Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Podstawowe pojęcia akustyczne

Dodawanie hałasu
Analiza fal dźwiękowych
Analiza fal dźwiękowych
www.freeimages
Ciąg dalszy artykułu...

Dodawanie hałasu

Rozważmy n sygnałów niezależnych od siebie, czyli nieskorelowanych, dla których przebiegi czasowe ciśnienia akustycznego opisujemy funkcjami p1(t), p2(t), …, pn(t). Niech sygnałom tym odpowiadają poziomy ciśnienia akustycznego L1, L2, …, Ln równe:

    (*)

Jeśli wyznaczyć ze wzorów (*) stosunki średnich kwadratów ciśnienia akustycznego i kwadratów ciśnienia odniesienia, otrzymuje się:

   (**)

Oczywiście, wypadkowa wartość średniego kwadratu ciśnienia jest równa sumie średnich kwadratów ciśnienia tych sygnałów, co można zapisać:

Ostatecznie poziom wypadkowego ciśnienia akustycznego Lc tych sygnałów wynosi:

   (***)

Po uwzględnieniu w (***) układu (**) otrzymuje się ostatecznie wzór poziomu wypadkowego ciśnienia akustycznego, czyli całkowitego poziomu dźwięku od n źródeł:

  dB

Łatwo zauważyć, że jeżeli n źródeł będzie jednakowych, to otrzymuje się:

co ostatecznie daje:

Należy zauważyć, że jeśli doda się np. dwa jednakowe poziomy dźwięku, to poziom całkowity zwiększy się o 10log2  »  3 dB, a jak doda się trzy jednakowe poziomy dźwięku, to poziom całkowity zwiększy się o 10log3  »  4,8 dB.

Zobacz poradnik: Akustyka sal. Zalecenia projektowe dla architektów

Jeśli włączyć źródło dźwięku i dodać do niego kolejne takie samo, to całkowity poziom w stosunku do poprzedniego zwiększy się o około 3 dB, jeśli dodać kolejne takie źródło, poziom zwiększy się o kolejne około 1,76 dB, gdy dodać czwarte takie źródło, poziom zwiększy się już tylko o około 1,25 dB itd.

Na RYS. 1 przedstawiono przyrost poziomu ciśnienia akustycznego po zwiększeniu liczby źródeł o jeden w stosunku do poziomu ciśnienia akustycznego dla liczby źródeł przed zwiększeniem ich liczby.

RYS. 1. Przyrost poziomu ciśnienia akustycznego na skutek zwiększenia liczby źródeł o jeden względem poprzedniej liczby źródeł; rys. archiwa autorów

Jeśli dodać kolejne źródła, licząc od piątego, przyrost poziomu dźwięku będzie wynosił mniej niż 1 dB. Należy nadmienić, że przyrost taki jest niezauważalny dla przeciętnego słuchacza.

Poznaj: Przyczyny złej izolacji akustycznej stropów międzypiętrowych w budownictwie mieszkaniowym

Można również zauważyć, że dodając oddziaływanie źródeł o poziomie odpowiednio 60 dB i 100 dB, otrzymuje się w wyniku skumulowania oddziaływania tych źródeł poziom ciśnienia wynoszący 100 dB (a więc poziom ciśnienia akustycznego będzie identyczny jak pojedynczego źródła charakteryzującego się wyższym poziomem). Czyli jeśli doda się do siebie poziomy dźwięku różniące się o ponad 10 dB, otrzymuje się w sumie ten wyższy poziom.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.