Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Rewolucja w foliach wytłaczanych

Griltex  |  17.06.2016
Geokompozyt GXP dren
Geokompozyt GXP dren
Griltex

Folia wytłaczana to materiał wykonany z polietylenu wysokiej gęstości. Dzięki właściwościom mechanicznym i chemicznym oraz niskiej cenie jest od lat docenianym materiałem izolacyjnym, ochronnym i drenażowym, powszechnie stosowanym w budownictwie kubaturowym, drogowo-mostowym oraz hydrotechnicznym.

Folia wytłaczana jest produktem wielofunkcyjnym o bardzo dużej trwałości użytkowej. Jest przyjazna dla środowiska naturalnego, odporna na starzenie oraz nie ulega biodegradacji (Poznaj folie wytłaczane przyjazne dla środowiska). W połączeniu z wysokiej jakości geowłókniną polipropylenową stanowi efektywną warstwę izolacyjno-drenażową.

Pozostałe cechy folii wytłaczanych to:

 • odporność na związki chemiczne występujące w gruncie,
 • wytrzymałość na ściskanie i rozrywanie, która zapobiega uszkodzeniom wynikającym z ruchów terenu, zasypywaniu wykopów lub osiadaniu budynków,
 • łatwość i szybkość montażu w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych,
 • niska cena połączona z wysoką skutecznością,
 • zapewnienie optymalnej przestrzeni wentylacyjnej i drenażowej,
 • zwiększenie izolacyjności termicznej ścian i fundamentów.

INNOWACYJNY SYSTEM ŁĄCZENIA

Opatentowany system łączenia. Pierwsza w Polsce folia o szer. do 4 m i gr. do 1,5 mm

Opatentowany system łączenia. Pierwsza w Polsce folia o szer. do 4 m i gr. do 1,5 mm


Nowatorski system łączeń, opatentowany i wprowadzony na rynek przez Griltex Polska, w znaczący sposób wpływa na efektywność i funkcjonalność (Zobacz jak działają nowatorskie łączenia). Niweluje istotne mankamenty związane ze stosowaniem folii wytłaczanych, a także zwiększa ich funkcjonalność i zakres zastosowań w budownictwie.
Nowy system łączenia charakteryzuje się:

 • łatwym i skutecznym montażem - zabezpiecza przed przesuwaniem się połączonych arkuszy folii, a dodatkowe kanały na uszczelkę butylową stabilizują miejsce uszczelnienia
  (a przy zgrzewaniu dodatkowo sieciują i wypełniają przestrzeń między kanałami),
 • liniowością - niweluje problem związany z zachowaniem liniowego łączenia arkuszy, co ma istotne znaczenie w przypadku stosowania membran na dużych powierzchniach, gdyż nie występuje tzw. efekt banana, który znacząco utrudnia montaż,
 • 100-proc. szczelnością łączeń - odpowiednio wyprofilowany kanał umożliwia zgrzewanie poszczególnych arkuszy folii wytłaczanych ze sobą oraz z arkuszami folii płaskich, dzięki czemu folie GXP skutecznie sprawdzają się jako materiał uszczelniający w zbiornikach wodnych i innych budowach hydrotechnicznych.

Dzięki tym właściwościom oszczędzamy na zużyciu materiału (zmniejszamy szerokość zakładu przy połączeniach poszczególnych pasów materiału) oraz na zużyciu mocowań do podłoża (redukujemy liczbę mocowań do fundamentu w aplikacjach pionowych).

Dowiedz się jak oszczędzić materiał oraz mocowania »

DLACZEGO WARTO WYBIERAĆ FOLIE GRUBOŚCI CO NAJMNIEJ 0,5 MM?

Jedyną pozorną zaletą cienkiej folii grubości 0,4 mm i mniejszej jest niższa cena, która wynika z redukcji materiału o ok. 33%. Niewielka różnica między grubościami 0,6 i 0,4 mm może się okazać detalem o wielkich konsekwencjach, gdy późniejsze następstwa spowodują ewentualne szkody nie do oszacowania.

