Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Podstawowe pojęcia akustyczne

Dodawanie hałasu
Analiza fal dźwiękowych
Analiza fal dźwiękowych
www.freeimages
Ciąg dalszy artykułu...

Dodawanie hałasu

Rozważmy n sygnałów niezależnych od siebie, czyli nieskorelowanych, dla których przebiegi czasowe ciśnienia akustycznego opisujemy funkcjami p1(t), p2(t), …, pn(t). Niech sygnałom tym odpowiadają poziomy ciśnienia akustycznego L1, L2, …, Ln równe:

    (*)

Jeśli wyznaczyć ze wzorów (*) stosunki średnich kwadratów ciśnienia akustycznego i kwadratów ciśnienia odniesienia, otrzymuje się:

   (**)

Oczywiście, wypadkowa wartość średniego kwadratu ciśnienia jest równa sumie średnich kwadratów ciśnienia tych sygnałów, co można zapisać:

Ostatecznie poziom wypadkowego ciśnienia akustycznego Lc tych sygnałów wynosi:

   (***)

Po uwzględnieniu w (***) układu (**) otrzymuje się ostatecznie wzór poziomu wypadkowego ciśnienia akustycznego, czyli całkowitego poziomu dźwięku od n źródeł:

  dB

Łatwo zauważyć, że jeżeli n źródeł będzie jednakowych, to otrzymuje się:

co ostatecznie daje:

Należy zauważyć, że jeśli doda się np. dwa jednakowe poziomy dźwięku, to poziom całkowity zwiększy się o 10log2  »  3 dB, a jak doda się trzy jednakowe poziomy dźwięku, to poziom całkowity zwiększy się o 10log3  »  4,8 dB.

Zobacz poradnik: Akustyka sal. Zalecenia projektowe dla architektów

Jeśli włączyć źródło dźwięku i dodać do niego kolejne takie samo, to całkowity poziom w stosunku do poprzedniego zwiększy się o około 3 dB, jeśli dodać kolejne takie źródło, poziom zwiększy się o kolejne około 1,76 dB, gdy dodać czwarte takie źródło, poziom zwiększy się już tylko o około 1,25 dB itd.

Na RYS. 1 przedstawiono przyrost poziomu ciśnienia akustycznego po zwiększeniu liczby źródeł o jeden w stosunku do poziomu ciśnienia akustycznego dla liczby źródeł przed zwiększeniem ich liczby.

RYS. 1. Przyrost poziomu ciśnienia akustycznego na skutek zwiększenia liczby źródeł o jeden względem poprzedniej liczby źródeł; rys. archiwa autorów

Jeśli dodać kolejne źródła, licząc od piątego, przyrost poziomu dźwięku będzie wynosił mniej niż 1 dB. Należy nadmienić, że przyrost taki jest niezauważalny dla przeciętnego słuchacza.

Poznaj: Przyczyny złej izolacji akustycznej stropów międzypiętrowych w budownictwie mieszkaniowym

Można również zauważyć, że dodając oddziaływanie źródeł o poziomie odpowiednio 60 dB i 100 dB, otrzymuje się w wyniku skumulowania oddziaływania tych źródeł poziom ciśnienia wynoszący 100 dB (a więc poziom ciśnienia akustycznego będzie identyczny jak pojedynczego źródła charakteryzującego się wyższym poziomem). Czyli jeśli doda się do siebie poziomy dźwięku różniące się o ponad 10 dB, otrzymuje się w sumie ten wyższy poziom.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.