Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle aktualnych warunków technicznych - wprowadzenie

stan prawny na 2016 r.
Jak prawidłowo projektować przegrody zewnętrzne budynku?
Jak prawidłowo projektować przegrody zewnętrzne budynku?
www.freeimages.com

W związku z wprowadzeniem nowych, zaostrzonych wymagań izolacyjności cieplnej, według Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, coraz ważniejsze jest poprawne projektowanie przegród zewnętrznych budynku oraz wybór właściwych rozwiązań konstrukcyjnych i izolacyjnych poparty odpowiednimi obliczeniami i analizą.

Projektowanie przegród zewnętrznych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym wymaga znajomości zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego oraz materiałoznawstwa, a szczególnie znajomości zasad przepływu ciepła przez przegrody i ich złącza oraz zasad konstruowania przegród zewnętrznych i ich złączy zgodnie z wymaganiami konstrukcyjnymi, przeciwpożarowymi, cieplno-wilgotnościowymi oraz akustycznymi, umiejętności określania parametrów technicznych stosowanych materiałów budowlanych (m.in. wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] na podstawie norm przedmiotowych oraz udokumentowanych danych producentów), a także parametrów powietrza wewnętrznego i zewnętrznego.

Dzięki wiedzy na temat procesów zachodzących w materiałach lub ich komponentach można obniżać zapotrzebowanie budynków na energię, a także dobierać wyroby budowlane pod kątem ich oddziaływania na zdrowie i samopoczucie człowieka.

W procesie projektowania obiektów budowlanych niezbędna jest ponadto znajomość przepisów prawnych w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków, przegród zewnętrznych i ich złączy.

Zobacz książkę: Projektowanie przegród zewnętrznych - stan prawny na 2016 r.

Najważniejszą kwestią tutaj odpowiedni dobór grubości i miejsca zastosowania izolacji cieplnej. Istotny wpływ ma także wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] materiału izolacyjnego.

W tabeli przedstawiono poziomy wymagań co do izolacyjności cieplnej UC(max) [W/(m2·K)] według RozporządzeniaMinistra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r.zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaćbudynki i ich usytuowanie [1], wraz z datą obowiązywania.

Podczas projektowania przegród zewnętrznych należy także uwzględniać dodatkowe straty ciepła spowodowane występowaniem mostków cieplnych, które powstają wskutek zmian geometrii przegrody, wad projektowych lub niestarannego wykonania. Pomijanie ich wpływu w obliczeniach jest jednym z głównych błędów.

Szczególne znaczenie ma zwłaszcza poprawne zaprojektowanie złączy przegród zewnętrznych w zakresie zminimalizowania strat ciepła oraz wyeliminowania ryzyka kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni przegrody. Odpowiednia, szczegółowa analiza pozwala uniknąć błędów wykonawczych, a dokładne obliczenia parametrów mostków cieplnych są niezbędne m.in.do poprawnego wykonania charakterystyki energetycznej budynku lub jego części.

Niestety, w wielu przypadkach dokładna analiza stanu cieplnego budynku nie jest możliwa, ponieważ brakuje szczegółowych kart katalogowych wielu często stosowanych rozwiązań.

Zasadne jest więc opracowanie wytycznych projektowych w zakresie kształtowania parametrów fizykalnych złączy budowlanych. Przy czym projektowanie tych fragmentów z wykorzystaniem programów komputerowych wymaga znajomości zasad modelowania, przyjmowania warunków brzegowych oraz określania parametrów cieplno-wilgotnościowych materiałów budowlanych.

Warto zaznaczyć, że projektowanie przegród zewnętrznych i ich złączy powinno być przeprowadzane z uwzględnieniem kryterium cieplnego: strat ciepła przez pełne przegrody - współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)], strat ciepła przez mostki cieplne - liniowego (gałęziowego) współczynnika przenikania ciepła Ψ [W/(m·K)], a także kryterium wilgotnościowego: kondensacjina wewnętrznej powierzchni przegrody (ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych) oraz kondensacji międzywarstwowej.

Poznaj: Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych

Należy pamiętać również o wymaganiach w zakresie wymagań konstrukcyjnych,akustycznych i przeciwpożarowych. Osiągnięcie odpowiedniego standardu niskoenergetycznego budynku jest możliwe po poprawnym uwzględnieniu całkowitego bilansu energetycznego. Określenie wskaźników rocznego zapotrzebowania budynku lub jego częsci na energię (lub jego części) powinno się opierać na podstawie metodologii uwzględniającej wszystkie składniki wpływające na jego energochłonność.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.