Koszty naprawcze mogą wielokrotnie przekroczyć wartość wcześniejszych oszczędności. O jakości folii kubełkowej świadczy nie cena, lecz cechy, które odróżniają poszczególne folie: ciężar oraz wytrzymałość na ściskanie.

Tylko folie o grubości co najmniej 0,5 mm nadają się do izolacji. W sklepach należy pytać o co najmniej 10-letnią gwarancję na produkt oraz deklarację właściwości użytkowych.

Grubość foliiCiężar/m2Wytrzymałość na ściskanie
0,6 mm
ok. 580 g 250 kN/m2
0,5 mm ok. 480 g 190 kN/m2
04 mm ok. 380 g 120 kN/m2
Zależność między grubością folii a jej wytrzymałością na ściskanie

 

ZASTOSOWANIE FOLII WYTŁACZANYCH

Folie wytłaczane mają powszechne zastosowanie w budownictwie jako izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna.

 •  Folia wytłaczana GXP plus 8 mm

  Folia wytłaczana GXP plus 8 mm

   Folia wytłaczana GXP 20 mm

  Folia wytłaczana GXP 20 mm

  Fundamenty pionowe - ochrona izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym; warstwa przeciwwilgociowa ścian fundamentów (GXP plus); ochrona izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym; warstwa przeciwwilgociowa ścian fundamentów z funkcją drenażu (GXP dren).
 • Zbiorniki wodne - uszczelnienia zbiorników (GXP plus); struktura wytłoczeń zmniejsza poślizg warstwy zasypowej z gruntu lub przesunięcia płyt ażurowych; ekonomiczna alternatywa dla membran płaskich i mat bentonitowych.
 • Rowy odwadniające - zabezpieczenie przed przedostawaniem się do gruntu zanieczyszczonych cieczy zbieranych z korpusu drogi (GXP plus); skuteczna stabilizacja warstwy gruntu zasypowego, dzięki wytłoczeniom zwiększającym kąt tarcia wewnętrznego między gruntem a folią.
 • Parkingi, place manewrowe, drogi serwisowe - warstwa zabezpieczająca izolację przeciwwodną, równocześnie element odprowadzający wodę z konstrukcji podbudowy (GXP plus/GXP dren).
 • Dachy zielone - warstwa gromadząca wodę z kontrolowanym przelewem (GXP 20P); warstwa izolacyjno-drenażowa (GXP dren); warstwa geowłókniny filtracyjnej zabezpiecza przed zamulaniem i przenikaniem drobnych cząstek gruntu do warstwy drenażowej; membrany gr. powyżej 0,6 mm stanowią skuteczną ochronę przeciwkorzenną.
 • Przyczółki mostowe i ściany oporowe - odwodnienie zasypek jako warstwa izolacyjno-drenażowa (GXP dren)
 • Element izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej (GXP plus) - ochrona przed spiętrzaniem wody, ochrona mechaniczna hydroizolacji; gładki spód folii zapewnia równomierne rozłożenie nacisku na całej powierzchni izolacji.
KONTAKT 

Griltex Polska Sp. z o.o.

ul. Obornicka 7, Złotkowo
62-002 Suchy Las

tel.: 61 655 37 51, 600 07 82 83
faks: 61 655 37 50

biuro@griltex.pl
www.griltex.pl, www.griltex.com

Griltex logo

 

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...
6/2017

Aktualny numer:

Izolacje 6/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja budownictwa mieszkaniowego
 • - Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
System ściany wentylowanej od Aluprof - nowa aprobata dla Extrabond A2

System ściany wentylowanej od Aluprof - nowa aprobata dla Extrabond A2

Aluprof, europejski lider produkcji systemów aluminiowych dla budownictwa, otrzymał od Instytutu Techniki Budowlanej kolejną aprobatę techniczną dla swoich produktów. Tym...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.