Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle aktualnych warunków technicznych - wprowadzenie

stan prawny na 2016 r.
Jak prawidłowo projektować przegrody zewnętrzne budynku?
Jak prawidłowo projektować przegrody zewnętrzne budynku?
www.freeimages.com

W związku z wprowadzeniem nowych, zaostrzonych wymagań izolacyjności cieplnej, według Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, coraz ważniejsze jest poprawne projektowanie przegród zewnętrznych budynku oraz wybór właściwych rozwiązań konstrukcyjnych i izolacyjnych poparty odpowiednimi obliczeniami i analizą.

Projektowanie przegród zewnętrznych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym wymaga znajomości zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego oraz materiałoznawstwa, a szczególnie znajomości zasad przepływu ciepła przez przegrody i ich złącza oraz zasad konstruowania przegród zewnętrznych i ich złączy zgodnie z wymaganiami konstrukcyjnymi, przeciwpożarowymi, cieplno-wilgotnościowymi oraz akustycznymi, umiejętności określania parametrów technicznych stosowanych materiałów budowlanych (m.in. wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] na podstawie norm przedmiotowych oraz udokumentowanych danych producentów), a także parametrów powietrza wewnętrznego i zewnętrznego.

Dzięki wiedzy na temat procesów zachodzących w materiałach lub ich komponentach można obniżać zapotrzebowanie budynków na energię, a także dobierać wyroby budowlane pod kątem ich oddziaływania na zdrowie i samopoczucie człowieka.

W procesie projektowania obiektów budowlanych niezbędna jest ponadto znajomość przepisów prawnych w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków, przegród zewnętrznych i ich złączy.

Zobacz książkę: Projektowanie przegród zewnętrznych - stan prawny na 2016 r.

Najważniejszą kwestią tutaj odpowiedni dobór grubości i miejsca zastosowania izolacji cieplnej. Istotny wpływ ma także wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] materiału izolacyjnego.

W tabeli przedstawiono poziomy wymagań co do izolacyjności cieplnej UC(max) [W/(m2·K)] według RozporządzeniaMinistra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r.zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaćbudynki i ich usytuowanie [1], wraz z datą obowiązywania.

Podczas projektowania przegród zewnętrznych należy także uwzględniać dodatkowe straty ciepła spowodowane występowaniem mostków cieplnych, które powstają wskutek zmian geometrii przegrody, wad projektowych lub niestarannego wykonania. Pomijanie ich wpływu w obliczeniach jest jednym z głównych błędów.

Szczególne znaczenie ma zwłaszcza poprawne zaprojektowanie złączy przegród zewnętrznych w zakresie zminimalizowania strat ciepła oraz wyeliminowania ryzyka kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni przegrody. Odpowiednia, szczegółowa analiza pozwala uniknąć błędów wykonawczych, a dokładne obliczenia parametrów mostków cieplnych są niezbędne m.in.do poprawnego wykonania charakterystyki energetycznej budynku lub jego części.

Niestety, w wielu przypadkach dokładna analiza stanu cieplnego budynku nie jest możliwa, ponieważ brakuje szczegółowych kart katalogowych wielu często stosowanych rozwiązań.

Zasadne jest więc opracowanie wytycznych projektowych w zakresie kształtowania parametrów fizykalnych złączy budowlanych. Przy czym projektowanie tych fragmentów z wykorzystaniem programów komputerowych wymaga znajomości zasad modelowania, przyjmowania warunków brzegowych oraz określania parametrów cieplno-wilgotnościowych materiałów budowlanych.

Warto zaznaczyć, że projektowanie przegród zewnętrznych i ich złączy powinno być przeprowadzane z uwzględnieniem kryterium cieplnego: strat ciepła przez pełne przegrody - współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)], strat ciepła przez mostki cieplne - liniowego (gałęziowego) współczynnika przenikania ciepła Ψ [W/(m·K)], a także kryterium wilgotnościowego: kondensacjina wewnętrznej powierzchni przegrody (ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych) oraz kondensacji międzywarstwowej.

Poznaj: Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych

Należy pamiętać również o wymaganiach w zakresie wymagań konstrukcyjnych,akustycznych i przeciwpożarowych. Osiągnięcie odpowiedniego standardu niskoenergetycznego budynku jest możliwe po poprawnym uwzględnieniu całkowitego bilansu energetycznego. Określenie wskaźników rocznego zapotrzebowania budynku lub jego częsci na energię (lub jego części) powinno się opierać na podstawie metodologii uwzględniającej wszystkie składniki wpływające na jego energochłonność.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.