzenie

stan prawny na 2016 r.
Jak prawidłowo projektować przegrody zewnętrzne budynku?
Jak prawidłowo projektować przegrody zewnętrzne budynku?
www.freeimages.com

W związku z wprowadzeniem nowych, zaostrzonych wymagań izolacyjności cieplnej, według Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, coraz ważniejsze jest poprawne projektowanie przegród zewnętrznych budynku oraz wybór właściwych rozwiązań konstrukcyjnych i izolacyjnych poparty odpowiednimi obliczeniami i analizą.

Projektowanie przegród zewnętrznych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym wymaga znajomości zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego oraz materiałoznawstwa, a szczególnie znajomości zasad przepływu ciepła przez przegrody i ich złącza oraz zasad konstruowania przegród zewnętrznych i ich złączy zgodnie z wymaganiami konstrukcyjnymi, przeciwpożarowymi, cieplno-wilgotnościowymi oraz akustycznymi, umiejętności określania parametrów technicznych stosowanych materiałów budowlanych (m.in. wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] na podstawie norm przedmiotowych oraz udokumentowanych danych producentów), a także parametrów powietrza wewnętrznego i zewnętrznego.

Dzięki wiedzy na temat procesów zachodzących w materiałach lub ich komponentach można obniżać zapotrzebowanie budynków na energię, a także dobierać wyroby budowlane pod kątem ich oddziaływania na zdrowie i samopoczucie człowieka.

W procesie projektowania obiektów budowlanych niezbędna jest ponadto znajomość przepisów prawnych w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków, przegród zewnętrznych i ich złączy.

Zobacz książkę: Projektowanie przegród zewnętrznych - stan prawny na 2016 r.

Najważniejszą kwestią tutaj odpowiedni dobór grubości i miejsca zastosowania izolacji cieplnej. Istotny wpływ ma także wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] materiału izolacyjnego.

W tabeli przedstawiono poziomy wymagań co do izolacyjności cieplnej UC(max) [W/(m2·K)] według RozporządzeniaMinistra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r.zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaćbudynki i ich usytuowanie [1], wraz z datą obowiązywania.

Podczas projektowania przegród zewnętrznych należy także uwzględniać dodatkowe straty ciepła spowodowane występowaniem mostków cieplnych, które powstają wskutek zmian geometrii przegrody, wad projektowych lub niestarannego wykonania. Pomijanie ich wpływu w obliczeniach jest jednym z głównych błędów.

Szczególne znaczenie ma zwłaszcza poprawne zaprojektowanie złączy przegród zewnętrznych w zakresie zminimalizowania strat ciepła oraz wyeliminowania ryzyka kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni przegrody. Odpowiednia, szczegółowa analiza pozwala uniknąć błędów wykonawczych, a dokładne obliczenia parametrów mostków cieplnych są niezbędne m.in.do poprawnego wykonania charakterystyki energetycznej budynku lub jego części.

Niestety, w wielu przypadkach dokładna analiza stanu cieplnego budynku nie jest możliwa, ponieważ brakuje szczegółowych kart katalogowych wielu często stosowanych rozwiązań.

Zasadne jest więc opracowanie wytycznych projektowych w zakresie kształtowania parametrów fizykalnych złączy budowlanych. Przy czym projektowanie tych fragmentów z wykorzystaniem programów komputerowych wymaga znajomości zasad modelowania, przyjmowania warunków brzegowych oraz określania parametrów cieplno-wilgotnościowych materiałów budowlanych.

Warto zaznaczyć, że projektowanie przegród zewnętrznych i ich złączy powinno być przeprowadzane z uwzględnieniem kryterium cieplnego: strat ciepła przez pełne przegrody - współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)], strat ciepła przez mostki cieplne - liniowego (gałęziowego) współczynnika przenikania ciepła Ψ [W/(m·K)], a także kryterium wilgotnościowego: kondensacjina wewnętrznej powierzchni przegrody (ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych) oraz kondensacji międzywarstwowej.

Poznaj: Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych

Należy pamiętać również o wymaganiach w zakresie wymagań konstrukcyjnych,akustycznych i przeciwpożarowych. Osiągnięcie odpowiedniego standardu niskoenergetycznego budynku jest możliwe po poprawnym uwzględnieniu całkowitego bilansu energetycznego. Określenie wskaźników rocznego zapotrzebowania budynku lub jego częsci na energię (lub jego części) powinno się opierać na podstawie metodologii uwzględniającej wszystkie składniki wpływające na jego energochłonność.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.