Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Rewolucja w foliach wytłaczanych

Griltex  |  17.06.2016
Geokompozyt GXP dren
Geokompozyt GXP dren
Griltex

Folia wytłaczana to materiał wykonany z polietylenu wysokiej gęstości. Dzięki właściwościom mechanicznym i chemicznym oraz niskiej cenie jest od lat docenianym materiałem izolacyjnym, ochronnym i drenażowym, powszechnie stosowanym w budownictwie kubaturowym, drogowo-mostowym oraz hydrotechnicznym.

Folia wytłaczana jest produktem wielofunkcyjnym o bardzo dużej trwałości użytkowej. Jest przyjazna dla środowiska naturalnego, odporna na starzenie oraz nie ulega biodegradacji (Poznaj folie wytłaczane przyjazne dla środowiska). W połączeniu z wysokiej jakości geowłókniną polipropylenową stanowi efektywną warstwę izolacyjno-drenażową.

Pozostałe cechy folii wytłaczanych to:

 • odporność na związki chemiczne występujące w gruncie,
 • wytrzymałość na ściskanie i rozrywanie, która zapobiega uszkodzeniom wynikającym z ruchów terenu, zasypywaniu wykopów lub osiadaniu budynków,
 • łatwość i szybkość montażu w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych,
 • niska cena połączona z wysoką skutecznością,
 • zapewnienie optymalnej przestrzeni wentylacyjnej i drenażowej,
 • zwiększenie izolacyjności termicznej ścian i fundamentów.

INNOWACYJNY SYSTEM ŁĄCZENIA

Opatentowany system łączenia. Pierwsza w Polsce folia o szer. do 4 m i gr. do 1,5 mm

Opatentowany system łączenia. Pierwsza w Polsce folia o szer. do 4 m i gr. do 1,5 mm


Nowatorski system łączeń, opatentowany i wprowadzony na rynek przez Griltex Polska, w znaczący sposób wpływa na efektywność i funkcjonalność (Zobacz jak działają nowatorskie łączenia). Niweluje istotne mankamenty związane ze stosowaniem folii wytłaczanych, a także zwiększa ich funkcjonalność i zakres zastosowań w budownictwie.
Nowy system łączenia charakteryzuje się:

 • łatwym i skutecznym montażem - zabezpiecza przed przesuwaniem się połączonych arkuszy folii, a dodatkowe kanały na uszczelkę butylową stabilizują miejsce uszczelnienia
  (a przy zgrzewaniu dodatkowo sieciują i wypełniają przestrzeń między kanałami),
 • liniowością - niweluje problem związany z zachowaniem liniowego łączenia arkuszy, co ma istotne znaczenie w przypadku stosowania membran na dużych powierzchniach, gdyż nie występuje tzw. efekt banana, który znacząco utrudnia montaż,
 • 100-proc. szczelnością łączeń - odpowiednio wyprofilowany kanał umożliwia zgrzewanie poszczególnych arkuszy folii wytłaczanych ze sobą oraz z arkuszami folii płaskich, dzięki czemu folie GXP skutecznie sprawdzają się jako materiał uszczelniający w zbiornikach wodnych i innych budowach hydrotechnicznych.

Dzięki tym właściwościom oszczędzamy na zużyciu materiału (zmniejszamy szerokość zakładu przy połączeniach poszczególnych pasów materiału) oraz na zużyciu mocowań do podłoża (redukujemy liczbę mocowań do fundamentu w aplikacjach pionowych).

Dowiedz się jak oszczędzić materiał oraz mocowania »

DLACZEGO WARTO WYBIERAĆ FOLIE GRUBOŚCI CO NAJMNIEJ 0,5 MM?

Jedyną pozorną zaletą cienkiej folii grubości 0,4 mm i mniejszej jest niższa cena, która wynika z redukcji materiału o ok. 33%. Niewielka różnica między grubościami 0,6 i 0,4 mm może się okazać detalem o wielkich konsekwencjach, gdy późniejsze następstwa spowodują ewentualne szkody nie do oszacowania.

Koszty naprawcze mogą wielokrotnie przekroczyć wartość wcześniejszych oszczędności. O jakości folii kubełkowej świadczy nie cena, lecz cechy, które odróżniają poszczególne folie: ciężar oraz wytrzymałość na ściskanie.

Tylko folie o grubości co najmniej 0,5 mm nadają się do izolacji. W sklepach należy pytać o co najmniej 10-letnią gwarancję na produkt oraz deklarację właściwości użytkowych.

Grubość foliiCiężar/m2Wytrzymałość na ściskanie
0,6 mm
ok. 580 g 250 kN/m2
0,5 mm ok. 480 g 190 kN/m2
04 mm ok. 380 g 120 kN/m2
Zależność między grubością folii a jej wytrzymałością na ściskanie

 

ZASTOSOWANIE FOLII WYTŁACZANYCH

Folie wytłaczane mają powszechne zastosowanie w budownictwie jako izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna.

 •  Folia wytłaczana GXP plus 8 mm

  Folia wytłaczana GXP plus 8 mm

   Folia wytłaczana GXP 20 mm

  Folia wytłaczana GXP 20 mm

  Fundamenty pionowe - ochrona izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym; warstwa przeciwwilgociowa ścian fundamentów (GXP plus); ochrona izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym; warstwa przeciwwilgociowa ścian fundamentów z funkcją drenażu (GXP dren).
 • Zbiorniki wodne - uszczelnienia zbiorników (GXP plus); struktura wytłoczeń zmniejsza poślizg warstwy zasypowej z gruntu lub przesunięcia płyt ażurowych; ekonomiczna alternatywa dla membran płaskich i mat bentonitowych.
 • Rowy odwadniające - zabezpieczenie przed przedostawaniem się do gruntu zanieczyszczonych cieczy zbieranych z korpusu drogi (GXP plus); skuteczna stabilizacja warstwy gruntu zasypowego, dzięki wytłoczeniom zwiększającym kąt tarcia wewnętrznego między gruntem a folią.
 • Parkingi, place manewrowe, drogi serwisowe - warstwa zabezpieczająca izolację przeciwwodną, równocześnie element odprowadzający wodę z konstrukcji podbudowy (GXP plus/GXP dren).
 • Dachy zielone - warstwa gromadząca wodę z kontrolowanym przelewem (GXP 20P); warstwa izolacyjno-drenażowa (GXP dren); warstwa geowłókniny filtracyjnej zabezpiecza przed zamulaniem i przenikaniem drobnych cząstek gruntu do warstwy drenażowej; membrany gr. powyżej 0,6 mm stanowią skuteczną ochronę przeciwkorzenną.
 • Przyczółki mostowe i ściany oporowe - odwodnienie zasypek jako warstwa izolacyjno-drenażowa (GXP dren)
 • Element izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej (GXP plus) - ochrona przed spiętrzaniem wody, ochrona mechaniczna hydroizolacji; gładki spód folii zapewnia równomierne rozłożenie nacisku na całej powierzchni izolacji.
KONTAKT 

Griltex Polska Sp. z o.o.

ul. Obornicka 7, Złotkowo
62-002 Suchy Las

tel.: 61 655 37 51, 600 07 82 83
faks: 61 655 37 50

biuro@griltex.pl
www.griltex.pl, www.griltex.com

Griltex logo

 

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
1/2019

Aktualny numer:

Izolacje 1/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Diagnostyka konstrukcji murowych
 • - Ocieplanie budynków drewnianych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.