Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie projektować dach skośny?

Część pierwsza - wentylacja i izolacja termiczna
Paroc Polska  |  07.07.2016
Jak poprawnie projektować dach skośny?
Jak poprawnie projektować dach skośny?
PAROC

Dachy skośne to newralgiczne elementy budynku, gdyż wymagają spełnienia całego szeregu wymagań projektowych. Przyjrzyjmy się kilku z nim, na początek – poprawnej wentylacji i odpowiednim warunkom higienicznym i zdrowotnym, a także właściwej izolacyjności cieplnej przegród oraz oszczędności energii.

Wentylacja i szczelność powietrzna

Górna część budynku to miejsce, gdzie panuje nadciśnienie powietrza. Widać to szczególnie w warunkach dużej różnicy temperatur między zewnętrzną a wewnętrzną stroną dachu, dochodzącej w zimie do 40°C, a także przy dużych dobowych różnicach temperatur wiosną i jesienią.

Aby uniknąć szkód wywołanych przepływem wilgoci, wewnętrzne powierzchnie dachu lub stropodachu skośnego, a zwłaszcza miejsca styku owych konstrukcji ze stropami i ścianami, należy szczelnie ze sobą łączyć i zabezpieczać przed kondensacją pary wodnej (Zobacz skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią), która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Zgodnie z normą PN-EN ISO 13788 (4), dla przegród zewnętrznych oraz węzłów konstrukcyjnych współczynnik temperaturowy fRsi powinien być mniejszy lub równy współczynnikowi krytycznemu fRsi.

Wymaganą wartość krytyczną współczynnika temperaturowego fRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej określa się według polskiej normy przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa 50% (Dowiedz się w jaki sposób spełnić wymagania normy PN-EN ISO 13788).

Dopuszcza się przy tym przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72. W praktyce krytyczna wilgotność względna nie może przekraczać 80% – w ogólnym przypadku dachu izolowanego wełną kamienną ilość wykroplonej rosy nie powinna zatem przekraczać 0,5 kg/m2.

Izolacja termiczna

Przez dachy skośne ucieka aż do 30% energii pochodzącej z systemów grzewczych. Zgodnie z aktualnymi Warunkami Technicznymi, dla budynków wymagania w zakresie izolacyjności termicznej dachów i stropodachów uważa się za spełnione, jeżeli współczynnik przenikania ciepła Umax ≤ 0,20 (W/m2K) (Poznaj izolację termiczną spełniającą wymagania "Warunków Technicznych"). Ze względu na progresywny charakter obowiązujących przepisów, już za pół roku dopuszczalna wartość spadnie do 0,18 (W/m2K), a docelowo w 2021 r. – do 0,15 (W/m2K).

Dach skośny PAROC

Ze względu na rosnące wymagania energooszczędności niezbędne jest zastosowanie izolacji, która z jednej strony zapewni niską przewodność cieplną, a z drugiej odpowiednio zabezpieczy elementy więźby dachowej, gdzie tworzą się największe mostki termiczne. W tym celu najlepiej sprawdzają się sprężyste płyty z wełny kamiennej o niskiej gęstości oraz zaburzonej strukturze włókien. Taka izolacja łatwo wpasowuje się pomiędzy drewniane elementy konstrukcji i wypełnia puste przestrzenie skuteczniej niż sztywne płyty piankowe.

Za optymalną, uzasadnioną ekonomicznie grubość izolacji dla poddasza przyjmuje się 30 cm w dwóch warstwachpodpowiada Adam Buszko, ekspert techniczny firmy Paroc. – Wykorzystując płyty o niskiej przewodności cieplnej rzędu λD = 0,034 W/(mK), tak jak w przypadku PAROC UNS 34, możemy zaoszczędzić na grubości izolacji – podsumowuje.

Oszczędź grubość izolacji bez utraty przewodności cieplnej »

Prawidłowo funkcjonujący dach skośny wymaga precyzji na dwóch etapach – zarówno pod względem wykonawczym, jak i projektowym. Aby spełnić wymagania w stosunku do poprawnej wentylacji oraz izolacyjności termicznej, niezbędne jest zaplanowanie odpowiedniej izolacji.

KONTAKT

Paroc Polska Sp. z o.o.
ul.Gnieźnieńska 4
62-240 Trzemeszno


Telefon: 61 468 21 90
Fax: 61 468 23 04


www.paroc.pl

PAROC

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...

test

test

9/2017

Aktualny numer:

Izolacje 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne powłoki polimocznikowe
  • - Przyczyny uszkodzeń murów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.